ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В АІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" червня 2009 р. Справа № 15/03/09
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Шевченко В.В.
суддів: Бєляновського В.В., Мирошниченко М.А.
при секретарі судового засідання: Волощук О.О.
за участю прокурора: Пасічніченко В.М. –прокурор відділу
та представників сторін:
від Миколаївської міської ради: Сакара Ю.В. –за дорученням
від ГП ГО „Баскетбольний клуб „Корабел”: Ващенко С.В. –за дорученням
від Управління з контролю за використанням та охороною земель у Миколаївській області: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі
апеляційну скаргу Госпрозрахункового підприємства громадського об'єднання „Баскетбольний клуб „Корабел”, м. Миколаїв
на рішення господарського суду Миколаївської області
від 10 березня 2009 року
у справі № 15/03/09
за позовом Прокурора Заводського району м. Миколаєва в інтересах держави в особі Миколаївської міської ради, м. Миколаїв
до Госпрозрахункового підприємства громадського об'єднання „Баскетбольний клуб „Корабел”, м. Миколаїв
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління з контролю за використанням та охороною земель у Миколаївській області, м. Миколаїв
про стягнення 86 434 грн. 92 коп. –шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням
В С Т А Н О В И Л А:
08.01.2009 р. прокурор Заводського району м. Миколаєва (далі прокурор) звернувся до господарського суду Миколаївської області з позовом в інтересах держави в особі Миколаївської міської ради (далі Рада) до госпрозрахункового підприємства громадського об'єднання „Баскетбольний клуб „Корабел” (далі Клуб) –про стягнення 86 434 грн. 92 коп. шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Позов мотивований тим, що 19.12.2007 р. управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Миколаївській області (далі Управління) був виявлений факт використання Клубом частини земельної ділянки не за цільовим призначенням, внаслідок чого державі була заподіяна шкода розмір якої, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. № 963 „Про затвердження методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтовного покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу” складає 86 434 грн. 92 коп., у зв'язку з чим прокурор просить задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі та стягнути з Клубу на користь держави заподіяну шкоду на підставі ст. ст. 116, 152, 158, 212 Земельного кодексу України.
Ухвалою від 27.01.2009 р. до участі в розгляді справи в якості третьої особі без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено Управління.
У відзиві на позов Клуб просить позов прокурора залишити без задоволення, оскільки орендована Клубом земельна ділянка відноситься до категорії земель цільового призначення „землі житлової та громадської забудови” і хоча Клуб використовує земельну ділянку по іншому, ніж встановлено в договорі оренди, однак у відповідності до категорії, в межах якої земельна ділянка йому надана, внаслідок чого підстави для задоволення позову відсутні.
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 10.03.2009 р. (суддя Ржепецький В.О.) позов прокурора задоволений у повному обсязі та з Клубу на користь держави стягнуто 86 434 грн. 92 коп. заподіяної шкоди, а також 864 грн. 35 коп. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення суду мотивовано тим, що Клуб частину земельної ділянки площею 8500 кв. м. розташовану за адресою м. Миколаїв вул. Комсомольській, 81 використовує не за цільовим призначенням, а саме: під будівельний майданчик для будівництва багатоповерхового житлового будинку, а тому повинний відшкодувати державі заподіяну шкоду розмір якої, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. № 963 „Про затвердження методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтовного покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу” складає 86 434 грн. 92 коп. на підставі ст. ст. 116, 152, 158, 212 Земельного кодексу України. Судові витрати по справі покладені судом на Клуб згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.
В апеляційній скарзі Клуб просить рішення місцевого суду скасувати, оскільки воно прийнято без достатніх на це підстав, не відповідає фактичним обставинам і матеріалам справи, ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог прокурора. В судовому засіданні представник Клубу доводи апеляційної скарги підтримав.
Відзив на апеляційну скаргу не надходив.
В судовому засіданні прокурор та представник Ради просили рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу Клубу без задоволення.
Управління було своєчасно та належним чином повідомлено про день, час і місце розгляду справи сторони, але його представник в судове засідання не з'явився та не скористався своїм правом на участь в розгляді справи апеляційним судом.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення учасників процесу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга необґрунтована і не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і правильно встановлено судом першої інстанції 16.03.2006 р. між Радою та Клубом був укладений договір оренди землі за умовами якого Рада, відповідно до свого рішення № 43/29 від 24.02.06 р., передала, а Клуб прийняв у платне, тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 20116 кв. м. розташовану за адресою: м. Миколаїв вул. Комсомольська, 81 для обслуговування розташованих на цій земельній ділянці будівель та споруд.
19.12.2007 р. в ході проведеної перевірки Управлінням актом № 9 встановлено, що Клуб частину вищеназваної земельної ділянки площею 8500 кв. м. використовує під будівельний майданчик для будівництва багатоповерхового житлового будинку. Цей факт не спростовувався Клубом, як при розгляді справи місцевим, так і апеляційним судом.
Відповідно до ст. 84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Статтею 83 ЗК України передбачено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Згідно п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України –до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці 3 цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів –відповідні органи виконавчої влади.
Ретельно дослідивши матеріали справи суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про те, що відповідно до ст. 83 ЗК України, всі землі належать до земель державної власності, але, згідно п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України –повноваження щодо розпорядження землями в межах міста здійснюються Миколаївською міською радою.
Відповідно до довідки Миколаївської регіональної філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах” –земельна ділянка по вул. Комсомольській, 81 у м. Миколаєві в цілому відноситься до земель населених пунктів, категорія землі: землі комерційного використання (ринкової інфраструктури) з цільовим призначенням: обслуговування будівель та споруд.
Оскільки, частину земельної ділянки площею 8500 кв. м. Клуб використовував не для обслуговування будівель та споруд, а в якості будівельного майданчика для будівництва багатоповерхового житлового будинку, то місцевий суд дійшов до правильного висновку щодо використання цієї земельної ділянки Клубом не за цільовим призначенням, у зв'язку з чим протилежні доводи скаржника до уваги прийнятими бути не можуть.
Розмір шкоди в сумі 86 434 грн. 92 коп., заподіяної Клубом державі внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням здійснений відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. № 963 „Про затвердження методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтовного покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу” перевірений, як місцевим, так і апеляційним судом та є правильним і вірним, а також не оспорений Клубом, а ні в цілому, а ні за його складовими, у зв'язку з чим суд першої інстанції правомірно задовольнив позовні вимоги прокурора у повному обсязі та поклав судові витрати по справі на відповідача.
Не заслуговують на увагу доводи скаржника про те, що п. 11.3 рішення Миколаївської міської Ради № 32/42 від 30.01.2009 р. Клубу передана в оренду земельна ділянку для будівництва 1 черги житлових будинків, оскільки це рішення прийнято значно пізніше, ніж виявлений факт використання земельної ділянки Клубом не за цільовим призначенням.
Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення місцевого суду прийнято з дотриманням норм матеріального і процесуального права, відповідає фактичним обставинам і матеріалам справи, а підстави, передбачені ст. 104 ГПК України, для його зміни чи скасування відсутні.
Керуючись ст. ст. 99, 101–105 ГПК України, колегія суддів, –
П О С Т А Н О В И Л А:
Рішення господарського суду Миколаївської області від 10 березня 2009 року у справі № 15/03/09 –залишити без змін, а апеляційну скаргу госпрозрахункового підприємства громадського об'єднання „Баскетбольний клуб „Корабел”, м. Миколаїв –без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя В. В. Шевченко
Судді В. В. Бєляновський
М. А. Мирошниченко
Постанову підписано 10.06.2009 р.
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2009 |
Оприлюднено | 22.06.2009 |
Номер документу | 3878008 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Шевченко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні