ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2014 року Справа № 915/376/14
м. Миколаїв
за позовом: ОСОБА_1 (56470, АДРЕСА_1), ідентифікаційний номер НОМЕР_1
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Богдана Хмельницького (56470, Миколаївська область, Доманівський район, с. Мостове), код 00429163
про: стягнення 1179429 грн. 25 коп.
суддя В.Д. Фролов
за участю представників сторін
від позивача: ОСОБА_1
ОСОБА_2, довіреність № 228 від 21.03.2014;
від відповідача: Антіпов В.Г. - директор;
Гусєв М.М., довіреність б/н від 01.04.2014;
Сімонов О.П., довіреність б/н від 01.04.2014;
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Богдана Хмельницького про стягнення вартості належної йому частини майна товариства, яка дорівнює 1179429 грн. 25 коп.
Позов мотивовано наступним.
ОСОБА_1 був засновником Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Богдана Хмельницького та його частка в статутному капіталі складала 2360 грн., що дорівнює 20%.
22 лютого 2013 р. ОСОБА_1 звернувся з заявою від 25.01.2013 р. до ТОВ ім. Богдана Хмельницького про вихід зі складу засновників товариства з 01.03.2013 р.
Зазначену заяву розглянуто загальними зборами учасників ТОВ ім. Богдана Хмельницького 01.03.2013 р. та прийнято рішення про виключення ОСОБА_1 зі складу засновників, яке оформлено протоколом № 3.
Пунктом 5 зазначеного Протоколу було вирішено виплатити ОСОБА_6 частку згідно статуту товариства після затвердження балансу за січень та лютий місяці 2013 року, а на день розгляду заяви ОСОБА_1 (заява від 22 лютого 2013 року) заяву задовольнити частково, виділивши йому майно, автомобіль ВАЗ 21214 «НИВА» державний номер НОМЕР_2 та врахувати його вартість частки при виплаті згідно статуту товариства.
Також позивач посилався на те, що законодавством, зокрема ЗУ «Про господарські товариства» та Статутом товариства визначено, що виплата належної учаснику вартості частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства та провадиться в строк до дванадцяти місяців з дня виходу.
На підставі зазначеного позивачем було здійснено розрахунок вартості частини майна товариства пропорційно його частці у статутному капіталі та встановлено, що вартість частини майна, яка належить до виплати позивачу складає 2041400 грн. Крім того, зазначено, що вартість частини майна товариства пропорційна 20% частки позивача у статутному капіталі товариства, з урахуванням часткової виплати (у грошовому та майновому виразі) складає 1179429 грн. 25 коп.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю з підстав викладених у позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні, у відзиві на позовну заяву та у додаткових поясненнях просили суду відмовити у задоволенні позову. Крім того, зазначили, що позивачем взагалі було подано три заяви. Представники позивача вважають моментом виходу ОСОБА_1 зі складу засновників товариства 13.06.2013 р., тобто з моменту подання нотаріально завіреної заяви.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі подані у справу докази, суд встановив :
22 лютого 2013 року ОСОБА_1 звернувся до ТОВ ім. Богдана Хмельницького із заявою від 25.01.2013 р. про вихід зі складу учасників товариства з 01.03.2013 р.
Протоколом № 3 від 01.03.2013 р. загальних зборів учасників ТОВ ім. Богдана Хмельницького було розглянуто зазначену заяву та прийнято рішення про виключення ОСОБА_1 із складу учасників товариства.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про господарські товариства» при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі.
Пунктом 28 постанови Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 №13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» передбачено, що вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про господарські товариства" зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства.
Товариство зобов'язане у п'ятиденний строк повідомити орган, що провів реєстрацію, про зміни, які сталися в установчих документах, для внесення необхідних змін до державного реєстру.
Частиною 3 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається, зокрема, завірена в установленому порядку, або нотаріально посвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально посвідчений документ про передання права засновника (учасника) іншій особі.
Відповідно до ст. 75 Закону України "Про нотаріат" нотаріуси, посадові особи виконавчих комітетів сільських, селищних, міських Рад народних депутатів, які вчиняють нотаріальні дії, засвідчують вірність копій документів, виданих підприємствами, установами і організаціями за умови, що ці документи не суперечать законові, мають юридичне значення і засвідчення вірності їх копій не заборонено законом.
Вірність копії документа, виданого громадянином, засвідчується у тих випадках, коли справжність підпису громадянина на оригіналі цього документа засвідчена нотаріусом або посадовою особою виконавчого комітету сільської, селищної, міської Ради народних депутатів чи підприємством, установою, організацією за місцем роботи, навчання, проживання чи лікування громадянина.
Пунктами 1, 4 глави 9 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом МЮУ 22.02.2012 №296/5, встановлено тексти договорів, заповітів, довіреностей, свідоцтв, актів про морські протести та протести векселів, перекладів у разі засвідчення нотаріусом вірності перекладу документа з однієї мови на іншу, заяв, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису, за винятком заяв у електронній формі заяв та примірників документів, що залишаються у справах нотаріуса, а також дублікатів нотаріальних документів, викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів з лицьового та зворотного боку цих бланків.
При вчиненні нотаріальних дій, що потребують прикладення власноручного підпису осіб, нотаріус перевіряє справжність підпису цих осіб шляхом здійснення ними підпису у його присутності. Встановлення їх особи здійснюється за документами, визначеними Законом України "Про нотаріат".
Отже, для виготовлення нотаріально посвідченої копії заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників) товариства, яка подається товариством для внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, необхідно оригінал заяви, справжність підпису фізичної особи на якому засвідчена нотаріусом, або учасник товариства повинен особисто підтвердити, що така заява підписана ним.
Таким чином, подана позивачем заява від 25.01.2013 р. у простій письмовій формі є неналежно оформленою та не може бути підставою для прийняття загальними зборами рішення про виключення учасника з товариства, проведення відповідних виплат та внесення змін до установчих документів. Такої ж правової позиції дотримується Вищий господарський суду у постанові від 09.11.2010 та Верховний суд України у постанові від 14.03.2011 по справі № 12/198.
Так, заява ОСОБА_1 про вихід його зі складу учасників товариства була нотаріально засвідчена лише 13 червня 2013 року, а потім вручена товариству.
Протоколом № 7 від 13.06.2013 р. загальних зборів учасників ТОВ ім. Богдана Хмельницького було розглянуто зазначену заяву та прийнято рішення про виключення ОСОБА_1 із складу учасників товариства.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для звернення ОСОБА_1 до господарського суду була заява від 25.01.2013 р. у простій письмовій формі, яка була вручена ТОВ ім. Богдана Хмельницького 22.02.2013 р. (а.с. 42).
Відповідно до ст. 22 ГПК України до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Позивач даним правом не скористався. На момент розгляду даної справи не має можливості змінити підставу позову.
Оскільки підставою для звернення позивача до суду є заява від 25.01.2013 р., яка не відповідає вимогам чинного законодавства, то суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення вартості належної ОСОБА_1 частини майна товариства, яка дорівнює 1179429 грн. 25 коп.
Враховуючи вищезазначене, позов задоволенню не підлягає.
Враховуючи положення ст.49 ГПК України, суд покладає судові витрати на позивача.
В судовому засіданні 04.06.2014 р. оголошено вступну та резолютивну частини.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
В позові відмовити повністю.
Повний текст рішення складено 06.06.2014 р.
Суддя В.Д. Фролов
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2014 |
Оприлюднено | 12.06.2014 |
Номер документу | 39123127 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Фролов В.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні