cpg1251
Справа № 815/829/14
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2014 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Маковейчук Т.С.,
за участю сторін:
представника позивача - Чебаненко Є.Б. (за довіреністю №42 від 03.04.2014р.),
представника відповідача - Булгарова О.О. (за довіреністю від 16.04.2014р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Державного підприємства «Чорноморське-Азовське Виробничо-експлуатаційне Управління морських шляхів» про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
Державна фінансова інспекція в Одеській області звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Чорноморське-Азовське Виробничо-експлуатаційне Управління морських шляхів» (далі - ДП «ЧАМШ» або ДП «Чоразморшлях») про зобов'язання виконати пункти пункти 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13 вимоги №15-05-23-14/6972 від 16.07.2013р. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до п.1.2.3.1 Плану роботи контрольно-ревізійної роботи апарату Державної фінансової інспекції в Одеській області на 1 квартал 2013 року була проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Чорноморське-Азовське Виробничо-експлуатаційне Управління морських шляхів» за період з 01.01.2011р. по 31.12.2012р., за результатами якої складено акт ревізії від 04.06.2013р. №05-76/1. За наслідками проведеної ревізії та встановлених порушень Державною фінансовою інспекцією в ґодеькій області було надіслано об'єкту контролю обов'язкову для виконання вимогу №15-05-23-14/6972 від 16.07.2013р., однак, зазначена вимога в частині пунктів 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, відповідачем виконана не була, у зв'язку із чим Державна фінансова інспекція в Одеській області звернулася до суду із вказаним позовом.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши, що Державна фінансова інспекція відповідно до приписів діючого законодавства має право на зверненя до суду щодо усунення порушень, виявлених ревізією, з питань збереження і використання активі, а не стягнення збитків. Також, представник відповідача зазначав, що Державна фінансова інспекція та її територіальні органи в межах наданих повноважень зобов'язані самостійно вживати заходи щодо притягнення винних осіб до юридичної відповідальності, а не шляхом зобов'язання об'єктів контролю. Крім того, на думку представника відповідача, зазначений адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Одеській області не може бути задоволений оскільки у ньому не зазначено які саме дії необхідно зобов'язати ДП«Чоразморшлях» виконати.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі письмові докази, суд встановив наступне.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Судом встановлено, що відповідно до п.1.2.3.1 Плану роботи контрольно-ревізійної роботи апарату Державної фінансової інспекції в Одеській області на 1 квартал 2013 року була проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Чорноморське-Азовське Виробничо-експлуатаційне Управління морських шляхів» за період з 01.01.2011р. по 31.12.2012р., за результатами якої складено акт ревізії від 04.06.2013р. №05-76/1. (Т.2 а.с.1-245)
Як вбачається з акту ревізії, перевіркою повноти надходження, достовірності і правильності визначення доходів за договором «BARECON-2001» від липня 2010 року №14НР/11 щодо бербоут-чартеру багаточерпакового земснаряду «Генічеськ» укладеного між судновласником ДП «Чоразморшлях» та фрахтувальником «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» встановлено, що термін дії чартеру (бокс 21) - на 5 років + 5 років по узгодженню з Міністерством транспорту та зв'язку України), орендна плата (бокс 22) - розмірі 600 дол. США на добу. Додатковими умовами (статтями) до даного договору передбачено, що: судно передається в чартер на умовах «як є»; для введення в експлуатацію Фрахтівник проводить ремонт судна на клас; на час проведення ремонту фрахтова ставка не нараховується та не виплачується; по закінченню проведення ремонту ставка нараховується та виплачується в повному обсязі, вказаному в п. 22 боксу № 1. (аркуш акту ревізії 104-108)
При цьому, додатком 1 від 15.07.2009р. до даного договору, що укладено ДП«ЧАМШ» в особі заступника начальника Белова І.Ю. та «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» в особі директора Вишина К. Кевалрамани, передбачено, що всі платежі, що підлягають оплаті за договором можуть здійснюватися назначеною особою фрахтівника Miller Dredging Company.
Відповідно до акту ревізії, до ревізії надано Частину VІ «Доповнення до бербоут-чартеру від 15.07.2010р. між компанією «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» та ДП«Чоразморшлях» щодо земснаряду «Генічеськ». В доповнення до частини І, ІІ, V» передбачено, що: судно було перевірено фрахтівником в порту Одеса (порт передачі судна у фрахт Іллічівськ) 01.07.2010р. і фрахтівник (Jaisu Shipping Company PVT.LTD (Індія) приймає судно в такому стані, в якому воно було в час такої перевірки; фрахтівник сплачує фрахт з моменту введення судна в експлуатацію (фрахт) до дати та часу, коли фрахтівник поверне судно Власнику. Оплата за фрахт здійснюється за кожний місяць протягом 30 днів кожного відповідного місяця до дня і часу коли судно буде повернуто Судновласнику в порт Одеса; у випадку виведення судна з чартеру фрахтова плата не нараховується до дати введення судна в чартер оформлено відповідними документами; сторонами погоджено, що Фрахтівник погасить заборгованість та витрати суден компанії «Чоразморшлях». Оплата боргів здійснюється в валюті і в порядку зазначеному в боксі 23 і по місцю зазначеному в боксі 24. Суми фактично сплачені фрахтівником кредиторам мають бути погоджені Судновласником. При цьому, у договорі бокс 23 «Новий клас і вимоги до безпеки», бокс 24 «Банківський процент за прострочення» всі суми, що сплачені фрахтівником кредиторам будуть вирахувані з сум фрахту з/с «Генічеськ», у випадку, якщо загальна сума авансових платежів по боргу судновласника перевищить загальну вартість фрахту за чартером, тоді сторони зобов'язані погодити продовження даного чартеру для компенсації непокритого балансу витрат фрахтівника.
У Преамбулі договору «BARECON-2001» від липня 2009 року №50нр/09 зазначено, що «Взаємно погоджено, що даний контакт буде виконуватись відповідно з умовами даного чартеру, який включає Частину І та Частину ІІ. При наявності протиріч, положення Частини І превалюють над положеннями Частини ІІ в межах цих протиріч, але не більш. Далі взаємно погоджено, що будуть застосовуватись тільки Частина ІІІ., ті/або Частина ІV, та/або Частина V, та вони будуть складати частину даного чартеру, якщо це чітко погоджено в Боксах 37, 42 та 43. якщо Частина ІІІ, та/або Частина ІV, та/або Частина V застосовується, то далі взаємно погоджується, що при наявності протиріч, положення Частини І та Частини ІІ превалюють над положеннями Частини ІІІ, та/або Частини ІV, та/або Частини У в межах цих протиріч, але не більш.»
Таким чином, Частина VІ «Доповнення до бербоут-чартеру від 15.07.2009р. між компанією «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» та ДП «Чоразморшлях» щодо земснаряду «Генічеськ». Доповнення до частини І, ІІ, ІІІ, V» не передбачена договором «BARECON-2001» від липня 2010 року №14нр/11 та внесено зміни до істотних умов договору, а саме оплати ставки фрахту. Наказом в.о. начальника управління від 11.01.2010р. №001/01а судно з/с «Генічеськ» виведено у відстой.
Як вбачаєься з акту ревізії, до ревізії надано Висновок ДП «УкрНДІМФ» від 06.08.2010р. щодо ставки при укладанні договору бербоут-чартеру по відфрахтуванню земснаряду «Генічеськ», відповідно до якого бербоут-чартерна фрахтова ставка земснаряду «Генічеськ», що заявлена пропонується ДП «ЧАМШ» (і дорівнює 600дол.США), представляється обґрунтованою та ефективною (з точки зору окупності судна) станом на серпень 2010 року.
У ході ревізії встановлено, що ДП «ЧАМШ» договір «BARECON-2001» №14нр/11 від липня 2010 року щодо бербоут-чартеру земснаряду «Генічеськ» фактично укладено з «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» у порушення абз. 30 п. 1 ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» без погодження Міністерства транспорту. Ухвалою господарського суду від 21.07.2009р. введено процедуру розпорядження майном та призначено розпорядником майна ДП «ЧАМШ» Літвінову Л.В, ліцензія серії НОМЕР_1 від 18.08.2008р.
Як вбачається з акту ревізії, за актом приймання-передачі від 15.07.2010р., порт Іллічівськ, ДП «ЧАМШ» (комісією у складі заступника начальника Белова І. Ю., головного інженера Кольцова С.Л., начальника СТЕФ Четиркіна С.О.) передано земснаряд «Генічеськ» у бербоут-чартер «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» (представник - директор Вишин К. Кевалрамани).
При цьому, до ревізії документів підтверджуючих проведення фрахтувальником Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» ремонту земснаряду «Генічеськ» та акт вводу в експлуатацію земснаряду «Генічеськ» не надано.
Ревізією встановлено, що ДП «ЧАМШ» рахунки щодо оплати авансових платежів по фрахту земснаряду «Генічеськ» за період з 01.01.2011р. по 31.10.2012р. фрахтувальнику «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» не виставлялись, фрахтова ставка не нараховувалась та не відображалась по бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ».
Перевіркою претензійно-позовної роботи ДП «ЧАМШ» щодо стягнення фрахтових платежів за договором від липня 2010 року №14НР/11 встановлено, що протягом перевіряємого періоду лише нотісом від 22.08.2012р. № 001/1017 до договору бербоут-чартеру з/с «Генічеськ» від 15.07.2010р. № 14НР/11, станом на дату направлення даного нотісу визначено, що «...фрахтувальником не виконано зобов'язання щодо страхування та ремонту (на протязі 2 років з/с «Генічеськ» не відремонтовано і введено в експлуатацію).
Тобто, на протязі двох років ДП «ЧАМШ» не отримує фрахтову ставку і не використовує судно в своїх інтересах, між тим фрахт є невід'ємною і істотною умовою договору бербоут-чартеру...».
Крім того, даним нотісом відповідно до вимог п.(а) ст. 28 ч ІІ договору бербоут-чартеру від 15.07.2010р. ДП «ЧАМШ» направлено вимоги Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd щодо: направлення на адресу ДП «ЧАМШ» документів, що підтверджують факт страхування земснаряду «Генічеськ»; відремонтувати та ввести судно в експлуатацію в строк 60 днів, з дня надходження нотісу.
В ході ревізії встановлено, що на підставі нотісу від 22.08.2012р. № 001/1017 ДП«ЧАМШ» по бухгалтерському обліку відображено доход від бербоут-чартеру земснаряду «Генічеськ» на загальну суму 292543,80 грн. (36 600,00 дол.США), з яких: за листопад 2012 року у сумі 143874,00 грн. (18000,00 дол.США); за грудень 2012 року у сумі 148669,80грн. (18600,00 дол.США).
При цьому, бухгалтером по валюті Буріченко О.О. надано пояснення, що фрахтові платежі за договором «BARECON-2001» від липня 2010 року №14НР/11 з «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» щодо бербоут-чартеру багаточерпакового земснаряду «Генічеськ» були нараховані не зважаючи на те, що судно не було введено в експлуатацію, а також те, що нарахування фрахтової ставки було здійснене на підставі нотісу від 22.08.2012р.
Згідно з актом ревізії, на розрахунковий рахунок ДП «ЧАМШ» фрахтові платежі за бербоут-чартер земснаряду «Генічеськ» від фрахтівника Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd не надходили.
Відповідно до картки рахунку ДП «ЧАМШ» за бухгалтерським рахунком 362 «Розрахунки з іноземними покупцями» за 2012 рік станом на 31.12.2012р. за договором бербоут-чартеру від липня 2010 року №14НР/11 обліковується дебіторська заборгованість у сумі 292543,80грн. (36600,00 дол. США).
Таким чином, ревізією встановлено, що у порушення ст. 11, ст. 13 Частини ІІ договору від липня 2010 року №14НР/11 щодо бербоут-чартеру багаточерпакового земснаряду «Генічеськ» укладеного між ДП «Чоразморшлях» та «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd», внаслідок не виконання Фрахтувальником зобов'язань щодо страхування у сумі передбаченою Боксом 29 договору від липня 2010 року №14НР/11 (на суму мінімум 1000000,00 дол.США) та нездійснення ремонтних робіт на протязі 2 (двох) років та внаслідок не використання ДП «ЧАМШ» в повному обсязі свої прав передбачених даним договором, а саме п. (а) ст. 28 договору, ДП «ЧАМШ» втрачено можливість отримання доходів від бербоут-чартеру земснаряду «Генічеськ» на загальну суму 3 205 608,36 грн. (402000,00 дол.США), з яких за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р. на суму 1743370,80грн. (219000,00 дол.США) та за період з 01.01.2012р. по 31.10.2012р. на суму 1462237,56грн. (18300,00дол.США), чим завдано матеріальної шкоди (збитків) ДП«ЧАМШ» на зазначену суму.
Також, перевіркою повноти надходження, достовірності і правильності визначення доходів за договором «BARECON-2001» від 27.08.2008р. №100р/08 щодо бербоут-чартеру морського самовідвізного землесосу «Азовське море», укладено ДП «ЧАМШ» (Судновласник) з ТОВ «Спеціалізована компанія «Техфлот» (Фрахтувальник або ТОВ«СК «Техфлот» - вул. Лиманова, буд. 2, смт. Нові Беляри, Комінтернівський район, Одеська область, 67550). Термін дії чартеру (бокс - 21 ч. 1) - 12+12+12+12+12 місяців. Фрахтова ставка (бокс 22 ч. 1) - 3 880,00 грн. на добу. Боксом 28 передбачено, що судно, зафрахтоване по даному чартеру, фінансується заставою - АКБ «Укрсоцбанк», м. Одеса, вул. Олеши, буд. 6. Міністерством транспорту та зв'язку України листами від 20.08.2008р. №7468/16/10-08 погоджено укладання договору бербоут-чартер з ТОВ «СК «Техфлот» самовідвізного морського землесосу з/с «Азовське море» та передачі терміном на 1 (один) рік в з фрахтовою ставкою 3 880,00 грн./добу. (аркуш акту ревізії 21-28)
Землесос «Азовське море» передано за актом приймання-передачі від 15.09.2008р. Судновласником, в особі Мураш М.О., представнику Фрахтувальника Боберець М.О.
При цьому, додатковою угодою №1 від 15.07.2009р., №2 від 16.07.2009р., що укладено ДП «Чоразморшлях» (Судновласник) з ТОВ «СК «Техфлот» (Фрахтівник), внесено зміни до договору в частині незастосування суднового брокеру Українська днопоглиблювальна компанія (бокс № 1 ч.1), встановлено термін дії договору - 5 років (бокс №21 ч.1), внесено зміни щодо орендної ставки, а саме: фрахтова ставка встановлена у розмірі 800 дол. США на добу (бокс №22 ч. 1), валюта та метод оплати - гривня за курсом національного банку України на дату надання рахунку, електронного переказу.
Також, додатковою угодою № 2 від 16.07.2009р., що укладено ДП «Чоразморшлях» (Судновласник) з ТОВ «СК «Техфлот» (Фрахтівник), внесено зміни щодо вступу в дію боксу №22 ч.1, а саме: фрахтова ставка у розмірі 800 дол. США вступає в дію з 16.09.2009р.
Відповідно до акту ревізії, документів підтверджуючих погодження Уповноваженим органом проектів даних Додаткових угод до ревізії не надано. Станом на дату укладання даних Додаткових угод, а саме 15.07.2009р. та 16.07.2009р., процедура розпорядження майном ДП «ЧАМШ» не введена та не призначено розпорядника майна (Розпорядника майна призначено ухвалою Господарського суду від 21.07.2009р.).
Таким чином, в порушення абз. 30 п. 1 ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» ДП ЧАМШ» укладено додаткову угоду №1 від 15.07.2009р. та додаткову угоду №2 від 16.07.2009р. до договору «BARECON-2001» №100р/08 від 27.08.2008р. з ТОВ «Спеціалізована компанія «Техфлот» щодо бербоут-чартеру самовідвозного землесосу «Азовське море» без погодження Міністерства транспорту та зв'язку України (Орган управління майном).
В ході ревізії встановлено, що рішенням Господарського суду Одеської області від 29.11.2010р. по справі № 10-31-23/6-10-51 відмовлено у задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «Укрсоцбанк» (далі - ПАТ «Укрсоцбанк») щодо зобов'язання ТОВ «СК «Техфлот» повернути ДП «ЧАМШ» судно «Азовське море» отримане в бербоут-чартер (фрахт) на умовах нікчемного договору бербоут-чартеру №100р/08 від 27.08.2008р. та зобов'язання ТОВ «СК «Техфлот» здійснити повний розрахунок з ДП«ЧАМШ» за використання судна «Азовське море» на умовах, передбаченим вищезазначеним договором бербоут-чартеру до моменту повернення майна, шляхом зарахування грошових коштів на рахунок філії АКБ «Укрсоцбанк» в Одеській області (МФО 328016). Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 03.03.2011р. у справі №10-31-23/6-10-51 рішення Господарського суду Одеської області від 29.11.2010р. по справі №10-31-23/6-10-51 скасовано, позов задоволено частково. Зобов'язано ТОВ «СК «Техфлот» повернути ДП «ЧАМШ» судно «Азовське море», отримане в бербоут-чартер (фрахт) на умовах договору бербоут-чартеру №100р/08 від 27.08.2008р. В інший частині позовних вимог провадження у справі припинено. Постановою Вищого господарського суду України від 10.05.2011р. у справі №10-31-23/6-10-51 постанову Одеського апеляційного господарського суду від 03.03.2011р. у справі №10-31-23/6-10-51 залишено без змін.
Ревізією встановлено, що станом на 01.01.2011р. в бухгалтерському обліку ДП«ЧАМП» за кредитом рахунку 361 контрагента ТЕХФЛОТ СК ТОВ дебіторська (кредиторська) заборгованість не рахується. При перевірці правильності визначення та відображення у бухгалтерському обліку ДП «Чоразморшлях» доходів отриманих згідно з умовами договору укладеного з фрахтувальником ТОВ «Спеціалізована компанія «Техфлот» на передачу в бербоут-чартер (оренду) земснаряду «Азовське море», який являється власністю ДП «Чоразморшлях», встановлено, що протягом 2011 року ДП«ЧАМШ» (з 01.01.2011р. по 30.06.2011р.) було нараховано фрахтові платежі та віднесено на доходи 1 151 955,28 грн.
Перевіркою правильності нарахування фрахтових платежів встановлено, що ДП«ЧАМШ» щомісячно виставляло рахунки щодо оплати передплати за бербоут-чартер земснаряду «Азовське море». Розмір фрахтових платежів відповідає умовам договору.
Крім того, в ході ревізії встановлено, що в бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» зроблено коригування методом сторно доходів нарахованих за бербоут-чартер з/с«Азовське море» за період з 04.03.2011р. по 30.06.2011р. на загальну суму 757632,72грн., з яких: за період з 04.03.2011р. по 31.03.2011р. у сумі 177 737,28 грн.; за період з 01.04.2011р. по 30.04.2011р. у сумі 191040,00 грн.; за період з 01.05.2011р. по 31.05.2011р. у сумі 197539,44 грн.; за період з 01.06.2011р. по 30.06.2011р. у сумі 191 316,00грн. При цьому, дана операція в бухгалтерському обліку відображена наступними бухгалтерськими проводками Д-т 361 (- 757 632,72) - К-т 713.
Протягом 2011 року ТОВ «СК «Техфлот» на розрахунковий рахунок ДП «ЧАМШ» перераховано кошти на загальну суму 844 230,72грн.
Станом на 31.12.2012р. в бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» по бухгалтерському рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» за 2012 рік за договором бербоут-чартеру від 27.08.2008р. №100р/08 дебіторська (кредиторська) заборгованість не рахується.
У ході ревізії надано запит від 21.05.2013р. за №54 про надання акту приймання-передачі землесосу «Азовське море» з бербоут-чартеру та у разі відсутності документів запропоновано надати пояснення щодо їх відсутності.
Згідно акту ревізії, на момент завершення ревізії документів підтверджуючих приймання-передачі землесосу «Азовське море» з бербоут-чартеру за договором від 27.08.2008р. № 100р/08, що укладено ДП «ЧАМШ» з ТОВ «СК «Техфлот», та пояснень з цього приводу не надано.
При цьому, до ревізії надано лист директора ТОВ «СК «Техфлот» від 12.07.2011р. №12/07-1, в якому зазначено, що «…11.07.2011р. о 15:00 співробітниками ДП «ЧАМШ» було здійснено самовільне заволодіння майном ТОВ «СК «Техфлот», а саме - судном «Азовське море», що знаходилось у користуванні ТОВ «СК «Техфлот» на підставі договору бербоут-чартеру від 27.08.2008р. та відшвартоване у причалу ГБТОФ ДП«Чоразморшлях» на підставі договору технічної допомоги…».
Таким чином, у період з 04.03.2011р. по 10.07.2011р. судно «Азовське море» знаходилось у розпорядженні ТОВ «СК «Техфлот» на підставі договору від 27.08.2008р. №100р/08.
Так, договір фрахтування є окремим різновидом договору найму (оренди), то відносини, які виникли при укладанні договору фрахтування земснаряду «Азовське море» між ДП «ЧАМШ» та ТОВ «СК «Техфлот» розповсюджуються загальні положення про найм, що визначені главою 58 Цивільного кодексу України.
У відповідності до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Крім того, ст. 598 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання припиняються частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
п. 5 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
У урахуванням викладеного, а також оскільки Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 03.03.2011р. у справі №10-31-23/6-10-51 договір від 27.08.2008р. №100р/08 щодо бербоут-чартеру земснаряду «Азовське море» змінено, а саме зобов'язано ТОВ «СК «Техфлот» повернути ДП «ЧАМШ» судно «Азовське море», договір від 27.08.2008р. №100р/08 щодо бербоут-чартеру земснаряду «Азовське море» припинено з 03.03.2011р.
абз. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено у договорі.
Крім того, ст.766 Цивільного кодексу України визначені, правові наслідки не передання майна наймачеві, а саме якщо наймодавець не передає наймачеві майно, наймач має право вимагати передання майна і відшкодування збитків, завданих затримкою, або відмовитися від договору найму і вимагати відшкодування завданих збитків.
Разом з тим, у абз. 2 ст. 785 Цивільного кодексу України зазначено, що якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
Таким чином, враховуючи те, що Фрахтувальником фактично судно «Азовське море» повернуто Судновласнику 11.07.2011р., то ДП «ЧАМШ» мало правові підстави вимагати від ТОВ «СК «Техфлот» сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення, а саме за період з 04.03.2011р. по 10.07.2011р. у розмірі 1 642 811,76 грн.
Перевіркою проведеної претензійно-позовної роботи встановлено, що в.о. начальником ДП «ЧАМШ» Малявіним С.Б. листом від 11.07.2011р. №012/641 на адресу ТОВ «СК «Техфлот» направлено претензію щодо сплати неустойки за час прострочення повернення з/с «Азовське море» з чартеру у розмірі 1 415 074,47 грн., а саме за період з 04.03.2011р. по 10.07.2011р., та запропоновано сплатити дану неустойку у семиденний строк з моменту пред'явлення даної вимоги.
Крім того, даною претензією зазначено, що нотісом від 13.05.2011р. №012/461 ДП«ЧАМШ» вже зверталось до ТОВ «СК «Техфлот» з вимогою здійснити передання земснаряду «Азовське море» Судновласнику у найближчий строк, запропонований ДП«ЧАМШ» - 18.05.2011р. Однак, 18.05.2011р. судно не було повернуто ДП«Чоразморшлях».
Відповідно до ст.258 Цивільного кодексу України до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені) застосовується позовна давність в один рік.
Ревізією встановлено, що ДП «ЧАМШ» протягом строку позовної давності до Господарського суду Одеської області щодо стягнення з ТОВ «СК «Техфлот» неустойки за час прострочення повернення судна «Азовське море» не зверталось.
Також у претензії від 11.07.2011р. №012/641 зазначено, що суму 246 780,56 грн., яку перераховано ТОВ «СК «Техфлот» на розрахунковий рахунок ДП «ЧАМШ» за платіжними дорученнями від 06.04.2011р. №936 на суму 196 780,56грн. та від 06.04.2011р. № 937 на суму 50 000,00грн., було віднесено у рахунок погашення нарахованої фрахтової ставки за період з 01.03.2011р. по 03.03.2011р. у сумі 19 043,27грн., а інша частина суми була віднесена на погашення вищезазначеної неустойки та відображено бухгалтерською проводкою Дт 361 - Кт 6851 у сумі 227 737,28грн.
Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
При цьому, згідно з ст. 65 Господарського кодексу України для керівництва господарською діяльністю підприємства призначається керівник підприємства, який формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Таким чином, керівник підприємства має вжити всіх необхідних заходів в межах компетенції для забезпечення виконання господарського зобов'язання належним чином.
Крім того, п. п. 6.3 ст. 6 «Управління майном» статуту ДП «ЧАМШ», що затверджено наказом від 12.04.2005р. № 133, та статуту ДП «ЧАМШ», що затверджено наказом від 27.12.2011р. № 639, визначено, що «керівник Підприємства самостійно в межах своєї компетенції вирішує питання діяльності Підприємства ....несе повну відповідальність за стан та діяльність Підприємства...».
Разом з тим, п. 6.1 Інструкції про порядок ведення претензійно-позовної роботи, що затверджена наказом начальника ДП «ЧАМШ» від 07.04.2004р. № 016/105 передбачено, що «...позовна робота, включаючи підготовку матеріалів для подачі позовів та відзивів до них, здійснюється ДПС у порядку, передбаченому Господарським процесуальним, Цивільно-процесуальним кодексами, а також іншими актами законодавства України...». Крім того, за п. 4.1.1 Порядку ведення договірної та претензійно-позовної роботи на ДП«ЧАМШ», що затверджено наказом начальника ЧП «ЧАМШ» від 10.02.2012р. № 001/17, «...позовна робота на Підприємстві здійснюється Договірно-правововою службою...».
п. 5.6 та п. 8.1 Положення про Договірно-правової службу ДП «ЧАМШ», що затверджена в.о. начальника Малявіним С.Б. від 20.06.2011р., визначено, що договірно-правова служба ДП «ЧАМШ» (далі - ДПС) відповідно покладених на неї задач веде претензійно-позовну роботу та начальник ДПС несе відповідальність за якість та своєчасність виконання покладених на нього даним положенням обов'язків.
Таким чином, ДП «Чоразморшлях» внаслідок не використання в строк позовної давності, передбачений ст. 258 Цивільного кодексу України у повному об'ємі своїх прав, що визначені абз. 2 ст. 785 Цивільного кодексу України щодо стягнення з ТОВ «СК «Техфлот» неустойки у розмірі подвійної плати за користування морським самовідвізним землесосос «Азовське море» за час прострочення, а саме за період з 04.03.2011р. по 10.07.2011р., у розмірі 1415074,47грн., за договором від 27.08.2008р. №100р/08 та внаслідок не проведення в повному обсязі позовної роботи в межах строку позовної давності ДП «ЧАМШ» втрачено можливість отримання доходів у вигляді неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення на загальну суму 1415 074,47грн., чим станом на 31.12.2012р. завдано матеріальної шкоди (збитків) ДП«ЧАМШ» на суму 1415 074,47грн.
Держфінінспекцією в Одеської області з метою уточнення та одержання пояснень з окремих питань, що виникли в процесі діяльності, і стосуються періоду роботи МалявінаС.Б., Сауляка О.В. та Тимофієнко О.О. на ДП «ЧАМШ» листами від 29.05.2013р. №15-05-23-14/5114, № 1505-23-14/5116 та № 15-05-23-14/4213 направлено запрошення Малявіну С.Б., Сауляку О.В. та Тимофієнко О.О. При цьому, а ні у вказаний в запрошенні термін, а ні на дату складання акту ревізії Малявін С.Б., Сауляк О.В. та Тимофієнко О.О. не прибули.
В ході ревізії в.о. начальника ДПС Поповою О.В. надано пояснення щодо даного факту, а саме «…до господарського суду ДП «ЧАМШ» не зверталось щодо сплати неустойки за час прострочення повернення з/с «Азовське море» з причин відсутності коштів по оплаті судового збору. Між тим, 04.10.2011р. на адресу Чорноморського транспортного прокурора було скеровано 2 листа з проханням подати позов до Господарського суду в інтересах ЧАМПа. Позов по оплаті заборгованості за видобуток піску був поданий, по стягненню з ТОВ «СК «Техфлот» подвійної орендної плати - ні...».
Таким чином, перевіркою повноти надходження, достовірності і правильності визначення доходів за договором «BARECON-2001» від 27.08.2008р. №100р/08 щодо бербоут-чартеру морського самовідвізного землесосу «Азовське море» укладено ДП«ЧАМШ» з ТОВ «Спеціалізована компанія «Техфлот» встановлено, що у порушення абз. 30 п. 1 ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» ДП«ЧАМШ» укладено додаткову угоду №1 від 15.07.2009р. та додаткову угоду №2 від 16.07.2009р. до договору «BARECON-2001» №100р/08 від 27.08.2008р. з ТОВ«Спеціалізована компанія «Техфлот» щодо бербоут-чартеру самовідвозного землесосу «Азовське море» без погодження Міністерства транспорту та зв'язку України (Орган управління майном); ДП «Чоразморшлях» внаслідок не використання в строк позовної давності, передбачений ст. 258 Цивільного кодексу України у повному об'ємі своїх прав, що визначені абз. 2 ст. 785 Цивільного кодексу України щодо стягнення з ТОВ«СК «Техфлот» неустойки у розмірі подвійної плати за користування морським самовідвізним землесосос «Азовське море» за час прострочення, а саме за період з 04.03.2011р. по 10.07.2011р., у розмірі 1415 074,47грн., за договором від 27.08.2008р. №100р/08 та внаслідок не проведення в повному обсязі позовної роботи в межах строку позовної давності ДП «ЧАМШ» втрачено можливість отримання доходів у вигляді неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення на загальну суму 1415074,47грн., чим станом на 31.12.2012р. завдано матеріальної шкоди (збитків) ДП «ЧАМШ» на суму 1415074,47грн.
Як вбачається з акту ревізії, перевіркою повноти надходження, достовірності і правильності визначення доходів за договором «BARECON-2001» від липня 2010 року №15НР/11 щодо бербоут-чартеру багаточерпакового земснаряду «Багермейстер Грушин» укладеного між Судновласником ДП «Чоразморшлях» та Фрахтувальником «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd». Термін дії договору (бокс 21) - 5 років + 5 років по узгодженню з Міністерством транспорту та зв'язку України. Фрахтова ставка (бокс 22) - 700,00 дол. США на добу. Додатковими умовами (статтями) до даного договору передбачено, що: судно передається в чартер на умовах «як є» (ст. 1); для введення в експлуатацію Фрахтівник проводить ремонт судна на клас (ст. 2); на час проведення ремонту фрахтова ставка не нараховується та не виплачується (ст. 3); по закінченню проведення ремонту ставка нараховується та виплачується в повному обсязі, вказаному в п. 22 боксу №1. (аркуш акту ревізії 110-114)
Частиною VІ «Доповнення до бербоут-чартеру від 15.07.2010р. між компанією «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» та ДП «Чоразморшлях» щодо земснаряду «Б. Грушин». В доповнення до частини І, ІІ, V» передбачено, що: судно було перевірено Фрахтівником в порту Одеса (порт передачі судна у фрахт Іллічівськ) 01.07.2010р. і Фрахтівник (Jaisu Shipping Company PVT.LTD (Індія) ) приймає судно в такому стані, в якому воно було в час такої перевірки (абз. 1 ст. 6); Фрахтівник сплачує фрахт з моменту введення судна в експлуатацію (фрахт) до дати та часу, коли фрахтівник поверне судно Власнику. Оплата за фрахт здійснюється за кожний місяць протягом 30 днів кожного відповідного місяця до дня і часу коли судно буде повернуто Судновласнику в порт Одеса; у випадку виведення судна з чартеру фрахтова плата не нараховується до дати введення судна в чартер оформлено відповідними документами; сторонами погоджено, що Фрахтівник погасить заборгованість та витрати судновласника по судах ЧАМП. Оплата боргів здійснюється в валюті і в порядку зазначеному в боксі 23 і по місцю зазначеному в боксі 24. Суми фактично сплачені Фрахтівником кредиторам мають бути погоджені Судновласником. Слід зазначити, що у договорі бокс 23 «Новий клас і вимоги до безпеки», бокс 24 «Банківський процент за прострочення». Всі суми, що сплачені Фрахтівником кредиторам будуть вирахувані з сум фрахту з/с «Б. Грушин»; у випадку, якщо загальна сума авансових платежів по боргу Судновласника перевищить загальну вартість фрахту за чартером, тоді Сторони зобов'язані погодити продовження даного чартеру для компенсації непокритого балансу витрат Фрахтівника.
При цьому, в Преамбулі договору «BARECON-2001» від липня 2009 року №50нр/09 зазначено, що «Взаємно погоджено, що даний контакт буде виконуватись відповідно з умовами даного чартеру, який включає Частину І та Частину ІІ. При наявності протиріч, положення Частини І превалюють над положеннями Частини ІІ в межах цих протиріч, але не більш. Далі взаємно погоджено, що будуть застосовуватись тільки Частина ІІІ., ті/або Частина ІV, та/або Частина V, та вони будуть складати частину даного чартеру, якщо це чітко погоджено в Боксах 37, 42 та 43. якщо Частина ІІІ, та/або Частина ІV, та/або Частина V застосовується, то далі взаємно погоджується, що при наявності протиріч, положення Частини І та Частини ІІ превалюють над положеннями Частини ІІІ, та/або Частини ІV, та/або Частини V в межах цих протиріч, але не більш.»
Таким чином, Частина VІ «Доповнення до бербоут-чартеру від 15.07.2010р. між компанією «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» та ДП «Чоразморшлях» щодо земснаряду «Б.Грушин». В доповнення до частини І, ІІ, ІІІ, V» не передбачена договором «BARECON-2001» від липня 2010 року №15НР/11 та внесено зміни до істотних умов договору, а саме оплати ставки фрахту.
Наказом в.о. начальника управління від 11.01.2010р. №001/01а судно з/с«Багермейстер Грушин» виведено у відстой.
Крім того, до ревізії надано Висновок ДП «УкрНДІМФ» від 06.08.2010р. щодо ставки при укладанні договору бербоут-чартеру по відфрахтуванню земснаряду «Багермайстер Грушин», відповідно до якого бербоут-чартерна фрахтова ставка земснаряду «Багермайстер Грушин», що заявлена пропонується ДП «ЧАМШ» (і дорівнює 700 дол. США), є обґрунтованою та ефективною (з точки зору окупності судна) станом на серпень 2010 року.
В ході ревізії встановлено, що ДП «ЧАМШ» договір «BARECON-2001» №15нр/11 від липня 2010 року щодо бербоут-чартеру земснаряду «Б.Грушин» фактично укладено з «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» без погодження Міністерства транспорту та зв'язку та Розпорядника майна.
Крім того, в порушення п. 8 ст.22 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ДП ЧАМШ» укладено договір «BARECON-2001» №15р/11 від липня 2010 року з Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd щодо бербоут-чартеру земснаряду «Б. Грушин» без погодження Розпорядника майна (Літвінової Л.В.).
Так, за Актом приймання-передачі від 15.07.2010р., порт Іллічівськ, ДП «ЧАМШ» комісією у складі заступника начальника Белова І. Ю., головного інженера Кольцова С.Л., начальника СТЕФ Четиркіна С.О.) передано земснаряд «Б. Грушин» у бербоут-чартер представнику Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd. Вишин К. Кевалрамани.
Як вбачається з атку ревізії, до ревізії документів підтверджуючих проведення Фрахтувальником Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» ремонту земснаряду «Грушин» та акт вводу в експлуатацію земснаряду «Грушин» не надано.
Ревізією встановлено, що ДП «ЧАМШ» рахунки щодо оплати авансових платежів по фрахту земснаряду «Грушин» за період з 01.01.2011р. по 31.10.2012р. Фрахтувальнику «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» не виставлялись, фрахтова ставка не нараховувалась та не відображалась по бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ».
Перевіркою претензійно-позовної роботи ДП «ЧАМШ» щодо стягнення фрахтових платежів за договором від липня 2010 року №15НР/11 встановлено, що протягом перевіряємого періоду лише нотісом від 22.08.2012р. № 001/1013 до договору бербоут-чартеру з/с «Грушин» від липня 2010 року № 15НР/11, станом на дату направлення даного нотісу визначено, що «...Фрахтувальником не виконано зобов'язання щодо страхування та ремонту (на протязі 2 років з/с «Грушин» не відремонтовано і введено в експлуатацію). Тобто, на протязі двох років ДП «ЧАМШ» не отримує фрахтову ставку і не використовує судно в своїх інтересах, між тим фрахт є невід'ємною і істотною умовою договору бербоут-чартеру...». Крім того, даним нотісом відповідно до вимог п.(а) ст. 28 ч ІІ договору бербоут-чартеру від 15.07.2010р. ДП «ЧАМШ» направлено вимоги Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd щодо: направлення на адресу ДП «ЧАМШ» документів, що підтверджують факт страхування земснаряду «Грушин»; відремонтувати та ввести судно в експлуатацію в строк 60 днів, з дня надходження Нотісу.
В ході ревізії встановлено, що на підставі нотісу від 22.08.2012р. № 001/1013 ДП«ЧАМШ» по бухгалтерському обліку відображено доход від бербоут-чартеру земснаряду «Грушин» на загальну суму на загальну суму 341 301,10 грн. (42 700,00 дол. США), з яких: за листопад 2012 року у сумі 167 853,00 грн. (21 000,00 дол. США); за грудень 2012 року у сумі 173 448,10 грн. (31 700,00 дол. США).
Відповідно до акту ревізії, на розрахунковий рахунок ДП «ЧАМШ» фрахтові платежі за бербоут-чартер земснаряду «Грушин » від фрахтівника Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd не надходили. При цьому, відповідно до картки рахунку ДП «ЧАМШ» за бухгалтерським рахунком 362 «Розрахунки з іноземними покупцями» за 2012 рік станом на 31.12.2012р. за договором бербоут-чартеру від 01.07.2010 № 15нр/11 обліковується дебіторська заборгованість у сумі 341 301 грн. (42 700,00 дол. США).
Таким чином, в порушення ст. 11, ст. 13 Частини ІІ договору від липня 2010 року №15НР/11 щодо бербоут-чартеру багаточерпакового земснаряду «Грушин» укладено між ДП «Чоразморшлях» та «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd», внаслідок не виконання Фрахтувальником зобов'язань щодо страхування у сумі передбаченою Боксом 29 договору від липня 2010 року №15НР/11 (на суму мінімум 1 000 000,00 дол. США) та нездійснення ремонтних робіт на протязі 2 (двох) років внаслідок не використання ДП«ЧАМШ» в повному обсязі свої прав передбачених даним договором, а саме п. (а) ст. 28 договору, ДП «ЧАМШ» втрачено можливість отримання доходів від бербоут-чартеру земснаряду «Грушин» на загальну суму 3 739 876,42 грн. (469 000,00 дол. США), з яких за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р. на суму 2 033 932,60 грн. (255 500,00 дол. США) та за період з 01.01.2012р. по 31.10.2012р. на суму 1705943,82грн. (213 500,00 дол. США), чим завдано матеріальної шкоди (збитків) ДП «ЧАМШ» на зазначену суму.
Разом з цим, перевіркою повноти надходження, достовірності і правильності визначення доходів за договором «BARECON-2001» від 09.07.2009р. №32р/09 щодо бербоут-чартеру морського самовідвозного землесосу «Арабатський» укладеного між Судновласником ДП «Чоразморшлях» та Фрахтувальником Товариством з обмеженою відповідальністю «Чорноморінвестгруп» (далі - ТОВ «Чорноморінвестгруп») встановлено наступне. Термін дії чартеру (бокс - 21 ч. 1) - 5 років. Фрахтова ставка (бокс 22 ч. 1) - 510 дол. США на добу (з врахуванням ПДВ - 20%). (аркуш акту ревізії 54-61)
Висновком ДП «УкрНДІМФ» щодо ставки при укладанні договору бербоут-чартеру по відфрахтуванню з/с «Арабатський» від 12.06.2009р. визначено, що виходячи з окупності земснаряду «Арабатський» на умовах бербоут-чартеру, що пропонується судновласником - ДП «Чоразморшлях» ставка 3880,00грн. з ПДВ на добу представляється обґрунтованою станом на червень 2009 року.
Листом Державної адміністрації морського і річкового транспорту (Укрморрічфлот) від 03.07.2009р. №425-01/08.1/31-09 повідомлено, що Укрморрічфлот не заперечує згідно з вимогами законодавства стосовно укладання ДП «Чоразморшлях» терміном на 5 років договору бербоут-чартеру земснаряду «Арабатський» з фрахтовою ставкою 510,00 дол. США/добу (з ПДВ), з оплатою в гривнях за курсом НБУ на день оплати.
ДП «Чоразморшлях» за Актом приймання-передачі від 09.07.2009р., що затверджено в.о. начальника Управління ДП «ЧАМШ» Мураш М.А., представниками Судновласника (головний інженер Кольцов С.Л., начальник СТЕФ Четиркін С.О., провідний інженер по судноремонту Моров В.С.) передано землесос «Арабатський» в бербоут-чартер представнику Фрахтівника ТОВ «Чорноморінвестгруп» (директор Виноградов А.А.).
Ревізією встановлено, що станом на 01.01.2011р. в бухгалтерському обліку ДП«ЧАМШ» за дебетом рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» контрагента ТОВ «Чорноморінвестгруп» рахується заборгованість ТОВ«Чорноморінвестгруп» перед ДП «ЧАМП» у сумі 242 699,63грн.
Протягом 2011 року ДП «Чоразморшлях» відповідно до укладеного з ТОВ«Чорноморінвестгруп» договору від 09.07.2009р. №32р/09 щодо передачі в бербоут-чартер (оренду) землесосу «Арабатський» нараховано та віднесено на доходи 1483546,41грн. з ПДВ, з яких: фрахтові платежі за січень-грудень 2011 року на загальну суму 1482 820,41грн. з ПДВ; компенсації витрат до щорічної підтримки реєстрації конвеційного судна в ЄРБДС (акт від 18.02.2011р. №РН-010) на суму 420,00грн. з ПДВ; компенсація витрат на експлуатацію радіообладнання (акт від 18.02.2011р. №РН-011) на суму 306,00грн. з ПДВ. Крім того, за прострочення орендної плати нараховано пеню у загальній сумі 7 447,58грн.
Відповідно до пояснень бухгалтера Курілової О.М. «…за період дії договору №22р/09 від 13.07.2009р. між ДП «Чоразморшлях» та ТОВ «Чорноморінвестгруп» по бербоут-чартеру з/с «Арабатський» спостерігалась несвоєчасна оплата Фрахтівником фрахтової ставки за виставленими рахунками…».
При цьому, до пояснення додано супровідні листи та рахунки щодо пені за несвоєчасну оплату, з яких: за листопад 2010 року у сумі 477,96 грн.; за листопад 2011року - січень 2012 року у сумі 3 699,33 грн.; за лютий-березень 2012 року у сумі 3 270,29 грн.
Відповідно до акту ревізії, ТОВ «Чорноморінвестгруп» у 2011 році сплачено кошти у сумі 730 000,00 грн. Протягом 2012 року ДП «Чоразморшлях» відповідно до укладеного з ТОВ«Чорноморінвестгруп» договору від 09.07.2009р. №32р/09 щодо передачі в бербоут-чартер (оренду) землесосу «Арабатський» нараховано та віднесено на доходи фрахтові платежі за січень-квітень 2012 року на загальну суму 492 970,99грн. з ПДВ. ТОВ«Чорноморінвестгруп» у 2012 році сплачено кошти у сумі 200 000,00 грн.
Як вбачається з акту ревізії, станом на 31.12.2012р. в бухгалтерському обліку ДП«ЧАМШ» за рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» контрагента ТОВ«Чорноморінвестгруп» рахується дебіторська заборгованість ТОВ«Чорноморінвестгруп» перед ДП «ЧАМП» у сумі 1296664,61 грн.
В ході ревізії встановлено, що протягом перевіряємого періоду по рахункам, які виставлено ДП «ЧАМШ» щодо оплати фрахтових платежів, оплата ТОВ«Чорноморінвестгруп» проводилась несвоєчасно та не в повному обсязі.
ДП «ЧАМШ» на адресу ТОВ «Чорноморінвестгруп» надсилало нотіси щодо сплати суми боргу, а саме: Нотіс від 03.08.2011р. за № 012/742 щодо сплати суми боргу за березень-серпень 2011 року у розмірі 710 592,81грн. у термін до 15.08.2011р.; Нотіс від 18.08.2011р. за №012/790 щодо сплати суми боргу за орендну плату за квітень-серпень 2011 року у сумі 510 592,81грн. в термін до 26.08.2011р.; Нотіс від 13.09.2011р. за №012/866 щодо сплати суми боргу за орендну плату за квітень-вересень 2011 року у розмірі 632 552,17грн. в строк до 23.09.2011р.; Нотіс від 27.09.2011р. за № 012/943 щодо сплати суми боргу за квітень-вересень 2011 року у розмірі 632 552,17грн. у строк до 05.10.2011р.; Нотіс від 09.11.2011р. за № 001/1117 щодо сплати частини боргу у сумі 350 000,00грн., а також зазначено, що станом на 09.11.2011р. борг за орендну плату за квітень-листопад 2011 року становить 880 628,77 грн.; Нотіс від 15.12.2011р. за № 001/1317 щодо сплати суми боргу за орендну плату за квітень-грудень 2011 року у розмірі 1 006 945,93 грн. в термін до 19.12.2011р.; Нотіс від 20.12.2011р. № 001/1359 щодо сплати суми боргу за період з 01.04.2011р. по 20.12.2011р. на суму 1 006 945,93грн. та повернення земснаряду «Арабатський» 01.01.2012р відповідно до ст. 15 частини ІІ договору бербоут-чартеру від 09.07.2009р.; Нотіс від 06.01.2012р. за № 001/23 щодо вимог негайно повернути земснаряд «Арабатський» за актом приймання-передачі з діючими експлуатаційними та кваліфікаційними свідоцтвами у м. Іллічівськ. При цьому в даному нотісі визначено суму боргу за орендою платою за квітень 2011 року-січень 2012 року у розмірі 1 006 945,93 грн.; Нотіс від 20.03.2012р. за № 001/358 щодо сплати суми боргу у розмірі 244 437,38грн. в термін до 30.03.2012р, а також зазначено, що загальна сума боргу становить 1 377 702,05 грн., у тому числі за період лютий-березень 2012 року у розмірі 244 437,38грн. Також, даними нотісами ДП «ЧАМШ» повідомляло ТОВЧорноморінвестгруп», що у разі несплати рахунків в терміни зазначеними даними нотісами буде нараховано пеню за прострочення виконання зобов'язання по оплаті фрахту та буде направлено позов до господарського суду щодо стягнення суми заборгованості, що утворилась у ТОВ «Чорноморінвестгруп» перед ДП «Чоразморшлях».
Рішенням Господарського суду Одеської області від 13.06.2012р. по справі № 5017/181/2012 ухвалено рішення щодо розірвання договору бербоут-чартеру від 09.07.2009р. за №32р/09, зобов'язання щодо повернення земснаряду «Арабатський» та стягнення з ТОВ «Чорноморінвестгруп» заборгованості за період з 01.04.2011р. по 01.05.2012р. по сплаті фрахту у сумі 1 496 664,61грн., пені за період з 01.05.2011р. по 30.10.2011р. - 87426,31грн., штрафу - 60 596,15грн., інфляційних - 9 740,90грн., 3% річних - 25 620,00грн. Відмовлено в позові в частині стягнення пені в сумі 74 645,31грн. та штрафу в сумі 744,82грн.
В ході ревізії встановлено, що в період з 01.05.2012р. по 31.12.2012р. ТОВ«Чорноморінвестгруп» земснаряд «Арабатський» не повернуто ДП «ЧАМШ».
Крім того, в.о. начальником ДПС Поповою О.В. повідомлено, що «...згідно зі ст. 85 ГПК України Рішення Господарського суду Одеської області набирає законної сили після закінчення строку подання, апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом, 22.06.2012р. ТОВ «Чорноморінвестгруп» була подана апеляційна скарга на рішення Господарського суду Одеської області від 13.06.2012р., яка була розглянута по суті та винесена Постанова Одеської апеляційного господарського суду від 15.01.2013р., яка залишила Рішення без змін...»
Відповідно до ст. 653 Цивільного кодексу України, у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняється. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюються або припиняються з моменту набрання рішення суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Таким чином, зобов'язання ТОВ «Чорноморінвестгруп» щодо сплати щомісячних фрахтових платежів станом на 31.12.2012р. не припинено.
Крім того, начальником СТЕФ ДП «ЧАМШ» Четиркіним С.О. повідомлено щодо місцезнаходження земснаряду «Арабатський» в період з 01.05.2012р. по 31.12.2012р., а саме «…в період з 01.05.2012р. по 31.12.2012р. з/с «Арабатський» знаходився без діючих документів РСУ (документи РСУ діяли до 30.10.2011р.). В даний період на судні, в неробочому стані знаходились механізми: допоміжний дизель-генератор № 1 - потрібно проведення мотористки ;допоміжний дизель-генератор № 2 - потрібен капітальний ремонт; грунтонасос правого борту - руйнування муфти граничного моменту…».
Відповідно до акту ревізії, начальником СТЕФ надано Акти інспекторського огляду судна від 05.12.2011р. та від 17.10.2012р. та Акт санітарного огляду судна від 05.12.2011р. Так, за Актом інспекторського огляду судна від 05.12.2011р., що складено та підписано комісією ДП «ЧАМШ» у складі Яворського І.Г., Кольцова С.Л., Четиркіна С.О., Усатюк В.П. у присутності капітана Пермікова Ю.Ю., «…документи РСУ прострочено (не пред'явлення до 30.10.2011р.). Потребується класифікаційний ремонт. ВДГ (7Д12) встановлений замість штатних не в робочому стані. ВДГ правого борту розібрано та потребується капітальний ремонт…ремонтна відомість (в обсязі класифікаційного ремонту) на борту судна відсутня….».
Відповідно до висновку комісії в складі голови комісії Кольцова С.Л. та членів комісії Четиркіна С.О. та Мокрова В.С. за Актом інспекторського огляду з/с«Арабатський» від 17.10.2012р. «…Фрахтувальник не забезпечує належний технічний стан судна. Судно знеструмлене. Судно розукомплектоване Фрахтувальником. АСС та протипожежні засоби вимагають переогляду Вахта фрахтувальник не забезпечує цілодобову охорону і надстмотр за судном. Опір ізоляції електрообладнання низьке. Судно в даному стані не придатне до експлуатації. Потрібен відновлювальний ремонт…».
Також, актом санітарного огляду судна від 05.12.2011, що підписано начальником СМЕК Усатюк В.П., визначено, що «…термін дії судових санітарних документів сплинув; санітарно-побутові приміщення потребують косметичного ремонту; судова амбулаторія розукомплектована та використовується як комора для майна…».
абз.2 пп. (а) (і) п. 10 «Технічне обслуговування» договору бербоут-чартеру від 09.07.2009р. № 32р/09 передбачено, що «…фрахтувальники повинні здійснювати технічне обслуговування судна, його механізмів, котлів, апаратури та запасних частин, підтримуючи їх в доброму відремонтованому стані, в повному робочому стані та у відповідності з доброю комерційною практикою обслуговування та за свій рахунок вони повинні протягом всього часу підтримувати клас судна повністю на сучасному рівні вимог Класифікаційного Товариства, вказаному в Боксі 10 (Регістр судноплавства України), та підтримувати всі інші необхідні свідоцтва в силі весь час…»
Крім того, пп. (b) п. 10 «Технічне обслуговування» договору бербоут-чартеру від 09.07.2009р. № 32р/09 визначає, що «…фрахтувальники повинні за свій власний рахунок та шляхом власних зусиль підбирати екіпаж, забезпечувати харчування, судноплавство, управління судном, здійснювати постачання, забезпечувати судно паливом, та коли би це ні знадобилось, проводити ремонт судна протягом терміну дії чартеру, при цьому вони сплачують всі збори та витрати любого роду та характеру, пов'язані з їх використанням та експлуатацією по даному чартеру…».
Ревізією виконання зобов'язань за договором «BARECON-2001» №32р/09 від 09.07.2009р. щодо бербоут-чартеру морського самовідвозного землесосу «Арабатський» встановлено, що згідно умов договору Фрахтівник зобов'язуються сплачувати фрахт судновласникам відповідно до умов чартеру, при цьому строк має особливе значення, а саме: фрахтівники оплачують судновласникам оренду судна на умовах люмпсум у сумі 510 дол. США на добу, яка повинна сплачуватися не пізніш, ніж кожні 30 (тридцять) поточних днів авансом.
Станом на 31.12.2013р. по бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» не нараховано та не відображено в обліку в дебіторській заборгованості плату за бербоут-чартер землесосу «Арабатський» за період 01.05.2012р. по 31.12.2012р. в сумі 998 660,78грн.
При цьому, ревізією встановлено, що ДП «ЧАМШ» претензійно-позовну роботу по стягненню з ТОВ «Чорноморінвестгруп» фрахтових платежів за бербоут-чартер землесосу «Арабатський за період 01.05.2012р. по 31.12.2012р. не проводило.
У ході ревізії з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу та якості операцій та розрахунків в ТОВ «Чорноморінвестгруп» проведено зустрічну звірку для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку з ДП «ЧАМШ», про що складено довідку зустрічної звірки від 14.03.2013р. за № 05-11/175, зідно якої за даними бухгалтерського обліку ТОВ«Чорноморінвестгруп» по рахунку 631 «Розрахунки з контрагентами» контрагента «ДП «ЧАМШ» за договором бербоут-чартеру від 09.07.2009р. за №32р/09 встановлено, що станом на 01.01.2011р. перед ДП «ЧАМШ» рахувалась кредиторська заборгованість у сумі 242 340,93 грн.; станом на 31.12.2012р. перед ДП «ЧАМШ» рахувалась кредиторська заборгованість у сумі 1288 858,29грн. Так, при співставленням даних бухгалтерського обліку ДП «ЧАМШ» з даними бухгалтерського обліку ТОВ «Чорноморінвестгруп» встановлено розбіжності на загальну суму 7 806,32грн., з яких 358,70грн. рахується з 01.01.2011р., внаслідок того, що ТОВ«Чорноморінвестгруп» не визнано нараховану пеню ДП «ЧАМШ» за прострочення орендної плати у сумі 7447,58грн. Крім того, зустрічною звіркою встановлено, що фрахтові платежі щодо передплати бербоут-чартеру землесосу «Арабатський» за період з 01.05.2012р. по 31.12.2012р. в бухгалтерському обліку ТОВ «Чорноморінвестгруп» не відображено.
Таким чином, ДП «ЧАМШ» внаслідок не нарахування та не відображення в бухгалтерському обліку фрахтової ставки за період з 01.05.2012р. по 31.12.2012р. за договором «BARECON-2001» від 09.07.2009р. №32р/09 щодо бербоут-чартеру морського самовідвозного землесосу «Арабатський», ДП «ЧАМШ» недоотримано доходи за 2012 рік на загальну суму 998 562,51грн., чим завдано матеріальної шкоди (збитків) ДП «ЧАМШ» на вищезазначену суму.
Крім того, перевіркою повноти надходження, достовірності і правильності визначення доходів за договором «BARECON-2001» від 21.04.2011р. №27р/11 щодо бербоут-чартеру дизельної шаланди (Д/ш) «Кримська-8» укладеного ДП «ЧАМШ» (Судновласник) з ТОВ «ДжиПиЄм. Східно-Українська промислова група», термін дії чартеру (бокс - 21 ч. 1) - 12+12+12+12+12 місяців в опціоні Судновласника. Фрахтова ставка (бокс 22 ч. 1) - 300,00 дол. США на добу (у т.ч. ПДВ), договором передбачено, що оплата проводиться банківським переводом в гривнях по курсу НБУ на день оплати. Додатковими умовами до договору від 21.04.2011 № 27р/11 передбачено, що ремонт проводиться протягом 120 днів, з моменту передачі судна в чартер. У час проведення ремонту фрахтова ставка не нараховується; фрахт сплачується авансом за місяць за 5 робочих днів до початку кожного наступного місячного періоду, на підставі виставленого рахунку Судновласника; у випадку несвоєчасної оплати платежів Фрахтівник оплачує Судновласнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення (аркуш акту ревізії 61-69)
п. 2 Методичних рекомендацій щодо порядку розгляду та надання згоди на укладання договорів фрахтування (чартеру) суден та інших плав засобів підприємств морського і річкового транспорту, що належать до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України, що затверджено наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 09.12.2010р. № 886 передбачено, що Державна адміністрація морського і річкового транспорту (далі - ДП «УкрНДІМФ») відповідальна за надання висновків щодо укладання договорів фрахтування (чартеру) суден та інших плав засобів підприємств морського і річкового транспорту, що належать до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України.
Відповідно до акту ревізії, до ревізії Висновку щодо ставки бербоут-чартеру по відфрахтуванню д/ш «Кримська-8» не надано.
Таким чином, в порушення наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 09.12.2010р. № 886 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку розгляду та надання згоди на укладання договорів фрахтування (чартеру) суден та інших плав засобів підприємств морського і річкового транспорту, що належать до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України, ДП «ЧАМШ» укладено «BARECON-2001» №27р/11 від 21.04.2011р. з ТОВ «ДжиПиЄм. Східно-Українська промислова група» щодо бербоут-чартеру дизельної шаланди «Кримська-8» з фрахтовою ставкою 300,00 дол. США на добу без отримання Висновку ДП «УкрНДІМФ» станом на дату укладання договору бербоут-чартеру.
Крім того, вищезазначеними Методичними рекомендаціями передбачено погодження проекту договору бербоут-чартеру Міністерством транспорту та зв'язку України. Так, до ревізії лист щодо погодження Уповноваженим органом (Міністерством транспорту та зв'язку України) проекту договору бербоут-чартеру дизельної шаланди «Кримська-8» не надано.
При цьому, листом від 19.04.2011р. № 64 розпорядника майна - арбітражного керуючого Літвінової Л.В. відповідно до п. 13 ст. 13 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» проект договору бербоут-чартеру на дизельну шаланду «Кримська-8» розглянуто та погоджено.
Додатковою угодою № 1 від 21.04.2011р. до даного договору, що укладено ДП«ЧАМШ» в особі в.о. начальника Управління Малявіна С.Б. з ТОВ «ДжиПіЄм» в особі директора Поповича О.П., передбачено доповнення Додаткових умов (статей) договору бербоут-чартеру від 21.04.2011р. № 27р/11, а саме: Судновласник зобов'язується здійснити допомогу Фрахтівнику щодо організації відстою д/ш «Кримська-8» на Головної базі технічного обслуговування Управління «ЧАМШ» та надати послуги щодо відстою; Судновласник здійснює подачу електроенергії в межах ліміту, вказаного в заявці Фрахтівника. У випадку якщо фактичне споживання електроенергії проводиться Фрахтівником 18 числа місяця, наступного за поточним на підставі Акту щодо витрат електроенергії, що визначається по приладам обліку, погодженим сторонами або на момент відключення від мереж берегового живлення; за несвоєчасну оплату рахунків щодо здійснення послуг забезпечення відстою судна Фрахтівник виплачує Судновласнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожен день прострочки та інше.
Також, додатковою угодою від 20.10.2011р. № 2 до даного договору, що укладено ДП «ЧАМШ» в особі в.о. начальника Управління Сауляк О.В. з ТОВ «ДжиПіЄм» в особі директора Поповича О.П., передбачено доповнення Додаткових умов (статей) договору бербоут-чартеру від 21.04.2011р. № 27р/11, а саме: у випадку якщо Фрахтівник не завершить ремонт судна протягом 120 діб з моменту передачі судна в чартер, він має письмово звернутися до Судновласника з пропозицією встановити додатковий термін для проведення ремонту судна. У випадку погодження Судновласника щодо встановлення додаткового періоду для проведення ремонту судна, судновласником та Фрахтівником оформлюється акт виводу судна з експлуатації («off-hire») на погоджений період. За час проведення ремонту судна фрахтова ставка не нараховується; Судновласник та Фрахтівник погодили та встановили графік погашення заборгованості; у випадку розірвання договору графік погашення заборгованості зберігає свою дію та силу до повного виконання його умов.
Відповідно до акту ревізії, до ревізії листів щодо погодження Уповноваженим органом та Розпорядником майна Додаткової угоди № 1 від 21.04.2011р. та Додаткової угоди від 20.10.2011 № 2 не надано.
Таким, чином, в порушення абз. 30 п. 1 ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», п. 5.1.8 Статуту, що затверджено наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 12.04.2005р. № 133, ДП ЧАМШ» укладено без погодження Міністерства інфраструктури України (Органа управління майном) договір «BARECON-2001» №27р/11 від 21.04.2011р. з ТОВ «Джипієм. Східно-Українська промислова група» щодо бербоут-чартеру дизельної шаланди «Кримська-8» та додаткові угоди до нього, а саме: договір «BARECON-2001» №27р/11 від 21.04.2011р. з ТОВ«Джипієм. Східно-Українська промислова група» та Додаткову угоду № 1 від 21.04.2011р., додаткова угода №2 від 20.10.2011р.
Так, наказом в.о. начальника управління Малявіна С.Б. від 01.02.2011р. № 001/15 та від 01.04.2011р. № 001/27/1 у зв'язку з відсутністю фінансових засобів на ремонт виведено у відстій з 01.02.2011р. дизельну шаланду «Кримська-8». При цьому, до ревізії акт прийому-передачі дизельної шаланди «Кримська-8» в бербоут-чартер не надано.
Як вбачається з акту ревізії, актом виведення судна в «Off-hire» від 21.04.2011р., підписаний Судновласником (ПІБ не зазначено) та Фрахтователем (ПІБ не зазначено), починаючи з 21.04.2011р. дизельну шаланду «Кримська-8», що передана в бербоут-чартер виведено з експлуатації на 120 днів для проведення ремонту. Крім того, за Актом виведення судна в «Off-hire» від 20.10.2011р. підписаний Судновласником (ПІБ не зазначено) та Фрахтователем (ПІБ не зазначено), починаючи з 21.10.2011р. дизельна шаланда «Кримська-8»», що передана в бербоут-чартер, виводиться з експлуатації з 21.10.2011р. по 01.01.2012р. для проведення ремонту.
Тобто, дизельна шаланда «Кримська-8» передано ДП«ЧАМШ» в бербоут-чартер ТОВ «ДжиПиЄм» з 21.04.2011р.
Ревізією встановлено, що станом на 01.01.2011р. в бухгалтерському обліку ДП«ЧАМШ» по бухгалтерському рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» контрагента ТОВ «ДжиПиЄм» за договором бербоут-чартеру «Кримська-8» дебіторська (кредиторська) заборгованість не рахується.
Відповідно до акту ревізії, протягом 2011 року ДП «ЧАМШ» ДП «Чоразморшлях» відповідно до укладеного з компанією ТОВ «ДжиПіЄм» договору від 21.04.2011р. №27р/11 щодо бербоут-чартеру дизельну шаланду (Д/ш) «Кримська-8» нараховано та віднесено на доходи фрахтові платежі за період з 01.10.2011р. по 31.11.2011р. на загальну суму 248 755,11 грн.
ТОВ «ДжиПіЄм» за платіжними дорученнями перераховано грошові кошти на розрахунковий рахунок ДП «ЧАМШ» на загальну суму 72 083,35грн.
Крім того, на підставі Акта виведення судна в «off-hire» від 20.10.2011р. у грудні 2011 року та відповідно до бухгалтерської довідки до Журналу проводки за грудень 2011року відображено сторно нарахованого доходу за період з 21.10.2011р. по 30.11.2011р. на загальну суму (-98 091,20) грн.., а саме: за період з 21.10.2011р. по 31.10.2011р. орендна ставка у сумі (- 26 309,90)грн. за бухгалтерськими проводками Дт 361 - Кт 713 та нарахований ПДВ у сумі (- 4 384,98) грн. за бухгалтерськими проводками Дт 713 - Кт 6412; за період з 01.11.2011р. по 30.11.2011р. орендна ставка у сумі (- 71 781,30) грн. за бухгалтерськими проводками Д-т 361 К-т 713 та нарахований ПДВ у сумі (- 11 963,55) грн. за бухгалтерськими проводками Д-т 713 - К-т 6412.
Також, протягом 2011 року ДП «ЧАМШ» надано ТОВ «ДжиПіЄм» надано послуг щодо подачі електроенергії на загальну суму 25948,40грн., за які ТОВ «ДжиПіЄм» по дизельної шаланді «Кримська-8» сплачено кошти у сумі 23624,07грн.
Ревізією встановлено, що протягом 2012 року ДП «ЧАМШ» ДП «Чоразморшлях» відповідно до укладеного з компанією ТОВ «ДжиПіЄм» договіру від 21.04.2011р. №27р/11 щодо бербоут-чартеру дизельну шаланду (Д/ш) «Кримська-8» фрахтова ставка не нараховувалась та не відображалась в бухгалтерському обліку.
При цьому, абз. 1 п. 1 додаткових умов (статтей) до договору від 21.04.2011р. № 27р/11 передбачено, що «...ремонт проводиться протягом 120 днів, з моменту передачі судна в чартер. В час проведення ремонту фрахтова ставка не нараховується». Крім того п. 1.2 додаткової угоди від 20.10.2011р. № 2 визначено, що «у випадку якщо Фрахтівник не завершить ремонт судна протягом 120 діб з моменту передачі судна в чартер, він має письмово звернутися до Судновласника з пропозицією встановити додатковий термін для проведення ремонту судна. У випадку погодження Судновласника щодо встановлення додаткового періоду для проведення ремонту судна, судновласником та Фрахтівником оформлюється акт виводу судна з експлуатації («off-hire») на погоджений період. За час проведення ремонту судна фрахтова ставка не нараховується».
Відповідно до акту ревізії, до ревізії письмового звернення ТОВ «ДжиПіЄм» до ДП«ЧАМШ» з пропозицією встановлення додаткового періоду для проведення ремонту судна, погодження Судновласником встановлення додаткового періоду для проведення ремонту судна та акту виводу судна з експлуатації («off-hire») на період з 01.01.2012р. по 31.12.2012р. не надано.
У ході ревізії керівнику ДП «ЧАМШ» надано запит від 19.04.2013р. № 39 для забезпечення надання пояснення начальником СТЕФ Четиркіном С.О. на підставі чого станом на 01.01.2012р. не складено та не підписано акт вводу в експлуатацію дизельної шаланди «Кримська-8». Станом на момент завершення ревізії пояснення не надано.
Як вбачається з акту ревізії, ТОВ «ДжиПіЄм» протягом 2012 року за платіжними дорученнями перераховано грошові кошти на розрахунковий рахунок ДП «ЧАМШ» на загальну суму 66 250,05грн. Станом на 31.12.2012р. в бухгалтерському обліку ДП«ЧАМШ» по бухгалтерському рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» контрагента ТОВ «ДжиПиЄм» за договором бербоут-чартеру «Кримська-8» рахується дебіторська заборгованість ТОВ «ДжиПиЄм» перед ДП «ЧАМШ» у сумі 12 330,51грн.
Перевіркою проведеної претензійно-позовної роботи по стягненню заборгованості за фрахтові платежі по бербоут-чартеру «Кримська-8» встановлено, що Господарським судом Одеської області ухвалою від 18.10.2012р. порушено провадження у справі №5017/3014/2012 за позовом Чорноморського транспортного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України в особі ДП «ЧАМШ» щодо розірвання договору від 21.04.2011р. №27р/11, повернення майна та стягнення 721 490,63грн., з яких 597 216,24грн. - дебіторська заборгованість щодо нарахування фрахтової ставки з 20.08.2011р. по 19.10.2011р. та з 01.01.2012р. по даний час відповідно до п.1 додаткових умов до договору бербоут - чартеру від 21.04.2011р. та додаткової угоди №2 від 20.10.2011р.; 25 128,23грн. - банківського проценту, 4 863,53грн - 3% річних, 57 680,94 грн. - пені, 36 601,69 грн. - 7 % річних за прострочення виконання грошового зобов'язання. Станом на 31.12.2012р. вищезазначена справа знаходиться на розгляді Господарського суду Одеської області.
Таким чином, в порушення ст.ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського Кодексу України, ст. 11 «Фрахтова ставка» ч. ІІ договору бербоут-чартеру від 21.04.2011р. №27р/11, внаслідок не виставлення рахунків щодо передплати фрахтових платежів, не нарахування та не відображення в бухгалтерському обліку фрахтових платежів за період з 01.01.2012р. по 31.12.2012р. за договором «BARECON-2001» від 21.04.2011р. №27р/11 щодо бербоут-чартеру дизельної шаланди «Кримська-8», «ЧАМШ» недоотримано доходи на загальну суму 877 390,68грн., чим завдано матеріальної шкоди (збитків) ДП «ЧАМШ» на вищезазначену суму.
Також, перевіркою повноти надходження, достовірності і правильності визначення доходів за Договом «BARECON-2001» від 21.04.2011р. №28р/11 щодо бербоут-чартеру дизельну шаланду (Д/ш) «Кримська-10» (укладено ДП «ЧАМШ» (Судновласник) з ТОВ«ДжиПиЄм. Східно-Українська промислова група» (ТОВ «ДжиПіЄм» або Фрахтівник - вул. Бутурлиновська, буд. 55/36, м. Донецьк, Донецька обл., 83008). Додатковими умовами (статтями) до договору від 21.04.2011р. № 28р/11 передбачено, що ремонт проводиться протягом 120 днів, з моменту передачі судна в чартер. В час проведення ремонту фрахтова ставка не нараховується;судно вважається переданим в чартер з дати підписання акту приймання-передачі Фрахтівникам від Судновласника. Виплата фрахтової ставки Фрахтівниками відповідно з ст. 10 та боксом 22 чартера починається з дня (в тому числі), який є днем дати, що вказана в акті приймання-передачі судна даний чартер вважається розірваним, а суми, що сплачені Фрахтівником Судновласникам, останнім не повертаються; фрахт сплачується авансом за місяць за 5 робочих днів до початку кожного наступного місячного періоду, на підставі виставленого рахунку Судновласника; у випадку несвоєчасної оплати платежів, Фрахтівник оплачує Судновласнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення. (аркуш акту ревізії 69-76)
Відповідно до акту ревізії, Висновку щодо ставки бербоут-чартеру по відфрахтуванню д/ш «Кримська-10» не надано.
Таким чином, в порушення наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 09.12.2010р. № 886 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку розгляду та надання згоди на укладання договорів фрахтування (чартеру) суден та інших плав засобів підприємств морського і річкового транспорту, що належать до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України, ДП «ЧАМШ» укладено «BARECON-2001» №28р/11 від 21.04.2011р. з ТОВ «ДжиПиЄм. Східно-Українська промислова група» щодо бербоут-чартеру дизельної шаланди «Кримська-10» з фрахтовою ставкою 300,00дол.США на добу без отримання Висновку ДП «УкрНДІМФ» станом на дату укладання договору бербоут-чартеру.
Також, до ревізії не надано лист щодо погодження Уповноваженим органом (Міністерством транспорту та зв'язку України) проекту договору бербоут-чартеру дизельної шаланди «Кримська-10».
При цьому, до ревізії та до суду додаткову угоду №1 від 21.04.2011р. та погодження Органом управління майном та Розпорядника майна даної додаткової угоди не було надано.
Відповідно до акту ревізії, додатковою угодою від 20.10.2011р. № 2 до даного договору передбачено доповнення Додаткових умов (статей) договору бербоут-чартеру від 21.04.2011р. № 28р/11, а саме: у випадку якщо Фрахтівник не завершить ремонт судна протягом 120 діб з моменту передачі судна в чартер, він має письмово звернутися до Судновласника з пропозицією встановити додатковий термін для проведення ремонту судна. У випадку погодження Судновласника щодо встановлення додаткового періоду для проведення ремонту судна, судновласником та Фрахтівником оформлюється акт виводу судна з експлуатації («off-hire») на погоджений період. За час проведення ремонту судна фрахтова ставка не нараховується; Судновласник та Фрахтівник погодили та встановили графік погашення заборгованості; у випадку розірвання договору графік погашення заборгованості зберігає свою дію та силу до повного виконання його умов.
Разом з цим, до ревізії не надано лист щодо погодження Уповноваженим органом (Міністерством інфраструктури України) та Розпорядником майна проекту додаткової угоди від 20.10.2011р. № 2 до договору бербоут-чартеру дизельної шаланди «Кримська-8».
Крім того, в порушення п. 8 ст.22 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ДП ЧАМШ» укладено без погодження Розпорядника майна додаткові угоди до договору «BARECON-2001» №28р/11 від 21.04.2011р. з ТОВ «Джипієм. Східно-Українська промислова група» щодо бербоут-чартеру дизельної шаланди «Кримська-10», а саме: Додаткова угода № 1 від 21.04.2011р. та Додаткову угоду №2 від 20.10.2011р.
Так, наказами в.о. начальника управління Малявіна С.Б. від 01.02.2011р. №001/15 та від 01.04.2011р. № 001/27/1 у зв'язку з відсутністю фінансових засобів на ремонт виведено у відстій з 01.02.2011р. дизельну шаланду «Кримська-10». При цьому, до ревізії та до суду акт прийому-передачі дизельної шаланди «Кримська-10» в бербоут-чартер не надано.
Акт виведення судна в «Off-hire» від 21.04.2011р., підписаний Судновласником (ПІБ не зазначено) та Фрахтователем (ПІБ не зазначено), починаючи з 21.04.2011 року д/ш «Кримська-10», що передана в бербоут-чартер, виводиться з експлуатації на 120 днів для проведення ремонту з 21.04.2011р. Також, за Актом виведення судна в «Off-hire» від 20.10.2011р. підписаний Судновласником (ПІБ не зазначено) та Фрахтователем (ПІБ не зазначено), починаючи з 21.10.2011р. дизельна шаланда «Кримська-10»», що передана в бербоут-чартер, виводиться з експлуатації з 21.10.2011р. по 01.01.2012р. для проведення ремонту. Таким чином, відповідно до акту ревізії, дизельна шаланда «Кримська-10» передано ДП «ЧАМШ» в бербоут-чартер ТОВ «ДжиПиЄм» з 21.04.2011р.
Ревізією встановлено, що станом на 01.01.2011р. в бухгалтерському обліку ДП«ЧАМШ» за кредитом рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» контрагента ТОВ «ДжиПиЄм» за договором бербоут-чартеру «Кримська-10» дебіторська (кредиторська) заборгованість не рахується. Протягом 2011 року ДП «ЧАМШ» нараховано оренду плату за період з 01.10.2011р. по 31.11.2011р. на загальну суму 248 755,11грн.
Крім того, на підставі Акта виведення судна в «Off-hire» від 20.10.2011р. в грудні 2011 року та бухгалтерської довідки відображено сторно нарахованого доходу за період з 21.10.2011р. по 30.11.2011р. на загальну суму 98 091,20 грн., а саме: за період з 21.10.2011р. по 31.10.2011р. орендна ставка у сумі (- 26 309,90 грн.) за бухгалтерськими проводками Дт 361 - Кт 713 та нарахований ПДВ у сумі (- 4 384,98 грн.) за бухгалтерськими проводками Дт 713 - Кт 6412; за період з 01.11.2011р. по 30.11.2011р. орендна ставка у сумі (- 71 781,30 грн.) за бухгалтерськими проводками Дт 361-Кт 713 та нарахований ПДВ у сумі (- 11 963,55 грн.) за бухгалтерськими проводками Дт 713 - Кт 6412.
В ході ревізії встановлено, що протягом 2012 року фрахтова ставка за бербоут-чартер «Кримська-10» не нараховувалась та не відображалась в бухгалтерському обліку.
При цьому, що абз. 1 п. 1 додаткових умов (статтей) до договору від 21.04.2011р. № 27р/11 передбачено, що «...ремонт проводиться протягом 120 днів, з моменту передачі судна в чартер. В час проведення ремонту фрахтова ставка не нараховується». Крім того п. 1.2 додаткової угоди від 20.10.2011р. № 2 визначено, що «у випадку якщо Фрахтівник не завершить ремонт судна протягом 120 діб з моменту передачі судна в чартер, він має письмово звернутися до Судновласника з пропозицією встановити додатковий термін для проведення ремонту судна. У випадку погодження Судновласника щодо встановлення додаткового періоду для проведення ремонту судна, судновласником та Фрахтівником оформлюється акт виводу судна з експлуатації («off-hire») на погоджений період. За час проведення ремонту судна фрахтова ставка не нараховується».
Так, відповідно до акту ревізії, до ревізії письмового звернення ТОВ «ДжиПіЄм» до ДП «ЧАМШ» з пропозицією встановлення додаткового періоду для проведення ремонту судна, погодження Судновласником встановлення додаткового періоду для проведення ремонту судна та акту виводу судна з експлуатації («off-hire») на період з 01.01.2012р. по 31.12.2012р. не надано.
ТОВ «ДжиПіЄм» протягом 2012 року перераховано кошти на розрахунковий рахунок ДП «ЧАМШ» у загальній сумі 66 250,05 грн. При цьому, станом на 31.12.2012р. в бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» по бухгалтерському рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» контрагента ТОВ «ДжиПиЄм» за договором бербоут-чартеру «Кримська-10» рахується дебіторська заборгованість ТОВ «ДжиПиЄм» перед ДП«ЧАМП» у сумі 12 330,51грн.
Внаслідок не виставлення рахунків щодо передплати фрахтових платежів, не нарахування та не відображення в бухгалтерському обліку фрахтових платежів за період з 01.01.2012 по 31.12.2012р. за договором «BARECON-2001» від 21.04.2011р. №28р/11 щодо бербоут-чартеру дизельної шаланди «Кримська-10», ДП «ЧАМШ» недоотримано доходи на загальну суму 877390,68грн., чим завдано матеріальної шкоди (збитків) ДП«ЧАМШ» на вищезазначену суму.
Як вбачається з акту перевірки, перевіркою повноти надходження, достовірності і правильності визначення доходів за договором «BARECON-2001» від 17.10.2008р. №80р/10 щодо бербоут-чартеру земкаравану (самовідвізні дизельні шаланди «Кримська-6» і «Кримська-7» та заводчик якорів МЗ-319), укладеного ДП «ЧАМШ» (Судновласник) з ТОВ «Іріда» (Фрахтівник), термін дії чартеру (бокс- 21 ч.1) - 12+12+12+12+12 місяців, фрахтова ставка (бокс 22 ч.1) - 2779,00грн. на добу встановлено, що станом на дату укладання договору ДП «ЧАМШ» не забезпечено отримання погодження проекту договору щодо бербоут-чартеру самовідвізних дизельних шаланд «Кримська-6» і «Кримська-7» та заводчика якорів МЗ-319 з Уповноваженим органом (Міністерство транспорту та зв'язку України). (аркуш акту ревізії 28-39)
Додатковою угодою від 31.10.2008р. №1, що укладено ДП «ЧАМШ» в особі в.о.начальника Мураша М.О. з ТОВ «Іріда» в особі директора Скородинської Е.В., бокс 22 ч. І викладено в новій редакції, а саме: орендна плата становить 482,43 дол. США на добу (по курсу НБУ еквівалентно 2 779,00грн. на добу), з яких: 191,22 дол. США на добу (по курсу НБУ еквівалентно 1101,50грн. на добу) за самовідвізну дизельну шаланду «Кримська-6»; 191,22 дол. США на добу (по курсу НБУ еквівалентно 1101,50грн. на добу) за самовідвізну дизельну шаланду «Кримська-7»; 100,00 дол. США на добу (по курсу НБУ еквівалентно 576,04 грн. на добу) за заводчик якорів «МЗ-319».
Також, додатковою угодою від 18.12.2009р. № 2, що укладено ДП «ЧАМШ» в особі в.о. начальника Мураша М.О. з ТОВ «Іріда» в особі директора Скородинської Е.В., бокс 22 частини 1 договору від 17.10.2008р. №80р/10 викладено у новій редакції, а саме: орендна плата становить 100 дол. США на добу (по курсу НБУ 799,00 грн. на добу).
Окрім того, додатковою угодою б/н від 15.12.2011р., що укладено ДП «ЧАМШ» в особі в.о. начальника Сигала Ф.В. з ТОВ «Іріда» в особі директора Скородинськї Е.В., викладено бокс 22 договору від 17.10.2008р. № 80р/10 в наступної редакції: «Орендна плата становить 799,00грн. на добу, у тому числі ПДВ».
Разом з цим, додатковою угодою від 04.09.2012р. № 3 , що укладено ДП «ЧАМШ» в особі в.о. начальника Оршлета В.О. з ТОВ «Іріда» в особі директора Скородинської Е.В., викладено бокс 22 договору від 17.10.2008р. № 80р/10 в наступної редакції: «Орендна плата - еквівалент 100 дол. США на добу, у тому числі ПДВ. Оплата проводиться в національній валюті України, по курсу НБУ на день оплати. При цьому даною додатковою угодою передбачено, що до 31.12.2012р. ТОВ «Іріда» проводить оплату поточних платежів, з погашенням дебіторської заборгованості перед ДП «Чоразморшлях», у загальній сумі 282190,15грн., а саме: до 30.09.2012р. - 70550,00грн., до 31.10.2012р. - 70 550,00грн., до 30.11.2012р. - 70 550,00грн., до 31.12.2012 - 70 540,15грн. Так, зазначена додаткова угода вступає в силу з моменту погодження з Міністерством інфраструктури України в термін не пізніш, чим 15 днів з моменту підписання даної угоди сторонами.
Відповідно до акту ревізії, погодження проектів додаткової угоди від 31.10.2008р. № 1, додаткової угоди №2 від 18.12.2009р., додаткової угоди б/н від 15.12.2011р. та додаткової угоди №3 від 04.09.2012р. Уповноваженим органом (Міністерством транспорту та зв'язку України) не надано. Також, до ревізії погодження проектів додаткової угоди №2 від 18.12.2009р., додаткової угоди б/н від 15.12.2011р. та додаткової угоди № 3 від 04.09.2012р. розпорядником майна не надано.
Таким чином, в порушення п. 8 ст. 22 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ДП «ЧАМШ» укладено додаткові угоди до договору «BARECON-2001» №80р/10 від 17.10.2008р. щодо бербоут-чартеру самовідвізних дизельних шаланд «Кримська-6» і «Кримська-7» та заводчика якорів МЗ-319 без погодження з Розпорядником майна, а саме: додаткову угоду від 18.12.2009р. №2, додаткова угода від 15.12.2011р. б/н, додаткова угода від 04.09.2012р. № 3
Відповідно до акту ревізії, актом приймання-передачі в бербоут-чартер від 17.11.2008 року ТОВ «Іріда» (далі - Фрахтівник) прийнято в бербоут-чартер заводчик якорів «МЗ-319». При цьому, актом виводу з експлуатації (Off-hire) від 17.11.2008р. заводчик якорів «МЗ-319» виведено з експлуатації з 17.11.2008р.
Актом від 04.01.2010р. у зв'язку з закінченням ремонту та отриманням документів Регістра Судноплавства України заводчик якорів «МЗ-319» введено в експлуатацію.
Ревізією встановлено, що станом на 01.01.2011р. в бухгалтерському обліку ДП«ЧАМШ» по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» контрагента ТОВ«Іріда» рахується дебіторська заборгованість ТОВ «Іріда» перед ДП «ЧАМП» у сумі 163046,00грн.
Як вбачається з акту ревізії, протягом 2011 року ДП «ЧАМШ» відповідно до укладеного з ТОВ «Іріда» договору від 17.10.2008р. № 80р/10 щодо передачі в бербоут-чартер (оренду) заводчика якорів МЗ-319 нараховано фрахтові платежі за січень-листопад 2011 року та віднесено на доходи 266 866,00грн. з ПДВ. ТОВ «Іріда» у 2011 році за платіжними дорученнями перераховано кошти ДП «ЧАМШ» у сумі 327 777,00грн. Також, протягом 2012 року відповідно до укладеного з ТОВ «Іріда» договору від 17.10.2008р. № 80р/10 щодо передачі в бербоут-чартер (оренду) заводчика якорів МЗ-319 нараховано фрахтові платежі за березень-грудень 2012 року та віднесено на доходи 244 555,15грн. з ПДВ. ТОВ «Іріда» у 2012 році сплачено кошти у сумі 263 150,00грн.
Таким чином, ревізією встановлено, що в бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» не нараховано та не відображено фрахтову ставку відповідно до умов договору бербоут-чартеру від 17.10.2008р. №80р/10 за період з 01.12.2011р. по 01.03.2012р.
Ревізією встановлено, що на підставі листа від 30.11.2011р. за № 204/12 для проведення докового ремонту морського завізного буксиру «МЗ-319» за Актом виведення з експлуатації від 01.12.2011р., що підписано Судновласником (ПІБ не зазначено) та Фрахтувальником (ПІБ не зазначено) виведено даний буксир з експлуатації в період з 01.12.2011р. по 01.03.2012р. Крім того, даним листом повідомлено, що «…ремонт буде проведено на ХСЗ, всі заводські акти дефектації будуть направлені на Вашу адресу додатково після повної дефекації судна…».
Так, ст. 11 «Фрахтова ставка» Частини ІІ договору від 17.10.2008р. № 80Р/10 визначено, що «...орендна плата повинна вноситись безперервно, протягом всього терміну дії чартеру...».
Крім того, пп. (а) (і) ст. 14 «Техобслуговування та експлуатація» Частини ІІ договору від 17.10.2008р. № 80Р/10 передбачено, що «...Фрахтівники повинні здійснювати техобслуговування судна, його механізмів, котлів, апаратури та запасних частин, підтримуючи їх в доброму відремонтованому стані, в повном робочому стані та у відповідності з доброю комерційною практикою обслуговування та, за виключенням умов, передбачених в статті 14 (1), за вій рахунок вони повинні протягом всього терміну підтримувати клас судна повністю на сучасному рівні вимог Класифікаційного Товариства, вказаного в боксі 10 (Український регіст судноплавства), та підтримувати всі інші необхідні свідоцтва в силі весь час...».
Разом з тим, пп. (f) ст. 14 «Страхування, ремонт та класифікація» Частини ІІ даного договору визначено, що «...весь час, що витрачений на ремонт...повинен відноситись в рахунок фрахту та вважатися частиною терміну дії чартеру...».
Відповідно до акту ревізії, до ревізії надано лист від 09.04.2012р. головного інженера Кольцова С.Л., яким повідомлено, що «…підтверджуючі документ проведення Фрахтівником докового ремонту МЗ-319 в період з грудня 2011 по лютий 2012 року відсутні…» та за листом від 10.04.2013р. надано Акт щорічного огляду судна від 27.04.2011р. за №104-1-0408-11 та Акт проміжного огляду корпусу та рульового пристрою в доці від 02.04.2012р. за № 104-1-0453-12.
Таким чином, в порушення ст. ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського Кодексу України, ст. 11 «Фрахтова ставка» та пп. (f) ст. 14 «Страхування, ремонт та класифікація» Частини ІІ договору бербоут-чартеру від 17.10.2008р. за №80р/10 внаслідок не виставлення рахунків щодо передплати фрахтових платежів, не нарахування та не відображення в бухгалтерському обліку фрахтової ставки за період з 01.12.2011р. по 01.03.2012р. за договором «BARECON-2001» від 17.10.2008р. № 80р/10 щодо бербоут-чартеру заводчика якорів МЗ-319, ДП «ЧАМШ» недоотримано доходи на загальну суму 72 667,52грн., з яких за 2011 рік у сумі 24728,70грн. та за 2012 рік у сумі 47938,82грн., чим завдано матеріальної шкоди (збитків) ДП «ЧАМШ» на вищезазначену суму.
Також, перевіркою своєчасності оплати орендних платежів за договором від 17.10.2008р. № 80р/10 щодо передачі в бербоут-чартер (оренду) заводчика якорів МЗ-319 встановлено, що протягом перевіряємого періоду Фрахтівник не дотримується вимог ст. 11(b) частини ІІ договору щодо своєчасної оплати фрахту, а саме не пізніше 30 (тридцяти) поточних днів авансом.
Відповідно до акту ревізії, при наявності порушення термінів сплати орендної плати (прострочення), ДП «ЧАМШ» протягом перерівяємого періоду не нараховувалась пеня.
При цьому, ст. 11 (а) частини ІІ договору визначено, що Фрахтівники сплачують фрахт судна Судновласникам точно у відповідності з умовами даного чартеру, при цьому строк оплати має особливе значення. Так, ст. 11(b) частини ІІ договору визначено, що фрахтівники сплачують судновласникам оренду судна на умовах люмпсум, яка повинна виплачуватися не пізніш, ніж кожні 30 (тридцять) поточних днів авансом. Орендна плата повинна вноситися безперервно, протягом всього терміну дії чартеру. В той час, ст. 11 (f) частини ІІ передбачено, що люба затримка щодо виплати оренди дає право судновласнику на отримання банківського проценту по річної ставці, погодженої у Боксі 24 договору бербоут-чартеру(подвійна облікова ставка НБУ). Крім того, за ст. 11 (g) даного договору оплата банківського відсотку, за ст. 11повинна проводитись протягом 7 (семи) поточних днів, рахуючи з дати рахунку судновласника, в якому вказується належна сума, або, при відсутності рахунку, - під час чергової оплати оренди.
Ревізією встановлено, що протягом перевіряємого періоду ДП «ЧАМШ» згідно ст.11(f) частини ІІ договору не застосував своє право на застосування штрафних санкцій до ТОВ «Іріда».
ст. 232 Господарського кодексу України визначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Таким чином, з врахуванням ст. 232 Господарського кодексу України в перевіряємому періоді кількість днів прострочення оплати фрахтового платежу за січень 2011 року становить 150 днів (з 01.01.2011р. по 31.05.2011р.), а розмір пені становить 1577,75грн.
Відповідно до акту ревізії, перевіркою проведеної претензійно-позовної роботи по стягненню заборгованості з ТОВ «Іріда» встановлено, що протягом ревізуємого періоду керівництво ДП «ЧАМШ» неодноразово надсилало на адресу ТОВ «Іріда» нотіси щодо сплати заборгованості:
- від 18.08.2011р. №012/788 щодо сплати заборгованості у сумі 199 426,00 грн. (за грудень 2012 року - серпень 2011 року) в термін до 26.08.2011р. При цьому, відповідно до картки рахунку по бухгалтерському рахунку 361 контрагента «Іріда ТОВ» в період з 18.08.2011р. по 26.08.2011р. кошти на банківський рахунок ДП «ЧАМШ» не надходили;
- від 20.03.2012р. № 001/361 з вимогою щодо сплати суми боргу у розмірі 126 904,00грн. (за липень-листопад 2011 року та за березень 2012 року), у термін до 30.03.2012р. Так, відповідно до картки рахунку по бухгалтерському рахунку 361 контрагента «Іріда ТОВ» в період з 20.03.2012р. по 30.03.2012р. кошти на банківський рахунок ДП «ЧАМШ» не надходили;
- від 04.05.2012р. № 001/583 щодо сплати заборгованості відповідно до графіку погашення заборгованості станом на 01.05.2012р. у сумі 39 500,00грн. Крім того, даним нотісом передбачено, що станом на 01.05.2012 року заборгованість перед ДП «ЧАМШ» становить 136 143,00грн. (за період з 09.2011р. по 05.2012р., з врахуванням періоду виведення судна з експлуатації);
- від 24.05.2012р. № 001/686 щодо сплати заборгованості відповідно до графіку погашення заборгованості у сумі 39 500,00грн. в термін до 31.05.2012р. Крім того, даним нотісом передбачено, що станом на 24.05.2012р. заборгованість перед ДП «ЧАМШ» становить 136 143,00грн. Так, що відповідно до картки рахунку по бухгалтерському рахунку 361 контрагента «Іріда ТОВ» в період з 24.05.2012р. по 31.05.2012р. кошти на банківський рахунок ДП «ЧАМШ» не надходили;
- від 18.06.2012р. № 001/770 вимогою щодо сплати заборгованості відповідно до графіку погашення заборгованості у розмірі 118 500,00грн. у термін до 20.06.2012р. Так, даним нотісом передбачено, що станом на 18.06.2012р. заборгованість перед ДП«ЧАМШ» становить 160 120,50 грн. (за період з вересня 2001 року по листопад 2011 року та з березеня 2012 року по червень 2012 року). Так, відповідно до картки рахунку по бухгалтерському рахунку 361 контрагента «Іріда ТОВ» в період з 18.06.2012р. по 20.06.2012р. кошти на банківський рахунок ДП «ЧАМШ» не надходили;
- від 22.08.2012р. № 001/1019 щодо погашення заборгованості у сумі 209675,55грн. Даним нотісом визначено, що у якщо заборгованість не буде погашена до 30.08.2012р., тоді договір бербоут-чартеру від 17.10.2008р. буде розірвано. Так, відповідно до картки рахунку по бухгалтерському рахунку 361 контрагента «Іріда ТОВ» в період з 22.08.2012р. по 30.08.2012р. кошти на банківський рахунок ДП «ЧАМШ» не надходили.
За всіма нотісами передбачено, що у випадку прострочення термінів розрахунків ДП «ЧАМШ» звернеться до Господарського суду для стягнення з ТОВ «Іріда» суми заборгованості, однак, протягом перевіряємого періоду ДП«ЧАМШ» до Господарського суду з позовною заявою щодо стягнення заборгованості та сплати пені за прострочення термінів розрахунку по договору від 17.10.2008р. за № 80р/10 щодо передачі в бербоут-чартер (оренду) заводчика якорів МЗ-319, що укладено з ТОВ «Іріда», не зверталось.
Згідно до ст.258 Цивільного кодексу України до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені) застосовується позовна давність в один рік.
Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
При цьому, згідно з ст. 65 Господарського кодексу України для керівництва господарською діяльністю підприємства призначається керівник підприємства, який формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Таким чином, керівник підприємства має вжити всіх необхідних заходів в межах компетенції для забезпечення виконання господарського зобов'язання належним чином.
Крім того, п. п. 6.3 ст. 6 «Управління майном» статуту ДП «ЧАМШ», що затверджено наказом від 12.04.2005р. № 133, та статуту ДП «ЧАМШ», що затверджено наказом від 27.12.2011р. № 639, визначено, що «керівник Підприємства самостійно в межах своєї компетенції вирішує питання діяльності Підприємства ....несе повну відповідальність за стан та діяльність Підприємства...».
Таким чином, в порушення п. 2 ст. 193, п. 1 ст. 550 та ст. 611 Цивільного Кодексу України, ст. 11 (а), ст. 11(b) ч. ІІ, ст. 11 (f) ч. ІІ договору від 17.10.2008р. № 80р/10 ДП«Чоразморшлях» внаслідок не використання у повному об'ємі своїх прав передбачених умовами договору від 17.10.2008р. № 80р/10 щодо передачі в бербоут-чартер (оренду) заводчика якорів МЗ-319, що укладено з ТОВ «Іріда», по нарахуванню в період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р. штрафних санкції у вигляді банківського проценту за затримку платежів про сплаті орендної плати у розмірі подвійної облікової ставки НБУ відповідно до умов даного договору, та внаслідок не проведення в повному обсязі претензійно-позовної роботи в межах терміну позовної давності по стягненню штрафних санкції, передбачених ст. 258 Цивільного кодексу України від 16.01.03р. № 435-ІV, у вигляді банківського проценту ДП «ЧАМШ» втрачено можливість отримання доходів у вигляді штрафних санкції на загальну суму 20 322,13грн., чим завдано матеріальної шкоди (збитків) ДП «ЧАМШ» на суму 20 322,13грн.
Крім того, в порушення п. 2 ст. 193, п. 1 ст. 550, ст. 611 Цивільного Кодексу України, ст. 11(b) ч. ІІ, ст.. 11 (f) ч. ІІ договору від 17.10.2008р. № 80р/10 внаслідок не використання ДП «Чоразморшлях» у повному об'ємі своїх прав передбачених умовами договору від 17.10.2008р. № 80р/10 щодо передачі в бербоут-чартер (оренду) заводчика якорів МЗ-319, що укладено з ТОВ «Іріда», по нарахуванню в період з 01.01.2012р. по 04.09.2012р. штрафних санкцій за затримку платежів по сплаті орендної плати у розмірі подвійної облікової ставки НБУ відповідно до умов даного договору, та внаслідок не проведення в повному обсязі претензійно-позовної роботи в межах терміну позовної давності по стягненню штрафних санкції, передбачених ст. 258 Цивільного кодексу України, у вигляді банківського проценту ДП«ЧАМШ» втрачено можливість отримання доходів у вигляді штрафних санкції у вигляді банківського проценту на загальну суму 13070,28грн., чим занижено дебіторську заборгованість на суму 13070,28грн.
Також, перевіркою повноти та своєчасності проведення оплат за договором «BARECON-2001» від 26.12.2008р. №58Р/09, укладеного між Судновласником ДП«Чоразморшлях» та Фрахтувальником ДП «Дельта-лоцман» (аркуш акту ревізії 39-46) встановлено, що ДП «ЧАМШ» не відкориговано авансовий платіж за вересень 2012 року на підставі укладеної додаткової угоди № 3 від 05.09.2012р. до договору бербоут-чартеру від 26.12.2008р. № 580/В-08 та не виставлено рахунок ДП«Дельта-Лоцман» на суму 66 666,67 гривень.
Так, відповідно до ч.7 п.8 Додаткової угоди №3 до договору від 26.12.2008р. № 580/в-08 «…до 10.09.2012р. включно Фрахтівник щомісячно виплачує Судновласнику аванс у розмірі 150,00 тис. грн. протягом 10 банківських днів з моменту отримання від Судновласника оригінала рахунку на оплату. Починаючи з 10.09.2012, але не пізніше вступу в силу додаткової угоди №3, Фрахтівник щомісячно сплачує Судновласнику аванс у розмірі 250,00 тис. грн. протягом 10 банківських днів з моменту отримання від Судновласника оригінала рахунку на оплату…» та орендні платежі за вересень 2012 повинні становити 216 666,67грн., з яких: з 01.09.2012р. по 10.09.2012р. - на суму 50 000,00грн.; з 11.09.2012р. по 30.09.2012р. - на суму 166 666,67грн.
Таким чином, в порушення ст. ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського Кодексу України, ч. 7 п. 8 Додаткової угоди № 3 до договору бербоут-чартеру «BARECON-2001» від 26.12.2008р. № 580/в-08 ДП «ЧАМШ» внаслідок не здійснення ДП «ЧАМШ» перерахунку авансового платежу за вересень 2012 року та не виставлення рахунку ДП «Дельта-Лоцман» щодо оплати відкоригованого авансового платежу за вересень 2012 року на суму 66 666,67грн. на банківський рахунок ДП«ЧАМШ» недоотримано грошових коштів у сумі 66 666,67 грн, що призвело заниження кредиторської заборгованості на зазначену суму.
Окрім того, перевіркою повноти та своєчасності проведення оплат за договором «BARECON-2001» від 26.12.2008р. №581/В-08, щодо бербоут-чартеру земкаравану (багаточерпаковий земснаряд «Рион», дизельні шаланди «Кримська-3», «Кримська-9», заводчик якорів «МЗ-318»), укладено між Судновласником ДП «Чоразморшлях» та Фрахтувальником ДП «Дельта-лоцман» (аркуш акту ревізії 46-54) встановлено наступне.
Відповідно до акту ревізії, додатковою угодою від 27.07.2010р. б/н визначено, що фрахтувальник здійснює ремонт на без компенсаційній основі виключно за умови підтвердження КМУ в фінансовому плані витрат на проведення ремонту. При цьому, п 4 даної додаткової угоди передбачено, що Фрахтівник звільняється від оплати та нарахувань фрахту відносно суден земкаравана за час, на протязі якого судна земкаравану були непридатними до експлуатації внаслідок немореходного стану. Моментом початку нарахування фрахтової ставки є дата підписання акту виводу судна з ремонту, період з дати укладання контракту до дати виводу з ремонту додається до терміну дії чартеру. За умовами додаткової угоди ДП «Дельта-Лоцман» в термін до 31.12.2009р. Фрахтівник виплачує аванс в сумі 2500,0тис.грн, а з моменту підписання акту про повернення з відповідального зберігання до закінчення ремонту Фрахтівник щомісячно сплачує аванс в розмірі 150,0тис.грн. Перераховані авансові суми рівномірно зараховуються в рахунок сплати фрахтової ставки починаючи з першого місяця після виведення судна з ремонту. При цьому, до ревізії погодження проекту додаткової угоди від 27.07.2010р. повноваженим органом (Міністерством транспорту та зв'язку України) та Розпорядником майна не надано.
Додатковою угодою № 2 від 12.03.2012р. до договору бербоут-чартеру від 26.12.2008р. № 581/В-08 передбачено, що Сторони домовились внести зміни до боксу 21 «Строк дії чартеру» частини І чартеру, а саме « 10 років з врахуванням додаткових умов (статей) чартеру». Крім того, ч. 7 п. 7 Додаткової угоди № 2 передбачено, що з дати підписання Сторонами акту щодо повернення Судна зі зберігання (відповідно до договору від 29.12.2008р. № 582/В-08) та до 30.04.2012р. включно Фрахтівник щомісячно виплачує Судновласнику аванс у розмірі 150,00тис.грн. протягом 10 банківських днів з моменту отримання від Судновласника оригінала рахунку на оплату. Починаючи з місяця, наступного за місяцем передачі Судновласником Фрахтівнику Погодженої ремонтної відомості та Погодженого переліку ТМЦ Фрахтівник щомісячно виплачує Судновласнику аванс у розмірі 225,00 тис. грн., протягом 10 банківських днів з моменту отримання від Судновласника оригіналу рахунку на оплату.
Крім того, листом від 04.09.2012р. № 9426/16/10-12 Міністерства інфраструктури України повідомлено, що «…у додатку до листа від 14.05.2012р. № 001/632 ДП «ЧАМШ» надіслало копію підписаної додаткової угоди від 12.03.2012р. Міністерству інфраструктури не надавались проекти додаткових угод, отже висновків та погодження щодо їх укладання уповноважений орган не надавав. Враховуючи вищезазначене, додаткові угоди, підписані із порушенням процедури їх укладання та всупереч нормам діючого законодавства, є недійсними. Оскільки, відповідно до п. 10 додаткових вимог набрання ними чинності відбувається з дня підписання сторонами, наголошуємо, що правові наслідки, які настали після підписання зазначених угод також є недійсними, а договори бербоут-чартеру від 26.12.2008р. №№ 580,581 залишаються чинними у поточній редакції…»
Разом з цим, додатковою угодою № 3 від 05.09.2012р. до договору бербоут-чартеру від 26.12.2008р. № 581/В-08 передбачено, що Сторони домовились внести зміни до боксу 21 «Строк дії чартеру» частини І чартеру, а саме « 10 років з врахуванням додаткових умов (статей) чартеру». Моментом початку нарахування та оплати фрахту є дата підписання Сторонами акту виводу судна з ремонту, або дата отримання Класифікаційного свідоцтва РСУ на Судна ( в залежності від того, яка з дат є більш пізнішою). До вказаного моменту фрахтова ставка не нараховується та не сплачується. Так, ч. 6 п. 8 Додаткової угоди № 3 передбачено, що в строк до 31.12.2009р. Фрахтівник на підставі листів та рахунків Судновласника виплачує Судновласнику аванс в розмірі 2 500, тис. грн. Також, ч. 7 п. 8 Додаткової угоди № 3 передбачено, що з дати підписання Сторонами акту щодо повернення Судна зі зберігання (відповідно до договору від 29.12.2008р. № 582/В-08) та до 10.09.2012р. включно Фрахтівник щомісячно виплачує Судновласнику аванс у розмірі 150,0тис.грн. протягом 10 банківських днів з моменту отримання від Судновласника оригінала рахунку на оплату. Починаючи з 10.09.2012р., але не пізніше вступу в силу додаткової угоди № 3, Фрахтівник щомісячно сплачує Судновласнику аванс у розмірі 250,0 тис. грн протягом 10 банківських днів з моменту отримання від Судновласника оригінала рахунку на оплату. Протягом 10 банківських днів з моменту вступу з силу Додаткової угоди № 3 Фрахтівник виплачує Судновласнику аванс у розмірі 1 000,0тис.грн. на підставі отриманого від судновласника оригінала рахунку. При цьому, ч.9 п.8 Додаткової угоди № 3 передбачено, що перераховані згідно ч. 6,7 п. 8 даної Додаткової угоди аванси повертаються Фрахтівнику шляхом рівномірного утримання (заліку) з добової суми фрахтової ставки протягом строку дії чартеру, починаючи з моменту початку нарахування та оплати чартеру. п. 11 передбачено, що Додаткова угода № 3 вступає в силу з моменту отримання погодження Міністерством інфраструктури України, Арбітражного керуючого та комітету кредиторів (у випадку затвердження комітету кредиторів на момент погодження даної Додаткової угоди) на її укладання, підписання Сторонами та є невід'ємною частиною договору бербоут-чартеру від 26.12.2008р. № 581/В-08. З моменту вступу Додаткової угоди № 3 в силу, раніше укладені Додаткові угоди № 1 від 27.07.2010р. та № 2 від 12.03.2012р. зупиняють свою дію.
Відповідно до акту ревізії, до ревізії надано листи від 15.10.2012р. №10679/16/10-12 Міністерства інфраструктури України та від 15.10.2012р. б/н розпорядника майна щодо погодження додаткової угоди № 3 до договору бербоут-чартеру від 26.12.2008р. №581/В-08.
Таким, чином, в порушення п. 8 ст. 22 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ДП «ЧАМШ» укладено додаткові угоди до договору бербоут-чартеру «BERECON-2001» від 26.12.2008р. № 59Р/09 щодо бербоут-чартеру земкаравану (багато черпаковий земснаряд «Рион», дизельні шаланди «Кримська-3», «Кримська-9», заводчик якорів «МЗ-318») без погодження з Розпорядником майна, а саме: додаткову угоду від 27.07.2010р., додаткову угоду № 2 від 12.03.2012р.
Крім того, в порушення абз. 30 п. 1 ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» ДП «ЧАМШ» укладено додаткові угоди до договору бербоут-чартеру «BERECON-2001» від 26.12.2008р. № 59р/09 щодо бербоут-чартеру земкаравану (багато черпаковий земснаряд «Рион», дизельні шаланди «Кримська-3», «Кримська-9», заводчик якорів «МЗ-318») без погодження з Уповноваженим органом (Міністерство інфраструктури України), а саме: додаткову угоду від 27.07.2010р., додаткову угоду № 2 від 12.03.2012р.
Відповідно до акту ревізії, до ревізії надано Висновок ДП «УкрНДІМФ» б/д щодо ставки при укладанні договору бербоут-чартеру по відфрахтуванню земкаравану «Ріон», відповідно до якого ставка фрахту на земкараван «Ріон» на умовах бербоут-чартеру, що пропонується судновласником - ДП «ЧАМШ» (і дорівнює 7 500 грн на добу), може вважатися обґрунтованою станом на жовтень 2012 року.
Таким чином, станом на дату укладання додаткової угоди № 3 від 05.09.2012р. ставка бербоут-чартеру за договором бербоут-чартеру від 26.12.2008р. №581/в-08 земкаравану «Ріон» у сумі 7 500,00 грн. на добу підтверджена.
Відповідно Акту приймання - передачі земкаравану «Ріон» в бербоут-чартер від 29.12.2008р. № 1 (м. Миколаїв), що затверджено з боку ДП «ЧАМШ» - в.о. начальника Мураш М.О. з боку ДП «Дельта-Лоцман» - директором Городницьким О.Г., судно потрібно пред'явити класифікаційному товариству в обсязі чергового опосвідчення.
Згідно Акту № 2 від 29.12.2008р. (м. Миколаїв), що затверджено з боку ДП«ЧАМШ» - в.о. начальника Мураш М.О. з боку ДП «Дельта-Лоцман» - директором Городницьким О.Г., судно виведено з експлуатації (OFF-HIRE) для проведення ремонту, в акті зазначено, що починаючи з 29.12.2008р. на період ремонту фрахтова ставка не нараховується та не виплачується. Введення судна в експлуатацію оформляється окремим актом, на який період виведено судно в ремонт в акті не зазначено.
Відповідно до Додатку № 1 до Акту № 1 приймання-передачі дизельної шаланди «Кримська-9» в бербоут-чартер від 18.08.2010р. (м. Іллічівськ) доповнено Акт приймання - передачі земснаряду «Ріон» в бербоут-чартер від 29.12.2008р. № 1 в частині відсутності головного двигуна № 1, головного двигуна № 2 та інше.
Як вбачається з атку ревізії, ДП «ЧАМШ» передано з відповідального зберігання ДП «Дельта-Лоцман»: за Актом від 18.08.2010р. - дизельну шаланду «Кримська-3»; за Актом від 18.08.2010р. - дизельну шаланду «Кримська-9»; за Актом від 18.08.2010р. - «МЗ-318».
За актом приймання-передачі судна в ремонт від 21.08.2010р., що підписано представником ДП «Дельта-Лоцман» та ТОВ «Суднобудівний завод «Лиман», дизельну шаланду «Кримська-9» законсервовано, готовий до буксирування та вважається прийнятим до ремонту з 21.08.2010р. При цьому, актів приймання-передачі в ремонт дизельної шаланди «Кримська-3» та «МЗ-319» до ревізії не надано. Крім того, до ревізії надано Ремонтну відомість багаточерпакового земснаряду «Ріон» (нова редакція), самохідних шаланд «Кримська-3», «Кримська-9», які узгоджені представником Регістра Судноплавства України від 24.05.2011р. та представниками Судновласника від 18.05.2011р.
Таким чином, станом на 31.12.2012р. багаточерпаковий земснаряд «Ріон» фрахтувальником не відремонтовано та не здійснює діяльність.
Відповідно до акту ревізії, Висновком ДП «УкрНДІМФ» б/д щодо ставок при укладанні договорів бербоут-чартеру по відфрахтуванню земкаравану «Ріон» та земснаряду «Тілігульський» відповідно до якого, на підставі наданих ДП «ЧАМШ» до ДП«УкрНДІМФ» матеріалів щодо земкаравану «Ріон» ДП «УкрНДІМФ», що судна знаходяться у відстої, з простроченими документами класифікаційного товариства та потребує проведення відновлювального ремонту. Вартість ремонту земкаравану за інформацією ОСРЗ «Україна» складає 12 000 000,00грн. Ринкова вартість земкаравану «Ріон» згідно з договором страхування становить 10 000 000,00грн. та ДП «ЧАМШ» запропоновано бербоут-чартерну ставку ДП «Дельта-Лоцман» у розмірі 7 500,00грн. на добу. При цьому, даним висновком визначено, що земкараван знаходиться на ДБТОФ м. Іллічівськ в очікуванні ремонту. Строк ремонту орієнтовно складає 150 діб.
Слід зазначити, що п. 2 Додаткових умов (статей) до даного договору визначено, що ремонт земкаравану «Ріон» здійснюється за рахунок Фрахтівника виключно при умові підтвердження відповідної суми витрат на виконання ремонту в затвердженому КМУ фінансовому плані ДП «Дельта-Лоцман» на 2009 рік. В той час, п. 2 додаткової угоди від 27.07.2010р. б/н визначено, що фрахтувальник здійснює ремонт на без компенсаційній основі виключно за умови підтвердження КМУ в фінансовому плані витрат на проведення ремонту в погодженому КМУ фінансовому плані Фрахтівника на відповідний рік. Таким чином, п. 2 даної додаткової угоди від 27.07.2010р. б/н продовжено термін проведення ремонту земкаравану «Ріон» на невизначений час.
Ревізією встановлено, що в станом на 01.01.2011р. в бухгалтерському обліку ДП«ЧАМП» за кредитом рахунку 361 за договором бербоут-чартеру від 26.12.2008р. за № 581р/09 обліковується заборгованість перед ДП «Дельта-Лоцман» в сумі 3100,00тис.грн.
Відповідно до акту ревізії, протягом 2011 року ДП «Дельта-Лоцман» перераховано авансових платежів за даним договором ДП «ЧАМП» на загальну суму 1800,0тис.грн. (150,00 тис. грн х 12 міс). Також, протягом 2012 року ДП «Дельта-Лоцман» за даним договором перераховано авансових платежів на загальну суму 3100,0тис.грн., з яких разовий аванс у сумі 1000,00тис.грн. та щомісячні авансові платежі за січень-вересень 2012 року на суму 1350,00тис.грн. та за жовтень-грудень 2012 року на суму 750,00тис.грн.
При цьому, відповідно до картки рахунку ДП «ЧАМШ» за бухгалтерським рахунком 361 за 2012 рік станом на 31.12.2012р. за договором бербоут-чартеру від 26.12.2008р. № 59р/09 обліковується кредиторська заборгованість ДП «ЧАМШ» перед ДП«Дельта-Лоцман» в сумі 8 000,00 тис. грн..
Ревізією встановлено, що у порушення додатку № 1 наказу «Про облікову політику на підприємстві», що затверджено начальником Управління від 23.12.2010р. № 001/75 авансові платежі відображаються за кредитом рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями», а не за кредитом рахунку 681 «Розрахунки за авансами одержаними».
Перевіркою повноти проведення оплат встановлено, що ДП «ЧАМШ» не відкориговано авансовий платіж за вересень 2012 року на підставі укладеної додаткової угоди № 3 від 05.09.2012р. до договору бербоут-чартеру від 26.12.2008р. № 581/В-08та не виставлено рахунок ДП «Дельта-Лоцман» на суму 66 666,67грн.
Так, відповідно до ч. 7 п. 8 Додаткової угоди № 3 до договору від 26.12.2008р. № 581в-08 «…до 10.09.2012 року включно Фрахтівник щомісячно виплачує Судновласнику аванс у розмірі 150,00 тис. грн. протягом 10 банківських днів з моменту отримання від Судновласника оригінала рахунку на оплату. Починаючи з 10.09.2012, але не пізніше вступу в силу додаткової угоди № 3, Фрахтівник щомісячно сплачує Судновласнику аванс у розмірі 250,00 тис. грн. протягом 10 банківських днів з моменту отримання від Судновласника оригінала рахунку на оплату…» та орендні платежі за вересень 2012 повинні становити 216 666,67грн., з яких: з 01.09.2012р. по 10.09.2012р. на суму 50 000,00 грн.; з 11.09.2012 по 30.09.2012 на суму 166 666,67грн.
Таким чином, в порушення ст. ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, ч. 7 п. 8 Додаткової угоди № 3 до договору бербоут-чартеру «BARECON-2001» від 26.12.2008р. № 581/в-08 ДП «ЧАМШ» внаслідок не здійснення ДП «ЧАМШ» перерахунку авансового платежу за вересень 2012 року та не виставлення рахунку ДП «Дельта-Лоцман» щодо оплати відкоригованого авансового платежу за вересень 2012 року на суму 66 666,67грн. на банківський рахунок ДП «ЧАМШ» недоотримано грошових коштів у сумі 66 666,67грн. грн, що призвело заниження кредиторської заборгованості на зазначену суму.
Окрім того, перевіркою повноти надходження, достовірності і правильності визначення доходів за договором «BARECON-2001» від 29.04.2011р. за №34р/11 щодо бербоут-чартеру морського самовідвізного грейферного земснаряду (ГЗС) «Куяльник» встановлено, що орендна плата сплачується Фрахтівником несвоєчасно. Так, Фрахтувальником не в повному обсязі сплачено орендну плату за жовтень 2012 року та не сплачено взагалі орендну плату за листопад-грудень 2012 року. (аркуш акту ревізії 76-85)
Відповідно до акту ревізії, абз.1 п. 3 Додаткових умов (статей) до даного договору передбачено, що «…фрахт оплачується Фрахтівниками на банківський рахунок вказаний Судновласником авансом за місяць за 5 (п'ять) днів до початку наступного місячного періоду…». Крім того, абз. 3 п. 3 Додаткових умов (статей) до договору передбачено, що «…у випадку несвоєчасної оплату платежів, Фрахтівники оплачують Судновласникам пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє в період, за який виплачується пеня, від належних Судновласнику сум платежів за кожен день прострочки...».
Ревізією встановлено, що при наявності порушення термінів сплати орендної плати (прострочення), ДП «ЧАМШ» не нараховувалась пеня відповідно до умов договору бербоут-чартеру від 29.04.2011р. № 34р/11 за період з 26.09.2012р. по 31.12.2012р.
Перевіркою проведеної претензійно-позовної роботи по стягненню заборгованості з ТОВ «Транс Інвест» встановлено, що протягом ревізуємого періоду керівництвом ДП «ЧАМШ» на адресу ТОВ «Транс Інвест» направлено нотіси про сплату заборгованості, а саме: від 19.10.2012р. № 001/1236 щодо сплати заборгованості на суму 153 725,90грн. та пені у розмірі 1260,55грн. в строк 5 банківських днів з дня отримання даного нотісу; від 02.11.2012р. №001/1291 щодо сплати заборгованості на суму 369 536,90грн. та пені у розмірі 2130,82грн. в строк 5 банківських днів з дня отримання даного нотісу. Крім того, даними нотісами передбачено, що «..у разі невиконання вимог…договір бербоут-чартеру від 29.04.2012р. буде розірвано, з подальшим зверненням з позовною заявою до Господарського суду та до Чорноморської транспортної прокуратури Одеської області щодо вжиття необхідних заходів прокурорського нагляду з подальшим примусовим поверненням державного майна ДП «Чоразморшлях»…».
В ході ревізії встановлено, що станом на 31.12.2012р. ДП «ЧАМШ» до Господарського суду з позовною заявою щодо стягнення заборгованості та сплати пені за договором бербоут-чартеру від 29.04.2011 № 34р/11, що укладено з ТОВ «ТЕК «Транс Інвест», не зверталось. При цьому, станом на 31.12.2012р. заборгованість щодо сплати орендної плати ТОВ «ТЕК «Транс Інвест» перед ДП «ЧАМШ» не погашена.
Таким чином, в порушення п.2 ст.193 Господарського Кодексу України та п.1 ст.550 Цивільного Кодексу України, п. 3 «Додаткових умов (статей) договору «BARECON-2001» від 29.04.2011р. №34р/11, що укладено з ТОВ «ТЕК «Транс Інвест», внаслідок не використання ДП «ЧАМШ» у повному об'ємі своїх прав передбачених умовами договору щодо нарахування пені за несвоєчасну оплату платежів за період з 26.09.2012р. по 31.12.2012р., та внаслідок не проведення в повному обсязі позовної роботи в межах терміну позовної давності по стягненню пені ДП «ЧАМШ» втрачено можливість отримати доходи у вигляді штрафних санкцій (пені) на суму 14996,13грн., чим занижено дебіторську заборгованість ДП «ЧАМШ» на суму 14996,13грн., що призвело до заниження активів ДП «ЧАМШ» на загальну суму 14996,13грн.
Також, перевіркою повноти надходження, достовірності і правильності визначення доходів за договором «BARECON-1989» №48нр/09 від 26.02.2009р. щодо бербоут-чартеру морського самовідвізного землесосу «Гогланд» (укладено між Судновласником ДП «Чоразморшлях» та Фрахтувальником «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd») встановлено, що в порушення ст. 4, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 5 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку № 21 «Вплив змін валютних курсів», що затверджено наказом Міністерства фінансів України від 10.08.2000 № 193, п. 5 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку №15 «Дохід», що затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999р. № 290, в період з січня по вересень 2011 року за даними бухгалтерського обліку ДП «Чоразморшлях», а саме картки рахунку 362 «Розрахунки з іноземними покупцями» за 2011 рік контрагента Jaisu Shipping Co. Pvt. Ltd за договором бербоут-чартеру від 26.02.2009 № 48нр/09, відображено розмір фрахтової ставки землесосу «Гогланд» без застосування встановленого Національним банком України офіційного курсу грошової одиниці України до грошової одиниці США станом на дату здійснення операції (дата визнання доходів), в наслідок чого у період з 01.01.2011р. по 30.09.2011р. ДП «Чоразморшлях» невірно відображено доход отриманий від курсової різниці у сумі 15 523,59грн., що призвело до викривлення бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Крім того, в порушення ст. 4, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 5 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку №15 «Дохід», що затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290, п. 5 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку № 10 «Дебіторська заборгованість», що затверджено наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999р. №237, боксу 21 частини 1 договору бербоут-чартеру «BERECON-1989» від 26.02.2009р. № 48нр/09 та ст.6 частини VI «Доповнення до бербоут-чартеру від 26.02.2009р.», що укладено ДП «ЧАМШ» з «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» щодо бербоут-чартера самовідвізного землесосу «Гогланд», ДП «ЧАМШ» внаслідок нарахування в завищеному розмірі фрахтової ставки станом на 31.12.2012р. завищено дебіторську заборгованість та доходи на суму 15331,10грн. (1918,46 дол. США), що призвело до викривлення фінансової звітності.
Окрім того, в ході ревізії встановлено, що за даними бухгалтерського обліку в жовтні 2012 року (02.10.2012р.) на підставі службової записки бухгалтера по валюті Буріченко О.О. відображено червоне сторно бухгалтерською проводкою Дт 362 (-13 452 934,92грн.) - Кт 37712 щодо корегування боргу та виправлення помилки, яка допущена в період з 01.04.2009р. по 10.06.2009р. на загальну суму 13 452 934,92грн. (1761078,00 дол.США).
Відповідно до акту ревізії, бухгалтером по валюті Буріченко О.О. пояснено, що «…згідно умов бербоут-чартеру по землесосу «Гогланд», у 2009 році на рахунок ЧАМП в Україну надійшов авансовий платіж у сумі 1 000 000,00 дол. США. Ці борги, згідно умов бербоут-чартеру, повинні були відраховуватися із суми фрахту землесосу «Гогланд», який почав нараховуватися з січня 2010, що і відображено у карточці рахунку 362. При цьому, пояснила, що у 2009 році, попереднім фінансовим керівництвом ДП «ЧАМП» було прийняте помилкове рішення відобразити ці суми по Дт 362 Кт 713, однак у жовтні 2012року цю помилку було виправлено…».
Так, п. 4.3 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. № 88, передбачено внесення даних щодо помилок за минулий звітний період до облікового регістру проводиться у місяці, в якому виявлено помилку, ліквідується неправильний запис та відображається правильна сума і кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку.
Крім того, п. 4 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку № 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.05.1999р. № 137, передбачено виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).
Однак, як вбачається з акту ревізії, відповідно до картки рахунку бухгалтерського рахунку 37712 «Розрахунки з іншими дебіторами в валюті» в місяці, в якому виявлено помилку, а саме - жовтень 2012року, ДП «ЧАМШ» не ліквідовано неправильний запис, не відображено правильну кореспонденцію рахунків бухгалтерського обліку та не здійснено шляхом коригування сальдо нерозподіленого збитку на початок звітного року операції щодо виправлення даної помилки. Так, станом на 31.12.2012р. вищезазначена помилка, що допущена у 2009 році, на загальну суму 13 452 934,92грн. (1761078,00 дол.США) не виправлена.
Таким чином, в порушення ст. 4, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, що затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291, п. 4.3 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, що затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, п. 4 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» внаслідок не ліквідації неправильного запису, не відображення правильної кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку та не здійснення шляхом коригування сальдо нерозподіленого збитку на початок звітного року операції щодо виправлення помилки на загальну суму 13 452 934,92 грн. (1761078,00дол.США), яка допущена в період з 01.04.2009р. по 10.06.2009р., за договором бербоут-чартеру від 26.02.2009р., що укладено ДП «ЧАМШ» з «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» самовідвізного землесосу «Гогланд» ДП «ЧАМШ» станом на 31.12.2012р. завищено дебіторську заборгованість за 2012 рік на суму 13 452 934,92грн. перед контрагентом «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» за даним договором.
Окрім того, перевіркою повноти надходження, достовірності і правильності визначення доходів за договором «BARECON-1989» від 15.07.2009р. №49НР/09 щодо бербоут-чартеру морського самовідвізного землесосу «Херсонес» (укладено між Судновласником ДП «Чоразморшлях» та Фрахтувальником «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd».) встановлено, що в станом на 01.01.2011р. в бухгалтерському обліку ДП «ЧАМП» по рахунку 362 «Розрахунки з іноземними покупцями» контрагента Jaisu Shipping Co. Pvt. Ltd за договором бербоут-чартеру від 15.07.2009р. №49НР/09 дебіторська (кредиторська) заборгованість не рахується.
Відповідно до акту ревізії, протягом 2011 року ДП «Чоразморшлях» відповідно до укладеного з компанією « Jaisu Shipping Co. Pvt. Ltd » договору від 15.07.2009р. №49НР/09 щодо передачі в бербоут-чартер (оренду) земснаряд «Херсонес» нараховано фрахтових платежів та віднесено на доходи 1921002,31грн, з яких: фрахтові платежі на загальну суму 1916297,66грн. (240 657,20 дол. США) та відображено за бухгалтерською проводкою Дт 362 - Кт 713. Так, дохід від переоцінки валюти (курсова різниця) на загальну суму 4 704,65 грн. та відображено за бухгалтерською проводкою Дт 362 - Кт 714.
При цьому, протягом 2012 року ДП «Чоразморшлях» відповідно до укладеного з компанією «Jaisu Shipping Co. Pvt. Ltd » договору від 15.07.09р. №49НР/09 щодо передачі в бербоут-чартер (оренду) земснаряд «Херсонес» нараховано та віднесено на доходи 5 775 446,95 грн, з яких: фрахтові платежі на загальну суму 5769527,96грн. (721971,60дол.США) та відображено за бухгалтерською проводкою Дт 362 - Кт 713, в той час як боксом 21 ч.1 даного договору передбачено, що фрахтова ставки становить 720 000,00 дол. США на рік: дохід від переоцінки валюти (курсова різниця) на загальну суму 5 918,99 грн та відображено за бухгалтерською проводкою Дт 362 - Кт 714.
Окрім того, що протягом 2011-2012 року на розрахункові рахунки ДП«Чоразморшлях» грошові кошти від Фрахтувальника «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» за даним договором не надходили.
Таким чином, в порушення ст. 4, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 5 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку № 15 «Дохід», що затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999р. № 290, п. 5 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку № 10 «Дебіторська заборгованість», що затверджено наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999р. №237, боксу 21 частини 1 договору бербоут-чартеру «BERECON-2001» від 15.07.2009р. №49НР/09, що укладено ДП «ЧАМШ» з «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» щодо бербоут-чартера земснаряд «Херсонес», ДП «ЧАМШ» внаслідок нарахування в завищеному розмірі фрахтової ставки станом на 31.12.2012р. завищено дебіторську заборгованість та доходи на суму 15 755,76грн. (1971,60дол.США), що призвело до викривлення фінансової звітності.
Крім того, в ході ревізії встановлено, що в жовтні 2012 року (02.10.2012) на підставі службової записки бухгалтера по валюті Буріченко О.О. відображено червоне сторно бухгалтерською проводкою Дт 362 (-4 729 034,26 грн) - Кт 37712 щодо корегування боргу та виправлення помилки, яка допущена у вересні 2009 року, на загальну суму 4 729 034,29 грн (609 509,00 дол. США).
Відповідно до акту ревізії, бухгалтером по валюті Буріченко О.О. надано пояснення, що «…земснаряд «Херсонес» було введено в експлуатацію 01.09.2011. з цієї дати постійно нараховувалась фрахтова ставка, згідно умов бербоут-чартеру. Також, згідно умов бербоут-чартеру, а також мирових угод з компаніями «Arab Shipbuilding and Repair Yard. Co» і «Camrex Chudoku ltd» борг по з.с. «Херсонес», який складає 609509,00дол.США було проплачено компанією «Jaisu Shipping PVT LTD» у 2009 році, вищевказаним компаніям. Цей борг повинен був закриватися із фрахту з.с. «Херсонес», який почав нараховуватися з вересня 2011 року. Але, у 2009 році, попереднім фінансовим керівництвом ДП «ЧАМП» було прийняте помилкове рішення відобразити ці суми по Дт 362 рахунку. У жовтні 2012 цю помилку було виправлено...».
При цому, п. 4.3 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. № 88, передбачено внесення даних щодо помилок за минулий звітний період до облікового регістру проводиться у місяці, в якому виявлено помилку, ліквідується неправильний запис та відображається правильна сума і кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку.
п. 4 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку № 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.05.1999р. № 137, передбачено виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).
Однак, відповідно до акту ревізії, згідно до картки рахунку бухгалтерського рахунку 37712 «Розрахунки з іншими дебіторами в валюті» в місяці, в якому виявлено помилку, а саме - жовтень 2012року, ДП «ЧАМШ» виправлено помилку шляхом коригування сальдо непокритого збитку бухгалтерськими проводками Дт 37712 (-1 212 131,27) - Кт 713, Дт 442 (-1 212 131,27) - Кт 37712 та ліквідовано неправильний запис лише на суму 1212131,27грн. Так, аналогічні операції проведено від 29.11.2012р. та 30.12.2012р. на суму (-1 212 131,27 грн.) кожна.
Таким чином, з загальної суми помилки, яка допущена у вересні 2009 році щодо нарахування фрахтової ставки за договором бербоут-чартеру земснаряд «Херсонес» від 15.07.2009р. №49НР/09, у сумі 4729034,29грн. (609 509,00 дол. США) станом на 31.12.2012р. ДП«ЧАМШ» відображено правильну кореспонденцію рахунків бухгалтерського обліку та здійснено шляхом коригування сальдо нерозподіленого збитку на початок звітного року операції щодо виправлення даної помилки лише у сумі 3 636 393,81грн.
Таким чином, в порушення ст. 4, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, п. 4.3 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, п. 4 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» внаслідок не відображення правильної кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку та не здійснення шляхом коригування сальдо нерозподіленого збитку на початок звітного року операції щодо виправлення помилки на загальну суму 4729034,29грн. (609 509,00 дол. США), яка допущена в вересні 2009 року, за договором бербоут-чартеру від 15.07.2009р. за №49НР/09, що укладено ДП «ЧАМШ» з «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd», щодо бербоут-чартера земснаряд «Херсонес» ДП «ЧАМШ» станом на 31.12.2012р. завищено дебіторську заборгованість за 2012 рік на суму 1 092 640,45грн. перед контрагентом «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» за даним договором.
Також, перевіркою повноти надходження, достовірності і правильності визначення доходів за договором «BARECON-2001» від 15.07.09р. № 50НР/09 щодо бербоут-чартеру багаточерпакового земснаряду «Баграт Захарян» (укладено між Судновласником ДП«Чоразморшлях» та Фрахтувальником «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd»), встановлено, що до ревізії надано Частину VІ «Доповнення до бербоут-чартеру від 15.07.2009р. між компанією «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» та ДП «Чоразморшлях» щодо земснаряду «Б.Захарян». В доповнення до частини І, ІІ, ІІІ, V» передбачено, що: судно було перевірено Фрахтівником в 01.07.2009р. і Фрахтівник (Jaisu Shipping Company PVT.LTD (Індія) ) приймає судно в такому стані, в якому воно було в час такої перевірки; Фрахтівник сплачує фрахт з моменту введення судна в експлуатацію (фрахт) до дати та часу, коли фрахтівник поверне судно Власнику. Оплата за фрахт здійснюється за кожний місяць протягом 30 днів кожного відповідного місяця до дня і часу, коли судно буде повернуто Судновласнику в порт Одеса; у випадку виведення судна з чартеру фрахтова плата не нараховується до дати введення судна в чартер оформлено відповідними документами; сторонами погоджено, що Фрахтівник візьме на себе зобов'язання по всім боргам та витратам щодо з/с «Перекопський», з/с «Херсонес» та інших судов. Виплати по боргам та витратам повинні виконуватися в валюті і в порядку зазначеному в боксі 23 і по місцю зазначеному в боксі 24. Фактично виплачені суми Фрахтівником кредиторам повинні погоджуватись Власниками, та в них не можна відмовляти безпідставно. Всі суми, що сплачені Фрахтівником кредиторам Власників, включаючи поточні витрати по з/с «Перекопський» та борги з/с «Херсонес» будуть вирахувані з фрахту по з/с «Б. Захарян»; у випадку, якщо загальна сума авансових платежів по боргу Судновласника перевищить загальну вартість фрахту за чартером, тоді Сторони зобов'язані погодити продовження даного чартеру для компенсації непокритого балансу витрат Фрахтівника.
При цьому, що в Преамбулі договору «BARECON-2001» від липня 2009року №50нр/09 зазначено, що «Взаємно погоджено, що даний контакт буде виконуватись відповідно з умовами даного чартеру, який включає Частину І та Частину ІІ. При наявності протиріч, положення Частини І превалюють над положеннями Частини ІІ в межах цих протиріч, але не більш. Далі взаємно погоджено, що будуть застосовуватись тільки Частина ІІІ., ті/або Частина ІУ, та/або Частина У, та вони будуть складати частину даного чартеру, якщо це чітко погоджено в Боксах 37, 42 та 43. якщо Частина ІІІ, та/або Частина ІУ, та/або Частина У застосовується, то далі взаємно погоджується, що при наявності протиріч, положення Частини І та Частини ІІ превалюють над положеннями Частини ІІІ, та/або Частини ІУ, та/або Частини У в межах цих протиріч, але не більш.»
Таким чином, Частина VІ «Доповнення до бербоут-чартеру від 15.07.2009р. між компанією «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» та ДП «Чоразморшлях» щодо земснаряду «Б.Захарян». В доповнення до частини І, ІІ, ІІІ, V» не передбачена договором «BARECON-2001» від липня 2009 року за №50нр/09 та внесено зміни до істотних умов договору, а саме оплати ставки фрахту.
Відповідно до акту ревізії, додатком 1 від 15.07.2009р. до договору, що укладено ДП «ЧАМШ» в особі заступника начальника Бєлова І.Ю. та «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» в особі директора Вишина К. Кевалрамани, передбачено, що всі платежі, що підлягають оплаті за договором можуть здійснюватися кандидатом фрахтівника Miller Dredging Company. Також, додатком 2 від 15.07.2009р. до договору, що укладено ДП «ЧАМШ» в особі заступника начальника Бєлова І.Ю. та «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» в особі директора Вишина К. Кевалрамани, передбачено, що всі платежі, що підлягають оплаті за договором можуть здійснюватися кандидатом фрахтівника Clashmore Holding LTD.
За Актом приймання-передачі від 11.09.2009р., порт Іллічівськ, ДП «ЧАМШ» (комісією у складі заступника начальника Бєлова І. Ю., головного інженера Кольцова С.Л., начальника СТЕФ Четиркіна С.О.) передано земснаряд «Б.Захарян» у бербоут-чартер «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» (представник - директор Вишин К. Кевалрамани). При цьому, актом від 01.07.2010р., що підписано заступником начальника ДП «ЧАМШ» Бєловим І. Ю. та представником «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» Вишин К. Кевалрамани, земснаряд «Б.Захарян» з 01.07.2010р. введено в експлуатацію «ОN-HIRE».
Ревізією встановлено, що станом на 01.01.2011р. в бухгалтерському обліку ДП«ЧАМШ» рахунку 362 «Розрахунки з іноземними покупцями» контрагента Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd рахується кредиторська заборгованість у сумі 747 713,03грн.
Відповідно до акту ревізії, протягом 2011 року ДП «Чоразморшлях» відповідно до укладеного з компанією « Jaisu Shipping Co. Pvt. Ltd » договору від липня 2009 року №50нр/09 щодо передачі в бербоут-чартер (оренду) земснаряд «Баграт Захарян» нараховано та віднесено на доходи 2220114,28 грн, з яких: фрахтові платежі на загальну суму 2216690,45грн. (279 998,80 дол. США) та відображено за бухгалтерською проводкою Дт 362 - Кт 713; дохід від переоцінки валюти (курсова різниця) на загальну суму 3423,83грн. та відображено за бухгалтерською проводкою Дт 362 - Кт 714.
Разом з цим, протягом 2012 року ДП «Чоразморшлях» відповідно до укладеного з компанією « Jaisu Shipping Co. Pvt. Ltd » договору від липня 2009 року №50нр/09 щодо передачі в бербоут-чартер (оренду) земснаряд «Баграт Захарян» нараховано та віднесено на доходи 2253696,85грн., з яких: фрахтові платежі на загальну суму 2243698,78грн. (280765,92 дол.США) та відображено за бухгалтерською проводкою Дт 362 - Кт 713, в той час як боксом 22 ч.1 даного договору передбачено, що фрахтова ставка становить 280 000,00 дол. США на рік; дохід від переоцінки валюти (курсова різниця) на загальну суму 9 998,07 грн. та відображено за бухгалтерською проводкою Дт 362 - Кт 714.
Відповідно до акту ревізії, протягом 2011-2012 років на розрахункові рахунки ДП«Чоразморшлях» грошові кошти від Фрахтувальника «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» за даним договором не надходили.
Перевіркою правильності та своєчасності відображення у бухгалтерському обліку ДП «Чоразморшлях» доходів, отриманих за договором бербоут-чартеру від липня 2009 року №50нр/09 щодо бербоут-чартеру земснаряду «Баграт Захарян » встановлено, що в порушення ст. 4, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 5 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку № 21 «Вплив змін валютних курсів», п. 5 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку № 15 «Дохід» ДП«ЧАМШ» в період з січня по вересень 2011 року за даними бухгалтерського обліку ДП«Чоразморшлях», а саме картки рахунку 362 «Розрахунки з іноземними покупцями» за 2011 рік контрагента Jaisu Shipping Co. Pvt. Ltd за договором бербоут-чартеру від липня 2009року № 50нр/09, відображено розмір фрахтової ставки землесосу «Баграт Захарян» без застосування встановленого Національним банком України офіційного курсу грошової одиниці України до грошової одиниці США станом на дату здійснення операції (дата визнання доходів), внаслідок чого у період з 01.01.2011р. по 30.09.2011р. за даними бухгалтерського обліку ДП «Чоразморшлях» невірно відображено доход отриманий від курсової різниці у сумі 14 263,97грн., що станом на 31.12.2011р. призвело до викривлення бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Крім того, в порушення ст. 4, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 5 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку № 15 «Дохід», п. 5 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку № 10 «Дебіторська заборгованість» боксу 22 частини 1 договору бербоут-чартеру «BERECON-2001» від липня 2009 року №50нр/09, що укладено ДП «ЧАМШ» з «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» щодо бербоут-чартера самовідвізного землесосу «Баград Захарян», ДП «ЧАМШ» внаслідок невірного нарахування щомісячної фрахтової ставки протягом 2012 року станом на 31.12.2012р. завищено вартість активів на суму 6120,70грн. (765,92 дол. США), що призвело до викривлення фінансової звітності.
Також, ревізією наявності дебіторської заборгованості, за якою минув термін позовної давності (в тому числі списаної) та причин її виникнення встановлено, що протягом ревізійного періоду Управління «Чоразморшлях» без ведення претензійно-позовної роботи списано заборгованість, за якою минув термін позовної давності на загальну суму 2 277 744,65грн. (термін виникнення заборгованості до 2008 року).
Також, відповідно до акту ревізії, згідно оборотно-сальдової відомості по балансовому рахунку 3711 «Розрахунки по виданих авансів (в національній валюті)» станом на 01.01.2011р. та станом на 31.12.2012р. за Державним підприємством «Укртехфлот» за договором по взаємне співробітництво та по поворотної фінансової допомозі рахується дебіторська заборгованість, яка виникла у 2008 році на загальну суму 906 916,14грн. та по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» рахується дебіторська заборгованість за електроенергію, яка виникла у грудні 2009 року у сумі 64034,74грн. Так, всього заборгованість ДП «Укртехфлот» перед Управлінням «Чоразморшлях» складає у сумі 970 950,88грн.
При цьому, у ході ревізії було встановлено, що 19.10.2010р. Господарським судом Одеської області порушено справу №2/78-10-4315 про банкрутство ДП«Укртехфлот» (код ЄДРПОУ - 33969212) та станом на 22.05.2013р. судове рішення у справі про банкрутство юридичної особи не винесено.
В ході ревізії встановлено, що останній акт звірки між Управлінням «Чоразморшлях» та Державним підприємством «Укртехфлот» було зроблено 07.04.2011р., згідно якого заборгованість ДП «Укртехфлот» перед Управлінням «Чоразморшлях» у сумі 970 950,88 грн. підтверджено.
Також, в ході проведення ревізії провідним юрисконсультом договірно-правової служби Управлінням «Чоразморшлях» Шармонової В.О. надано пояснення, що Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.12.2010р. визнано Державне підприємство «Дельта-лоцман» кредитором Державного підприємства «Укртехфлот» з грошовими вимогами до боржника на суму 13967510,89грн., введено процедуру розпорядження майном, розпорядником майна Державного підприємства «Укртехфлот» призначено арбітражного керуючого Щебетка Олександра Миколайовича, зобов'язано кредитора у десятиденний строк подати до офіційних друкованих органів (газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України») оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство Державного підприємства «Укртехфлот», яке опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» №3 від 11.01.2011р.
Статтею 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено, конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують. Вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Таким чином, ДП «Чоразморшлях» мало звернуться до Господарського суду Одеської області із заявою про визнання ДП «Чоразморшлях» конкурсним кредитором ДП «Укртехфлот» та внесення ДП «Чоразморшлях» до реєстру вимог кредиторів ДП«Укртехфлот». Однак, ДП «Чоразморшлях» пропустило місячний термін для подання заяви до Господарського суду Одеської області заяви про визнання ДП«Чоразморшлях» конкурсним кредитором ДП «Укртехфлот» та внесення ДП«Чоразморшлях» до реєстру вимог кредиторів ДП«Укртехфлот», а саме період з 11.01.2011р. по 11.02.2011р.
Також, 16.06.2011р. Ухвалою господарського суду Одеської області було затверджено реєстр кредиторів Державного підприємства «Укртехфлот» та ухвалено що вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними згідно п. 2 ст. 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Отже, внаслідок пропущення місячного терміну для подання заяви до Господарського суду Одеської області про визнання ДП «Чоразморшлях» конкурсним кредитором ДП «Укртехфлот» та внесення ДП «Чоразморшлях» до реєстру вимог кредиторів, Управлінням «Чоразморшлях» відбулася втрата боржника у зобов'язаннях, тобто Управлінням «Чоразморшлях» понесено втрату активів.
Також, ревізією наявності простроченої кредиторської заборгованості (термін позовної давності якої минув) встановлено, що станом на 31.12.2012р. по бухгалтерському обліку Підприємства, а саме: по бухгалтерському рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» та по бухгалтерському рахунку 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» ДП «ЧАМШ» рахується прострочена кредиторська заборгованість, термін позовної давності якої минув на загальну суму 2494543,89грн. по наступним контрагентам: ДП «Миколаївській морській торговельний порт» у сумі 4581,14грн. (дата виникнення травень 2005 року); Ростверк у сумі 33188,17грн. (добича піску, дата виникнення червень 2006 року); ТО«ѳгран» у сумі 35 665,00грн. (доковий ремонт, дата виникнення жовтень 2009 року); КП «Теплопостачання» м. Одеса у сумі 22 957,98грн. (теплове живлення, дата виникнення грудень 2007 року); Київстар Дж Эс Эм у сумі 16426,39грн.(послуги мобільного зв'язку, дата виникнення жовтень 2007 року); Maddoock Trading 5 inc у сумі 1970677,19грн. (245 550,38дол.США) - (бербоут чартерні договори 2007 року, «Херсонес», «Готланд», «Перекопський»); Golden Orchard Ltd - 411 048,02 грн (51 426,00 дол. США) - (квітки, з 2004 року).
Таким чином, в порушення п. 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку №11 «Зобов'язання», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000р. №20 внаслідок рахування по бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» кредиторської заборгованості з простроченим терміном позовної давності необґрунтовано завищено зобов'язання Підприємства на загальну суму 2 494 543,89 грн., чим викривлено фінансову звітність у 2012 році Управління «Чоразморшлях» на вищезазначену суму.
Відповідно до акту ревізії, дебіторську заборгованість згідно оборотно-сальдовій відомості по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» ПП «ВІК» перед ДП«ЧАМП» у сумі 591178,22грн., яка виникла за березень 2007 року по договору від 18.06.2003р. №032 по постачанню дизельного пального Л-02-62, З-02-62 та бензину було списано в грудні 2011 року. Так, станом на 31.12.2012р. дебіторська заборгованість ПП«ВІК» перед ДП «ЧАМП» не рахується.
Таким чином, в порушення п.5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку №11 «Зобов'язання», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000р. №20 та ст.10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» внаслідок необґрунтованого рахування по бухгалтерському рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» кредиторської заборгованості перед ПП «ВІК» (яка не входить до реєстру кредиторів) з простроченим терміном позовної давності, станом на 31.12.2012р. завищено зобов'язання Управління «Чоразморшлях» на суму 591178,22грн.
Також, перевіркою кредиторської заборгованості встановлено, що в бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ», а саме картки-рахунку 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками: Долар США» контрагента Jaisu Shipping PVT LTD за 2011рік, відображено перерахування компанією Jaisu Shipping PVT LTD грошових коштів компанії Beta Marine Pte. Ltd на загальну суму 4024714,46грн. (507 204,00 дол. США), а саме: від 10.03.2011р. у сумі 1644184,46грн. (207 204,00дол.США); від 11.03.2011р. у сумі 2380530,00грн. (300 000,00дол.США). Зазначені операції відображено бухгалтерськими проводками Дт 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» - Кт 362 «Розрахунки в іноземними покупцями» (1644184,46грн. та 2380530,00грн.).
Так, Трьохстороньою мировою угодою від 27.02.2010р., яка укладена ДП«ЧАМШ», в особі Белова І.Ю., з Clashmore Holding LTD., в особі Mr. Vishin. K., та з Beta Marine Pte. Ltd, в особі Mr. A.G.Chua, визначено, що між Beta Marine Pte. Ltd та ДП ЧАМШ» було укладено агентську угоду, в якої зазначено, що ДП ЧАМШ» буде сплачувати Beta Marine Pte витрати на поставку суднам ДП «ЧАМШ» запасних частин та проведення ремонту в Сінгапурі (Бангкок). Відповідно до даної мирової угоди, ДП «ЧАМШ» не виконав свої зобов'язання, в результаті чого компанія Beta Marine Pte почала процедуру арбітражу в Сінгапурі. Згідно арбітражного рішення проти ДП «ЧАМШ», оскільки ДП «ЧАМШ» не може сплатити борги, компанія Beta Marine Pte Ltd могла накласти арешт на судно «Херсонес» в Бахрейні у сумі 2 350 056,00 сінгапурських доларів. За умовами даної угоди компанія Clashmore Holding LTD зобов'язується сплатити остаточну суму боргу 2 115 050,00 сінгапурських доларів (SGD) в наступному порядку: 1-й платіж - на рахунок Beta Marine Pte. Ltd 710 037,00 сінгапурських доларів, 2-й платіж - на рахунок Beta Marine Pte Ltd 700 000,00 сінгапурських доларів протягом 3-х діб с моменту отримання повідомлення, що судно звільнено з арешту, 3-й платіж - на рахунок Al Rawi electronics LLC у сумі 705 013,00 сінгапурських доларів протягом 7 діб після звільнення судна для виходу його з Бахрейн.
Ревізією встановлено, що ДП «ЧАМШ» (лист підписано Ф. Сігалом) на адресу Beta Marine направлено лист від 19.12.2011р. №001/1339 щодо підтвердження надходження коштів від Jaisu Shipping PVT LTD: від 13.04.2010р. у сумі 710 037,00 сінг. дол.; від 06.05.2010р. у сумі 180 000,00 сінг. дол.; від 12.05.2010р. у сумі 20 000,00 сінг. дол.; від 10.03.2011р. у сумі 207 204,00 дол. США; від 11.03.2011р. та 300 000,00 дол. США. Зазначені сумі відображено в бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» по рахунку 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» за 01.01.2009р. - 31.12.2011р. контрагента Beta Marine: від 13.04.2010р. у сумі 4 045 817,10 грн. (710 037,00 сінг.дол.); від 31.07.2010р. у сумі 1 051 468,02 грн. (180 000,00 сінг. дол.); від 31.07.2010рю у сумі 116 829,78 грн. (20 000,00 сінг. дол.); від 10.03.2011р. у сумі 1 644 184,46грн. (207 204,00 дол. США або 262 469,45 сінг. дол); від 11.03.2011р. у сумі 2380530,00грн. (300000,00дол.США або 381 399,72 сінг. дол).
Інших підтверджуючих документів (банківські виписки) щодо перерахування компанією Jaisu Shipping PVT LTD вищезазначених коштів на розрахунковий рахунок компанії Beta Marine Pte. Ltd до ревізії не надано.
Таким чином, в порушення ст. 4, п. 5 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні», ДП «ЧАМШ» внаслідок відображення в бухгалтерському обліку операцій щодо перерахунку грошових коштів контрагентом Jaisu Shipping PVT LTD на розрахунковий рахунок компанії Beta Marine без підтверджуючих первинних документів завищено кредиторську заборгованість ДП «ЧАМШ» перед компанією Jaisu Shipping PVT LTD на загальну суму 9 238 829,36 грн., з яких на суму 5 214 114,90грн. станом на 01.01.2011р. та на суму 4024714,46грн. станом на 01.01.2012р., що призвело завищення зобов'язань та до викривлення фінансової звітності.
Також, відповідно до акту ревізії, що згідно картки-рахунку 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками: Долар США» контрагента Jaisu Shipping PVT LTD за 2012рік ДП «ЧАМШ» за дебетом рахунку 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» в кореспонденції з рахунком 362 «Розрахунки з іноземними покупцями» відображено коригування боргу за агентські послуги з/с «Перекопський» Uria&Asosiados S.A. від 08.08.2012р. на суму 20 000,00 дол США (158 740,00 грн).
В ході ревізії встановлено, що між ДП «ЧАМШ» (далі - Принципал) в особі начальника Управління Белова І.Ю. та компанії Uria & Ascciados S.A. (далі - Агент) в особі Марчело М.У. укладено агентську угоду від 05.10.2007р. Агентською угодою узгоджено, що в період дії даної угоди Агент виконує наступні зобов'язання: виконує митні, імміграційні, портові та інші формальності по запиту капітана судна і тільки після офіційного підтвердження головного офісу Принципала; сприяє капітану судна в правильному виконанні місцевого законодавства, місцевих звичаїв, інших актів Уряду Аргентини. Згідно п. 2.1, Принципал перераховує кошти для оплати видатків судна за підтверджувальним кошторисом видатків на рахунок Агента в доларах США. Конвертація доларів США в Аргентинське песо повинна бути здійснена відповідно курсу обміну на дату отримання коштів на рахунок Агента. Агент надає відповідний банківський документ, що підтверджує курс обміну, суми отриманих коштів на рахунок Агента в доларах США та еквівалент песо. Даний документ повинен бути підписаним Агентом. Агент надає місячний стейтмент. Вищезазначений стейтмент включає перелік оплат, здійснених Агентом за Принципала. Відповідно до п. 2.1 агент додає до вищезазначеного стейтменту оригінали та/або оригінальну копію всіх рахунків на англійській мові, підтверджуючі витрати принципала, сплачені Агентом за Принципала та документи, підтверджуючі оплати, виконані роботи та виплату готівкою (розписка та інше). Ці рахунки, акти виконаних робіт повинні бути підписані (підтверджені) капітаном та печаткою судна.
Відповідно до акту ревізії, до ревізії надано лише завірену ДП «ЧАМШ» копію стейтменту компанії Uria &S.A. за 23.03.2011р. відповідно до якого 03.03.2011р. отримано кошти у розмірі 79 916,55 Аргентинське песо від компанії Miller Dredging Co Іnc. При цьому, документів підтверджуючих оплату компанією Miller Dredging Co Іnc перераховано компанії Uria & Ascciados S.A. суму у розмірі 79 916,55 Аргентинське песо до ревізії не надано.
Таким чином, в порушення ст. 4, п. 5 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні» ДП «ЧАМШ» внаслідок відображення в бухгалтерському обліку операцій щодо перерахування грошових коштів компанією Miller Dredging Co Іnc на розрахунковий рахунок компанії Uria &S.A. без підтверджуючих первинних документів завищено кредиторську заборгованість ДП «ЧАМШ» перед компанією Jaisu Shipping PVT LTD на загальну суму 158 740,00 грн., що призвело завищення зобов'язань та до викривлення фінансової звітності.
Окрім того, ревізією співставлення дат відрядження, визначених у посвідченнях підзвітних осіб про вибуття та прибуття з даними проїзних документів (квитків) за ревізуємий період встановлено їх невідповідність, що призвело до необґрунтованих витрат ДП «Чоразморшлях» на загальну суму 150,00 грн, а саме: згідно посвідчення про відрядження від 21.05.2012р. № 65, заступник начальника управління ДП«Чоразморшлях» по флоту Яворський І.Г. направлявся з 13.05.2012р. по 17.05.2012р. до м. Києва для участі у нараді в Міністерстві інфраструктури України. Згідно авансового звіту від 21.05.2012р. №65 Яворський І.Г. прибув до м.Одеса 17.05.2012р., про що свідчить відмітка у посвідченні про відрядження. Однак, до понесених витрат під час відрядження включається вартість квитка на автобус Київ-Одеса на 26.05.2012р. у сумі 150,00грн.
Таким чином, в порушення п. 1.12 «Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон», внаслідок відшкодування вартості квитка, дата якого не відповідає фактичній даті повернення із відрядження ДП «Чоразморшлях» здійснено необґрунтовані витрати, що призвело до завищення витрат та завдання матеріальної шкоди (збитків) на суму 150,00грн.
Також, перевіркою обґрунтованості нарахування та сплати штрафних санкцій та пені встановлено, що на підставі рахунку-фактури №1062/1 від 19.09.2011р. Іллічівського РЕМ ВАТ «Одесаобленерго» за перевищення договірної величини спожитої електроенергії було нараховано та платіжним дорученням від 23.09.2011р. №352 ДП «ЧАМШ» перераховано на банківський рахунок Іллічівського РЕМ ВАТ «Одесаобленерго» кошті у вигляді штрафних санкцій на загальну суму 8722,33грн.
Відповідно акту перевірки, на підставі Рішень начальника управління Пенсійного фонду України в м. Іллічівськ від 09.10.2012р. №1534-1922 та від 25.01.2012р. №43-1922 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені ДП «ЧАМШ» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду, по бухгалтерському обліку Підприємства відображено нарахування штрафу у розмірі 30 036,45грн. та пені у розмірі 26 955,05грн. Так, згідно банківських виписок від 29.10.2012р. та від 27.03.2012р. кошти у вигляді штрафних санкцій та пені на загальну суму 56991,15грн. було перераховано на розрахунковий рахунок Управління Пенсійного фонду м.Іллічівськ. Також, на підставі рахунку-фактури №1062/1 від 19.03.2012р. Іллічівського РЕМ ВАТ «Одесаобленерго» за перевищення договірної величини використаної електроенергії було нараховано та сплачено 27.03.2012р. штрафні санкції та пеню на загальну суму 602,54грн., на підставі рахунку-фактури № 1062/2 від 17.02.2012р. Іллічівського РЕМ ВАТ «Одесаобленерго» за перевищення договірної величини використаної електроенергії було нараховано та сплачено 12.03.2012р. штрафні санкції та пеню на загальну суму 266,32грн.
Таким чином, у порушення п.3, ст.19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» внаслідок безпідставного перерахування (оплати) пені та штрафів на загальну суму - 66 582,84грн. (у т.ч. у 2011 році - 8 722,83грн. та у 2012 році - 57 860,01грн.) завищено інші операційні витрати ДП«ЧАМШ», чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Підприємству на загальну суму 66 582,84 грн.
Разом з цим, перевіркою обґрунтованості здійснення операцій із заробітної плати встановлено, що на підставі наказу т.в.о. начальника ДП «ЧАМШ» Сігала Ф.В. від 19.12.2011р. №001/133 «Про утримання збитків», було утримано із заробітної плати Бєлова І.Ю. коштів на загальну суму 19048,96грн. Так, в зазначеному наказі зазначено, що у ході позапланової перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП«ЧАМШ», проведеної фахівцями Міністерства транспорту та зв'язку України (акт від 16.09.2011 № 14-2-03/26), було встановлено безпідставне завищення інших операційних витрат (списання палива….) на загальну суму 19 532,26грн. (з ПДВ), внаслідок чого Підприємству на зазначену суму завдані збитки, а також те, що відповідно до чинного законодавства збитки завдані підприємству відшкодовуються за рахунок винних осіб, у даному випадку за рахунок першого заступника начальника по безпеці мореплавання Управління «Чоразморшлях» Бєлова І. Ю., та зобов'язано утримати із суми розрахунку Бєлова І.Ю. на користь Управління «Чоразморшлях» суму завданих збитків у розмірі 19048,28грн. (з ПДВ)».
В ході ревізії встановлено, що згідно картки рахунку по рахунку 661 «Розрахунки по заробітній платі» за грудень 2011 року на користь ДП «ЧАМШ» утримано із заробітної плати Бєлова І.Ю. та відображено по бухгалтерському обліку Підприємства доходи у сумі 19 048,28грн. По бухгалтерському обліку утримання коштів із заробітної плати БєловаІ.Ю. відображено наступною проводкою: Д-т 661 «Розрахунки по заробітній платі», К-т 746 «Інші доходи від звичайної діяльності» 19 048,28 грн.
Однак, відповідно до акту ревізії, 01.02.2012р. начальником Підприємства Сауляком О.В. було прийнято наказ за №001/08/1, згідно якого, у зв'язку з тим, що станом на 01.02.2012р. у ДП «ЧАМШ» утворилась заборгованість по заробітній платі перед Беловим І.Ю. у розмірі 19 048,28грн., які на підставі наказу №001/133 від 19.12.2011р. були утримані на користь підприємства для відшкодування збитків раніше нанесених Бєловим І.Ю. В результаті проведеної перевірки було встановлено, що вказані гроші були утримані помилково, у зв'язку з чим наказано бухгалтерії здійснити корегування обліку із врахуванням висновків, які визначені за результатами проведеної перевірки та відповідно здійснити розрахунок» На підставі вищезазначеного наказу кошти у сумі 19 048,28грн. було виплачено Бєлову І.Ю.
Таким чином, в порушення ст.224 Господарського кодексу України внаслідок необґрунтованого повернення коштів Бєлову І.Ю. відшкодованих ним збитків, встановлених позаплановою перевіркою окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «ЧАМШ», проведеної фахівцями Міністерства транспорту та зв'язку України (акт від 16.09.2011р. №14-2-03/26), Підприємству завдано збитків на загальну суму 19 048,28грн.
Також, перевіркою наявності фактів несвоєчасних виплат по заробітній платі та простроченої заборгованості з оплати праці встановлено, що протягом перевіряємого періоду, а саме у вересні 2011 року ДП «Чоразморшлях» здійснювалось списання депонованої заробітної плати та валюти замість добових за період з 01.01.2001р. по 31.12.2007р. У бухгалтерському обліку списання депонованої заробітної плати на доходи відображено проводкою: Д-т 662 «Розрахунки з депонентами»: К-т 717 «Доходи від списання кредиторської заборгованості» 39398,65грн. Так, списання валюти замість добових на доходи відображено проводкою: Д-т 37712 «Розрахунки з персоналом в валюті» К-т 717 «Доходи від списання кредиторської заборгованості» 71 862,32грн.
Відповідно до ст. 233 «Кодексу Законів про працю України» у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Таким чином, в порушення ст. 233 Кодексу Законів про працю України та п. 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов'язання», внаслідок безпідставного визнання заборгованості по заробітній платі, як такою, по якій минув строк позовної давності, за період з 01.01.2001р. по 31.12.2007р. необґрунтовано списано заборгованість на загальну суму 111 260,97грн. (в тому числі в IV кварталі 2011 року - 111260,97грн.), що призвело до заниження зобов'язань, завищення доходів та викривлення фінансової звітності.
Разом з цим, вибірковою перевіркою відповідності відображеної в гривнях заборгованості фізичним особам по інвалюті на харчування замість добових заборгованості, яка відображена у доларах (відповідності співвідношення долара до гривні по курсу встановленому Національним банком України на звітну дату (31.12.12р.) встановлено, що суми кредиторської заборгованості фізичним особам по інвалюті на харчування замість добових, відображеної по бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» в гривнях значно перевищують фактичну заборгованість в розрахунку по співвідношенню курсу долара до гривні на звітну дату 31.12.2012р. Так, наприклад кредиторська заборгованість ОСОБА_1 станом на 01.01.2011р. склала у доларах - 2 136,24дол.США., що в перерахунку у гривнах склало - 17 008,10грн.
В ході ревізії встановлено, що протягом 2011 року заборгованість у доларах не змінилась та станом на 31.12.2011р. ОСОБА_1 заборгованість у доларах склала 2136,24дол.США, але в перерахунку в гривнях заборгованість значно збільшена та склала - 43 003,14грн. (різниця склала 25 995,04 грн.). Так, всього перевищення заборгованості по інвалюті замість добових в гривні по 42 (сорока двом) фізичним особам станом на 31.12.2012р. склало на загальну суму - 579 107,06грн.
Таким чином, в порушення п. 7 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 10.08.2000р. № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 серпня 2000року за № 3 515/4736 внаслідок невідповідності (значного перевищення) курсу гривні до долара (курсової різниці) станом на 31.12.2012р., завищено по рахунку 37722 «Розрахунки з працівниками по судовим позовам в валюті» та рахунку 3724 «Розрахунки по інвалюті» кредиторську заборгованість фізичним особам по інвалюті замість добових в гривневому еквіваленті на загальну суму 579107,06грн., що призвело до завищення зобов'язань ДП«ЧАМШ» фізичним особам та в подальшому, у разі погашення (виплати) кредиторської заборгованості, призвело б до матеріальної шкоди (збитків) Підприємству на суму завищення курсу гривні до долара
Також, вибірковою перевіркою відповідності відображеної в гривнях заборгованості фізичним особам по інвалюті на харчування замість добових заборгованості, яка відображена у доларах (відповідності співвідношення долара до гривні по курсу встановленому Національним банком України на звітну дату (31.12.2012р.) встановлено, що суми кредиторської заборгованості фізичним особам по інвалюті на харчування замість добових, відображеної по бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» в гривнах значно перевищують фактичну заборгованість в розрахунку по співвідношенню курсу долара до гривні на звітну дату 31.12.2012р. Так, наприклад кредиторська заборгованість ОСОБА_1 станом на 01.01.2011р. склала у доларах - 2136,24дол.США., що в перерахунку у гривнах склало - 17008,10грн.
В ході ревізії встановлено, що протягом 2011 року заборгованість у доларах не змінилась та станом на 31.12.2011р. ОСОБА_1 заборгованість у доларах склала 2 136,24дол.США, але в перерахунку в гривнях заборгованість значно збільшена та склала - 43 003,14грн. (різниця склала 25 995,04 грн.). Так, всього перевищення заборгованості по інвалюті замість добових в гривні по 42 (сорока двом) фізичним особам станом на 31.12.2012 р. склало на загальну суму - 579 107,06грн.
Таким чином, в порушення п. 7 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 10.08.2000р. № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 серпня 2000року за №3 515/4736 внаслідок невідповідності (значного перевищення) курсу гривні до долара (курсової різниці) станом на 31.12.2012р., завищено по рахунку 37722 «Розрахунки з працівниками по судовим позовам в валюті» та рахунку 3724 «Розрахунки по інвалюті» кредиторську заборгованість фізичним особам по інвалюті замість добових в гривневому еквіваленті на загальну суму 579 107,06грн., що призвело до завищення зобов'язань ДП«ЧАМШ» фізичним особам та в подальшому, у разі погашення (виплати) кредиторської заборгованості, призвело б до матеріальної шкоди (збитків) Підприємству на суму завищення курсу гривні до долара.
Відповідно до акту ревізії, встановлено значні розбіжності в переліку осіб та сум заборгованості, по яким рахувалась заборгованість по інвалюті на харчування замість добових у 2011 році у порівнянні з даними бухгалтерського обліку у 2012 році. Так, первинних підтверджуючих документів, на підставі яких здійснювалось списання кредиторської заборгованості працівникам ДП «ЧАМШ» по інвалюті на харчування замість добових протягом 2011-2012 років в ході ревізії не надано.
Відповідальні особи: колишній заступник головного бухгалтера по валютним операціям Молошна Т.О. та головний бухгалтер ДП «ЧАМШ» Година Н.І.
Таким чином, в порушення п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» внаслідок безпідставного невідображення кредиторської заборгованості фізичним особам по інвалюті замість добових, (яка рахувалась протягом 2011-2012 років) без підтверджуючих первинних документів на списання кредиторської заборгованості, станом на 31.12.2012р., занижено по рах. 37722 та рах. 3724 кредиторську заборгованість фізичним особам по інвалюті замість добових на суму 2792175,08грн.
Крім того, в ході ревізії на підставі наказу по ДП «Чоразморшлях» «Про проведення позапланової інвентаризації» від 09.04.2013р. №001/44 проведено інвентаризацію даних спідометра на службовому автомобілі Фольксваген Каравела д/н ВН 8529 СО станом на 27.05.2013р. та встановлено розбіжність фактичних показників спідометра з показниками, відображеними у останньому подорожньому листі службового легкового автомобіля Фольксваген Каравела д/н ВН 8529 СО, а саме: за даними подорожнього листа службового легкового автомобіля Фольксваген Каравела д/н ВН 8529 СО від 24.10.2011р. № 055 - 452 670 км, а фактично - 445 501 км. Розбіжність складає 7 169 кілометрів. Результати інвентаризації даних спідометра комісією у складі голови комісії - головного інженера Кольцова С.Л., членів комісії: начальника СТЕФ - ЧетиркінаС.О., начальника ГБТОФ - Мазиліна М.Д., інженера по електрообладнанню - Журавльової Л.Ф., провідного спеціаліста по КРР - Отколенка В.В., оформлено актом інвентаризації даних спідометра станом на 27.05.2013р.
Тобто, у порушення п.п. 2.3, 2.6 «Інструкції про порядок застосування подорожнього листа службового легкового автомобіля та обліку транспортної роботи», затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 17.02.1998 № 74, п. 2.4 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку" затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88 внаслідок внесення недостовірних даних щодо фактичних показників спідометра до подорожніх листів службового легкового автомобіля Фольксваген Каравела д/н ВН 8529 СО, безпідставно списано 716,9 літрів палива на загальну суму 5749,53грн., що призвело до завищення витрат та завдання матеріальної шкоди (збитків) ДП «Чоразморшлях» на вказану суму.
Окрім того, ревізією питання наявності документів на право власності встановлено, що згідно даних рахунку 12 ,,Нематеріальні активи" станом на 01.01.2011р. та на 31.12.2012р. по бухгалтерському обліку Підприємства не рахувалось жодного права користування земельними ділянками. При цьому, згідно інформації щодо отримання ДП«ЧАМШ» державних актів на право постійного користування земельними ділянками, наданої до ревізії головним бухгалтером Годиною Н.І., встановлено, що станом на 01.01.2011р. та на 31.12.2012р. Підприємству було видано 4 державних актів права постійного користування земельними ділянками загальною площею 11,2164га, а саме: державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ОД №003429 від 08.11.1999р. Земельну ділянку розміром 0,1501 га надано у постійне користування для експлуатації адміністративного будинку за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 7; державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ОД № 000013 від 03.12.2003р. Земельну ділянку розміром 4,3 га надано у постійне користування для експлуатації та обслуговування головної бази технічного обслуговування флоту за адресою: м. Іллічівськ, смт. Олександрівка; державний акт на право постійного користування землею серії І-ДН №001721 від 23.08.2003р. Земельну ділянку розміром 0,3663 га надано у постійне користування для експлуатації виробничих приміщень Маріупольської технічної ділянки за адресою: м.Маріуполь, пл.Морвокзала, 1; державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ХО №002400 від 18.08.1995р. Земельну ділянку розміром 6,4 га надано у постійне користування для розміщення виробничої бази та маяка для обслуговування Херсонського морського каналу за адресою: Херсонська обл., Білозерський р-н.
Ревізією встановлено, що станом на 01.01.2011р. та на 31.12.2012р. Підприємством не використовується земельна ділянка площею 3 663 кв.м. за адресою: м. Маріуполь, пл.Морвокзалу, 1 (державний акт І-ДІІ № 001721 від 23.08.2003р.).
На виконання п. 3 наказу Міністерства транспорту та зв'язку від 19.07.2007р. №623 «Про передачу державного майна» було створено комісію, яка здійснила передачу майна Маріупольської технічної ділянки ДП «ЧАМШ» на баланс ДУ «Держгідрографія». Так, відповідно до ст. 120 Земельного Кодексу України з набуттям ДУ «Держгідрографія» права власності на майно (будинки, споруди) до набувача переходить право користування земельної ділянки, на якій розташовані будинки, споруди.
При цьому, питання переоформлення документів, які засвідчують право власності (користування) земельної ділянки, не вирішено.
Так, Документи, які засвідчуються право власності (користування) на земельну ділянку площею 1 106 кв. м. за адресою: м. Одеса, вул. І. Рабіна, 7-А підприємством не оформлені, що є порушенням п. 6 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III, яким передбачено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.
Відповідно до акту ревізії, Держфінінспекцією в Одеській області листом від 19.04.2013р. №15-05-23-14/3930 на адресу Головного управління Держземагентства в Одеській області направлено запит з проханням надати інформацію щодо наявності у Підприємства правовстановлюючих документів на право володіння або постійного користування земельними ділянками, а також у разі наявності інформації щодо відчуження земель протягом 2011-2012років, зазначити на підставі яких документів проведено відчуження.
Листом від 25.04.2013р. № 2-6-14/1591 Головне управління Держземагенства в Одеській області повідомило, що за інформацією відділу Держземагенства у м. Іллічівську Одеської області за ДП «ЧАМШ» зареєстрована земельна ділянка для експлуатації та обслуговування головної бази технічного обслуговування флоту площею 4,3га за адресою: м. Іллічівськ, смт. Олександрівка, вул. Судноремонтна, 35 згідно із державним актом на право постійного користування землею серії ІІ-ОД №000013. Державний акт зареєстровано за реєстраційним № 84 від 03.12.2003р. на підставі рішення Іллічівської міської ради народних депутатів від 22.11.2002р. за № 92/68-ХХІV.
Так, за інформацією управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області за Підприємством зареєстрована земельна ділянка для експлуатації адміністративного будинку площею 0,1501 га за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 7 згідно із державним актом на право постійного користування землею серії ІІ-ОД №003429. Державний акт зареєстровано за реєстраційним № 75 від 08.11.1999р. на підставі рішення виконкому Одеської міської Ради народних депутатів від 02.12.1998р. № 1042.
Таким чином, в порушення п. 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. №996-XIV та п. 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 8 «Нематеріальні активи», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.10.1999р. №242, ДП «ЧАМШ» станом на 31.12.2012р. не відображено у складі нематеріальних активів права користування земельними ділянками.
Окрім того, в ході ревізії встановлено, що в бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» за період з 01.05.2011р. по 31.12.2012р. кошти сплачені ЗАТ «Наталка-Маркет» за компенсацію земельного податку не віднесено на доходи від операційної оренди та не відображено бухгалтерськими проводками Дт 311 «Поточні рахунки в національної валюті» - Кт 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями», Дт 361«Розрахунки з вітчизняними покупцями» - Кт 713 «Доход від операційної оренди активів».
ст. 796 Цивільного кодексу України визначено, що одночасно з правом найму будівлі або іншого капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди.
Крім того, відповідно до ст. 797 Цивільного кодексу України плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою.
В той час, відповідно до п. 188.1 Податкового кодексу України до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Таким чином, компенсація земельного податку є частиною вартості послуг по оренді, що сплачується орендатором.
Крім того, відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, що затверджено наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999р. № 291 на рахунку 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» ведеться узагальнення інформації про розрахунки з покупцями та замовниками за виконані роботи й послуги та аналітичний облік даних ведеться за кожним покупцем та замовником за кожним пред'явленим до сплати рахунком.
Також, даною Інструкцією визначено, що за дебетом рахунку 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» відображається продажна вартість реалізованої продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг (у тому числі на виконання бартерних контрактів), яка включає податок на додану вартість, акцизи та інші податки, збори (обов'язкові платежі), що підлягають перерахуванню до бюджетів та позабюджетних фондів та включені у вартість реалізації, за кредитом - сума платежів, які надійшли на рахунки підприємства в банківських установах, у касу, та інші види розрахунків.
В ході ревізії встановлено, що у бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» компенсацію витрат щодо відшкодування земельного податку за період з 01.05.2011р. по 31.12.2011р. у сумі 15 412,81р. та за 2012рік у сумі 28 623,73грн. відображено бухгалтерськими проводками Дт 311 «Поточні рахунки в національної валюті» - Кт 6416 «Податок на землю». Так, згідно даних картки-рахунку за бухгалтерським рахунком 6416 «Податок на землю» за 2012 рік станом на 31.12.2012р. дебіторська (кредиторська) заборгованість ЗАТ «Наталка - Маркет» перед ДП «ЧАМШ» відсутня.
Відповідно до акту ревізії, в ході ревізії з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу та якості операцій та розрахунків в ЗАТ «Наталка-Маркет» проведено зустрічну звірку для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку з ДП «ЧАМШ», про що складено довідку зустрічної звірки від 15.04.2012р. № 05-11/241. Так, співставленням даних бухгалтерського обліку ДП «ЧАМШ» з даними бухгалтерського обліку ЗАТ «Наталка-Маркет» розбіжностей не встановлено.
Таким чином, в порушення Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, що затверджено наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999р. № 291 внаслідок не віднесення на доходи від операційної оренди коштів, що отримані за відшкодування земельного податку ЗАТ «Наталка-Маркет» по договору оренди нерухомого майна від 02.08.2000р. б/н та не відображення правильної кореспонденції бухгалтерських рахунків, а саме Дт 311 «Поточні рахунки в національної валюті» - Кт 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями», Дт 361«Розрахунки з вітчизняними покупцями» - Кт 713 «Доход від операційної оренди активів», ДП «ЧАМШ» занижено доходи на загальну суму 44 036,54 грн., з яких за 2011 рік на суму 15 412,81грн. та за 2012 рік у сумі 28 623,73грн.
Отже, перевіркою дотримання чинного законодавства при передачі державного майна в оренду встановлено, що в порушення Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, що затверджено наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999р. № 291 внаслідок не віднесення на доходи від операційної оренди коштів, що отримані за відшкодування земельного податку ЗАТ «Наталка-Маркет» по договору оренди нерухомого майна від 02.08.2000р. б/н та не відображення правильної кореспонденції бухгалтерських рахунків, а саме Дт 311 «Поточні рахунки в національної валюті» - Кт 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями», Дт 361«Розрахунки з вітчизняними покупцями» - Кт 713 «Доход від операційної оренди активів», ДП «ЧАМШ» занижено доходи на загальну суму 44036,54грн., з яких за 2011 рік на суму 15 412,81грн. та за 2012 рік у сумі 28 623,73грн.
Разом з цим, вевізією встановлено, що станом на 31.12.2012р. по бухгалтерському рахунку 423 «Дооцінка активів» рахувалися суми проведених дооцінок та індексації д/ш «Кримська-6» та д/ш «Кримська-7».
В порушення п. 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. №996-XIV та п.21 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000р. №92 ДП «ЧАМШ» при вибутті д/ш «Кримська-6» та д/ш «Кримська-7», які раніше були переоцінені, перевищення сум попередніх дооцінок над сумою попередніх уцінок залишкової вартості цих об'єктів основних засобів не було включено до складу нерозподіленого прибутку з одночасним зменшенням додаткового капіталу, що призвело до заниження станом на 31.12.2012р. нерозподіленого прибутку, завищення вартості додаткового капіталу на суму 543 544,10грн. та викривлення фінансової звітності Підприємства.
Також, відповідно до Статуту, для забезпечення господарської діяльності ДП«ЧАМШ» створюється Статутний фонд, який складається з основних фондів, оборотних коштів та інших матеріальних цінностей, вартість яких відображається у самостійному балансі.
В порушення п. 4 ст. 57 Господарського кодексу України в Статуті ДП«ЧАМШ» розмір статутного капіталу не зафіксовано.
Згідно Статуту ДП «ЧАМШ» може утворювати за рахунок прибутку цільові фонди, призначені для покриття витрат, пов'язаних з його діяльністю: амортизаційний фонд, фонд розвитку виробництва, фонд споживання (оплати праці), резервний фонд, інші фонди, передбачені чинним законодавством. У зв'язку зі збитковістю роботи Підприємства фонди не створювались.
Відповідно до акту ревізії, перевірка господарських операцій по власному капіталу проведена суцільним порядком за 2011 та 2012 роки. Так, станом на 01.01.2011р. згідно ф.№1 «Баланс» та бухгалтерського обліку, власний капітал ДП «ЧАМШ» складав - (- 7 332,0) тис. грн, а саме: статутний капітал - 56 253 тис. грн (код рядка 300); інший додатковий капітал - 52 933,0 тис. грн (код рядка 330); непокритий збиток - 116518,0тис.грн (код рядка 350). Також, станом на 01.01.2012р. згідно ф. № 1 «Баланс» та бухгалтерського обліку, власний капітал ДП «ЧАМШ» складав 4 967,0тис.грн, у т.ч. числі: статутний капітал - 56 261,0 тис. грн (код рядка 300); інший додатковий капітал - 74 779,0 тис. грн (код рядка 330); непокритий збиток - 126 073,0 тис. грн (код рядка 350). При цьому, станом на 31.12.2012р. згідно ф. № 1 «Баланс» та бухгалтерського обліку, власний капітал ДП «ЧАМШ» складав (-10 316,0) тис. грн, у т.ч. числі: статутний капітал - 56 261,0 тис. грн (код рядка 300); інший додатковий капітал - 74 779,0 тис. грн (код рядка 330); непокритий збиток - 141 356,0 тис. грн (код рядка 350).
Перевіркою встановлено, що в порушення п. 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV та п.п.16,18 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку №7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000р. № 92 внаслідок не відображення по бухгалтерському обліку результатів оцінки земкаравану «Ріон» та судна ,,Тилигульський" проведеної станом на 17.08.2012р., викривлено фінансову звітність та занижено вартість активів і додаткового капіталу станом на 31.12.2012р. на загальну суму 30 818 592,95грн.
Крім того, відповідно з п. 11 П(С) БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999р. № 318 конкретний перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості визначається підприємством. Так, наказом про облікову політику підприємства від 23.12.2010р. №001/75 визначено перелік та склад статей витрат.
Перевіркою відповідності записів аналітичного та синтетичного обліку по рахунку «Виробництво» записам у Головної книзі порушень не виявлено. При цьому, загальна сума собівартості реалізованої продукції (товарів, робот, послуг) згідно даних ф. 2 «Звіт про фінансові результати» у 2011 році склала 15 131,00тис.грн. та зменшилась у порівнянні з 2010 роком на 3 515,00 тис.грн.
Відповідно до акту ревізії, у 2012 році собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт та послуг) склала 21 522,0тис.грн. та збільшилась у порівнянні з 2011 роком на 6 391,0 тис.грн. Так, збільшення сталося внаслідок значного збільшення витрат на стоянку судна (на 1530,0тис.грн. - за рахунок несвоєчасного відображення по бухгалтерському обліку витрат під час стоянки судна «Перекопський» в Аргентині, здійснених у попередніх періодах, збільшення витрат на заробітну плату та за рахунок збільшення витрат на амортизацію на суму 3188,0тис.грн. в результаті переоцінки основних засобів.
В порушення п. 23, 29 П(с)БО 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000р. №92 та п. 7 П(с) БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999р. №318, внаслідок необґрунтованого нарахування у ревізуємому періоді амортизації по з/к «Ріон» та з/с «Тилигульський», які фактично виведенні із експлуатації для ремонту на клас, станом на 31.12.2012 року Підприємством завищено витрати по собівартості на загальну суму 2969470,15грн. (в т.ч. за 2011 рік - на суму 990 243,31грн. та за 2012рік - на суму 1979226,84грн.) та занижено вартість додаткового капіталу на суму 537595,60грн., що призвело до викривлення фінансової звітності.
Окрім того, з метою перевірки питання стану закріплення всіх необоротних активів та запасів за матеріально відповідальними особами; наявністю договорів про матеріальну відповідальність, в ході ревізії надано запити від 12.04.2013р. №21 та від 15.04.2013р. №29 з проханням надати інформацію про закріплення майна Підприємства за матеріально-відповідальними особами. Так, відповідно до списку матеріально-відповідальних осіб за майно ДП «ЧАМШ», наданого до ревізії головним бухгалтером Годиною Н.І., у 2011 році майно було закріплено за 6 МВО, а у 2012 році за 8 МВО. При цьому, інформації щодо обсягу майна, яке закріплено за МВО до ревізії не надано.
Відповідно до акту ревізії, річні інвентаризації в Підприємстві проводяться у відповідності до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» від 16.07.1999р. №996-ХІV та «Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків", затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11.08.1994 № 69. Так, на підставі наказів по Підприємству від 14.10.2011р. № 001/88, від 09.12.2011р. №001/123 та №001/123/1, у зв'язку з призначенням на посаду в.о. начальника ДП ,,ЧАМШ" Сауляка А.В. і визначення фактичного стану основних засобів, нематеріальних активів, ТМЦ, грошових коштів та документів і розрахунків станом на 01.10.2011р. Підприємством проведено інвентаризацію та за результатами складено протокол засідання постійно діючої інвентаризаційної комісії від грудня 2011 року б/н. Так, відповідно до протоколу засідання постійно діючої інвентаризаційної комісії ДП «ЧАМШ», згідно наказів від 14.10.2011р. № 001/88, від 09.12.2011р. № 001/123 та №001/123/1, від грудня 2011 року б/н, який 09.12.2011р. затверджено в.о. начальника Підприємства Сауляк А.В. встановлено наступне:
1. При проведенні інвентаризації виявлено відсутність і розукомплектацію штатних механізмів, приладів, вузлів і обладнання на суднах з/ч «Іллічівськ», д/ш «Кримська-5», д/ш «Кримська-1», з/с «Дністровський лиман», з/ч «Десна», д/ш «Дніпро-9», д/ш «Дніпро-10», д/ш «Дніпро-11», катер «Амур», д/ш «Кримська-2», д/ш «Кримська-4», д/ш «Кримська-6», д/ш «Кримська-7», р/к «Маяк-1», р/к «Маяк-3», р/к «Маяк-4», м/з « 307», м/з « 311», м/з «Білгородська», м/з «Перемога», НТ-501, п/к «Гідрограф-10». Так, до проведення інвентаризації матеріально-відповідальною особою по відстійному каравану являвся заступник начальника ГБТОФ по адміністративно-господарській частині Івченко С.В. Згідно наказу від 14.10.2011р. №001/86 «Про призначення матеріально-відповідальної особи», у зв'язку з проведенням інвентаризації в період з 17 по 30 жовтня 2011 року і знаходженням на лікарняному МВО заступника начальника ГБТОФ по адміністративно-господарській частині Івченко С.В. матеріально-відповідальною особою назначено начальника ГБТОФ Мураш М.А. Пояснювальних записок від МВО в постійно діючу ревізійну комісію Управління не надано.
2. При проведенні інвентаризації автогосподарства ГБТОФ, матеріально-відповідальна особа заступник начальника ГБТОФ Мазілін М.Д. було зазначено коротку характеристику 32 об'єктів (з них значна частина знаходиться в розукомплектованому стані, відсутні деякі вузли та агрегати). При цьому, детальний перелік наведено у протоколі.
3. При проведенні інвентаризації виявлена нестача по підрозділам на загальну суму 400 003,76 грн., а саме: на з/с «Азовське море» на загальну суму 254 299,17грн., матеріально-відповідальна особа відсутня; по управлінню ЧАМП (ОАХО) на загальну суму 2 598,00грн., матеріально-відповідальна особа начальник ОАХО Управління Мойсеева Е.Я.; по земкаравану (рахується на балансі УМП) на загальну суму 118 555,15грн., матеріально-відповідальна особа відсутня; по Маріупольській технічній ділянці на загальну суму 24 551,44грн., даних щодо наявності чи відсутності МВО у протоколі не зазначено.
4. При передачі майна СНО на баланс ДП «Гідрографія» не було передано і знаходиться на ділянці ЮДП майно на суму 50 539,97 грн.
5. На з/с «Азовське море» виявлено лишки суднового спорядження, а саме: рятувальна шлюпка - 1 шт., плот рятувальний - 3 шт., якір Матросова 4 500 кг - 1 шт.
Відповідно до акту ревізії, на підставі наказів по Підприємству від 04.10.2012р. № 001/94 та від 19.11.2012р. №001/112/1 (продовжено термін проведення річної інвентаризації до 15.02.2013р.), у зв'язку з необхідністю підтвердження даних бухгалтерського обліку Підприємства для визначення фактичного стану основних засобів, нематеріальних активів, ТМЦ, грошових коштів та документів і розрахунків станом на 01.10.2012р. Підприємством проведено інвентаризацію та за результатами складено протокол засідання постійно діючої інвентаризаційної комісії від 06.03.2013р. б/н. Відповідно до протоколу засідання постійно діючої інвентаризаційної комісії ДП«ЧАМШ», згідно наказів від 04.10.2012р. №001/93, від 04.10.2012р. №001/94, від 19.11.2012р. №001/112/1, від 06.03.2013р. б/н, який затверджено 06.03.2013р. начальником Підприємства Оршлет В.О. Так, результати інвентаризації оформлені протоколом від 27.05.2013 року б/н, затвердженого начальником Підприємства Оршлет В.О., який додається у додатку № 99 до акту.
При цьому, п. 21 «Порядку списання об'єктів державної власності», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007р. № 1314 передбачено, що розбирання та демонтаж майна, що пропонується до списання, проводиться тільки після прийняття відповідним суб'єктом управління рішення про надання згоди (згідно з цим Порядком) на списання майна (крім випадків пошкодження майна внаслідок аварії чи стихійного лиха).
Таким чином, в порушення п. 21 «Порядку списання об'єктів державної власності», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007р. № 1314 здійснено розбирання та демонтаж деяких вузлів та агрегатів основних засобів автогосподарства та суден ГБТОФ без прийнятого відповідним суб'єктом управління рішення про надання згоди на списання майна.
Ревізією встановлено, що результати вищезазначених інвентаризацій, які оформлені протоколами засідання постійно діючої інвентаризаційної комісії від грудня 2011 року б/н та від 06.03.2013р. б/н, Підприємством станом на 31.12.2012р. та на момент проведення ревізії по бухгалтерському обліку не відображено.
Таким чином, в порушення п. 1 ст. 10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. № 996-XIV та п.п. «г» п. 11.12 «Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків», затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11.08.1994р. № 69, Підприємством станом на 31.12.2012р. та на момент проведення ревізії по бухгалтерському обліку не відображено результати проведених річних інвентаризацій.
Крім того, в ході ревізії на підставі наказу т.в.о. начальника ДП «Чоразморшлях» «Про проведення позапланової інвентаризації та контрольних обмірів орендованих приміщень» від 09.04.2013р. №001/44, вибірково проведена інвентаризація основних засобів Управління станом на 17.05.2013р., а також автогосподарства ГБТОФ, кількісного складу флоту, який базується на ГБТОФ станом на 23.05.2013., в ході якої встановлено наступне:
1. При проведенні вибіркової інвентаризації на з/с «Азовське море», МВО начальник ГБТОФ Мазілін М.Д. встановлено нестачу генератора електроімпульсних сигналів «ГЭИС-2» - 1 шт., інв. №72101694, первісною вартістю - 5 691,38грн., залишковою вартістю - 1 171,62грн. Так, нестача зазначеного генератора електроімпульсних сигналів «ГЭИС-2»., інв. № 72101694 була встановлена Підприємством при проведенні річних інвентаризацій.
2. При проведені вибіркової інвентаризації автотранспорту ГБТОФ станом на 23.05.2013р. додатково встановлено на 8 автотранспортних засобах відсутність і розукомплектацію вузлів і механізмів, а по іншим транспортним засобам ГБТОФ дані щодо їх короткої характеристики відповідають даним зазначених в протоколах засідань інвентаризаційної комісії.
3. При проведенні вибіркової інвентаризації фактичної наявності основних засобів, які знаходяться на території ГБТОФ встановлено лишки матеріальних цінностей: двигун 6№VD-26 А2 - б/у (д/ш Кримська-8) у кількості 1 шт.; двигун 6Ч 18/22 (№ 1) - б/у (д/ш Кримська-8) у кількості 1 шт.; двигун 6Ч 18/22 (№ 2) - б/у (д/ш Кримська-10) у кількості 1шт.; двигун 6Ч 18/22 (№ 3) - б/у (д/ш Кримська-10) у кількості 1 шт.; колінчатий вал (д/ш Кримська-10) у кількості 1 шт.; блок двигуна ГАЗ (ГАЗ 5213 д/н 89-70 ОДО) у кількості 1 шт.; черпаки суднові у кількості 83 шт.: з/ч «Геническ» - 49 шт., з/ч «Десна» - 34 шт.; Якір Холла 450 кг (м/з Победа) у кількості 2 шт., якір Холла 2500 кг (з/с Чорне море) у кількості 1 шт., якір Холла 800 кг (д/ш Кримська-1, 2, 4, 5, 8) у кількості 5 шт., якір Холла 1200 кг (з/с «Дністровський лиман» у кількості 1 шт., якір Матросова 2000кг (з/ч«Іллічівськ») у кількості 3 шт., якір Матросова 1000 кг (з/ч «Іллічівськ») у кількості 1шт.; корпус катера у кількості 1 шт.
Відповідно до акту ревізії, інвентаризацією охоплено основних засобів на загальну суму 95 326 492,74грн. Так, за результатами інвентаризації складено протокол засідання інвентаризаційної комісії ДП «ЧАМШ» від 27.05.2013р. б/н, який затвердженого начальником Підприємства Оршлет В.О.
Таким чином, ревізією відповідного питання встановлено наступні порушення: здійснено розбирання та демонтаж деяких вузлів та агрегатів основних засобів автогосподарства та суден ГБТОФ без прийнятого відповідним суб'єктом управління рішення про надання згоди на списання майна.
Згідно з п.7 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;
Відповідно до ст.15 зазначеного Закону законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Згідно з п.46 Порядку проведення інспектування державною контрольно - ревізійною службою, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006р. за №550, якщо вжитими в період перевірки заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж за 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі ненадходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надсилання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
На виконання значених приписів, за наслідками проведеної ревізії, Державною фінансовою інспекцією в Одеській області було надіслано відповідачу обов'язкову для виконання вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства №15-05-23-14/6972 від 16.07.2013р. згідно якої ДП «ЧАМШ» було зобов'язано, зокрема:
- п. 2 - стягнути з відповідальних осіб з вини яких завдано матеріальну шкоду (збитки) у сумі 3 205 608,36 грн.; стягнути з відповідальних осіб з вини яких завдано матеріальну шкоду (збитки) у сумі 1 415 074,47грн.; стягнути з відповідальних осіб з вини яких ДП «ЧАМШ» завдано матеріальної шкоди (збитків) у сумі 3 739 876,42 грн.; відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість ТОВ«Чорноморінвестгруп» по фрахтовим платежам за період з 01.05.2012р. по 31.12.2012р. року за договором «BARECON-2001» від 09.07.2009р. №32р/09 у сумі 998 562,51грн; стягнути з ТОВ «Чорноморінвестгруп» фрахтові платежі за період з 01.05.2012р. по 31.12.2012р. у сумі 998 562,51грн.; відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість ТОВ «ДжиПиЄм. Східно-Українська промислова група» по фрахтовим платежам за період з 01.01.2012р. по 31.12.2012р. за договором «BARECON-2001» від 21.04.2011р. №27р/11 щодо бербоут-чартеру дизельної шаланди «Кримська-8» у сумі 877 390,68 грн; стягнути з ТОВ «ДжиПиЄм. Східно-Українська промислова група», фрахтові платежі за період з 01.01.2012р. по 31.12.2012р. у сумі 877 390,68 грн.; відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість ТОВ «ДжиПиЄм. Східно-Українська промислова група» по фрахтовим платежам за період з 01.01.2012р. по 31.12.2012р. за договором «BARECON-2001» від 21.04.2011р. №28р/11 щодо бербоут-чартеру дизельної шаланди «Кримська-10» на суму 877 390,68 грн; стягнути з ТОВ«ДжиПиЄм. Східно-Українська промислова група» фрахтові платежі за період з 01.01.2012р. по 31.12.2012р. у сумі 877 390,68 грн.; відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість ТОВ «Іріда» по фрахтовим платежам за період з 01.12.2011р. по 01.03.2012р. за договором «BARECON-2001» від 17.10.2008р. №80р/10 у сумі 72 667,52 грн; стягнути з ТОВ «Іріда» грн фрахтові платежі за період з 01.12.2011р. по 01.03.2012р. у сумі 72 667,52 грн.; стягнути з відповідальних осіб з вини яких ДП «ЧАМШ» завдано матеріальну шкоду (збитки) у сумі 20 322,13 грн.; відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість ТОВ «Іріда» на розмір штрафних санкцій у вигляді банківського проценту за затримку платежів по сплаті орендної плати у сумі 13 070,28 грн; стягнути з ТОВ «Іріда» штрафні санкції у вигляді банківського проценту за затримку платежів по сплаті орендної плати у сумі 13 070,28 грн; здійснити перерахунок авансового платежу за бербоут-чартер землесоса «Тілігульський» за вересень 2012 року на суму 66 666,67 грн; стягнути кошти з ДП «Дельта Лоцман» » за бербоут-чартер землесоса «Тілігульський» за вересень 2012 року на суму 66 666,67 грн.; здійснити перерахунок авансового платежу по за бербоут-чартер земкаравану «Ріон» за вересень 2012 року на суму 66 666,67 грн; стягнути кошти з ДП «Дельта Лоцман» за бербоут-чартер земкаравану «Ріон» за вересень 2012 року на суму 66 666,67 грн.; відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість ТОВ «ТЕК «Транс Інвест» щодо нарахування пені за несвоєчасну оплату платежів за період з 26.09.2012р. по 31.12.2012р. року у сумі 14 996,13 грн.; стягнути з ТОВ «ТЕК «Транс Інвест» пеню за несвоєчасну оплату платежів за період з 26.09.2012р. по 31.12.2012 р. у сумі 14 996,13 грн; відкоригувати в бухгалтерському обліку дохід від курсовій різниці за фрахтові платежі по землесосу «Гогланд» у період з 01.01.2011р. по 30.09.2011р. на суму 15 523,59 грн.; зменшити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» перед ДП «ЧАМШ» на суму 15 331,10 грн (1 918,46 дол. США); зменшити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість за 2012 рік перед контрагентом «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» на суму 13 452 934,92 грн.; зменшити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» перед ДП «ЧАМШ» на суму 15 755,76 грн (1 971,60 дол. США); зменшити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість за 2012 рік на суму 1 092 640,45 грн. перед контрагентом «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd»; зменшити в бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» дебіторську заборгованість за «Jaisu Shipping Co. PVT. Ltd» на суму 6 120,70 грн (1 971,60 дол. США).
- п.3 - стягнути з відповідальних осіб з вини яких списано дебіторську заборгованість, за якою минув термін позовної давності, у сумі 2 277 744,65 грн.; стягнути з відповідальних осіб з вини яких ДП «ЧАМШ» завдано матеріальну шкоду (збитки) у сумі 970 950,88 грн.; зменшити кредиторську заборгованість, за якою минув строк позовної давності, на суму 2 494 543,89 грн.; зменшити кредиторську заборгованість, за якою минув строк позовної давності, на суму 591 178,22грн.; зменшити кредиторську заборгованість перед компанією Jaisu Shipping PVT LTD на суму 9 238 829,36 грн.; зменшити кредиторську заборгованість перед компанією Jaisu Shipping PVT LTD на суму 158 740,00 грн.;
- п.4 -стягнути з відповідальних осіб з вини яких ДП «ЧАМШ» завдано матеріальну шкоду (збитки) у сумі 150,00 грн.;
- п.5 - стягнути з відповідальних осіб з вини яких ДП «ЧАМШ» завдано матеріальну шкоду (збитки) у сумі 66 582,84 грн.;
- п.6 - стягнути з відповідальних осіб з вини яких здійсненна виплата грошових коштів у сумі 19 048,28 грн.; відобразити в бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» дебіторську заборгованість по заробітній платі у сумі 111 260,97 грн.; зменшити в бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» кредиторську заборгованість по заробітній платі фізичним особам по інвалюті замість добових в гривневому еквіваленті на суму 579 107,06 грн.; відобразити в бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» кредиторську заборгованість з заробітної плати фізичним особам по інвалюті замість добових на суму 2 792 175,08 грн.
- п.7- стягнути з відповідальних осіб з вини яких ДП «ЧАМШ» завдано матеріальну шкоду (збитки) у сумі 5 749,53 грн.;
- п.9 - відобразити в бухгалтерському обліку в складі нематеріальних активів права користування земельними ділянками;
- п.10-збільшити доходи від операційної оренди на суму 44 036,54грн., яка отримана за відшкодування земельного податку ЗАТ «Наталка-Маркет» по договору оренди нерухомого майна від 02.08.2000 б/н.;
- п.11- збільшити по бухгалтерському обліку ДП «ЧАМШ» вартість додаткового капіталу на суму 543 544,10 грн.; збільшити в бухгалтерському обліку вартість активів на загальну суму 30 818 592,95 грн.; зменшити в бухгалтерському обліку вартість активів на суму 2 969 470,15 грн; збільшити в бухгалтерському обліку вартість додаткового капіталу на суму 537 595,60 грн.;
- п.12- відобразити в бухгалтерському обліку результати інвентаризації, які оформлені протоколами засідання постійно діючої інвентаризаційної комісії від грудня 2011 року б/н та від 06.03.2013 б/н;
- п.13 - провести незалежну оцінку лишків матеріальних цінностей, які зазначені в додатку №99 до акту ревізії; відобразити в бухгалтерському обліку вартість не оприбуткованих матеріальних цінностей, за результатами проведеної незалежної оцінки.
Даних щодо виконання відповідачем п. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-05-23-14/6972 від 16.07.2013р. на час розгляду справи до суду не надано. Доказів щодо неможливості виконання зазначених пунктів вимоги також відповідачем до суду не надано.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, оцінивши надані докази у сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області до Державного підприємства «Чорноморське-Азовське Виробничо-експлуатаційне Управління морських шляхів» про зобов'язання виконати пункти п. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13 вимоги №15-05-23-14/6972 від 16.07.2013р. - обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, а отже підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Одеській області до Державного підприємства «Чорноморське-Азовське Виробничо-експлуатаційне Управління морських шляхів» про зобов'язання виконати пункти п. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13 вимоги №15-05-23-14/6972 від 16.07.2013р. - задовольнити.
Зобов'язати Державне підприємство «Чорноморське-Азовське Виробничо-експлуатаційне Управління морських шляхів» (код ЄДРПОУ 01125637) виконати пункти п. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-05-23-14/6972 від 16.07.2013р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі якщо суб'єкт владних повноважень у випадку та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, апеляційна скарга подається протягом п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 13 травня 2014 року.
Суддя /підпи/ К.О. Танцюра
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2014 |
Оприлюднено | 19.05.2014 |
Номер документу | 38668542 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Танцюра К.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні