30/44-09-1184
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" травня 2009 р.Справа № 30/44-09-1184
За зустрічним позовом: Державна судноплавна компанія «Чорноморське морське пароплавство»
До відповідача: Приватне підприємство «TAITI-S»
Про стягнення та розірвання договору
Суддя РОГА Н.В.
Представники:
Від позивача: Марєєв В.В. –згідно довіреності
Від відповідача: Поплавський Д.П. –довіреність від 27.12.2008 р.
СУТЬ СПОРУ: Позивач - Приватне підприємство «TAITI-S»(далі - ПП «TAITI-S»), звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Державної судноплавної компанії (далі - ДСК) «Чорноморське морське пароплавство» про зобов'язання усунути перешкоди у користуванні нежитловими приміщеннями загальною площею 34, 60 кв.м. та 15, 50 кв.м., розміщеними на першому поверсі в семиповерховій адміністративній будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Піонерська, 30 (вул. Сергія Варламова, 30).
Відповідно до п.5 ст.81 ГПК України господарський суд залишає позов без розгляду, якщо представник позивача без поважних причин не подав витребуваних судом матеріалів справи, не з'явився на виклик у засідання господарського суду і його нез'явлення перешкоджає вирішенню спору. Як вбачається з матеріалів справи, представник позивача за первісним позовом –ПП „TAITI-S” в судові засідання не з'являвся, про поважність причин нез'явлення суд не повідомив. Нез'явлення представника ПП „TAITI-S” в судові засідання перешкоджає вирішенню спору. На підставі викладеного 12 травня 2009 р. судом винесено відповідну ухвалу про залишення позову ПП «TAITI-S» без розгляду.
В ході розгляду справи до суду надійшла зустрічна позовна заява ДСК «Чорноморське морське пароплавство»до ПП «TAITI-S»про стягнення заборгованості за договором позички № ДО-1725 від 14.05.2007 р. та договором ВЕВ № ОД-1726 від 14.05.2007 р. у сумі 9 675 грн. 60 коп., компенсації (штраф) у сумі 8 455 грн. 57 грн. та розірвання вищезазначених договорів.
Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на її задоволенні.
Письмових та усних заперечень на зустрічний позов від відповідача до суду не надходило.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника ДСК «Чорноморське морське пароплавство», суд встановив:
14 травня 2007 р. між ДСК „Чорноморське морське пароплавство” (Позикодавець) та ПП „TAITI-S” (Користувач) був укладений Договір позички №ОД-1725, згідно якого Позикодавець зобов'язався передати, а Користувач прийняти позичку у тимчасове платне користування, у вигляді нежитлового приміщення загальною площею 34, 60 кв. м, яке розміщено на першому поверсі в семиповерховій адміністративній будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Піонерська, 30 (вул. Сергія Варламова, 30), що знаходиться на балансі ДСК “ЧПМ”.
01 червня 2007 р. сторони склали Акт приймання-передачі майна за договором позички № ОД-1725 від 14.05.2007 р.
Згідно п. 3.1. Договору позички № ОД-1725 розмір плати за користування позичкою визначається за домовленістю сторін і становить за перший місяць користування (червень 2007 р.) –1 563 грн. 31 коп. без урахування ПДВ та, відповідно до п. 3.2. даного Договору, розмір плати за користування позичкою за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної позички за попередній місяць на індекс інфляції на наступний місяць.
02 липня 2007 р. сторони за Договором підписали Додаткову угоду № ОД-1807 про зміну та доповнення умов договору позички № ОД-1725 від 14.05.2007р., якою доповнили п.1.1, де зазначили що Позикодавець додатково передає, а Користувач приймає позичку в тимчасове платне користування, у вигляді нежитлового приміщення загальною площею 15, 50 кв.м., розміщеною на першому поверсі семиповерхової адміністративної будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Піонерська, 30 (вул. Сергія Варламова, 30), що знаходиться на балансі ДСК “ЧПМ”.
Крім того п. 3.1 встановили розмір плати за користування позичкою, у вигляді додатково переданих у користування приміщень площею 15, 50 кв.м. яка визнаються за домовленістю сторін і становить за перший місяць користування (липень 2007 р.) –375 грн. 75 коп. без урахування ПДВ.
Пунктом 3.3. договору передбачено, що Користувач –ПП „TAITI-S” щомісяця здійснює авансовий платіж за позичку шляхом перерахування відповідних платежів на поточний рахунок позивача за кожний календарний місяць до 5 числа. Крім того, згідно п. 3.4 договору, щомісяця до 15 числа позичкодавець виставляє користувачеві рахунок на передоплату й перерахунок за попередній календарний місяць із урахуванням корегування розміру позички у зв'язку зі зміною індексу інфляції. Користувач зобов'язаний здійснити авансовий платіж відповідно умов, визначених п.п.3.3 даного договору, у розмірі плати за попередній місяць і зробити доплату на підставі виставленого рахунку не пізніше 20 числа поточного місяця, самостійно одержавши від Позичкодавця оформлений рахунок.
14.05.2007 р. між ДСК “Чорноморське морське пароплавство” та ПП „TAITI-S” був укладений договір (ВЕВ) № ОД-1726 про відшкодування експлуатаційних витрат на утримання майна і надання комунальних послуг до договору позички № ОД-1725 від 14.05.2007 р., згідно умов якого ДСК “ Чорноморське морське пароплавство” (Балансоутримувач) забезпечує утримання будівель, споруд, що знаходяться за адресою: м. Одеса, вул. Піонерська, 30 (вул. Сергія Варламова, 30), загальною площею 19 821, 50 кв.м. та прибудинкової території, а „Користувач” відшкодовує витрати, пов'язані з утриманням будівлі пропорційно до займаної ним площі.
Згідно умов п.2.1 даного договору розмір щомісячної плати визначається за домовленістю сторін додатком 11.1 до Договору, який є невід'ємною частиною договору.
Пунктами 2.2., 2.4. даного договору передбачено, що Користувач щомісяця здійснює авансовий платіж шляхом перерахування відповідних платежів на поточний рахунок за кожний календарний місяць до 5 числа. Балансоутримувач виставляє Користувачу рахунки на передоплату за цим договором та оплату додаткових послуг, визначених у п.п. 2.3.1., 2.3.2. та акти наданих послуг за попередній календарний місяць.
Позивач зазначив, що у встановлені договором строки ДСК «Чорноморське морське пароплавство»були виставлені рахунки за користування майном та вручені ПП „TAITI-S”. Проте відповідач не виконував належним чином прийняті на себе зобов'язання щодо оплати грошових коштів за отримані послуги, у зв'язку з чим за ним станом на 30.03.2009 р. утворилася заборгованість перед позивачем у сумі 9 675 грн. 60 коп.
У відповідності до п. 8.2. договору позички №ОД-1725 зазначено, що даний договір може бути розірвано достроково позичкодавцем в односторонньому порядку з письмовим попередженням користувача за 10 календарних днів, а майно повернуто, якщо користувач має заборгованість за користування позичкою або ВЕВ більше 15 днів.
Відповідно до 8.2.1 Користувач зобов'язаний звільнити приміщення протягом 10 календарних днів від дня відправлення письмово попередження Позикодавця. Крім того, згідно п. 8.2.2 дострокове розірвання Договору не звільняє Користувача від погашення заборгованості і оплати штрафних санкцій за користування позичкою та ВЕВ, які повинні бути сплачені до дня підписання сторонами Акту приймання –передачі.
Пунктом 8.2.3. договору позички у випадку затримки повернення майна відповідно до п.8.2.1., або невиконанні умов передбачених п.8.2.2 з Користувача стягується додатково компенсація (штраф) на користь Позикодавця у розмірі суми користування позичкою і ВЕВ за два останніх календарних місяці. Зазначена компенсація сплачується незалежно від сум пов'язаних з погашенням заборгованості та інших платежів, передбачених даним договором. На підставі зазначених вище пунктів Договорів позивач просить також стягнути з відповідача штраф у сумі 8 455 грн. 57 коп.
З метою досудового врегулювання спору 05.03.2009 р. ДСК “ Чорноморське морське пароплавство” направило ПП „TAITI-S” претензію на суму 5 194 грн.. 60 коп. та про дострокове розірвання договору позички в односторонньому порядку.
В обґрунтування позову позивач посилається на ст.ст.525, 526, 530 Цивільного кодексу України, ст.ст.188, 220, 231 Господарського кодексу України.
Відповідач доказів належного виконання договорів до суду не надав.
Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:
Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Відповідно до ст.16 цього ж Кодексу, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту права є припинення правовідношення.
Відповідно до ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст.628 ЦК України).
Згідно ч. 3 ст.827 ЦК України, до договору позички застосовуються положення глави 58 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що укладаючи договір позички № ОД-1725 та договір на відшкодування експлуатаційних витрат Балансоутримувача № ОД-1726 сторони за цими договорами прийняли на себе ряд зобов'язань. Так, ПП „TAITI-S” прийняло на себе зобов'язання щодо оплати за користування позичкою та відшкодування Балансоутримувачу експлуатаційних витрат по утриманню майна.
Відповідно до п. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно ст. 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору, Цивільного кодексу України та інших правових актів. Відповідач доказів належної оплати за договорами № ОД-1725, № ОД-1726 від 14.05.2007 р. до суду не надав.
За таких обставин, вимога позивача щодо стягнення заборгованості за надані послуги у сумі 9675 грн. 60 коп. за договором позички № ДО-1725 та договором ВЕВ № ОД-1726 від 14.05.2007 р. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Як вбачається з матеріалів справи, укладаючи договір позички № ОД-1725 від 14.05.2008 р. ДСК „ЧМП” розраховувало на щомісячне, своєчасне, у встановлений договором строк отримання встановленої договором плати, але не отримало те, на що розраховувало, тому ця вимога позивача є обґрунтованою.
Що стосується вимоги позивача щодо стягнення штрафу у сумі 8 455 грн. 57 грн., то вона не підлягає задоволенню оскільки в обґрунтування цієї вимоги позивач посилається на п.8.2.3.Договору позички № ДО-1725, відповідно до якого у випадку затримки повернення майна відповідно до п.8.2.1., або невиконанні умов передбачених п.8.2.2 з Користувача стягується додатково компенсація (штраф) на користь Позикодавця у розмірі суми користування позичкою і ВЕВ за два останніх календарних місяці. Але, з матеріалів справи не вбачається , що у відповідача вже виникло зобов'язання щодо повернення об'єкту оренди , яке він порушив. Тому, у суду не має підстав для застосування до ПП „ТАІТІ- S” штрафних санкцій по Договору позички № ДО-1725.
Судові витрати по сплаті держмита, витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача згідно зі ст.ст.44,49 ГПК України
Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд, –
ВИРІШИВ:
1. Зустрічну позовну заяву Державної судноплавної компанії „Чорноморське морське пароплавство” задовольнити частково.
2. Розірвати Договір позички №ОД-1725, укладений 14 травня 2007 р. між Державною судноплавною компанію „Чорноморське морське пароплавство” та Приватним підприємством „ТАІТІ - S” .
3. Стягнути з Приватного підприємства „ТАІТІ - S” (65012, м. Одеса, пров. Курортний, 2, код ЄДРПОУ 32901001) на користь Державної судноплавної компанії „Чорноморське морське пароплавство” (65026, М. Одеса, вул. Ланжеронівська, 1, код ЄДРПОУ 01125614, п/р 26009300140000 в ТОВ КБ „СКБ”, м. Одеса, МФО 388313) заборгованість у сумі 9 675 грн. 60 коп., витрати по сплаті державного мита у сумі 187 грн., витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 118 грн.
4. В задоволенні іншої частини позову –відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення підписане 18 травня 2009р.
Суддя Рога Н. В.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2009 |
Оприлюднено | 30.06.2009 |
Номер документу | 3934320 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні