Справа № 344/17379/13-ц
Провадження № 2/344/969/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2014 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - судді Ковалюк І.П.
секретаря Гречун Т.Б.
за участі: представника позивача ОСОБА_1, представника третьої особи Івасишин В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа нас стороні позивача без самостійних вимог щодо предмета спору Публічне акціонерне товариство "Прикарпаттяобленерго" в особі "Івано-Франківський район електричних мереж" до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Акація-ІФ" про припинення неправомірних дій, усунення перешкод в користуванні майном, поновлення прав споживача та стягнення моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися в суд із позовом до відповідача про зобов'язання негайно поновити електропостачання до квартири АДРЕСА_1, надати доступ та не чинити перешкоди працівникам РЕМ у виконанні робіт; зобов'язати припинити неправомірні дії та усунути перешкоди в користуванні квартирою АДРЕСА_1, її поточному ремонті, заміни покриття даху, надати доступ до приміщень загального користування (горище, підвал, вхідні двері брами на подвір'я), прибудинкової території для під'їзду та паркування автомобіля біля будинку, стягнення моральної шкоди в розмірі 15 000,00 грн. та судових витрат.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав із мотивів, наведених в позовній заяві, просить позов задоволити.
Представник третьої особи підтримав позовні вимоги, суду подав письмові пояснення, відповідно до яких ПАТ "Прикарпаттяобленерго" вважає неправомірними дії ОСББ "Акація" щодо позбавлення позивачів права користування електричною енергією.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. На судові засіданні, призначені 04.02.2014року, 12.02.2014року, 24.02.2014року, 06.03.2014року представник відповідача в судові засідання не з'являвся. Кожного разу за день до засідання подавав суду заяву, в якій вказував, що представник ОСББ немає можливості бути присутнім в судовому засіданні та просив розгляд справи відкласти. Жодного разу суду не надано документального підтвердження вагомості та поважності таких відкладень. За вказаних обставин суд приходить до висновку що заяви відповідача про відкладення розгляду справи є безпідставними і такими, що ведуть до затягування розгляду справи, а тому вважає за можливе проводити судове засідання без участі відповідача, повідомленого належним чином.
Заслухавши представників сторін, дослідивши докази, надані сторонами на підтвердження своїх вимог об'єктивно та всебічно з'ясувавши таким чином обставини справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Так, судом встановлено що згідно договору дарування квартири від 28.05.2010 року ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1.
Для обслуговування будинку АДРЕСА_1 в 2005році створене ОСББ "Акація-ІФ", що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи №362775 та Статутом ОСББ "Акація-ІФ",Ю голова об'єднання - ОСОБА_5
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_3, як новий власник квартири, зверталася до голови ОСББ про вступ у членство ОСББ, а також із заявами про укладення договору відповідно до ст. 9 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території (а.с. 13-21).
22.11.2012року позивач звернулася до голови ОСББ із проханням надати дозвіл на проведення ремонтних робіт частини даху, який розташований над її квартирою, відповідно до рекомендації комісії виконавчого комітету міської ради Івано-Франківська від 11.11.2012року.
Листом від 08.12.2012року голова ОСББ відмовив позивачу в такому та заборонив виконання будь-яких робіт.
Із позовної заяви вбачається, що голова ОСББ перешкоджає позивачам користуватися прибудинковою територією, відмовив надати ключі від вхідної брами двору, чим унеможливлює позивачам відбірний доступ до користування житловим та майном загального користування.
Частиною 2 ст. 382 ЦК України передбачено,що власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належить на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир.
Згідно зі ст.ст. 317, 321 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Ніхто не може бути протиправно позбавлений свого права, чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, встановлених законом.
Із 30 серпня 2013року квартира позивачів відключена від електроенергії.
Відповідно до поз.2 п.2.4. Правил користування електричноюї енергії, затверджених НКРЕ №28 від 31.07.1996року (зі змінами), які регулюють взаємовідносини, що виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальником електричної енергії та споживачами, межа експлуатації відповідальності між споживачем- фізичною особою, об'єднанням співвласників (власником) багатоквартирних будинків та/або власником електричних мереж за технічний стан і обслуговування суміжних електроустановок Установлюється : для індивідуальних будинків- у разі відгалуження від лінії електропередачі неізольованим проводом - у точці кріплення проводів лінії електропередачі до перших ізоляторів на будівлі або на трубостояку.
Постачання електричної енергії до квартири АДРЕСА_1 здійснювалося на підставі Договору про користування електричною енергією №16305 від 17.08.2010, який укладено між Івано-Франківським РЕМ від імені ВАТ «Прикарпаттяобленерго» та ОСОБА_3.
В пункті 8 цього Договору зазначено, що межа розподілу встановлюється у точці кріплення проводів лінії електропередачі до перших ізоляторів на трубостояку.
В Івано-Франківському РЕМ відсутні будь-які документи (звернення замовника, технічні умови, проектна документація, акт допуску), які свідчили б про надання дозволу на зміну точки підключення квартири АДРЕСА_1 не від електрощитка, а від трубостояка, так само як і технічна документація про підключення даної квартири від електрощитка.
В той же час, відповідно до п.8 Договору про користування електричною енергією в редакції від 25.11.2002 та 09.07.2009, який було укладено з попереднім власником квартири №6, ОСОБА_6, межа розподілу встановлювалася між Споживачем і РЕМ на контактних з'єднаннях 0,22 кВт. (у точці кріплення проводів до перших ізоляторів) на трубостояку будівлі.
Також, між ПАТ "Прикарпаттяобленерго" та ОСББ «Акація ІФ» (м.Івано-Франківськ, вул.Тарнавського, 11) укладено Договір про постачання електричної енергії №3626 від 30.11.2011 року до приміщень загального користування житлового будинку по АДРЕСА_1.
Згідно п.2.1 Договору, під час виконання умов цього Договору, а також вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, Правилами користування електричною енергією.
Відповідно до п.1 додатку 8.1 до Договору «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» балансова належність електромереж та установок Постачальника: ТП-9, ПЛ 0,4 кВ (Л-5), опора №1; Споживача (ОСББ «Акація ІФ») КЛ 0,22 кВ від трубостійки до ВРП будинку АДРЕСА_1 та внутрішні електромережі.
Межа балансової належності між постачальником та споживачем установлюється на ізоляторах трубостійки буд.АДРЕСА_1, зазначено в п.2 цього додатку до Договору.
Відповідно до п.п.7 - 8 додатку до Договору Споживач зобов'язується утримувати установки, зазначені в цьому акті у справному стані та експлуатувати їх відповідно до ПКЕЕ, ПТЕ, ПТБ, а також забезпечити на своїй території охорону електроустановок, в тому числі електричних мереж, які належать Постачальнику.
Зміна схеми та способу підключення об'єкту споживача здійснюється на підставі виданого Постачальником технічного завдання з внесенням відповідних змін у Договір про постачання електричної енергії.
Проте, ОСББ «Акація ІФ» самовільно, без погодження з Постачальником електричної енергії ліквідовано трубостійку на житловому будинку, яка знаходилася в аварійному стані та прокладено електричний кабель від ВРП будинку АДРЕСА_1 до опори №1, чим змінено схему підключення та межу балансової належності електромереж, зазначену в Договорі №3626, а також відключено електропостачання до кв.№6 даного будинку (ОСОБА_3), яка була заживлена від трубостійки.
30.08.2013 року працівниками Івано-Франківського РЕМ було тимчасово підключено самовільно змонтовану ОСББ кабельну лінію з метою недопущення припинення постачання електричної енергії всім мешканцям даного будинку, з якими укладено Договори про користування електричною енергією.
З метою приведення електроустановок у відповідність до вимог ПКЕЕ, ПТЕ, ПТБ, умов Договору №3626 09 вересня 2013 на адресу ОСББ «Акація ІФ» направлено листа про негайне відновлення трубостійки на житловому будинку та лінії електромереж згідно однолінійної схеми електропостачання (додаток 7.1 до Договору), а також електропостачання квартири №6, мешканців якої ОСББ незаконно позбавило права користування електричною енергією.
14.10.2013року до Івано-Франківського РЕМ надійшло звернення від ОСББ "Акація-ІФ" із пропозицією внести зміни в Договір про постачання електричної енергії №3626, погодивши самовільну змінену схему підключення до електричних мереж житлового будинку по вул. Тарнавського, 11.
У відповідь на дану пропозицією 23.10.2013року Івано-Франківським РЕМ повідомлено про можливість внесення змін у Договір №3626 та погодження самовільно зміненої схеми підключення за умови приєднання до ВРП будинку по АДРЕСА_1 та відновлення її електропостачання.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
За змістом ст. 57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи все наведене, керуючись конституційним принципом верховенства права, оцінивши всебічно, повно та об'єктивно всі наявні у справі докази окремо та у сукупності, застосовуючи відповідні норми матеріального права, утверджуючи та забезпечуючи права людини і основоположні свободи сторін, враховуючи встановлений у судовому засіданні причинний зв'язок між діями сторін, суд вважає за необхідне захистити право позивача на належне користування квартирою, в тому числі енергопостачанням.
Позивачі також просять стягнути на їх користь 15 000,0 грн моральнлї шкоди, спричиненої відключення електропостачання.
Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про стягнення моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Згідно з п. 5 вказаної Постанови Пленуму Верховного Суду України суду необхідно в кожній конкретній справі з'ясовувати характер правовідносин сторін і встановлювати, якими правовими нормами регулюються, чи допускає відповідне законодавство стягнення моральної шкоди при даному виду правовідносин, коли набрав чинності законодавчий акт, що визначає умови і порядок стягнення моральної шкоди в цих випадках, та коли були вчинені дії, якими заподіяно цю шкоду.
Відповідно до частини 1 статті 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Враховуючи все наведене, суд приходить до висновку про підставність відшкодування моральної шкоди на їх користь, однак в розмірі 5 000,00 грн..
На підставі наведеного, відповідно до ст.41,124 Конституції України, керуючись ст.ст. 60 88, 212-215, ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа нас стороні позивача без самостійних вимог щодо предмета спору Публічне акціонерне товариство "Прикарпаттяобленерго" в особі "Івано-Франківський район електричних мереж" до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Акація-ІФ" про припинення неправомірних дій, усунення перешкод в користуванні майном, поновлення прав споживача та стягнення моральної шкоди - задоволити частково.
Зобов'язати ОСББ "Акація-ІФ"(місцезнаходження: м.Івано-Франківськ вул. Тарнавського, 11/7, код ЄРДПОУ 33645971) поновити електропостачання до квартири АДРЕСА_1, надати доступ та не чинити перешкоди працівникам РЕМ у виконанні робіт.
Зобов'язати ОСББ "Акація-ІФ"( місцезнаходження: м.Івано-Франківськ вул. Тарнавського, 11/7, код ЄРДПОУ 33645971) припинити неправомірні дії та усунути перешкоди в користуванні квартирою АДРЕСА_1, її поточному ремонті, заміни покриття даху, надати доступ до приміщень загального користування (горище, підвал, вхідні двері брами на подвір'я), прибудинкової території для під'їзду та паркування автомобіля біля будинку.
Стягнути із ОСББ "Акація-ІФ" ( місцезнаходження: м.Івано-Франківськ вул. Тарнавського, 11/7, код ЄРДПОУ 33645971) на користь ОСОБА_3, ОСОБА_4 5 000,00 грн. моральної шкоди та 379,41 грн. сплаченого судового збору.
В решті частин позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Івано-Франківський міський суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя І.П. Ковалюк
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2014 |
Оприлюднено | 26.03.2014 |
Номер документу | 37773411 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні