Семенівський районний суд Полтавської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.04.2014 р. смт. Семенівка
№ 547/338/14-ц
провадження у справі № 2/547/138/14
Семенівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Литвина М. М.,
при секретарі - Сінельник С. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Семенівка Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок.
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Семенівського районного суду Полтавської області з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, мотивуючи його тим, що 30.05.2012р. між ним та ОСОБА_2 було укладено договір оренди земельної ділянки, без номеру, що розташована на території Погребняківської сільської ради Семенівського району Полтавської області. Також 30.05.2012р. між ним та ОСОБА_3 було укладено договір оренди земельної ділянки, без номеру, що розташована на території Погребняківської сільської ради Семенівського району Полтавської області. Вказані договори оренди земельних ділянок вважає недійсними, оскільки в укладених договорах оренди земельних ділянок відсутні істотні умови договору, що передбачені ст.. 15 Закону України «Про оренду землі». У вказаних договорах відсутні зокрема умови про об'єкт оренди, його кадастровий номер, місце розташування, не обумовлювалися договором збереження стану об'єкта оренди, умови і строки передачі земельної ділянки орендарю,умови повернення земельної ділянки орендодавцеві, існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки. Відсутні умови про порядок передання в оренду земельної ділянки згідно акту визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та акту приймання-передачі об'єкта оренди.
Позивач прохав суд визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, без номеру, укладений 30.05.2012р. між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, без номеру, укладений 30.05.2012р. між ОСОБА_1 та ОСОБА_3
У судове засідання позивач, ОСОБА_1, не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, до суду направив заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
В судовому засіданні відповідач, ОСОБА_2, та його представник - ОСОБА_4, що діє на підставі доручення, позовні вимоги не визнали в повному обсязі, проти задоволення позову заперечили, вказали, що фактично при укладенні договору оренди земельної ділянки між ним та ОСОБА_1 було досягнуто згоди із усіх істотних умов договору, договір був зареєстрований в Погребніківській сільській раді Семенівського району Полтавської області, договір сторонами був фактично виконаний, жодного порушення прав ОСОБА_1 не відбувалося, проте ОСОБА_1 вчасно не сплатив орендну плату за користування земельною ділянкою.
В судовому засіданні відповідач, ОСОБА_3, позовні вимоги не визнала в повному обсязі, проти задоволення позову заперечила, вказала, що при укладенні договору було досягнуто згоди із усіх істотних умов договору, договір був зареєстрований у встановленому порядку, договір сторонами був фактично виконаний, права ОСОБА_1 не порушувалися.
Суд, заслухавши пояснення відповідачів, представника відповідача, розглянувши матеріали справи та оцінивши їх в своїй сукупності, приходить до наступного.
Судом по справі встановлено, що ОСОБА_3, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії Р1 № 501697 виданого 10.09.2001 року є власником земельної ділянки площею 1,9 га. яка розташована на території Погребняківської сільської ради Семенівського району Полтавської області та має цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Згідно копії Витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень № 8822201 від 02.09.2013р. кадастровий номер вказаної земельної ділянки - 5324586300:00:004:0334.
ОСОБА_2, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії Р1 № 501696 виданого 10.09.2001 року є власником земельної ділянки площею 1,9 га. яка розташована на території Погребняківської сільської ради Семенівського району Полтавської області та має цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Згідно копії Витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень № 11933372 від 30.10.2013р. кадастровий номер вказаної земельної ділянки - 5324586300:00:004:0336.
30.05.2012р. між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки, без номеру. Вказаний договір був зареєстрований в Погребняківській сільській раді Семенівського району Полтавської області, про що в Державному реєстрі земель було вчинено запис № 228 від 15.06.2012р.. Згідно п. 7 вказаного договору договір укладено на 1 (один) рік.
30.05.2012р. між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки, без номеру. Вказаний договір був зареєстрований в Погребняківській сільській раді Семенівського району Полтавської області, про що в Державному реєстрі земель було вчинено запис № 227 від 15.06.2012р. Згідно п. 7 вказаного договору договір укладено на 1 (один) рік.
Згідно п.2 Договору оренди земельної ділянки, без номеру, від 30.05.2012р., укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,9 га. № 261.
Згідно п.7 Договору оренди земельної ділянки, без номеру, від 30.05.2012р., укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1, договір укладено на 1 (один) рік.
Згідно п.8 Договору оренди земельної ділянки, без номеру, від 30.05.2012р., укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1, розмір орендної плати складає 2330грн. 90 коп. щорічно.
Згідно п.14 Договору оренди земельної ділянки, без номеру, від 30.05.2012р., укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1, земельна ділянка передається в оренду для вирощування сільськогосподарської продукції. .
Згідно п.2 Договору оренди земельної ділянки, без номеру, від 30.05.2012р., укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_1, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,9 га. № 260.
Згідно п.7 Договору оренди земельної ділянки, без номеру, від 30.05.2012р., укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_1, договір укладено на 1 (один) рік.
Згідно п.8 Договору оренди земельної ділянки, без номеру, від 30.05.2012р., укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_1, розмір орендної плати складає 2330грн. 90 коп. щорічно.
Згідно п.14 Договору оренди земельної ділянки, без номеру, від 30.05.2012р., укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_1, земельна ділянка передається в оренду для вирощування сільськогосподарської продукції. .
Факт використання ОСОБА_1 належних земельних ділянок ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на умовах оренди, встановлено Рішенням Семенівського районного суду Полтавської області від 07.2.2014р. в справі № 547/1584/13-ц. Вказаним Рішенням також встановлено, що при укладенні договорів оренди земельних ділянок між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 30.05.2012р. та між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 від 30.05.2012р. було досягнуто згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до положення ч.3 ст.10 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, та положеннями ч.1 ст.11 ЦПК України, згідно якої суд розглядає справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч.1 ст. 57 Цивільного процесуального Кодексу України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 60 Цивільного процесуального Кодексу України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч.3 ст. 792 Цивільного Кодексу України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч. 8 ст.93 Земельного кодексу України, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про оренду землі», передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.
Відповідно до ч.1 ст. 202 Цивільного Кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ч.3 ст. 203 Цивільного Кодексу України, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Відповідно до ч.1 ст. 215 Цивільного Кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 638 Цивільного Кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що при вирішенні спору по даній справі, правове значення має наявність у сторін волі на укладення сторонами договору оренди земельних ділянок, досягнення сторонами згоди із усіх істотних умов договору, а не на момент його державної реєстрації. Вчиненим правочин слід вважати з моменту, коли сторони свого часу досягли згоди з усіх істотних умов. Одностороння незгода сторони з реєстрацією раніше підписаного нею договору не може визнаватися обставиною для його недійсності.
Із зазначених підстав суд також вважає, що відсутність актів прийому-передачі в оренду земельних ділянок не може бути підставою для визнання недійсними спірних договорів оренди земельних ділянок.
Враховуючи вищевикладене, те, що при укладенні договорів оренди земельних ділянок між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 30.05.2012р. та між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 від 30.05.2012р. було досягнуто згоди з усіх істотних умов договору, умови договорів фактично були виконані, при укладені та виконанні договорів порушення прав та інтересів позивача не відбувалося, суд вважає, що позов ОСОБА_1 не підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 15, 202, 203, 215, 629, 638, 792 Цивільного Кодексу України, Законом України «Про оренду землі», ст. 93 Земельного кодексу України, ст. ст. 10, 11, 57, 60, 88, 209 - 215, 226 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів після проголошення рішення суду. Апеляційна скарга подається Апеляційному суду Полтавської області через Семенівський районний суд.
Головуючий - підпис
«З оригіналом - згідно»
Суддя Семенівського районного суду
Полтавської області М. М. Литвин
Суд | Семенівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2014 |
Оприлюднено | 08.05.2014 |
Номер документу | 38544670 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Семенівський районний суд Полтавської області
Литвин М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні