МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
12 березня 2014 року Справа № 814/67/14
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В.. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомВиробниче-комерційного підприємства "Каро", (вул. Кооперативна, 21, смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область, 56300)
доВідділу Держкомзему у Врадіївському районі Миколаївської області, (вул. Маяковського, 91,Врадіївка,Врадіївський район, Миколаївська область,56301) Реєстраційної служби Врадіївського районного управління юстиції Миколаївської області, (вул. Г.Врадіївщини, 89, смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область, 56301)
треті особиОСОБА_1, (АДРЕСА_1 ОСОБА_2, (АДРЕСА_2 ОСОБА_3, АДРЕСА_3 ОСОБА_4, (АДРЕСА_2 провизнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство Виробничо-комерційне підприємство «Каро» (далі по тексту - ППВ КП «Каро»), відповідно до уточнених позовних вимог, звернулось до суду із позовом до відділу Держкомзему у Врадіївському районі Миколаївської області (далі по тексту - Держкомзем), Реєстраійної служби Врадіївського районного управління юстиції (далі реєстраційна служба) про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення державної реєстрації договорів оренди землі, скасування державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок, укладених між ФГ "Оазис" і ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_4 (треті особи по справі), зобов'язання Реєстраійну служби зареєструвати договори оренди землі з фізичними особами:
- ОСОБА_6 на земельні ділянки площею 3,98 га (кадастровий № 4822381300:01:000:0473), площею 3,92га (кадастровий №4822381300:01:000:0483), площею 3,95га (кадастровий №4822381300:02:000:0188);
- ОСОБА_4 на земельні ділянки площею 2,22га (кадастровий № 4822381300:01:000:0343), площею 1,17 га (кадастровий №4822381300:02:000:0041), площею 2,23га (кадастровий №4822381300:02:000:0130);
- ОСОБА_2 на земельні ділянки площею 2,55 га (кадастровий № 4822381300:01:000:0313), площею 3,72га (кадастровий №4822381300:02:000:0045);
- ОСОБА_1 на земельні ділянки площею 2,84га (кадастровий № 4822381300:01:000:0412), площею 0,86га (кадастровий №4822381300:01:000:0624), площею 0,73га (кадастровий №4822381300:01:000:0303);
На обґрунтування вимог позивач вказав, що 20.07.2011р. позивач отримав від Миколаївської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" висновок, з якого вбачається, що вищезазначені договори оренди підлягають державній реєстрації, а тому Держкомзем повинен був у чотирнадцятиденний термін з моменту подачі заяви здійснити реєстрацію договорів оренди землі з зазначеними громадянами.
Відповідачі позов не визнали, зазначивши про невмотивованість позовних вимог, які ґрунтуються на неправильному розумінні приписів нормативних актів щодо реєстрації договорів оренди земельних ділянок.
Треті особи - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1 звернулися до суду з вимогами, в яких просили відмовити позивачу в задоволені вимог, посилаючись на те, що вони не мали наміру передавати земельні ділянки, що належать їм на праві власності, в оренду останньому, в той же час їх волевиявлення було направлене на укладення та реєстрацію договорів оренди землі з ФГ "Оазис".
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених вимог, виходячи з такого.
Згідно ст.15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки), строк дії договору оренди, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, умови збереження стану об'єкта оренди, умови і строки передачі земельної ділянки орендарю, умови повернення земельної ділянки орендодавцеві, існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки, визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини, відповідальність сторін, умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Приписами ч.5 ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться в строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів з моменту надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію та передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.
Відповідно до ч.6 ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень», у разі якщо під час розгляду заяви про державну реєстрацію прав встановлено, що до органу державної реєстрації прав подані інші заяви про державну реєстрацію прав на те саме майно, заяви розглядаються в порядку черговості їх надходження. При цьому наступна заява розглядається тільки після прийняття рішення державним реєстратором щодо попередньо розглянутої заяви і внесення ним відповідного запису до Державного реєстру прав.
Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що не приймаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень документи з підчищеннями або дописками, закресленими словами та іншими не обумовленими в них виправленнями, заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст. Документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі:
1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом;
2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;
3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;
4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;
5) рішень судів, що набрали законної сили;
6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Стаття 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» містить перелік підстав, згідно яких може бути відмовлено у державній реєстрації прав, а саме: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.
Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, зазначених у пункті 4 частини першої цієї статті, не позбавляє заявника права повторно звернутися із заявою за умови усунення перешкод для державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009р. №1021 «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги та Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі» (що діяла на час реєстрації договорів оренди земельних ділянок, надалі - Порядок №1021) регламентовано державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, в зв'язку з чим обов'язок державної реєстрації договорів оренди землі покладено на територіальні органи Держкомзему та передбачено перелік підстав для відмови у реєстрації договорів оренди, за якими територіальний орган Держземагентства відмовляє у державній реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди земельної ділянки (її частини), якщо: 1) заяву подала особа, яка не може бути заявником відповідно до цього Порядку; 2) земельна ділянка розташована на території іншої адміністративно-територіальної одиниці; 3) документи подані не в повному обсязі або не відповідають вимогам, установленим цим Порядком; 4) на титульному аркуші документації із землеустрою, у матеріалах документації із землеустрою, що містять графічне зображення земельної ділянки, та/або документах, що містять відомості про координати поворотних точок меж земельної ділянки, їх частин, обмежень, угідь, відсутня позначка територіального органу Держземагентства про кадастровий номер земельної ділянки (дати його визначення та внесення відомостей про земельну ділянку до автоматизованої системи). У разі відмови у державній реєстрації за результатами перевірки поданих документів територіальний орган Держземагентства протягом трьох робочих днів готує висновок про відмову в такій реєстрації та повертає подані документи сторонам або уповноваженим ними особам для доопрацювання за актом приймання-передачі.
Системний аналіз наведених правових норм вказує на те, що положення нормативних актів щодо підстав відмови в реєстрації договорів оренди земельних ділянок застосовуються при розгляді заяв (стосовно однієї земельної ділянки) в порядку черговості. Тобто, якщо не було підстав для відмови в реєстрації договорів оренди земельних ділянок першому заявнику, то такі угоди підлягають реєстрації безспірно, що тягне за собою автоматично відмову в реєстрації наступному заявнику.
При розгляді справи встановлено, що 29.07.2011р. до Держкомзему надійшла заява від Фермерського господарства "Оазис" щодо проведення державної реєстрації договорів оренди (в кількості 37 договорів) земельних ділянок, в тому числі з гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 в межах території Доброжанівської та Гуляницької сільськіх рад Врадіївського району, на підставі якої було укладено договір від 29.07.2011р. №635/01-07 на виконання робіт з проведення реєстрації договорів оренди та внесення відомостей до Поземельної книги.
03.08.2011р. до Держкомзему надійшла заява від позивача щодо проведення державної реєстрації договорів оренди (в кількості 19 договорів) земельних ділянок, в тому числі з гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1 в межах території Доброжанівської сільської ради, на підставі якої було укладений договір від 03.08.11р. №647/01-07 на виконання робіт з проведення реєстрації договорів оренди та внесення відомостей до Поземельної книги.
Працівником Держкомзему проведено перевірку наданих документів на їх відповідність вимогам чинному законодавству. В результаті перевірки виявлено в обмінних файлах позивача та ФГ "Оазис" наявність укладених договорів оренди з одними і тими самими громадянами власниками земельних ділянок, а саме з: ОСОБА_6 на земельні ділянки площею 3,98га (кадастровий №4822381300:01:000:0473), площею 3,92га (кадастровий №4822381300:01:000:0483), площею 3,95га (кадастровий №4822381300:02:000:0188); ОСОБА_4 на земельні ділянки площею 2,22га (кадастровий №4822381300:01:000:0343), площею 1,17га (кадастровий №4822381300:02:000:0041), площею 2,23га (кадастровий 4822381300:02:000:0130); ОСОБА_2 на земельні ділянки площею 2,55га (кадастровий №4822381300:01:000:0313), площею 3,72га (кадастровий 4822381300:02:000:0045); ОСОБА_1 на земельні ділянки площею 2,84га (кадастровий №4822381300:01:000:0412), площею 0,86га (кадастровий №4822381300:01:000:0624), площею 0,73га (кадастровий 4822381300:01:000:0303).
В зв'язку з встановленими обставинами Держкомзем відмовив ПП ВКП «Каро» та ФГ "Оазис" у реєстрації договорів оренди земельних ділянок з вказаними вище громадянами та направив поштою відповідні листи про відмову від 25.08.2011р. №829/0І-06. В даних листах відповідач запропонував керівникам суб'єктів господарювання у зв'язку з виникненням спірної ситуації щодо поданих на реєстрацію договорів забезпечити явку громадян - власників земельних ділянок для проведення державної реєстрації.
01.09.2011р. до відділу Держкомзему з'явилися громадяни, їх довірені особи та подали заяви на проведення реєстрації договорів оренди з ФГ "Оазис" - суб'єкт господарювання, який перший подав заяви на реєстрацію договорів оренди земельних ділянок.
В подальшому 31.08.2012р. Держкомземом проведено реєстрацію договорів оренди земельних ділянок, укладених між ФГ "Оазис" (орендар) та ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1 (орендарі).
До того ж із наданих представником третіх осіб заяв та рішень Врадіївського районного суду Миколаївської області (рішення суду у справі №2/1408/341/12, №2/1408/342/12, рішення суду у справі №2/1408/344/12, рішення суду у справі №2/1408/341/12) слідує, що ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 заперечували та заперечують факт підписання ними угод з ПП "ВКП "Каро". Рішеннями загального місцевого суду ПП "ВКП "Каро" відмовлено в позовних вимогах про визнання договорів оренди спірних земельних ділянок з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1, та відмовлено в позовних вимогах до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання фактів підписання зазначеними особами договорів оренди земельних ділянок.
Вищенаведене також підтверджує правомірність дій Держкомзему в частині відмови ПП "ВКП "Каро" в реєстрації договорів оренди земельних ділянок з ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_1.
При цьому в судовому засіданні встановлено порушення Держкомземом порядку оформлення відмови в реєстрації договорів оренди земельних ділянок - суб'єктом владних повноважень не складався висновок про відмову.
В той же час недотримання порядку оформлення відмови в реєстрації договорів оренди земельних ділянок (відсутність висновку про відмову), в даному випадку при встановлені обставин, що унеможливлювали реєстрацію договорів за заявою позивача, не може бути підставою для скасування реєстрації угод (договорів оренди земельних ділянок), укладених між ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_1 та ФГ "Оазис" - суб'єкт господарювання, який першим подав заяву про реєстрацію договорів оренди.
Вищенаведене в сукупності є підставою для відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позву відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І. В. Желєзний
Суд | Миколаївський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2014 |
Оприлюднено | 17.03.2014 |
Номер документу | 37621495 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Миколаївський окружний адміністративний суд
Желєзний І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні