Постанова
від 18.09.2014 по справі 910/24423/13
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2014 року Справа № 910/24423/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :

головуючого суддів:Є.Борденюк І.Вовка, С.Могил розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "Енергопостач 2010" на постановувід 16.06.2014 Київського апеляційного господарського суду у справі№ 910/24423/13 за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Енергопостач 2010" доПублічного акціонерного товариства "Київенерго" проспонукання до укладення договору, В судове засідання прибули представники: позивачаКовадло А.М. (дов. від 05.12.2013), відповідачаКутиркін А.А. (дов. від 28.07.2014 № 91/2014/07/28-3) Заслухавши суддю-доповідача - Є. Борденюк , пояснення представників сторін та перевіривши матеріали справи, Вищий господарський суд України

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергопостач 2010" звернулось до господарського суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Київенерго" про спонукання до укладення договору на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами між постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом та електропередавальною організацією, у редакції позивача.

Позовні вимоги мотивовані наступним.

31.10.2013 ТОВ "Енергопостач 2010" надіслало ПАТ "Київенерго" проект Договору № 1471-13 від 31.10.2013 на передачу електроенергії. Зазначений договір розроблений на основі Примірного договору на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами між постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом та електропередавальною організацією, затверджений Постановою НКРЕ України від 19.10.2005 № 934.

20.11.2013 ПАТ "Київенерго" листом № 42/91 ПЗ/8765 направило на адресу ТОВ "Енергопостач 2010" підписаний із застереженням Договір № 1471-13 та протокол розбіжностей до нього.

Позивач, не погоджуючись з запропонованою ПАТ "Київенерго" редакцією пунктів договору, що викладені відповідачем у протоколі розбіжностей, наголошуючи на їх невідповідність умовам примірного договору, подав неврегульовані між сторонами розбіжності на вирішення господарського суду, що і стало предметом розгляду у даній справі.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 17.03.2014 (суддя В. Мельник), залишеним без зміни постановою Київського апеляційного господарського суду від 16.06.2014 (колегія суддів: А. Мартюк, Л. Зубець, М. Новікова), позов задоволений частково. Визнаний договір № 1471-13 від 31.10.2013 укладеним, з урахуванням положень протоколу розбіжностей в редакціях, затверджених місцевим господарським судом, зокрема:

абзац 2 п.2.1; п. 2.2; пп. 4 п.5.1; абзац другий пп. 4 п.6.2; підпункт 7 п.6.2; розділ 11, викладені в редакції ТОВ "Енергопостач 2000";

абзац 1 Преамбули; пункт 1.1; пункт 1.3; розділ 4; пп. 2 п.6.1; п.п. 10.1, 10.2, 10.4 викладені в редакції ПАТ Київенерго.

Рішення місцевого господарського суду, з яким погодився апеляційний господарський суд, мотивоване обґрунтованістю прийнятих ним редакцій умов договору.

Звертаючись до суду з касаційною скаргою, позивач посилається на неправильне застосування судами попередніх інстанцій при ухвалені оскаржуваних судових рішень норм права, просить рішення та постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Перевіряючи юридичну оцінку встановлених судом фактичних обставин справи та їх повноту, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з такого.

Вимогою касаційної скарги є затвердження умов договору у редакції позивача, а отже предметом касаційного перегляду є умови, які затверджені судами попередніх інстанцій у редакції відповідача.

Такі умови наведені нижче у редакціях: примірного договору, позивача та відповідача.

П.Редакція примірного договоруРедакція позивачаРедакція відповідача (затверджено судами) 1.1 За цим договором (далі - Договір) Компанія зобов'язується передавати електричну енергію, куповану ПНТ на Оптовому ринку електричної енергії України або власного виробітку, місцевими (локальними) електромережами до споживачів ПНТ та надавати інформаційні послуги відповідно до умов цього Договору, а ПНТ зобов'язується здійснювати оплату отриманих послуг відповідно до умов цього Договору. За цим договором (далі - Договір) Товариство зобов'язується передавати електричну енергію, куповану ПНТ на Оптовому рину електроенергії України або власного виробництва місцевими (локальними електромережами) до споживачів ПНТ та надавати інформаційні послуги відповідно до умов цього Договору, а ПНТ зобов'язується здійснювати оплату отриманих послуг відповідно до умов цього Договору За цим договором (далі - договір) Товариство зобов`язується передавати електричну енергію, куповану ПНТ на Оптовому ринку електричної енергії України або власного виробництва, місцевими (локальними) електромережами до Споживачів ПНТ, зазначених у Переліку Споживачів, які отримують електроенергію від ПНТ (Додаток1, який є невід`ємною частиною цього Договору), та надавати інформаційні послуги відповідно до умов цього Договору, а ПНТ зобов`язується здійснювати оплату отриманих послуг відповідно до умов цього Договору

1.3 Відсутній Відсутній Товариство передає електричну енергію електромережами, які перебувають на балансі Товариства, з урахуванням обсягів технологічних витрат електроенергії у мережах Товариства, що визначаються на підставі економічних коефіцієнтів нормативних технологічних витрат електроенергії на передачу місцевими (локальними) електромережами 1 класу напруги та економічних коефіцієнтів технологічних витрат електроенергії на передачу місцевими (локальними) електромережами 2 класу напруги, затверджених НКРЕ, від точок постачання на межі балансової належності електричних мереж, що визначені у Додатку 4 до Договору між Товариством та ДП "Енергоринок", до меж балансової належності споживача(ів) ПНТ, що визначені у Актах розмежування балансової належності і експлуатаційної відповідальності (Додаток 3 до цього Договору, що є його невід`ємною частиною)". 4 роз діл 4.1. Умови встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ) у точках розрахункового обліку споживачів визначені Правилами користування електричної енергії, нормативно-технічними документами та паспортними даними заводу виробника розрахункового засобу обліку електроенергії. 4.1. Умови встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ) у точках розрахункового обліку споживачів визначені Правилами користування електричної енергії, нормативно-технічними документами та паспортними даними заводу виробника розрахункового засобу обліку електроенергії. 4.1 Умови встановлення автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ) у точках розрахункового обліку споживачів визначені Правилами користу вання електричної енергії, нормативно-технічними документами та паспортними даними заводу виробника розрахункового засобу обліку електроенергії.

4.2. Комерційний облік переданої та спожитої споживачем ПНТ електричної енергії здійснюється на підставі даних приладів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, встановлених на межі балансової належності електричних мереж між Компанією та споживачем ПНТ або за допомогою АСКОЕ. АСКОЕ споживача має охоплювати всі розрахункові точки обліку електроенергії. При встановленні приладів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії не на межі балансової належності електромережі кількість облікової електроенергії, що споживається споживачем ПНТ, збільшується (або зменшується) на розмір втрат електроенергії в мережі з місця встановлення таких приладів до межі балансової належності мережі. електроенергії в мережі з місця встановлення таких приладів до межі балансової належності мережі. 4.2. Комерційний облік переданої та спожитої споживачем ПНТ електричної енергії здійснюється на підставі даних приладів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, встановлених на межі балансової належності електричних мереж між Компанією та споживачем ПНТ або за допомогою АСКОЕ. АСКОЕ споживача має охоплювати всі розрахункові точки обліку електроенергії. При встановленні приладів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії не на межі балансової належності електромережі кількість облікової електроенергії, що споживається споживачем ПНТ, збільшується (або зменшується) на розмір втрат електроенергії в мережі з місця встановлення таких приладів до межі балансової належності мережі. 4.2 Комерційний облік переданої та спожитої споживачем ПНТ електричної енергії здійснюється на підставі даних, встановлених за допомогою АСКОЕ, Перелік розрахункових точок обліку наведено у Додатку 4, що є невід'ємною частиною цього Договору, АСКОЕ, споживача має охоплювати всі розрахункові точки обліку електроенергії, бути метрологічно атестованою, прийнятою у промислову експлуатацію та відповідати вимогам: - Концепції побудови автоматизованих систем обліку електроенергії в умовах енергоринку; - Технічних вимог до Автоматизованої системи комерційного обліку Оптового ринку електричної енергії України; - Інструкції про порядок комерційного обліку електричної енергії; - ДСТУ 2681-94 та Іншим нормативним вимогам.

електроенергії в мережі з місця встановлення таких приладів до межі балансової належності мережі. 4.3. У разі, якщо максимальний місячний обсяг споживання електроенергії у точці обліку споживача ПНТ за останні 12 місяців не перевищує 50 тис кВтг., встановлення приладів диференційного (погодинного) обліку споживання електроенергії та АСКОЕ у цій точці не є обов'язковим. При цьому у разі відсутності в таких точках приладів диференційного (погодинного) обліку електроенергії або АСКОЕ визначення погодинних обсягів купованої електроенергії проводиться на підставі даних, розрахованих згідно з постановою НКРЕ від 26.01.2004 N 63 "Про затвердження Тимчасового порядку визначення розрахункових погодинних обсягів споживання електричної енергії споживачами, які отримують електроенергію від постачальників електричної енергії за нерегульованим тарифом". 4.4. У разі постачання електроенергії ПНТ одночасно основному споживачу та всім його субспоживачам, яким електрична енергія постачається тільки через мережі основного споживача ПНТ, встановлення розрахункових приладів диференційного (погодинного) обліку на межі балансової належності між основним споживачем та його субспоживачами не є обов'язковим. облікової електроенергії, що споживається споживачем ПНТ, збільшується (або зменшується) на розмір втрат електроенергії в мережі з місця встановлення таких приладів до межі балансової належності мережі. 4.3. У разі, якщо максимальний місячний обсяг споживання електроенергії у точці обліку споживача ПНТ за останні 12 місяців не перевищує 50 тис кВтг., встановлення приладів диференційного (погодинного) обліку споживання електроенергії та АСКОЕ у цій точці не є обов'язковим. При цьому у разі відсутності в таких точках приладів диференційного (погодинного) обліку електроенергії або АСКОЕ визначення погодинних обсягів купованої електроенергії проводиться на підставі даних, розрахованих згідно з постановою НКРЕ від 26.01.2004 N 63 "Про затвердження Тимчасового порядку визначення розрахункових погодинних обсягів споживання електричної енергії споживачами, які отримують електроенергію від постачальників електричної енергії за нерегульованим тарифом". 4.4. У разі постачання електроенергії ПНТ одночасно основному споживачу та всім його субспоживачам, яким електрична енергія постачається тільки через мережі основного споживача ПНТ, встановлення розрахункових приладів диференційного (погодинного) обліку на межі балансової належності між основним споживачем та його субспоживачами не є обов'язковим. 4.3 Передавання інформації АСКОЕ споживача ПНТ має здійснюватися шляхом експорту файлів або регламентованого доступу до інформації бази даних (БД) за узгодженими протоколами обміну та форматами даних. Передавання Інформації має відбуватися в автоматичному режимі та/або з ініціативи Товариства в обсязі: - фактичних добових погодинних даних, по кожній точці обліку; - показників передавання та споживання електроенергії за переліком згідно із зразком, установленим Додатком 5, що є невід'ємною частиною цього Договору; - добових показань лічильників, згідно з визначеним переліком точок обліку, знятих на 24 годину доби; - щоденної звітності (макет 30900) тощо. Регламентований доступ до БД АСКОЕ споживача ПНТ має відбуватися автоматично або за запитом Товариства та забезпечувати отримання інформації згідно із зразками, встановленими Додатком 5, Додатком б, макетом 30900. 4.4 У разі постачання електроенергії ПНТ одночасно основному споживачу та всім його субспоживачам, яким електрична енергія постачається тільки через мережі основного споживача ПНТ, встановлення розрахункових приладів диференційного (погодинного) обліку на межі балансової належності між основним споживачем та його субспоживачами не є обов'язковим, крім, випадків передбачених п. 3.35 Правил користування електричною енергією. 4.5 У разі виходу з ладу приладів диференційованого (погодинного) обліку споживання електроенергії (складових вимірювального комплексу) у точці обліку споживача ПНТ використовуються дублюючі прилади диференційованого (погодинного) обліку (складові вимірювального комплексу), а в разі їх відсутності визначення обсягів споживання у таких точках обліку споживача здійснюється за середньодобовим графіком споживання електроенергії п'яти попередніх робочих днів (до моменту виходу з ладу приладів обліку споживання), про що ПНТ повідомляє Товариство негайно. ПНТ зобов'язаний протягом трьох робочих днів з моменту виходу з ладу приладів обліку споживання, але не пізніше ніж на дату подання на погодження Товариству Повідомлення на заявлений обсяг купівлі електричної енергії з ОРЕ на наступний місяць, відновити диференційний (погодинний) облік і письмово повідомити про це Товариство. До отримання письмового підтвердження про відновлення диференційного (погодинного) обліку та причини виходу з ладу системи погодинного обліку Товариство не погоджує Повідомлення на заявлений обсяг купівлі електричної енергії з ОРЕ на наступний місяць.

пп.2 п. 6.1 Компанія зобов'язується: 2) забезпечити при виконанні ПНТ умов цього Договору передачу електроенергії, що належить ПНТ, до споживачів, які уклали договори купівлі-продажу електроенергії з ПНТ;Компанія зобов'язується: 2) забезпечити при виконанні ПНТ умов цього Договору передачу електроенергії, що належить ПНТ, до споживачів, які уклали договори купівлі-продажу електроенергії з ПНТ; Компанія зобов'язується: 2) забезпечити при виконанні ПНТ умов цього Договору передачу електроенергії, що належить ПНТ, до споживачів згідно з Додатком 1 , які уклали договори купівлі-продажу електроенергії з ПНТ" 10.1 10.2 Договір набуває чинності з дати його підписання. Цей договір може бути розірваний за ініціативою будь-якої із Сторін за умови письмового повідомлення іншої Сторони не пізніше, ніж 10 банківських днів до терміну розірвання Договору. При цьому останнім днем дії Договору має бути останній календарний день місяця. Договір набуває чинності з дати його підписання і діє до 31.12.2018 Сторони цим погоджують, що Договір є продовженим на 5 (п'ять) наступних років, якщо одна зі сторін, яка виявила бажання не продовжувати дію Договору на наступні 5 років не повідомила про це іншу сторону до дати спливу терміну дії Договору. У цьому випадку, за відсутності повідомлення про не бажання продовжити дію Договору, Договір вважається продовженим на 5 (пять) наступних календарних років. Цей договір може бути розірваний за ініціативою будь-якої із Сторін за умови письмового повідомлення іншої Сторони не пізніше, ніж 10 банківських днів до терміну розірвання Договору. При цьому останнім днем дії Договору має бути останній календарний день місяця.Договір набуває чинності з дати його підписання Сторонами і діє до 31.12.2014 Цей Договір може бути розірваний за ініціативною будь-якої із Сторін за умови письмового повідомлення іншої Сторони не пізніше, ніж 10 банківських днів до терміну розірвання Договору. При цьому останнім днем дії Договору має бути останній календарний день місяця". Згідно з ч. 2 ст. 180 ГК України господарський договір вважається укладеним , якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов .

Положеннями ч. 1 ст. 187 ГК України встановлено, що спори, які виникають при укладанні господарських договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону, розглядаються судом.

Пунктами 5.5, 5.6 Постанови НКРЕ від 31.07.1996 № 28 "Про затвердження правил користування електричною енергією" визначені істотні умови договору про постачання електричної енергії.

Посилання заявника касаційної скарги на невідповідність затверджених судами попередніх інстанцій умов (в редакції відповідача) положенням примірного договору є необґрунтованими, оскільки такі умови є істотними відповідно до законодавства, а тому можуть бути затверджені судом незалежно від їх наявності у редакції примірного договору.

Умови, що затвердженні судами попередніх інстанцій є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства, а доводами касаційної скарги не спростована правомірність затвердження відповідних умов.

З огляду на зазначене, у задоволенні касаційної скарги слід відмовити, а рішення та постанову слід залишити без зміни.

Керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 - 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України.

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопостач 2010" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.06.2014 у справі № 910/24423/13 залишити без зміни.

Судді: Є. Борденюк

І. Вовк

С. Могил

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення18.09.2014
Оприлюднено24.09.2014
Номер документу40578069
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/24423/13

Постанова від 18.09.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Борденюк Є.М.

Ухвала від 03.09.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Борденюк Є.М.

Ухвала від 30.07.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Борденюк Є.М.

Постанова від 16.06.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Мартюк А.І.

Постанова від 16.06.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Мартюк А.І.

Ухвала від 12.05.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Мартюк А.І.

Ухвала від 18.04.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Мартюк А.І.

Ухвала від 14.04.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Мартюк А.І.

Ухвала від 04.04.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мельник В.І.

Рішення від 17.03.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мельник В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні