КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" червня 2014 р. Справа№ 910/24423/13
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Мартюк А.І.
суддів: Зубець Л.П.
Новікова М.М.
при секретарі Фесенко А.В.
за участю представників
від позивача: Ковалдо А.М., дов. б/н від 05.12.2013р.
від відповідача: Кутуркін А.А., дов. № 91/2013/07/18-1 від 18.07.2013р.
розглянувши у відкритому
судовому засіданні
апеляційну скарги Публічного акціонерного товариства "Київенерго" та
Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопостач
2010"
на рішення Господарського суду м. Києва
від 17.03.2014 р.
у справі № 910/24423/13 (головуючий суддя Мельник В.І.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю
"Енергопостач 2010"
до Публічного акціонерного товариства "Київенерго"
про спонукання до укладення договору.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду м. Києва від 17.03.2014р. у справі № 910/24423/13 позов задоволено частково.
Визнано договір № 1471-13 від 31.10.2013р. укладеним, з урахуванням положень протоколу розбіжностей в редакціях, затверджених судом, зокрема:
Абзац перший Преамбули викладено в редакції ПАТ Київенерго: "ПАТ "Київенерго", надалі - "Товариство", що діє на підставі ліцензії на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами серія АГ № 578469 від 14.07.2011р. та ліцензії електричної енергії за регульованим тарифом серія АГ № 578468 від 14.07.2011р., в особі Генерального директора Фоменка Олександра Валерійовича, який діє на підставі Статуту, та"
Пункт 1.1. Розділу 1 викладено в редакції ПАТ Київенерго: "За цим договором (далі - договір) Товариство зобов`язується передавати електричну енергію, куповану ПНТ на Оптовому ринку електричної енергії України або власного виробництва, місцевими (локальними) електромережами до Споживачів ПНТ, зазначених у Переліку Споживачів, які отримують електроенергію від ПНТ (Додаток 1, який є невід`ємною частиною цього Договору), та надавати інформаційні послуги відповідно до умов цього Договору, а ПНТ зобов`язується здійснювати оплату отриманих послуг відповідно до умов цього Договору".
Пункт 1.3 Розділу 1 викладено в редакції ПАТ Київенерго: " 1.3 Товариство передає електричну енергію електромережами, які перебувають на балансі Товариства, з урахуванням обсягів технологічних витрат електроенергії у мережах Товариства, що визначаються на підставі економічних коефіцієнтів нормативних технологічних витрат електроенергії на передачу місцевими (локальними) електромережами 1 класу напруги та економічних коефіцієнтів технологічних витрат електроенергії на передачу місцевими (локальними) електромережами 2 класу напруги, затверджених НКРЕ, від точок постачання на межі балансової належності електричних мереж, що визначені у Додатку 4 до Договору між Товариством та ДП "Енергоринок", до меж балансової належності споживача(ів) ПНТ, що визначені у Актах розмежування балансової належності і експлуатаційної відповідальності (Додаток 3 до цього Договору, що є його невід`ємною частиною)".
Абзац другий п.2.1 Розділу 2 викладено в редакції ТОВ "Енергопостач 2000": "Вартість додаткових (інформаційних) послуг Товариства не може перевищувати граничні показники, затверджені НКРЕ".
Пункт 2.2. Розділу 2 викладено в редакції ТОВ "Енергопостач 2010": " 2.2. ПНТ на поточний рахунок Товариства здійснює поетапну передоплату вартості послуг з передачі електричної енергії та додаткових (інформаційних) послуг наступним чином: 1-й платіж до 17:00 п`ятого банківського дня 50% та 2-й платіж 50% до 25 числа розрахункового місяця віл вартості послуг Товариства, які визначені згідно з п.2.1 Договору, з подальшим коригуючим платежем не пізніше другого банківського дня наступного розрахункового періоду або зарахування передбачених коштів на наступний розрахунковий період.
За домовленістю Сторін допускається інший графік оплати ПНТ вартості послуг Товариства з передачі електричної енергії та додаткових (інформаційних) послуг".
Розділ 4 викладено в редакції ПАТ Київенерго: 4.1 Умови встановлення автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ) у точках розрахункового обліку споживачів визначені Правилами користування електричної енергії, нормативно-технічними документами та паспортними даними заводу виробника розрахункового засобу обліку електроенергії.
4.2 Комерційний облік переданої та спожитої споживачем ПНТ електричної енергії здійснюється на підставі даних, встановлених за допомогою АСКОЕ, Перелік розрахункових точок обліку наведено у Додатку 4, що є невід'ємною частиною цього Договору, АСКОЕ, споживача має охоплювати всі розрахункові точки обліку електроенергії, бути метрологічно атестованою, прийнятою у промислову експлуатацію та відповідати вимогам:
- Концепції побудови автоматизованих систем обліку електроенергії в умовах енергоринку;
- Технічних вимог до Автоматизованої системи комерційного обліку Оптового ринку електричної енергії України;
- Інструкції про порядок комерційного обліку електричної енергії;
- ДСТУ 2681-94 та Іншим нормативним вимогам.
4.3 Передавання інформації АСКОЕ споживача ПНТ має здійснюватися шляхом експорту файлів або регламентованого доступу до інформації бази даних (БД) за узгодженими протоколами обміну та форматами даних. Передавання Інформації має відбуватися в автоматичному режимі та/або з ініціативи Товариства в обсязі:
- фактичних добових погодинних даних, по кожній точці обліку;
- показників передавання та споживання електроенергії за переліком згідно із зразком, установленим Додатком 5, що є невід'ємною частиною цього Договору;
- добових показань лічильників, згідно з визначеним переліком точок обліку, знятих на 24 годину доби;
- щоденної звітності (макет 30900) тощо. Регламентований доступ до БД АСКОЕ споживача ПНТ має відбуватися автоматично або за запитом Товариства та забезпечувати отримання інформації згідно із зразками, встановленими Додатком 5, Додатком б, макетом 30900.
4.4 У разі постачання електроенергії ПНТ одночасно основному споживачу та всім його субспоживачам, яким електрична енергія постачається тільки через мережі основного споживача ПНТ, встановлення розрахункових приладів диференційного (погодинного) обліку на межі балансової належності між основним споживачем та його субспоживачами не є обов'язковим, крім, випадків передбачених п. 3.35 Правил користування електричною енергією.
4.5 У разі виходу з ладу приладів диференційованого (погодинного) обліку споживання електроенергії (складових вимірювального комплексу) у точці обліку споживача ПНТ використовуються дублюючі прилади диференційованого (погодинного) обліку (складові вимірювального комплексу), а в разі їх відсутності визначення обсягів споживання у таких точках обліку споживача здійснюється за середньодобовим графіком споживання електроенергії п'яти попередніх робочих днів (до моменту виходу з ладу приладів обліку споживання), про що ПНТ повідомляє Товариство негайно. ПНТ зобов'язаний протягом трьох робочих днів з моменту виходу з ладу приладів обліку споживання, але не пізніше ніж на дату подання на погодження Товариству Повідомлення на заявлений обсяг купівлі електричної енергії з ОРЕ на наступний місяць, відновити диференційний (погодинний) облік і письмово повідомити про це Товариство. До отримання письмового підтвердження про відновлення дйференційного (погодинного) обліку та причини виходу з ладу системи погодинного обліку Товариство не погоджує Повідомлення на заявлений обсяг купівлі електричної енергії з ОРЕ на наступний місяць".
Підпункт 4 п.5.1 Розділу 5 викладено в редакції ТОВ "Енергопостач 2010": "4) відмовити ПНТ у погодженні Повідомлення на заявлений обсяг купівлі електричної енергії на ОРЕ на наступний розрахунковий період у разі виникнення заборгованості ПНТ за послуги з передачі електричної енергії";
Підпункт 2 п.6.1 Розділу 6 викладено в редакції ПАТ Київенерго: "2) забезпечити при виконанні ПНТ умов цього Дошговору передачу електроенергії, що належить ПНТ, до споживачів згідно з Додатком 1, які уклали договори купівлі-продажу електроенергії з ПНТ";
Абзац другий пп. 4 п.6.2 Розділу 6 викладено в редакції ТОВ "Енергопостач 2010": - "щоденно до 9:00 надавати в Товариство електронною поштою дані погодинного споживання електроенергії кожним споживачем ПНТ та обсяги власного виробництва електроенергії за попередню добу, розраховані відповідно до постанови НКРЕ від 26.07.2012 № 958 та п.6.1.8 Договору";
Підпункт 7 п.6.2 Розділу 6 викладено в редакції ТОВ "Енергопостач 2010": "ПНТ несе відповідальність за здійснення своєчасної та у повному обсязі оплати за передачу електроенергії та інших додаткових послуг на умовах. визначених цим Договором.
У випадку порушення строків оплати за умовами цього договору Товариство має право нарахувати пеню у розмірі 0,2 % від суми прострочення платежу (але не більше) подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на день прострочення) за коже день прострочення".
Пункт 10.1 Розділу 10 викладено в редакції ПАТ Київенерго: "10.1 Договір набуває чинності з дати його підписання Сторонами і діє до 31.12.2014р".
Пункт 10.2 Розділу 10 частково викладено в редакції ПАТ Київенерго: "10.2 Цей Договір може бути розірваний за ініціативною будь-якої із Сторін за умови письмового повідомлення іншої Сторони не пізніше, ніж 10 банківських днів до терміну розірвання Договору. При цьому останнім днем дії Договору має бути останній календарний день місяця".
Пункт 10.4 Розділу 10 викладено в редакції ПАТ Київенерго: "10.4 Припинення дії цього договору не звільняє Сторони від належного виконання обов`язків, що виникли в період дії цього Договору".
Розділ 11 викладено в редакції ТОВ "Енергопостач 2010": "11. Інші умови".
Пункт 11.2 Розділ 11 викладено в редакції ТОВ "Енергопостач 2010": "Всі додатки до цього договору є його невід`ємною частиною".
Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Київенерго" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопостач 2010» 573 (п`ятсот сімдесят три) грн. 50 коп. - судового збору. В затвердженні інших редакцій договору та стягненні 573,50 грн. судового збору, заявлених у позові - відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням, Публічне акціонерне товариство "Київенерго" звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду м. Києва від 17.03.2014р. у справі № 910/24423/13 та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити в задоволення позовних вимог.
Також, Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергопостач 2010» не погоджуючись з зазначеним рішенням, звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду м. Києва від 17.03.2014р. у справі № 910/24423/13 та прийняти нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд апеляційну скаргу задовольнити, а рішення Господарського суду м. Києва від 17.03.2014р. у справі № 910/24423/13 скасувати та прийняти нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги, проти апеляційної скарги відповідача заперечував.
В судовому засіданні представник відповідача проти доводів апеляційної скарги позивача заперечував, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Господарського суду м. Києва від 17.03.2014р. у справі № 910/24423/13 скасувати та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити в задоволення позовних вимог.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія встановила наступне.
Пунктом 2 ст. 181 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначено, що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Судом встановлено, що 31.10.2013р. ТОВ "Енергопостач 2010" надіслало ПАТ "Київенерго" проект договору № 1471-13 від 31.10.2013р. на передачу електроенергії місцевими (локальними мережами).
Згідно пояснень позивача, вказаний договір розроблений на основі Примірного договору на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами між постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом та електропередавальною організацією, затверджений Постановою НКРЕ України від 19.10.2005р. № 934.
Згідно п. 4 ст. 181 ГК України, за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
20.11.2013р. ПАТ "Київенерго" листом № 42/91 ПЗ/8765 направило на адресу ТОВ "Енергопостач 2010" підписаний з застереженням Договір № 1471-13 та протокол розбіжностей до нього.
Відповідно до п.7 ст. 181 ГК України, якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов`язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг) яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжностей, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.
Пунктом 6 ст. 179 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання, які забезпечують споживачів електроенергією, зв`язком, послугами залізничного та інших видів транспорту, а у випадках, передбачених законом, також інші суб`єкти зобов`язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг). Законодавством можуть бути передбачені обов`язкові умови таких договорів. Типова форма відповідного договору, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 184 ГК України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Згідно п. 2 постанови НКРЕ України від 19.10.2005р. № 934 «Про схвалення примірного договору на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами між постачальниками електричної енергії за нерегульованим тарифом та електропередавальною організацією» рекомендовано електропередавальним організаціям та постачальникам електричної енергії за нерегульованим тарифом укладати договори на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за цією примірною формою.
Пунктами 2, 4 ст. 275 ГК України встановлено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Виробники і постачальники енергії, що займають монопольне становище, зокрема суб`єкти природних монополій, зобов`язані укласти договір енергопостачання на вимогу споживачів, які мають технічні засоби для одержання енергії. Розбіжності, що виникають при укладенні такого договору, врегульовуються відповідно до вимог ГК України.
Враховуючи, що частина 2 ст. 275 ГК України встановлює заборону на відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання, що породжує для сторін обов`язковість його укладення, а також те, що відповідач займає монопольне становище, суд визнає правомірність подачі ТОВ "Енергопостач 2010" позову до суду. Вказані вище норми ГК України, не передбачають в такому випадку обов`язковість згоди другої сторони на передачу розбіжностей до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Конституції України держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускається зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція.
Відповідно до ст. 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Судом першої інстанції враховано доводи позивача та відповідача, укладений договір відповідає положенням примірного договору схваленого постановою НКРЕ України від 19.10.2005р. № 934.
Відповідно до ч. 2 ст.193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 173 ГК України, один суб'єкт господарського зобов'язання повинен вчинити певну дію на користь іншого суб'єкта, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Приписами статей 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Обставини, викладені скаржником в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи.
Зважаючи на вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення Господарського суду м. Києва від 17.03.2014р. у справі № 910/24423/13 прийнято з повним та всебічним дослідженням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм процесуального права, у зв'язку з чим апеляційні скарги скаржника задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 32-34, 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційні скарги Публічного акціонерного товариства "Київенерго" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопостач 2010" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду м. Києва від 17.03.2014р. у справі № 910/24423/13 - без змін.
2. Матеріали справи № 910/24423/13 повернути до Господарського суду м. Києва.
3. Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційного суду протягом двадцяти днів у встановленому законом порядку.
Головуючий суддя А.І. Мартюк
Судді Л.П. Зубець
М.М. Новіков
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 16.06.2014 |
Оприлюднено | 27.06.2014 |
Номер документу | 39458895 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Мартюк А.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні