Рішення
від 25.06.2014 по справі 912/1560/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2014 рокуСправа № 912/1560/14 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", м. Кіровоград

до: Кіровоградського приватного малого підприємства по промисловому виробництву та торгівлі меблями "Фірма "Кіровоградпромторгмеблі", м. Кіровоград

про стягнення 35334,95 грн.

представники сторін:

від позивача - Слюсар О.В. , довіреність № 1646/01-07-14 від 10.10.13;

від відповідача - Капацина К.М., довіреність № від 17.09.2013 № 5.

Обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград" (надалі - ОКВП "Дніпро-Кіровоград") звернулось до господарського суду Кіровоградської області з позовом про стягнення з Кіровоградського приватного малого підприємства по промисловому виробництву та торгівлі меблями "Фірма "Кіровоградпромторгмеблі" (надалі - КПМП "Фірма "Кіровоградпромторгмеблі") 35334,95 грн. збитків з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.

Відповідач надав відзив на позовну заяву від 02.06.2014 року № 11 (а.с. 51 - 55) та доповнення до відзиву від 17.06.2014 № 12 (а.с. 93, 94), за змістом яких позовні вимоги не визнав з огляду на те, що позивачем не доведено того, що відповідач допустив безоблікове водокористування та його діями завдані збитки позивачу.

В судовому засіданні оголошувалась перерва з 05.06.2014 до 25.06.2014.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

Між ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та КПМП "Фірма "Кіровоградпромторгмеблі" 01.04.2013 було укладено договір про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення № 1/87 на об'єкт розміщений у м. Кіровоград, вул. Героїв Сталінграда, 26а (надалі - договір).

За умовами п.1.1. та 3.3. договору відповідач прийняв на себе обов'язок своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та не допускати пошкодження мереж питного водопостачання та приладів обліку, сповіщати позивача про заміну засобу обліку, погоджувати встановлення засобу обліку.

Крім того, умовами договору укладеного з відповідачем передбачається, що під час виконання його умов, а також вирішення всіх інших питань, що цим договором не обумовлені, сторони керуються чинним законодавством, зокрема Законом України "Про питну воду та питне водопостачання", "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" (п.3.1 договору).

За приписами п.8 ч.3 ст.20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язується, зокрема, дотримуватись вимог житлового та містобудівного законодавства щодо здійснення ремонту чи реконструкції приміщень або їх частин, не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг.

Закон України "Про питну воду та питне водопостачання" покладає на споживачів послуг централізованого водопостачання обов'язок:

- не допускати пошкодження об'єктів питного водопостачання і водовідведення;

- вчасно повідомляти підприємства питного водопостачання про виявлені пошкодження на об'єктах централізованого питного водопостачання і водовідведення, які їм належать або якими вони користуються (ст.22 Закону).

Положеннями пункту 11.5. укладеного договору сторони погодили, що у разі виявлення однією із сторін порушень його, на місці виявленого порушення оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови будь-якої сторони від підписання акту, в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше двох повноважних представників сторони договору, що склала акт.

Відповідно до п.11.1. договору, межа відповідальності за стан та обслуговування мереж визначається відповідно до додатка № 4 "Акт розмежування водопровідних і каналізаційних мереж".

П.8 ч.1 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено право виконавця послуги на доступ в приміщення, будинки і споруди проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань засобів обліку.

П.9.2.1. наказу Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 року за № 30 "Про затвердження Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України" передбачено, що нагляд за станом мережі водопроводу повинен здійснюватися в процесі обходу трас трубопроводів шляхом огляду та перевірки дії споруд і обладнання мереж.

У відповідності до пп. 10.4.5. п.10.4 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.1995 року № 30 (далі правила технічної експлуатації), у разі виявлення самовільного приєднання абонента до системи водопостачання, а також - самовільних робіт на водопровідному вводі складають двосторонній акт для притягнення винуватців до відповідальності і стягнення плати за воду згідно з Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України.

04.11.2013 року о 12:00 годині інспекцією з водокористування ОКВП "Дніпро-Кіровоград", в присутності представника абонента (директора) було проведено обстеження водопровідних систем відповідача за результатами якого складено акт № 9 (а.с. 24), в якому зазначено: "Водопостачання об'єкта здійснюється по трубопроводу діаметром 50 мм. Водомірний вузол змонтовано в приміщенні на відстані близько 50 метрів від місця врізки водопровідних мереж Фірми "Кіровоградпромторгмеблі" в мережі Кіровоградського ВГК, що є порушенням п. 5.2 Правил.

При обстеженні виявлено:

- у водопровідному колодязі на місці врізки водопровідних мереж фірми "Кіровоградпромторгмеблі" в мережі Кіровоградського ВКГ, вентиль діаметром 50 мм в закритому стані, даний вентиль не опломбований. Після вентиля діаметром 50 мм виконано видимий розрив, що є порушенням п. 5.18 Правил;

- в підвальному приміщенні фірми "Кіровоградпрмторгмеблі" де змонтовано водомірний вузол з лічильником КВ 15 № 069118 з показниками 00804 куб.м. виявлено, що трубопровід діаметром 50 мм обрізаний до водомірного вузла, що є порушенням п. 5.18 Правил. На водомірному вузлі та ка вентилі діаметром 50 мм на обвідній лінії промби не порушені".

Складений акт обстеження підписаний представником абонента - директором Глинським М.Я. із запереченнями в яких зазначено, що з даним актом відповідач не погоджується.

Позивач нарахував відповідачу плату за витрати води розрахунковим шляхом в розмірі 35334,95 грн., виставив відповідний рахунок та письмову вимогу на оплату (а.с. 26, 27, 28, 32, 33).

Позивач зазначає, що заявлений підприємством позов зумовлений порушенням умов укладеного договору та правил водокористування з боку відповідача, яке полягає в проведенні самовільних робіт на водопровідному вводі, в результаті яких порушена цілісність систем централізованого питного водопостачання та запірної арматури вузла обліку, а саме після запірної арматури (вентиля) діаметром 50 мм виконано видимий розрив трубопроводу (трубопровід обрізано до самого вузла обліку).

П.15.2. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 року (далі Правила) встановлено, що виробники та споживачі зобов'язані забезпечити охорону і цілісність систем централізованого питного водопостачання та водовідведення, які перебувають у них на балансі (трубопроводи, споруди, засоби обліку, люки, колодязі, гідранти тощо), не допускати їх пошкодження, затоплення й розмножування, очищати від льоду та снігу ляди колодязів, стежити за цілісністю встановлених пломб, забезпечувати відведення поверхневих вод від колодязів.

Відповідно до п. 14.1 Правил мережі, споруди і обладнання систем водопостачання та водовідведення обслуговуються та реконструюються тим підприємством, у якого ці об'єкти перебувають на балансі.

За приписами пунктів 4.1. та 4.6. Правил користування, а також п. 2.1.9. та 11.1.10 Правил технічної експлуатації всі роботи із спорудження, реконструкції й ремонту вводу й водомірного вузла здійснюються під технічним наглядом водоканалу.

При цьому, відповідно до затвердженої Правилами форми технічних умов на приєднання до систем централізованого водопостачання, обов'язкова видача технічних умов здійснюється при реконструкції об'єкта водопостачання.

Однак, роботи відповідачем на водопровідному вводі проводилися без участі технагляду з боку водоканалу та без наявності техумов на проведення таких робіт.

Положеннями укладеного договору, а саме п.7.13., сторонами врегульовано, що у випадку коли відповідач з будь-яких причин тимчасово не має наміру отримувати послуги (навіть за наявності приладу обліку) він повинен у письмовій формі звернутися до позивача із заявою про опломбування вводу.

До позивача відповідач звернувся 01.11.2013 із заявою про розпломбування лічильника (а.с. 71).

Як зазначено в акті та з'ясовано в ході розгляду справи, пломби не порушено та необхідності в розпломбуванні лічильника не було.

А 04.11.2013, про що свідчить дата на вхідному штампі позивача, відповідач подав: заявку на виконання монтажних робіт по заміні металевого водопроводу на пластиковий (№ 5) (а.с. 72), лист повідомлення про виконання 04.11.2013 аварійної заміни водопровода (№ 6) (а.с. 73), заявку на опломбування вводу холодної води, встановленого в колодязі на врізці (а.с. 31).

Однак, представники інспекції з водокористування, прибувши на місце для позачергового розпломбування лічильника, виявили, що після запірної арматури (вентиля) діаметром 50 мм виконано видимий розрив трубопроводу (трубопровід обрізано до самого вузла обліку).

Тобто відповідач не дочекавшись представників водоканалу та виконання ними робіт по опломбуванню вводу, приступив до виконання робіт по заміні водопроводу. Крім того, відповідач також не дочекався узгодження водоканалу по його ж заявці щодо проведення монтажних робіт.

Відповідно до п. 5.18. Правил, споживач відповідає за цілісність та збереження засобів обліку, пломб і деталей пломбування, встановлених представниками територіальних органів Держспоживстандарту та виробником в місцях з'єднань засобів обліку, запірної арматури, манометра та іншого обладнання вузла обліку незалежно від місця його розташування.

У разі самовільних дій споживач сплачує витрату води згідно з пунктами 3.3., 3.4. цих Правил.

Правилами користування дано визначення водопровідного вводу та вузла обліку.

Так, водопровідний ввід - трубопровід від розподільчої (внутрішньоквартальної або вуличної) мережі до зовнішньої стіни будинку або межі території об'єкта з колодязем і запірною арматурою у місці приєднання до водопровідної мережі.

Вузол обліку - комплект засобів вимірювальної техніки, занесених до Державного реєстру вимірювальної техніки, що призначені для вимірювання і реєстрації результатів вимірювання та обладнання для влаштування вузла відповідно до вимог нормативних документів.

Технічними умовами від 30.06.1995 № 45 на приєднання до системи централізованого водопостачання та водовідведення відповідача (а.с. 19) визначено, що водомірний вузол знаходиться в приміщенні будинку, а запірна арматура встановлюється в колодязі приєднання.

Тобто, трубопровід від місця приєднання до мережі до вузла обліку і є тим іншим обладнанням вузла обліку незалежно від місця його розташування, про яке зазначено у п. 5.18. Правил.

Погодження відповідачем із зазначеним свідчить також виконання ним в подальшому припису ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та перенесення водомірного вузла у водопровідний колодязь на місце врізки водопровідних мереж (а.с. 29, 30).

Крім зазначеного, особливою умовою застосування відповідальності передбаченої п. 5.18. Правил є саме вчинення самовільних дій споживачем.

Тобто, відповідач, провівши самовільно роботи по розрізу трубопроводу після запірної арматури (вентиля) до самого вузла обліку, порушив п. 5.18 Правил.

Господарським судом відхиляються доводи відповідача стосовно проведення робіт по монтажу трубопроводу 04.11.2013 працівниками відповідача, так як договір підряду (а.с. 74 - 76) укладено з фізичною особою, яка хоч і є працівником водоканалу але роботи проводила особисто, а не з ОКВП "Дніпро-Кіровоград".

Згідно п. 3.3. Правил у разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу.

Згідно п. 3.4. Правил розрахунковий період при безобліковому водокористуванні встановлюється з дня початку такого користування. Якщо термін початку безоблікового водокористування виявити неможливо, розрахунковий період становить один місяць.

У відповідності до приписів вказаних вище норм законодавства ОКВП "Дніпро-Кіровоград" було проведено нарахування за послуги водопостачання розрахунковим шляхом. Згідно розрахунку період нарахування починається з 12.10.2013, виходячи з того, що остання перевірка засобу обліку відповідача позивачем проводилась 11.10.2013 (а.с. 23), а кінець періоду визначений 04.11.2013 та сума нарахувань складає 35334,95 грн.

Згідно ст.224 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

У відповідності до ч.1 ст.225 Господарського кодексу України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Згідно статті 225 Господарського кодексу України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства.

Збитками позивача на суму 35334,95 грн. є вартість втраченого майна (води), безоблікове споживання якої було виявлено. Розрахунок безоблікового споживання води складений на підставі п.п.3.3-3.4 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. №190.

Приймаючи до уваги викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно положень статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати на судовий збір покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Кіровоградського приватного малого підприємства по промисловому виробництву та торгівлі меблями "Фірма "Кіровоградпромторгмеблі" (25031, м. Кіровоград, вул. Г.Сталінграду, 26А, ідентифікаційний код 13761769) на користь обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (25009, м. Кіровоград, вул. 50 років Жовтня,19а, код 03346822) - 35334,95 грн. та судовий збір у розмірі 1827,00 грн.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 01.07.2014.

Суддя В.Г. Кабакова

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення25.06.2014
Оприлюднено03.07.2014
Номер документу39520476
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/1560/14

Постанова від 29.10.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Нєсвєтова H.M.

Ухвала від 13.10.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Нєсвєтова H.M.

Постанова від 09.09.2014

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Бахмат Рауфа Муллахметовна

Ухвала від 14.07.2014

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Бахмат Рауфа Муллахметовна

Рішення від 25.06.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Кабакова В.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні