ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" квітня 2014 р. м. Київ К/800/57179/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С. Я.
Гончар Л.Я.
Чумаченко Т.А.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Львівської міської ради на постанову Галицького районного суду м. Львова від 28 листопада 2012 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2013 року у справі за позовом Релігійної громади Української Православної Церкви Сихівського району м. Львова до Державного реєстратора у виконавчому комітеті Львівської міської ради, Львівської обласної державної адміністрації, третя особа - Релігійна громада Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Св.Володимира Великого Сихівського району м. Львова про скасування ухвали та визнання дій протиправними , -
в с т а н о в и л а :
Постановою Галицького районного суду м. Львова від 28 листопада 2012 року залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2013 року позов Релігійної громади Української Православної Церкви Сихівського району м. Львова задоволено. Визнано протиправними дії державного реєстратора у виконавчому комітеті Львівської міської ради Білецького Богдана Федоровича щодо оформлення та видачі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи - «Релігійної громади Української Православної Церкви Св.Володимира Великого Київського Патріархату» серії АОО № 762062, за номером реєстраційної дії 14151200000012857 і місцезнаходженням: 79066, Львівська область, м. Львів, проспект Червоної Калини, 89. Визнано протиправним внесення 13.06.2006 року державними реєстратором у виконавчому комітеті Львівської міської ради Білецьким Богданом Федоровичем відомостей про юридичну особу - «Релігійну громаду Української Православної Церкви Св. Володимира Великого Київського Патріархату» в Єдиний Державний Реєстр юридичних та фізичних осіб - підприємців, визнано недійсним Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи - «Релігійної громади Української Православної Церкви Св. Володимира Великого Київського Патріархату» серії АОО № 762062 від 13. 06.2006 року та скасовано реєстраційну дію за номером запису 14151200000012857. Визнано протиправною та скасовано ухвалу Львівської міської ради № 1612 від 28.02.2008 року «Про затвердження релігійній громаді Української Православної Церкви Київського Патріархату проекту відведення земельної ділянки для будівництва церкви Св. Володимира УПЦ КП на пр. Червоної Калини, у м. Львові».
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями у справі, Львівська міська рада звернулася з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, 14.07.1991 року до виконкому Львівської обласної ради народних депутатів подано на реєстрацію Статут громади Української Православної Церкви м. Львова в Сихівському районі, попередньо прийнятий зборами віруючих 14.07.1991 року.
Рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради народних депутатів № 495 від 17.09.1991 року, «Про реєстрацію статутів релігійних громад», вирішено зареєструвати Статути релігійних громад, в тому числі: п. 1.1. Української Православної Церкви (УПЦ, м. Львів, Галицький район, вул. Фадеєва - Криворізька).
17.09.1991 року виконкомом Львівської обласної ради народних депутатів видано свідоцтво про реєстрацію Статуту релігійної громади № 495/1, в якому зазначено, що цього дня зареєстровано Статут релігійної громади Української Православної Церкви м. Львів, територія на яку поширюється діяльність релігійної громади м. Львів, Галицький район, Сихівський житловий масив, керівний орган релігійної громади - парох, виконавчий орган. підстава для реєстрації - Закон Української Радянської Соціалістичної Республіки «Про свободу совісті та релігійні організації», що засвідчено підписом голови виконкому Львівської обласної ради народних депутатів В.М.Чорновола та скріплено печаткою виконавчого комітету Львівської обласної ради народних депутатів.
Цього ж дня, 17.09.1991 року було видано «дублікат» свідоцтва про реєстрацію Статуту релігійної громади № 495 в якому зазначено, що зареєстровано Статут релігійної громади Української Православної Церкви в м. Львові, Галицького району, вул. Фадеєва - Криворізька, територія на яку поширюється діяльність релігійної громади - м. Львів, керівний орган релігійної громади парох, виконавчий орган, підстава для реєстрації - Закон Української Радянської Соціалістичної Республіки «Про свободу совісті та релігійні організації», на свідоцтві підпис: Представника Президента України у Львівській області С. Давимуки, скріплений печаткою Представника Президента України у Львівській області Львівської обласної державної адміністрації.
На зворотній стороні вказаного «дублікату» Свідоцтва зазначено про внесені зміни до Статуту релігійної громади УПЦ-КП, які зареєстровані розпорядженням облдержадміністрації від 31.08.1993 року за № 787, де слова «Українська Православна Церква» замінити на Українська Православна Церква Київського Патріархату», підпис Представника Президента України у Львівській області С. Давимуки, скріплений печаткою Представника Президента України у Львівській області Львівської обласної державної адміністрації.
16.07.1993 року до Львівської обласної державної адміністрації подано заяву від громадян на реєстрацію змін і доповнень до статуту Української Православної Церкви в м. Львові - Сихів (вул. Криворізька, 89) Галицького району Львівської області, який був зареєстрований Львівським облвиконкомом 17.09.1991 року за № 495.
31.08.1993 року Розпорядженням Представника Президента України Львівської обласної державної адміністрації № 787 «Про реєстрацію статутів релігійних громад і передачу культових будівель», п. 5 зареєстровано зміни до статутів релігійних громад, де слова «Українська Автокефальна Православна Церква», «Українська Православна Церква» змінено на «Українська Православна Церква - Київський Патріархат», п. 5.1. міста Львова, 5.11. УПЦ-КП, вул. Б.Антоненка - Давидовича - Криворізька, Галицький район (зареєстрований статут УПЦ рішенням облвиконкому від 17.09.1991 року № 495).
Так, згідно ст. 2 Закону Української Радянської Соціалістичної Республіки «Про свободу совісті та релігійні організації» від 6 червня 1991 року, який діяв і на час спірних правовідносин, законодавство Української РСР про свободу совісті та релігійні організації складалося з цього Закону. За змістом ст.12 цього ж Закону, Статут релігійної організації, який відповідно до цивільного законодавства визначає її правоздатність, підлягає реєстрації у порядку, встановленому ст.14 цього ж Закону.
Згідно зі ст. 14 Закону Української Радянської Соціалістичної Республіки «Про свободу совісті та релігійні організації», в редакції яка діяла станом на 31.08.1993 року, для одержання релігійною громадою правоздатності юридичної особи, громадяни в кількості не менше десяти чоловік, які утворили її і досягли 18-річного віку, подають заяву та Статут на реєстрацію до виконавчого комітету обласної Ради народних депутатів.
23.12.1993 року Законом України «Про внесення доповнень і змін до Закону Української РСР «Про свободу совісті та релігійні організації», який набрав чинності 12.01.1994 року, внесено зміни до ст. 14 вказаного Закону про те, що для одержання релігійною громадою правоздатності юридичної особи, громадяни в кількості не менше десяти чоловік, які утворили її і досягли 18-річного віку, подають заяву та Статут на реєстрацію до обласних державних адміністрацій.
Тобто, як вірно враховано судами, повноваження відповідача - Львівської ОДА, стосовно реєстрації статутів релігійних організацій виникли лише з 12.01.1994 року.
Тому, станом на 13.06.2006 року, тобто на дату проведення державним реєстратором оскаржуваної реєстраційної дії, третя особа - релігійна громада УПЦ Св.ВВКП не мала зареєстрованої у Львівській ОДА назви: "Релігійна громада Української Православної Церкви Св. Володимира Великого Київського Патріархату", не провела реєстрацію в облдержадміністрації Статуту із вищезазначеною назвою, не мала Свідоцтва про реєстрацію статуту релігійної громади саме з такою назвою.
В матеріалах справи відсутні та не долучені відповідачем - державним реєстратором, під час розгляду справи в першій та апеляційній інстанції, будь-яких належних та допустимих доказів вмотивованості внесення в ЄДР відомостей про юридичну особу - релігійну громаду УПЦСв.ВВКП (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 20856008), назва якої не була зареєстрована у передбаченому законом порядку, а також відсутні докази підставності видачі державним реєстратором третій особі - релігійній громаді УПЦСв.ВВКП Свідоцтва нового зразка з зазначенням у такому іншого найменування, а ніж попереднє найменування цієї юридичної особи.
Крім цього, в матеріалах справи наявний Висновок судово-почеркознавчої експертизи № 266 від 20.02.2012року в якому зазначено, що підпис від імені С.Давимуки на "ДУБЛІКАТІ" Свідоцтва про реєстрацію статуту релігійної громади" № 495", виконаний не С.Давимукою, а іншою особою.
Відтак, скасування Ухвали Львівської міської ради від 28.02.2008 року № 1612 "Про затвердження релігійній громаді Української Православної Церкви Київського Патріархату проекту відведення земельної ділянки для будівництва церкви Св. Володимира УПЦ КП на пр. Червоної Калини, 89 у м. Львові" є правомірним, оскільки Ухвала № 1612 від 28.02.2008 року Львівської міської ради ухвалена щодо юридичної особи з назвою: "Релігійна громада Української Православної Церкви Київського Патріархату", а заява-звернення від 06.09.2006 року № 2-11782 про надання в користування земельної ділянки, була подана релігійною громадою з іншою назвою, а саме: "Релігійною громадою Української Православної церкви Св. Володимира Великого Київського Патріархату", що стверджується відтиском круглої печатки юридичної особи-заявника.
Відповідно до відомостей внесених в ЄДРПОУ та в ЄДР вбачається, що з 13 червня 2006 року третя особа-релігійна громада УПЦКП - ідентифікаційний код ЄДРПОУ 20856008, перед органами місцевого самоврядування, органами влади, іншими учасниками господарських правовідносин, виступала як релігійна організація з іншою назвою ніж зазначено в Ухвалі Львівської міської ради від 28.02.2008 року № 1612, адже була зареєстрована державним реєстратором, як "релігійна громада Української Православної Церкви Св. Володимира Великого Київського Патріархату" та використовувала печатку з цією ж назвою.
Отже, відповідальними працівниками Львівської міської ради своєчасно та належно не було перевірено дійсності і відповідності поданих третьою особою документів (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 20856008), оскільки вказана невідповідність у назві цієї релігійної організації була очевидною, а відтак і Ухвалу Львівської міськради від 28.02.2008 року за № 1612, про затвердження проекту відведення земельної ділянки, було прийнято без належної оцінки і застосування наслідків невідповідності поданих документів для юридичної особи.
Поряд з цим, судами встановлено, що Держкомземом України були виявлені істотні порушення земельного законодавства України з боку Львівської міської ради при виділенні земельної ділянки Ухвалою Львівської міської ради № 1612 від 28.02.2008 року, зокрема було виявлено порушення чинного законодавства при затвердженні проекту відведення земельної ділянки третій особі - релігійній громаді без проведення аукціону, тобто факт недотримання вимог чинного на той час Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI "Про державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до Земельного кодексу України, який було доповнено ч.1 ст. 124 ЗК України абзацом другим та внесено зміни до ст. 16 Закону України "Про оренду землі", - якими законодавець категорично обумовив, що "набуття права оренди земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюються виключно на аукціонах".
При цьому, Львівською міськрадою не було дотримано вимог ЗК України в частині вилучення земельної ділянки у іншого користувача, оскільки дана земельна ділянка вже входила в межі Державного акту на право постійного користування землею, який було видано іншій юридичній особі - управлінню капітального будівництва міськради і згідно якого здійснюється житлове будівництво у Сихівському районі м. Львова, а звідси допущено порушення вимог ст. 124 Земельного Кодексу України та п. 6 ст. 123 Земельного Кодексу України, де вказано, що земельна ділянка повинна бути належним чином вилучена у попереднього землекористувача перед її передачею іншому користувачу.
Поряд з цим, відповідно до постанови господарського суду Львівської області від 14.05.2009 року, позивач з часу своєї первинної державної реєстрації юридичної особи, з 17.09.1991 року під найменуванням - релігійна громада Української Православної церкви м.Львів, Сихівський житловий масив, на даний час під найменуванням: релігійна громада Української Православної Церкви Сихівського району м. Львова є правонаступником всіх прав та обов'язків, майнових та немайнових прав попередньої юридичної особи: релігійної громади Української Православної Церкви м. Львів, Сихівського житлового масиву, що стосуються офіційно діючої в Україні релігійної конфесії Української Православної Церкви";
Відповідно до постанови Львівського окружного адміністративного суду від 11.06.2012 року встановлено відсутність компетенції у Львівської ОДА, станом на 17.09.1991 року, здійснювати державну реєстрацію Статуту Релігійної громади УПЦ; визнано протиправними дії Львівської ОДА в частині видачі «дублікату» Свідоцтва про реєстрацію Статуту релігійної громади УПЦ від 17.09.1991р. № 495 і скасовано такий «Дублікат»; визнано протиправним і скасовано п.5.1.1.Розпорядження Львівської ОДА від 31.08.1993р. за № 787» Про реєстрацію статутів релігійних громад і передачу культових будівель».
Крім цього, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 25.06.2013 року визнано протиправним та скасовано Розпорядження Голови Львівської ОДА № 1236/5-11 від 25.11.2011р. в частині реєстрації статуту у новій редакції Релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Святого Володимира Великого Сихівського району м. Львова, яка набрала законної сили 28.08.2013 року.
Відповідно до вимог частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За частинами 1, 2 статті 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Таким чином, колегія суддів погоджує висновки судів попередніх інстанцій щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог Релігійної громади Української Православної Церкви Сихівського району м. Львова.
З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій вірно встановлені обставини справи, судові рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається. Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Львівської міської ради залишити без задоволення, а постанову Галицького районного суду м. Львова від 28 листопада 2012 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.
Судді:
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2014 |
Оприлюднено | 17.04.2014 |
Номер документу | 38264809 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Гайдар Андрій Володимирович
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Гайдар Андрій Володимирович
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Гайдар Андрій Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні