Рішення
від 15.04.2014 по справі 902/380/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 квітня 2014 р. Справа № 902/380/14

Господарський суд Вінницької області в складі

головуючого судді Тісецький С.С.,

при секретарі судового засідання Кучер Р.П. ,

розглянувши в приміщенні суду справу

за позовом : Крижопільського районного споживчого товариства (код ЄДРПОУ 01740779, 24600, смт. Крижопіль, вул. Комсомольська, 17а, Вінницька область)

до : Городківського сільського споживчого товариства (код ЄДРПОУ 01740806, 24615, с. Городківка, вул. Леніна, 2, Крижопільський район, Вінницька область)

про усунення перешкод в користуванні приміщенням шляхом виселення

представники сторін:

від позивача : Прицюк А.В. - за довіреністю, Котюжанський В.А. - керівник

від відповідача : Лукавський А.В. - за договором, Беженар Г.В. - керівник

ВСТАНОВИВ :

Крижопільське районне споживче товариство 31.03.2014 року звернулося в господарський суд Вінницької області з позовом до Городківського сільського споживчого товариства про усунення перешкод в користуванні приміщенням шляхом виселення.

Ухвалою суду від 01.04.2014 року порушено провадження за вказаним позовом у справі № 902/380/14 з призначенням до розгляду в судовому засіданні на 15.04.2014 року.

На визначену в судове засідання з'явилися представники позивача та відповідача.

В судовому засіданні представником відповідача надано заперечення на позов без додатків наступного змісту.

Городківське сільське споживче товариство (надалі Городківське ССТ) діє в системі споживчої кооперації Крижопільського району з моменту її утворення, як юридична особа.

Рішенням зборів уповноважених від 21 жовтня 1992 року прийнято статут товариства, який зареєстровано Крижопільською райдержадміністрацією 30.11.1993 року та видано свідоцтво про державну реєстрацію серії АОО № 649360.

Відповідно до статуту та бухгалтерських документів у власності Городківського ССТ перебувають основні засоби (торгівельні приміщення) в селах Городківка, Дахталія, Мар'янівка, Савчино, Теклівка, Висока Гребля, Андріяшівка, Кринички, Антонова, Кісниця, Крижопільського району Вінницької області.

В процесі реорганізації споживчої кооперації району, з метою не допустити банкрутства, в 2002 році, як правонаступник Крижопільської районної спілки споживчих товариства, було створено Крижопільське районне споживче товариство (надалі Крижопільське РСТ), якому, по АВІЗО за актом ліквідаційної документальної ревізії від 29 листопада 2002 року, передано бухгалтерською проводкою, за підписом бухгалтерів Крижопільського РСТ та Городківського ССТ, на баланс РСТ майно, яке після закінчення процедури банкрутства Крижопільського районного споживчого товариства та відновлення роботи Городківського ССТ, повинно було повернуто також бухгалтерською проводкою на баланс Городківського ССТ .

Фактично майно споживчого товариства не передавалось, так як не було на це рішення загальних зборів пайовиків споживчого товариства та не складалось акту прийому-передачі, тому торгівельна діяльність у наведеному магазині, проводиться на законних підставах.

Про те, що майно фактично не передано свідчить несплата Крижопільським РСТ відповідних податків.

Пропозицією ліквідаційної документальної ревізії правлінню Городківського ССТ, яка знайшла своє відображення у постанові правлінні Крижопільського РСТ № 36Р від 28 грудня 2002 року, було запропоновано Городківському ССТ створити споживчі товариства нового типу на базі ГВП і законсервованих магазинів.

В цьому ж році було створено споживче товариство "Городківка" (надалі Городківське СТ), яке користувалось майном Городківського ССТ, забезпечуючи його збереження та відновлення, так як прийому-передачі майна не відбулось, акти прийому-передачі майна не складались, Городківське ССТ залишалось його власником.

Оскільки Крижопільське РСТ не займалось торгівельною діяльністю та розвитком кооперації в районі, як це передбачено статутом РСТ та Законом України "Про споживчу кооперацію", а своєю бездіяльністю нарощувало борги по податках та обов'язкових платежах для погашення яких продавало майно пайовиків, в тому числі і торгівельні приміщення, з метою збереження майна споживчої кооперації , в 2008 році Городківське ССТ відновило свою роботу і звернулось до Крижопільського РСТ з вимогою повернути, також по АВІЗО, основні та оборотні засоби на баланс ССТ, для забезпечення виробничої діяльності, але відповіді не отримано, тому було прийнято рішення про повернення усього майна на баланс Городківського ССТ про що листом від 30 листопада 2009 року повідомлено Крижопільське РСТ і усе майно, яке належить Городківському ССТ, взято на баланс ССТ та задіяно у виробництво його членами та проводиться відповідна звітність в податкових та інших органах.

Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею 11-ВН № 000456 виданого Городківською сільською радою 28.12.2001 року, земельні ділянки, на яких розташовано будівлі магазинів, надана в постійне користування Городківському ССТ.

Так як більшість магазинів побудовано в радянські часи колгоспами, а деякі за рахунок капітальних вкладень членів споживчої кооперації Крижопільського району, відповідні документи, які посвідчують право власності на той час не виготовлялись, а будівлі обліковувались на балансі Городківського та інших сільських споживчих товариств.

Будівля магазину по вул. Комсомольській, 63, відповідно до акту прийомки в експлуатацію, побудована та введена в експлуатацію в 1974 році Городківським ССТ про що зазначено в акті і взята на баланс споживчого товариства.

В даний час Городківським ССТ проводиться робота по виготовленню документів, які посвідчують право власності споживчого товариства на будівлі магазинів.

Городківським ССТ виготовлено технічну документацію на будівлю магазину, технічну документацію із землеустрою на земельну ділянку, якій присвоєно кадастровий номер із подальшим наміром оформлення документів про право власності відповідно до чинного законодавства.

Крім того, державним реєстратором незаконно винесено рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на магазин по вул. Комсомольській, 63, с. Городківки, в зв'язку з чим 08 квітня 2014 року до Вінницького окружного адміністративного суду подано адміністративний позов про оскарженню наведеного рішення.

Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.

В судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення Вінницьким окружним адміністративним судом адміністративного позову про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію та їх обтяжень на нерухоме майно.

Згідно ч. 1 ст. 79 ГПК України, господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

Суд заслухавши представника відповідача, вирішив відмовити у задоволенні даного клопотання, оскільки відповідачем не надано доказів в підтвердження прийняття даного позову до провадження адміністративним судом.

В ході розгляду справи по суті, представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав та за обставин, вказаних в позові. Представник відповідача, позов не визнав з підстав вказаних у заперечення на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, надавши юридичну оцінку поданих до справи доказів, суд з'ясував наступне.

Відповідно до свідоцтва на право власності на нерухоме майно № 15584065 від 27.12.2013 року серія САЕ № 353629, Крижопільське районне споживче товариство, код ЄДРПОУ 01740779, є власником за формою приватної власності нежитлового приміщення (магазин), яке знаходиться за адресою : с. Городківка, вул. Комсомоська, 63, Крижопільський район, Вінницька область, загальною площею 95,2 кв.м., яке зареєстровано на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер : 9609564 від 27.12.2013 року.

Вказані вище відомості підтверджені у витязі з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 27.12.2013 року.

Оригінали даних документів оглянуто судом в судовому засіданні.

Згідно п. 44 статуту Крижопільського районного споживчого товариства (із змінами від 26.12.2013 року), майно споживчого товариства формується з джерел, не заборонених чинним законодавством України. Споживче товариство є власником будівель, споруд, корпоративних прав на юридичні особи споживчого товариства, грошових та майнових внесків його членів, виготовленої продукції, доходів, одержаних від її реалізації та провадження іншої, передбаченої статутом діяльності, а також іншого майна, придбаного на підставах, не заборонених законодавством.

31.12.2013 року позивач звернувся до відповідача із листом № 132/11 щодо звільнення нежитлового приміщення магазину, який розташований за адресою : с. Городківка, вул. Комсомоська, 63, Крижопільського району до 15.01.2014 року.

Направлення даного листа підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення від 31.12.2013 року.

Відповіді на вказану вимогу відповідачем не надано.

В підтвердження здійснення відповідачем торгівельної діяльності в оспорюваному приміщені, позивачем надано розрахункову квитанцію № 710237 від 23.01.2014 року.

Також здійснення торгової діяльності в даному магазині підтверджено відповідачем у запереченнях на позов.

З рахуванням встановлених обставин, суд дійшов наступних висновків.

Згідно ч.2 ст. 4-3 ГПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Приписами ч.1 ст. 32 ГПК України, визначається, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідно до ст. ст. 34, 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

В силу п. 2.5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26 грудня 2011 року, будь-які подані учасниками процесу докази (в тому числі, зокрема, й стосовно інформації у мережі Інтернет) підлягають оцінці судом на предмет належності і допустимості. Вирішуючи питання щодо доказів, господарські суди повинні враховувати інститут допустимості засобів доказування, згідно з яким обставини справи, що відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Абзац 4 п. 3.12 вказаної постанови, визначає, що під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

Предметом позову в даній справі є усунення перешкод в користуванні належним позивачу приміщенням шляхом виселення з нього відповідача.

Підставами позову, позивач вказав обставини відповідно до яких відповідач без відповідних законних підстав використовує оспорюване нежитлове приміщення для здійснення торгівельної діяльності.

Згідно ч. 1, ч. 2, ч. 4 ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Частина 1 ст. 316 Цивільного кодексу України визначає, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

У відповідності до ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Частина 2 ст. 386 Цивільного кодексу України визначає, власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

За приписами ст. 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Як з'ясовано судом, право власності Крижопільського районного споживчого товариства на приміщення, яке просить звільнити позивач у позовній заяві, підтверджується свідоцтвом на право власності на нерухоме майно № 15584065 від 27.12.2013 року серія САЕ № 353629 та витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 27.12.2013 року.

З метою усунення перешкод у користуванні приміщенням, яке знаходиться за адресою : с. Городківка, вул. Комсомоська, 63, Крижопільський район, Вінницька область, загальною площею 95,2 кв.м., позивач звернувся до відповідача із письмовою вимогою № 132/11 від 31.12.2013 року про його звільнення, що останнім не виконано.

При цьому, судом встановлено, що відповідач здійснює торгівельну діяльність у вказаному вище приміщені, що підтверджується квитанцією № 710237 від 23.01.2014 року та не заперечується відповідачем у відзиві на позовну заяву.

Крім того, у письмових запереченнях, відповідач вказав, що будівля магазину по вул. Комсомоській, 63, була взята на баланс Городківського сільського споживчого товариства та на даний час проводиться робота по виготовленню документів, які посвідчують право власності на будівлі магазинів.

Слід зазначити, що перебування майна, у тому числі приміщень, споруд, будинків, на балансі підприємства (організації) ще не є безспірною ознакою його права власності. Баланс підприємства (організації) є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та обсягу фінансових зобов'язань на конкретну дату. Баланс не визначає підстав знаходження майна у власності (володінні) підприємства. Одним з основних критеріїв визначення законності володіння майном і відображення його на балансі підприємства є джерела фінансування (централізоване або власні кошти підприємства), передача підприємству у володіння майна безпосередньо власником (уповноваженим ним органом) чи підприємством, яке володіє майном на праві повного господарського відання.

Враховуючи викладене, та зважаючи на те, що власником оспорюваного приміщення являється позивач та цим приміщенням користується відповідач без відповідних правовстановлюючих документів, суд приходить до висновку про задоволення позову у повному обсязі. Обґрунтованість позовних вимог, підтверджена матеріалами справи та наданими доказами.

Тотожна правова позиція наведена у постанові Вищого господарського суду України у справі № 20-2/214 від 05.03.2008 року.

На підставі ст. 49 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору, підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст.ст. 4-3, 4-5, 32-34, 43, 49, 82, 84, 85, 115, 116 ГПК України,-

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Усунути перешкоди в користуванні приміщенням магазину, що знаходиться за адресою : с. Городківка. вул. Комсомольська, 63, Крижопільський район, Вінницька область, шляхом виселення з нього Городківського сільського споживчого товариства (код ЄДРПОУ 01740806, 24615, с. Городківка, вул. Леніна, 2, Крижопільський район, Вінницька область) та передачі власнику - Крижопільському районному споживчому товариству (код ЄДРПОУ 01740779, 24600, смт. Крижопіль, вул. Комсомольська, 17а, Вінницька область).

3. Стягнути з Городківського сільського споживчого товариства (код ЄДРПОУ 01740806, 24615, с. Городківка, вул. Леніна, 2, Крижопільський район, Вінницька область) на користь Крижопільського районного споживчого товариства (код ЄДРПОУ 01740779, 24600, смт. Крижопіль, вул. Комсомольська, 17а, Вінницька область) 1 218,00 грн. - відшкодування витрат пов'язаних зі сплатою судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 17 квітня 2014 р.

Суддя Тісецький С.С.

віддрук. прим.:

1 - до справи

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення15.04.2014
Оприлюднено22.04.2014
Номер документу38283264
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/380/14

Ухвала від 06.08.2014

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тісецький С.С.

Ухвала від 19.08.2014

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тісецький С.С.

Ухвала від 19.08.2014

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тісецький С.С.

Ухвала від 19.05.2014

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тісецький С.С.

Рішення від 15.04.2014

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тісецький С.С.

Ухвала від 01.04.2014

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тісецький С.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні