Рішення
від 10.06.2014 по справі 911/1067/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" червня 2014 р. Справа № 911/1067/14

Суддя Черногуз А.Ф., розглянувши справу за позовом Прокурора Володарського району Київської області в інтересах держави в особі Володарської селищної ради Київської області до Приватного підприємства «Володарський пінопласт» про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,

Представники:

прокуратури: Івашин О.Є. (посв. № 024909);

позивача: не з'явились;

відповідача: Кучерявий В.О.(дов. б/н від 29.04.2014 ).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У провадженні господарського суду Київської області знаходиться справа за позовом Прокурора Володарського району Київської області в інтересах держави в особі Володарської селищної ради Київської області до Приватного підприємства «Володарський пінопласт» про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор посилається на ухилення відповідача від внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині орендної плати.

Ухвалою господарського суду Київської області від 01.04.2014 порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 15.04.2014.

Ухвалою від 15.04.2014 розгляд справи було відкладено на 29.04.2014

Ухвалою від 29.04.2014 розгляд справи було відкладено на 20.05.2014.

20.05.2014 через канцелярію господарського суду Київської області надійшло клопотання відповідача про продовження строку розгляду справи та відкладення судового розгляду.

Ухвалою від 20.05.2014 вказане клопотання було задоволено, продовжено строк розгляду справи на 15 днів, розгляд справи відкладено на 03.06.2014.

Ухвалою від 03.06.2014 розгляд справи було відкладено на 10.06.2014.

10.06.2014 через канцелярію господарського суду Київської області надійшло клопотання відповідача про зупинення провадження у справі у зв'язку із розглядом пов'язаної з нею справи № 911/2230/14 господарським судом Київської області.

Відповідно до ст. 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

Відповідачем не було подано суду доказів розгляду такої справи господарським судом Київської області, а відтак суд в задоволенні вказаного клопотання відмовляє.

Крім того, відповідачем було подано клопотання про залишення позову без розгляду, обґрунтоване тим, що ухвалою від 15.04.2014 судом було зобов'язано прокуратуру та позивача подати суду оригінали документів (для огляду), які додані до позовної заяви; докази оприлюднення рішення Володарської селищної ради від 08.02.2011 № 90-4(п)-VI та затверджених розмірів нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до ст. 81 Господарського процесуального кодексу України господарський суд залишає позов без розгляду, зокрема, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані господарським судом матеріали, необхідні для вирішення спору, або представник позивача не з'явився на виклик у засідання господарського суду і його нез'явлення перешкоджає вирішенню спору.

Суд зазначає, що із супровідними листами через канцелярію господарського суду 29.04.2014 та 20.05.2014 прокуратурою було подано усі витребувані документи, в процесі судового розгляду оригінали необхідних документів подавались суду для огляду, відтак, суд відмовляє в задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду.

В судовому засіданні 10.06.2014 суд заслухав пояснення представників прокуратури та відповідача. Позивач в судове засідання не з'явився.

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої ст. 64 та ст. 87 Господарського процесуального кодексу України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. (Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції»)

Враховуючи, що сторони були належним чином повідомлені про судове засідання та те, що реалізація норми ст. 38 Господарського процесуального кодексу України щодо витребування господарським судом у сторін документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору, безпосередньо залежить від суб'єктивної реалізації сторонами їх диспозитивного права подавати та витребовувати через суд докази, а також враховуючи положення п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, який визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарський суд вважає, що судом в межах наданих повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе розглядати справу за наявними у справі документами.

10.06.2014 відповідно до ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

Встановив:

08.02.2008 між Володарською селищною радою Київської області (орендодавець) та Приватним підприємством «Володарський пінопласт» (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований у Володарській селищній раді про що в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 11.02.2008 № 188 та зареєстрований у Володарському районному відділі КРФ ДП «Центр ДЗК» про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 19.02.2008 № 04.08.327.00004, відповідно до п.п. 1, 2 якого орендодавець передає згідно рішення одинадцятої сесії п'ятого скликання Володарської селищної ради Київської області за № 629-11-V від 25.07.2007, а орендар приймає в довгострокове користування на умовах оренди земельну ділянку несільськогосподарського призначення загальною площею 0,4528 га для обслуговування нежитлової будівлі, що знаходиться за адресою: смт Володарка по вул. Загороднього під № 9 Володарського району Київської області. Земельна ділянка передається в оренду строком на 49 років.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно висновку з технічної документації Володарського районного відділу земельних ресурсів № 269 від 29.01.2008 року становить 59255,40 грн (п. 5 договору).

Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем щорічно у формі та розмірі: 5178,69 грн щорічно згідно рішення чотирнадцятої сесії п'ятого скликання Володарської селищної ради від 18.12.2007 року за № 757-14-V. Орендну плату вносити щомісячно в розмірі 431,53 грн на рахунок Володарської селищної ради з подальшим врахуванням коефіцієнта індексації не пізніше п'ятнадцятого числа наступного за звітом.

Згідно п. 13 договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів у т.ч. внаслідок інфляції.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав і обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини. Однією з підстав виникнення господарського зобов'язання згідно ст. 174 Господарського кодексу України, є господарський договір.

Відповідно до ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України, до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 792 Цивільного кодексу України визначено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі визначається як засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що однією з істотних умов договору оренди земельної ділянки є орендна плата.

Статтею 96 Земельного кодексу України встановлено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Відповідно до ст. 6 Цивільного кодексу України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Згідно з ст. 15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі.

Згідно п. 288.1. ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до п. 288.5.1. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Виходячи з цього, судом встановлено, що спірний договір в частині нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати не відповідає вимогам чинного законодавства, а отже повинен бути приведений у відповідність з останніми, що й стало підставою заявленого позову.

Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Рішенням Володарської селищної ради від 08.02.2011 № 90-4(п)-VI затверджено розроблену землевпорядною організацією ТОВ «БломІнфо Юкрейн» технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель смт Володарка Володарської селищної ради Володарського району Київської області, вказані дані з нормативної грошової оцінки земель введено в дію з 01.01.2011

Рішенням Володарської селищної ради від 12.03.2013 № 829-21-VI було встановлено внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 08.02.2008 року № 256 укладеного між Володарською селищною радою та ПП «Володарський пінопласт», пункт 9 розділу ІІІ «орендна плата» викласти в такій редакції «Орендна плата вноситься орендарем щорічно в 5 кратному розмірі земельного податку, що встановлений для даної земельної ділянки, відповідно до ст. 287 Податкового кодексу України».

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 461 від 13.05.2014, наданого Відділом Держземагенства у Володарському районі Київської області нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 921855,52 грн.

Відповідно до Порядку оприлюднення нормативно-правових актів Володарської селищної ради, затвердженого Рішенням Володарської селищної ради від 11.01.2011 № 88-03-VI нормативно-правові акти набирають чинність з дня їх офіційного оприлюднення шляхом оголошення державною мовою телерадіокомпанією «Грант», або розміщення на інформаційних стендах розміщених на території селища, якщо радою не встановлений більш пізній строк введення їх у дію.

Відповідно до довідки № 102 від 10.02.2011, наданої ТОВ «Телерадіокомпанія «Грант» рішення Володарської селищної ради № 90-4(п)-VI було озвучено в ефірі 10.02.2011.

Так, на виконання вимог законодавства та Рішень Володарської селищної ради від 08.02.2011 № 90-4(п)-VI та від 12.03.2013 № 829-21-VI позивач звернувся до відповідача з листом № 02-20/95 від 10.04.2013 яким пропонував внести зміни до договору, привівши його у відповідність чинному законодавству, та до якого додав проект додаткової угоди (докази надсилання містяться в матеріалах справи).

Вказаний лист був залишений відповідачем без відповіді та задоволення.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди землі є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору). Аналогічна правова позиція викладена в Постанові пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»

Оскільки, сторонами в договорі оренди в п. 13 передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою, враховуючи що вищезазначені рішення Володарської селищної ради не оскаржувались та є чинними, це є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої договором.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що вимога прокуратури про внесення змін до п. 5 та п. 9 договору є обґрунтованою, доведеною належними та допустимими доказами, відповідачем не спростованою, а відтак такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до п. 5 договору оренди земельної ділянки від 08.02.2008, зареєстрованого у Володарській селищній раді про що в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 11.02.2008 № 188 та зареєстрованого у Володарському районному відділі КРФ ДП «Центр ДЗК» про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 19.02.2008 № 04.08.327.00004, укладеного між Володарською селищною радою Київської області (код ЄДРПОУ 04359732) та Приватним підприємством «Володарський пінопласт» (код ЄДРПОУ 34161326) виклавши його у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 921855,52 грн (дев'ятсот двадцять одна тисяча вісімсот п'ятдесят п'ять гривень п'ятдесят дві копійки)»

3. Внести зміни до п. 9 договору оренди земельної ділянки від 08.02.2008, зареєстрованого у Володарській селищній раді про що в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 11.02.2008 № 188 та зареєстрованого у Володарському районному відділі КРФ ДП «Центр ДЗК» про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 19.02.2008 № 04.08.327.00004, укладеного між Володарською селищною радою Київської області (код ЄДРПОУ 04359732) та Приватним підприємством «Володарський пінопласт» (код ЄДРПОУ 34161326) виклавши його у наступній редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у 5 (п'яти) кратному розмірі земельного податку, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки виконаного Відділом Держземагенства у Володарському районі Київської області».

4. Стягнути з Приватного підприємства «Володарський пінопласт» (код ЄДРПОУ 34161326) в дохід Державного бюджету 2436,00 грн судового збору.

5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 13.06.2014.

Суддя А.Ф. Черногуз

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення10.06.2014
Оприлюднено20.06.2014
Номер документу39257583
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1067/14

Ухвала від 28.04.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д.Г.

Ухвала від 10.04.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д.Г.

Ухвала від 22.10.2014

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д.Г.

Постанова від 10.09.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Майданевич А.Г.

Ухвала від 06.10.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Мартюк А.І.

Ухвала від 06.10.2014

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д.Г.

Ухвала від 04.07.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Майданевич А.Г.

Рішення від 10.06.2014

Господарське

Господарський суд Київської області

Черногуз А.Ф.

Ухвала від 01.04.2014

Господарське

Господарський суд Київської області

Черногуз А.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні