ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 УХВАЛА
Справа № 35/336 25.06.14
За позовом Публічного акціонерного товариства "Київенерго"
до Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"
про стягнення 15 725 280,83 грн.
За заявою Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"
про відстрочку виконання рішення господарського суду міста Києва №35/336 від 19.12.2011
Суддя Літвінова М.Є.
Представники сторін:
від позивача: Кузуб Л.В. - представник за дов.;
від відповідача (заявник): Шатун С.В. - представник за дов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
В провадженні судді господарського суду міста Києва Літвінової М.Є. знаходилась справа № 35/336 за позовом Публічного акціонерного товариства "Київенерго" до Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" про стягнення 15 725 280,83 грн.
Рішенням господарського суду міста Києва від 19.12.2011, яке залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 28.02.2012 та постановою Вищого господарського суду України від 22.05.2012, позовні вимоги задоволено частково.
06.06.2014 до господарського суду міста Києва від Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" надійшла заява про відстрочку виконання рішення суду у справі № 35/336 на 5 років.
Згідно резолюції заступника Голови господарського суду міста Києва заяву про відстрочку виконання рішення у даній справі передано судді Мельнику В.І., у зв'язку з перебуванням судді Літвінової М.Є. на лікарняному.
Ухвалою від 16.06.2014 заяву призначено до розгляду на 25.06.2014.
Відповідно до ст. 121 ГПК України питання про розстрочку та відстрочку виконання рішення розглядається у судовому засіданні з викликом сторін.
Заява мотивована тим, сума боргу, що присуджена судом до стягнення з ПАТ "АК "Київводоканал", є значною для боржника, який неспроможний одноразово сплатити дану суму в процесі примусового виконання рішення, оскільки існують об'єктивні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення на умовах, визначених в ньому.
Боржник зазначив, що заборгованість перед ПАТ "Київенерго" виникла внаслідок роботи ПАТ "АК "Київводоканал" за соціальними (зниженими) тарифами та, поряд з цим, несвоєчасним і неповним відшкодуванням товариству з державного та місцевого бюджетів коштів з різниці в тарифах.
Заборгованість бюджету міста Києва перед ПАТ "АК "Київводоканал" з різниці між фактичною вартістю послуг із водопостачання та водовідведення для населення міста Києва та їх собівартістю утворилась і зростала з 1998 року, в 2012 році становила понад мільйон грн.. та була частково погашена лише у 2012 році.
В результаті зазначених обставин, за результатами фінансової діяльності ПАТ "АК "Київводоканал" за 2008 рік збитки відповідача складають 62 млн. 857 тис. грн., збитки за 2009 рік складають 1 млн. 638 тис. грн., збитки за 2010 рік складають 76 млн. 697 тис. грн., збитки за 2011 рік складають 151 млн. 010 тис. грн..
Крім того, надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення здійснюється без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій, які енергопостачальна компанія стягує за порушення строків розрахунків за спожиту електричну енергію.
Таким чином, склалася така ситуація, що заборгованість ПАТ "АК "Київводоканал" перед ПАТ "Київенерго", що виникла через несвоєчасні розрахунки державного та місцевого бюджетів, стягується з урахуванням штрафних санкцій, не зважаючи на те, що розрахунки з погашення заборгованості з різниці між фактичною вартістю послуг із водопостачання та водовідведення та їх собівартістю здійснюються без урахування штрафних санкцій.
Враховуючи викладене, джерел фінансування штрафних санкцій та судових витрат у боржника немає.
Також відповідач зазначив, що після відкриття виконавчого провадження залишок основного боргу погашено в результаті проведення взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.06.2012 № 517 "Про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування". Даний факт підтверджується платіжним дорученням від 03.12.2012 № 148, 160. ПАТ "АК "Київводоканал" вживає заходів щодо отримання джерел погашення заборгованості шляхом звернення до суду з позовними заявами про стягнення дебіторської заборгованості. Однак, оскільки боржниками товариства є переважно комунальні підприємства, відсоток виконання судових рішень дуже низький, навіть в примусовому порядку.
Крім того, у зв'язку з існуванням значної заборгованості населення з оплати послуг з водопостачання та водовідведення перед підприємствами житлово-комунального господарства, господарський суд міста Києва, при розгляді судових позовів ПАТ "АК "Київводоканал" про стягнення заборгованості з підприємств житлово-комунального господарства надає цим підприємствам розстрочку виконання судових рішень, внаслідок чого ПАТ "АК "Київводоканал" не може погасити борг одноразовим платежем за наказом № 35/336, оскільки кошти від боржників ПАТ "АК "Київводоканал" не надходять.
Таким чином, боржник не має змоги сплатити виниклий борг з незалежних від нього об'єктивних причин.
Крім виконавчого провадження з виконання наказу господарського суду міста Києва у справі №35/336 на виконанні в органах Державної виконавчої служби знаходиться 78 виконавчих проваджень про стягнення з ПАТ "АК "Київводоканал" на користь ПАТ "Київенерго" заборгованості на загальну суму 1 млрд 250 млн грн. При цьому, залишок боргу складають штрафні санкції на суму більше, ніж 165 млн грн. Крім того, сума виконавчого збору за несвоєчасне виконання рішень судів становить майже 110 млн грн. Таким чином, залишок боргу по штрафним санкціям з урахуванням виконавчого збору - близько 275 млн грн.
Станом на 01.06.2014 зобов'язання товариства з погашення основного боргу виконані в повному обсязі в розмірі 1 млрд 83 млн грн., за рахунок погашення коштами державного бюджету основного боргу з різниці в тарифах, але без відшкодування штрафних санкцій за несвоєчасне виконання зобов'язань. Залишок заборгованості за виконавчими провадженнями, відкритими проти ПАТ "АК "Київводоканал", складається лише із сум штрафних санкцій та судових витрат.
Стягнення суми боргу з боржника на користь стягувача в примусовому порядку призведе до арешту коштів, що знаходяться на розрахункових рахунках ПАТ "АК "Київводоканал". У зв'язку з цим боржник не матиме змоги повноцінно вести господарську діяльність, що може призвести до зупинення надання послуг з водопостачання та водовідведення та настання значних екологічних наслідків у місті Києві. Крім того, встановлений у рішенні спосіб та порядок виконання рішення господарського суду завдасть шкоди інтересам самого стягувача, оскільки не призведе до повного виконання рішення суду, а лише до зупинки виробництва послуг на підприємстві боржника. Виконання рішення ускладнено також тією обставиною, що системи водопостачання та водовідведення повністю вичерпали свій термін експлуатації та потребують капітального ремонту або термінової заміни. Наразі крайня амортизаційна зношеність водопровідних мереж, що перебувають на балансі ПАТ "АК "Київводоканал", та чий термін експлуатації вичерпався, становить близько 38 % на загальну протяжність - понад 4 тис. км. Зношеність каналізаційних мереж - 56 % на загальну протяжність близько 3 тис. км. Така зношеність мереж призводить до аварій та надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Так, на каналізаційних колекторах заявника 30.07.2011, 17.01.2012, 10.07.2012, 26.07.2012, 30.07.2012 та 14.08.2012 сталися надзвичайні ситуації техногенного характеру, що підтверджується протоколами Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Для їх ліквідації ПАТ "АК "Київводоканал" вжито заходи щодо усунення причин та наслідків надзвичайних ситуацій, що потребує значних фінансових затрат. Крім того, 10.04.2013 в Бориспільському районі Київської області на муловому полі № 3 площею 106 га Бортницької станції аерації ПАТ "АК "Київводоканал" в результаті інтенсивного танення великої маси снігу та високого підняття ґрунтових вод відбулося перенасичення дамби вологою, що призвело до втрати її стійкісних характеристик.
Для ліквідації аварії необхідні значні фінансові затрати, крім того Бортницька станція аерації потребує капітального ремонту, для чого також потрібна значна сума грошових коштів.
Блокування розрахункових рахунків призведе до екологічної катастрофи у місті Києві, а також до подальшого нарощування боргу у зв'язку з неможливістю розпоряджатися коштами та сплачувати поточні платежі.
Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2013 № 750 у територіально відокремленому безбалансовому відділенні № 10026/0187 філії - Головного управління по м. Києву та Київській області АТ "Ощадбанк" ПАТ "АК "Київводоканал" було відкрито поточний рахунок із спеціальним режимом використання. Кошти, перераховані на зазначений рахунок, використовуються для проведення ліцензіатом розрахунків виключно на виконання заходів інвестиційних програм у сфері централізованого водопостачання та водовідведення. Блокування даного розрахункового рахунку призведе до порушення ліцензійних умов.
Відповідно до ст. 121 ГПК України питання про розстрочку та відстрочку виконання рішення розглядається у судовому засіданні з викликом сторін.
Публічне акціонерне товариство "Київенерго" не заперечило проти надання боржнику відстрочки до 01.01.2015.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" (далі - Постанова) у застосуванні приписів статті 121 ГПК господарським судам необхідно мати на увазі таке.
Господарський суд на підставі статті 121 ГПК має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови (далі - рішення), змінити спосіб та порядок їх виконання.
Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання, в межах строку пред'явлення наказу до виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Враховуючи матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини боржника у виникненні спору, сплату боржником заборгованості, суд вважає за можливе частково задовольнити заяву публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" та відстрочити виконання рішення господарського суду міста Києва №35/336 від 19.12.2011 до 01.01.2015.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 121 ГПК України, суд
У Х В А Л И В:
Задовольнити заяву Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" частково.
Відстрочити виконання рішення господарського суду міста Києва №35/336 від 19.12.2011 до 01.01.2015.
Суддя М.Є. Літвінова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2014 |
Оприлюднено | 01.07.2014 |
Номер документу | 39494637 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Літвінова М.Є.
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чоха Любов Василівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чоха Любов Василівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні