УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "19" березня 2014 р. Справа № 906/1944/13
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Терлецької-Байдюк Н.Я.
за участю представників сторін:
від відповідача-1: Козаченко О.В. - довіреність б/н від 23.01.2014р.;
від відповідача-2: не з'явився;
від третьої особи: ОСОБА_2- довіреність від 27.01.2014р. за вих.№06-117;
від прокурора: Шевчук М.М. - посвідчення №011387 від 24.10.2012р.;
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Прокурора Романівського району в інтересах держави
За участю третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору: Житомирське обласне управління водних ресурсів (м. Житомир)
до 1) Годиської сільської ради (с. Годиха Романівський район Житомирська область)
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "БЦЗ" (с. Будичани Чуднівський район Житомирська область)
про визнання недійсним рішення від 12.11.2012 та договору оренди майна
Спір розглянуто у більш тривалий строк ніж передбачено ч.1 ст.69 ГПК України.
Відповідно до ст.77 ГПК України в судовому засіданні оголошувалась перерва з 17.03.14 до 19.03.14.
Прокурор в інтересах держави звернувся до суду з позовом про визнання недійсним та скасування рішення 18 сесії Годиської сільської ради №88-18-2012 від 12.11.2012р.; визнання недійсним договору оренди гідроспоруди №2 від 07.03.2013р., укладеного між Годиською сільською радою Романівського району Житомирської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "БЦЗ" вартістю 80181,48грн.
В процесі розгляду справи прокурор неодноразово уточнював позовні вимоги.
Згідно останньої заяви про уточнення позовних вимог від 22.01.2014р. за вих.№73-вих-14 (а.с.65-66) прокурор просить викласти п.1 резолютивної частини позовної заяви в інтересах держави та третьої особи на стороні позивача: Житомирського обласного управління водних ресурсів до Годиської сільської ради Романівського району та Товариства з обмеженою відповідальністю "БЦЗ", у наступній редакції: Визнати незаконним та скасувати рішення 18 сесії Годиської сільської ради Романівського району Житомирської області №88-18/2012 від 12.11.2012 у частині надання в оренду TOB "БЦЗ" гідроспоруди №2 терміном на 49 років, яка розташована с.Годиха, вул.Леніна,58. А також визнати недійсним договір оренди гідроспоруди №2 від 07.03.2013р., укладений між Годиською сільською радою Романівського району Житомирської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "БЦЗ" вартістю 80181,48 грн.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові, з врахуванням заяви від 22.01.2014р.
Представник відповідача -1 (Годиська сільська рада) проти позову заперечив з підстав, викладених у запереченні до позову (а.с.71-72) та додаткових поясненнях до неї (а.с.134-135). Зокрема зазначає, що гідроспоруда в с.Годиха перебуває у власності територіальної громади в особі Годиської сільської ради відповідно до свідоцтва про право власності від 19.11.2010р., виданого виконавчим комітетом Годиської сільської ради. Зазначена гідроспоруда є комунальним майном та перебуває на балансі Годиської сільської ради.
Відповідач-2 (ТОВ "БЦЗ") в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином.
Представник третьої особи (Житомирського обласного управління водних ресурсів) в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у письмових поясненнях (а.с.85-86). Пояснив, що гідротехнічна споруда знаходиться на водному об'єкті, який в оренді не перебуває. Відповідно до наказу Державного комітету України по водному господарству №41 від 03.06.1997р. "Про затвердження Переліку річок та водойм, що внесені до водних об'єктів місцевого значення" передбачений вичерпний перелік водних об'єктів місцевого значення. Згідно Переліку в Житомирській області відсутні водні об'єкти місцевого значення. Статтею 5 Водного кодексу встановлено, що до водних об'єктів загальнодержавного значення належать, зокрема поверхні води (озера, водосховища, річки, канали), що знаходяться і використовуються на території більш ніж однієї області, а також їх притоки всіх порядків. Згідно акту обстеження гідротехнічної споруди водного об'єкту загальною площею 30,09 га від 10.10.2011р. гідроспоруда включає в себе греблю та водоскидну споруду та розташована на р.Годинка, яка є лівою притокою р.Тетерів, а водний об'єкт відноситься до об'єктів загальнодержавного значення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача-1 та третьої особи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Прокуратурою Романівського району проведено перевірку з питань додержання вимог Закону України "Про оренду державного та комунального майна", в ході якої встановлено, що рішенням 18 сесії Годиської сільської ради №88-18/2012 "Про надання в оренду гідроспоруд" за результатами розгляду заяви директора ТОВ "БЦЗ" Каленського А.З. вирішено передати в оренду ТОВ "БЦЗ" гідроспоруди терміном на 49 років, які знаходяться в селі Годиха вул.Леніна, 58 та в селі Межирічка вул.Нова, 1а. (а.с.19).
На виконання вказаного рішення 07.03.2013р. між Годиською сільською радою (орендодавець/відповідач-1) та Товариством з обмеженою відповідальністю "БЦЗ" (орендар/відповідач-2) було укладено договір оренди гідроспоруди №2 (а.с.15-16), за умовами якого орендодавець передав у строкове платне користування орендарю, а орендар прийняв у строкове платне користування від орендодавця гідроспоруду, що розташована за адресою: Житомирська область, Романівський район, с. Годиха, вул. Леніна, буд. 58 (надалі - орендоване майно) реєстраційний номер 32117898, на умовах, визначених даним договором. Вартість орендованого майна, згідно з даними, що містяться у Звіті про незалежну оцінку спеціалізованого майна (гідроспоруди), проведеної незалежним оцінювачем ОСОБА_4 №2639: 80181,48грн (вісімдесят тисяч сто вісімдесят одна гривня сорок вісім копійок) (п.1.1 договору).
В пункті 1.2 договору оренди зазначено, що орендоване майно належить територіальній громаді села в особі Годиської сільської ради на підставі Свідоцтва про право власності, виданого 19.11.2010 виконкомом Годиської сільської ради на підставі рішення виконкому Годиської сільської ради від 23.09.2012, №43. Реєстрація права власності проведена Комунальним підприємством "Бердичівське міжміське бюро технічної інвентаризації" 19.11.2010 року, право власності зареєстровано в реєстровій книзі 78 за реєстровим номером 1956 (витяг про державну реєстрацію прав №28172737, виданий Комунальним підприємством "Бердичівське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради 29.11.2010 року).
Орендоване майно передається орендарю для його використання у відповідності з наступною діяльністю орендодавця (п.2.1 договору).
Пунктом 3.1 договору визначено, що строк оренди становить 49 років з дня передачі орендованого майна орендарю з моменту підписання "Акту прийому-передачі майна в оренду".
Прокурор, вважаючи, що вищезазначене рішення прийняте з порушенням чинного законодавства, а майно незаконно передано в оренду, звернувся з позовом до суду про визнання недійсним рішення Годиської сільської ради від 12.11.2012р. №88-18/2012 в частині надання в оренду ТОВ "БЦЗ" гідроспоруди №2 терміном на 49 років, яка розташована с.Годиха, вул.Леніна, 58, та визнання недійсним договору оренди гідроспоруди №2 від 07.03.2013р., укладений між Годиською сільською радою Романівського району Житомирської області та ТОВ "БЦЗ".
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд визнає вимоги прокурора такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне.
Відповідно до п.2 роз'яснень Вищого господарського суду України за №02-5/35 від 26.01.2000 р. "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч.5 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування" (далі - Закон) органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Згідно ч.2 ст.2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.
Частина 2 ст.4 цього Закону (чинна на день прийняття оскаржуваного рішення) визначає, що не можуть бути об'єктами оренди водосховища та водогосподарські канали комплексного призначення, міжгосподарські меліоративні системи, гідротехнічні захисні споруди.
Судом встановлено, що гідроспоруда в с.Годиха, по вул. Леніна, 58 перебуває у власності територіальної громади в особі Годиської сільської ради відповідно до свідоцтва про право власності від 19.11.2010р., виданого виконавчим комітетом Годиської сільської ради. Зазначена гідроспоруда є комунальним майном та перебуває на балансі Годиської сільської ради.
Реєстрація права власності вказаного об'єкта проведена 29.11.2010 комунальним підприємством "Бердичівське міжміське бюро технічної інвентаризації" за реєстровим №1956 (а.с.94-95).
Відповідно до діючих ГОСТ 19179-73 "Гідрологія суші. Терміни і визначення" та ГОСТ 19185-73 "Гідротехніка. Основні поняття. Терміни і визначення" гідротехнічна споруда - це споруда, призначена для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливою дією вод (термін 48 ГОСТ 19185-73) (а.с.96-97).
Таким чином, гідроспоруда - це узагальнююча назва усіх споруд, які служать для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливою дією вод (греблі, дамби, водопідпірні споруди, водоскиди, водовипуски, водозабірні споруди та ін.) і є єдиним цілим з водоймою і їх функціонування (використання) без гідроспоруд не можливе, тобто вони є складовими (невід'ємною частиною) водойми.
Відповідно до статті 186 Цивільного кодексу України річ, призначена для обслуговування іншої (головної) речі і пов'язана з нею спільним призначенням, є її приналежністю. Приналежність слідує за головною річчю, якщо інше не встановлено договором або законом.
Так, приналежність не має самостійного значення та за призначенням без головної речі використовуватись не може, а тому, є залежною від головної речі і має допоміжний статус. За загальним правилом приналежність наслідує долю головної речі. Визначення речі приналежністю визначається її природними властивостями, а також характером відносин, що виникають з приводу господарського призначення речі.
І приналежність, і головна річ є фізично самостійними речами, але головна річ має самостійне значення, а приналежність - допоміжне і служить найбільш повному і найкращому використанню головної речі. Головна та приналежна речі утворюють одне ціле, яке передбачає їх використання за єдиним призначенням, а тому вони розглядаються як одна річ.
Спеціалістами Житомирського обласного управління водних ресурсів обстежено гідротехнічну споруду в с. Годиха по вул. Леніна, 58, про що складено відповідний акт від 10.10.2011 р. (а.с.92-93).
За висновками спеціалістів гідротехнічна споруда в с. Годиха по вул. Леніна, 58 розташована на водному об'єкті загальнодержавного значення (притока р. Тетерів) пл.30,09 га і включає греблю та водоскидну споруду, що призначена для пропуску води з верхнього б'єфа водойми в нижній б'єф для попередження можливості переповнення водойми, здійснення пропусків води та спорожнення водойми. Водоскидна споруда є невід'ємною частиною водойми і греблі.
Таким чином, гідроспоруда, яка рішенням відповідача передана в оренду, має захисні функції, є приналежною річчю водойми пл.30,09 га і повинна передаватись в оренду лише разом із водоймою.
Як зазначив представник Житомирського обласного управління водних ресурсів, наказом Державного комітету України по водному господарству №41 від 03.06.1997 року "Про затвердження Переліку річок та водойм, що віднесені до водних об'єктів місцевого значення", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.01.1998 року №2/2442, передбачений вичерпний перелік водних об'єктів місцевого значення. Згідно зазначеного Переліку в Житомирській області відсутні водні об'єкти місцевого значення.
Так, згідно ст. 5 Водного кодексу України до водних об'єктів загальнодержавного вчення належать:
1) внутрішні морські води, територіальне море, а також акваторії морських портів;
2) підземні води, які є джерелом централізованого водопостачання;
3) поверхневі води (озера, водосховища, річки, канали), що знаходяться і використовуються на території більш як однієї області, а також їх притоки всіх порядків;
4) водні об'єкти в межах територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, а також віднесені до категорії лікувальних.
Як зазначалось вище, згідно акту обстеження гідротехнічної споруди водного об'єкта загальною площею 30,09га від 10 жовтня 2011 року гідротехнічна споруда включає греблю та водоскидну споруду, що розташовані на р.Годинка, яка є лівою притокою р.Тетерів, а водний об'єкт відноситься до об'єктів загальнодержавного значення.
Отже, відповідач-1 при прийнятті оскаржуваного рішення порушив вказане вище законодавство, наслідком чого стало прийняття незаконного рішення, яке є предметом даного позову.
Статтею 203 ЦК України визначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою ст.203 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи, що рішення Годиської сільської ради від 12.11.2012р. "Про надання в оренду гідроспоруд", на підставі якого був укладений оспорюваний договір, є незаконним, договір оренди гідроспоруди №2 від 07.03.2013р., укладений між Годиською сільською радою та ТОВ "БЦЗ", втратив правові підстави, на яких він був укладений, тобто є таким, що укладений з порушенням чинного законодавства, а тому має бути визнаний недійсним.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає, що позов обґрунтований, підтверджений належними доказами, що містяться в матеріалах справи, та підлягає задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору, за правилами ст.49 ГПК України, покладаються на відповідачів.
Керуючись ст.ст.33,34,43,44,49,69,77,82-85 ГПК України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення 18 сесії Годиської сільської ради Романівського району Житомирської області №88-18/2012 від 12.11.2012р. в частині надання в оренду TOB "БЦЗ" гідроспоруди №2 терміном на 49 років, яка розташована с. Годиха, вул. Леніна,58.
3. Визнати недійсним договір оренди від 07.03.2013р. гідроспоруди №2, розташованої в с. Годиха, вул. Леніна,58, вартістю 80181,48грн., укладений між Годиською сільською радою Романівського району Житомирської області (13016, Житомирська область, Романівський район, с. Годиха, вул. Леніна, 6, код 04345256) та Товариством обмеженою відповідальністю "БЦЗ" (13213, Житомирська область, Чуднівський район, с. Будичани, вул. Комунарів, 1, код 35215234).
4. Стягнути з Годиської сільської ради (13016, Житомирська область, Романівський район, с. Годиха, вул. Леніна, 6, код 04345256)
- в дохід Державного бюджету України - 1147,00 грн. судового збору.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "БЦЗ" (13213, Житомирська область, Чуднівський район, с. Будичани, вул. Комунарів, 1, код 35215234)
- в дохід Державного бюджету України - 1147,00 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 24 березня 2014 року.
Суддя Терлецька-Байдюк Н.Я.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - відповідачу -2 (ТОВ "БЦЗ") - рек. з повід.
3 - прокуратура Житомирської області (за заявою)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2014 |
Оприлюднено | 26.03.2014 |
Номер документу | 37819830 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Терлецька-Байдюк Н.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні