ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
20 березня 2014 року м. Київ № 826/2228/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
Товариства з обмеженою відповідальністю «Комет-А.В.» доВерхньоводянської сільської ради (відповідач-1) Управління Держземагентства у Рахівському районі (відповідач-2) провстановлення відсутності повноважень, - В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Комет-А.В.» з позовом до Верхньоводянської сільської ради, Управління Держземагентства у Рахівському районі, в якому просить (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13.03.2014 року):
- скасувати рішення 6 сесії 4 скликання Верхньоводянської сільської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 04351311) від 07.04.2003 року про надання у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 0,34 га для ведення особистого селянського господарства;
- встановити відсутність повноважень у Верхньоводянської сільської ради із земель комунальної власності передавати у приватну власність землі загального користування населених пунктів (вулиці, проїзди, шляхи) та землі під автомобільними дорогами;
- визнати незаконними дії Рахівського районного відділу земельних ресурсів (ідентифікаційний код юридичної особи 22115264), правонаступником якого є Управління Держземагентства у Рахівському районі (ідентифікаційний код юридичної особи 38533101), з внесення до примірнику Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЗК №014217 (далі - Державний акт), зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №591 від 19.11.2002 року в розділі «Зміни у межах і розмірах земельної ділянки» наступних змін: номер на плані « 2» і « 3» щодо надання земельної ділянки площею 0,34 га для ведення ОСГ, відповідно до рішення 6 сесії 4 скликання Верхньоводянської сільської ради від 07.04.2003 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києві від 28.02.2014 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк позивачем на виконання вимог ухвали суду від 28.02.2014 року подано через канцелярію суду відповідні матеріали.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави, зокрема, для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі в частині позовних вимог щодо встановлення відсутності повноважень у Верхньоводянської сільської ради із земель комунальної власності передавати у приватну власність землі загального користування населених пунктів (вулиці, проїзди, шляхи) та землі під автомобільними дорогами, суддя виходить з наступного.
Так, завданням адміністративного судочинства, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Приписами п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України передбачено, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Компетенцію органу чи посадової особи становлять їхні повноваження, визначені законом. Спори, визначені у п. 3 ч. 2 ст. 17 КАС України, можуть виникати внаслідок різного тлумачення суб'єктами владних повноважень законодавства щодо їхньої компетенції (повноважень) на вирішення певних питань у сфері управління. Також, спори з приводу компетенції виникають у разі виявлення привласнення повноважень іншого суб'єкта владних повноважень або перевищення власних повноважень.
З огляду на викладене вище вбачається, що позивачем у компетенційних спорах є суб'єкт владних повноважень, якщо він вважає, що інший суб'єкт владних повноважень - відповідач - своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію або у випадку, коли прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.
При цьому, суд зауважує, що адміністративний позов, згідно п. 6 ч. 4 ст. 105 КАС України, може містити вимогу про відсутність компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень, проте, відповідно до вищезазначеного, такі вимоги можуть мати місце лише у спорі між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Враховуючи те, що позивач у даних правовідносинах не здійснює жодних управлінських функцій та не є суб'єктом владних повноважень у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про встановлення відсутності повноважень суб'єкта владних повноважень у спірних правовідносинах не відповідають завданням КАС України, оскільки юрисдикція адміністративних судів з розгляду вказаних вимог, встановлена ст. 17 КАС України, на даний спір не поширюється.
Таким чином, позовна вимога Товариства з обмеженою відповідальністю «Комет-А.В.» про встановлення відсутності повноважень у Верхньоводянської сільської ради із земель комунальної власності передавати у приватну власність землі загального користування населених пунктів (вулиці, проїзди, шляхи) та землі під автомобільними дорогами не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки спір щодо відсутності компетенції (повноважень) допускається виключно між суб'єктами владних повноважень.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи все вищевикладене, а також висновок, що позовна вимога Товариства з обмеженою відповідальністю «Комет-А.В.» про встановлення відсутності повноважень у Верхньоводянської сільської ради із земель комунальної власності передавати у приватну власність землі загального користування населених пунктів (вулиці, проїзди, шляхи) та землі під автомобільними дорогами не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, суддя дійшов висновку про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі в цій частині.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109, ст. ст. 160, 165 КАС України, суддя Окружного адміністративного суду м. Києва, -
У Х В А Л И В:
1. Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «Комет-А.В.» у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог про встановлення відсутності повноважень у Верхньоводянської сільської ради із земель комунальної власності передавати у приватну власність землі загального користування населених пунктів (вулиці, проїзди, шляхи) та землі під автомобільними дорогами.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка її подала.
3. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження не допускаться.
Ухвала набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2014 |
Оприлюднено | 21.03.2014 |
Номер документу | 37739219 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Києва
Скочок Т.О.