ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" травня 2014 р. м. Київ К/800/57456/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2013 року у справі № 823/2256/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до Державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр держсанепідемелужби України», Державного закладу «Черкаська обласна санітарно-епідеміологічна станція» про стягнення боргу по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій, -
в с т а н о в и л а:
У червні 2013 року Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області звернулося до суду з позовом до Державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр держсанепідемелужби України» та Державного закладу «Черкаська обласна санітарно-епідеміологічна станція» про стягнення боргу по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 26 липня 2013 року адміністративний позов задоволено. Стягнуто з Державного закладу «Черкаська обласна санітарно-епідеміологічна станція» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області 9 171 грн. 80 коп. боргу по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій за період січень-травень 2013 року.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2013 року скасовано постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 липня 2013 року та прийнято нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанцій, Управління Пенсійною фонду України в м. Черкасах Черкаської області звернулося з касаційною скаргою, у якій просить її скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції. Касаційна скарга обґрунтована неправильним застосуванням апеляційним судом норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судами та обґрунтованості застосування норм матеріального права до спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів вбачає підстави до її задоволення, з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, Державна установа «Черкаський обласний лабораторний центр держсанепідемелужби України» згідно з витягом з ЄДРЮОФОП є юридичною особою, зареєстрованою в установленому законодавством порядку 01.12.2012р., код 38469768.
Державний заклад «Черкаська обласна санітарно-епідеміологічна станція» відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.09.2012р. № 176-о «Про ліквідацію бюджетних закладів, установ і організацій, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України» ліквідований без встановлення правонаступника із зняттям з обліку в податкових органах, Фонду соціального страхування та Пенсійного фонду України.
Запис про припинення юридичної особи Державний заклад «Черкаська обласна санітарно-епідеміологічна станція» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не внесений. Відповідно до витягу із вказаного реєстру зазначена юридична особа перебуває в стані припинення за рішенням її засновників.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки процедура ліквідації Державного закладу «Черкаська обласна санітарно-епідеміологічна станція» ще не завершена, а Державна установа «Черкаський обласний лабораторний центр держсанепідемелужби України» не є його правонаступником, то у першого наявний обов'язок щодо відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій у відповідності до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з недоведеності позивачем того, що Державний заклад «Черкаська обласна санітарно-епідеміологічна станція» є правонаступником Державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр держсанепідемелужби України», у зв'язку з чим відсутні підстави для стягнення з відповідача фактичних витрат Управління Пенсійною фонду України в м. Черкасах на виплату і доставку пенсій за період січень-травень 2013 року.
Колегія суддів вважає висновки апеляційного суду помилковими, а суду першої інстанції - обґрунтованими, з огляду на наступне.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, повинні вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, до досягнення працівниками загальновстановленого пенсійного віку: чоловікам - 60 років, жінкам - 55 років, в таких розмірах: 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 % до 100 % розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах за списком N 2, затверджених постановою КМУ від 16.01.2003 р. N 36, і за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Таким чином, відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, призначених за списком № 2, мають здійснюватися відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п."б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п. "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам; трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі; жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі; жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 6 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Розділу 15 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За приписами пункту 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствами до 20-го січня поточного року протягом десяти днів з новопризначених пенсій.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що визначено пунктом 6.8 Інструкції.
Право на звернення до суду з позовом про стягнення суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 виникає у позивача з 25-го числа кожного місяця, за який позивач просить стягнути заборгованість.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, ОСОБА_1 працювала повний робочий день на посаді зі шкідливими умовами праці та отримувала пільгову пенсію за списком № 2.
Витрати Управління Пенсійною фонду України в м. Черкасах Черкаської на виплату та доставку пенсії ОСОБА_1 згідно з довідками-розрахунками за січень-травень 2013 року склали в сумі 9 171,80 грн., яка підлягає відшкодуванню за рахунок Державного закладу «Черкаська обласна санітарно-епідеміологічна станція».
Повідомлення про розрахунок були належним чином направлені закладу, ним отримані та неоскаржені.
Зважаючи на викладені норми та обставини, колегія суддів знаходить вірним висновок суду першої інстанції про те, що Державна установа «Черкаський обласний лабораторний центр держсанепідемелужби України» не є правонаступником Державного закладу «Черкаська обласна санітарно-епідеміологічна станція», процедура припинення якого не завершена, у зв'язку з чим останній несе зобов'язання по відшкодування Пенсійного фонду України області витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за січень-травень 2013р. в розмірі 9 171,80 грн.
Отже, суд першої інстанції обґрунтовано дійшов до висновку про те, що дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської по стягненню з Державного закладу «Черкаська обласна санітарно-епідеміологічна станція» заборгованості згаданих витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в судовому порядку здійснені на підставі п. "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. 6 Інструкції № 21-1, є правомірними, у зв'язку з чим адміністративний позов підлягав задоволенню.
З огляду на викладене, судом апеляційної інстанції помилково скасовано постановлену відповідно до закону постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 липня 2013 року.
Відповідно до ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220, 222, 226, 230, 231 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2013 року у справі № 823/2256/13-а скасувати, залишивши в силі постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 липня 2013 року.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 238, 239-1 КАС України.
Судді:
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2014 |
Оприлюднено | 17.06.2014 |
Номер документу | 39213325 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Васильченко Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні