Ухвала
від 02.06.2014 по справі 805/4315/13-а
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 червня 2014 року м. Київ К/800/47359/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів :

Головуючого Кошіля В.В.

Суддів Борисенко І.В.

Моторного О.А.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області

на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.08.2013

та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08.07.2013

у справі № 805/4315/13-а

за позовом Державного підприємства «Підприємство Сніжнянської виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 127)»

до Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області

про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Підприємство Сніжнянської виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 127)» звернулось до суду з позовом про зобов'язання Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби прийняти рішення про визначення податкового боргу Державного підприємства «Підприємство Сніжнянської виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 127)» з податку на додану вартість у розмірі 310 171,63 грн. безнадійним та такими, що підлягає списанню.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08.07.2013, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.08.2013, позов задоволено; зобов'язано відповідача прийняти рішення про визначення податкового боргу позивача з податку на додану вартість в сумі 310 171,63 грн. безнадійним та таким, що підлягає списанню та вчинити дії щодо списання заборгованості з податку на додану вартість на суму 310 171,63 грн.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій; прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно витягу з облікової картки позивача та акту звірки розрахунків платника з бюджетом, станом на 01.08.2008 у останнього наявний податковий борг з податку на додану вартість в сумі 688 990,72 грн.

За період з 01.01.2008 по 01.01.2011 в рахунок погашення зазначеного податкового боргу позивачем було сплачено суму у розмірі 66 800 грн., що підтверджується бухгалтерськими документами.

Рішенням Державної податкової інспекції в м. Сніжному Донецької області від 30.11.2009 № 2/24-014-24 позивачу списаний безнадійний податковий борг з податку на додану вартість у сумі 312 019,09 грн.

Торезькою об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області Державної податкової служби не списано безнадійний податковий борг який виник станом до 01.01.2008, оскільки в обліку такий борг не рахувався, що стало можливим внаслідок перерозподілу сплачених поточних платежів в рахунок погашення податкового боргу за минулі роки.

Згідно постанови Донецького окружного адміністративного суду від 07.10.2009 по справі № 2а-13156/09/0570 (яка набрала законної сили) судом зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Сніжному внести зміни до облікової картки ДП «Підприємство Сніжнянської виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 127)» щодо правильного відображення погашення з 01.07.2006 по 01.07.2009 податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 234 370 грн., визначених підприємством у платіжних дорученнях з урахуванням призначення платежів.

Згідно розрахунку безнадійного боргу з податку на додану вартість, наданого позивачем, залишок безнадійної заборгованості, яка підлягає списанню складає загалом 310 171,63 гривень.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16.07.2012 по справі № 2а/0570/6539/2012 (яка набрала законної сили) судом зобов'язано Торезьку ОДПІ внести зміни до облікової картки ДП «Підприємство Сніжнянської виправної колонії (№ 127)» шляхом відображення погашення податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 67 500 грн., визначених підприємством у платіжних дорученнях з 01.04.2010 по 31.12.2010, з урахуванням призначення платежів.

Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.

Згідно з п. 101.1 ст. 101 Податкового кодексу України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нарахована на такий податковий борг.

Відповідно до пп. 101.2.3 п. 101.2 ст. 101 цього Кодексу під терміном «безнадійний» слід розуміти податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений Податковим кодексом України , який згідно статті 102 цього Кодексу складає 1095 календарних днів.

Пунктом 101.5 статті 101 Податкового кодексу України визначено, що органи Державної податкової служби повинні щоквартально проводити списання безнадійного податкового боргу.

Підпунктом 7.1.1 пункту 7.1 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею..

Згідно з п. 6 ст. 7 Закону України «Про Національний банк України» Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22 , зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України від 21.01.2004 № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученням власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї інструкції.

Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами», який є спеціальним законом з податків питань оподаткування і встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу самостійно визначеного платником податків. Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7. ст. 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

Відповідно до пп. пп. 18.2.1, 18.2.3 п. 18.2 ст. 18 зазначеного Закону, підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Під терміном «безнадійний» слід розуміти податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом; податкові органи здійснюють щоквартальне списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання визначається центральним податковим органом за узгодженням з Міністерством фінансів України.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами» за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

За встановлення в судовому порядку наявності підстав для списання безнадійної податкової заборгованості позивача з податку на додану вартість у розмірі 310 171,63 грн., яка встановлена в судовому порядку з підтвердженням матеріалів справи, то вказана сума підлягає списанню у визначеному законом порядку, як безнадійна.

Зважаючи на вказані обставини, відсутність порушень норм матеріального та процесуального права, висновок судів першої та апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог є вірним, а касаційна скарга відповідача - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220 1 , 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області відхилити.

Ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.08.2013 та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08.07.2013 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий В.В. Кошіль Судді І.В. Борисенко О.А. Моторний

СудВищий адміністративний суд України
Дата ухвалення рішення02.06.2014
Оприлюднено16.06.2014
Номер документу39198457
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —805/4315/13-а

Ухвала від 28.08.2013

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Сухарьок М.Г.

Ухвала від 05.08.2013

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Сухарьок М.Г.

Ухвала від 30.05.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Кошіль В.В.

Ухвала від 02.06.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Кошіль В.В.

Ухвала від 28.08.2013

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Сухарьок М.Г.

Ухвала від 05.08.2013

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Сухарьок М.Г.

Ухвала від 23.05.2013

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Бойко М.І.

Постанова від 08.07.2013

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Бойко М.І.

Ухвала від 27.06.2013

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Бойко М.І.

Ухвала від 14.05.2013

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Бойко М.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні