Ухвала
від 16.07.2014 по справі 815/1770/14
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 липня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/1770/14

Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,

секретаря Жукової Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної реєстраційної служби України, реєстраційної служби Іллічівського міського управління юстиції Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом "Іллічівського судноремонтного заводу" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до реєстраційної служби Іллічівського міського управління юстиції Одеської області, третя особа регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

19.03.2014р. "Іллічівський судноремонтний завод" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (надалі ТОВ «ІСРЗ») звернувся до суду з позовом до реєстраційної служби Іллічівського міського управління юстиції Одеської області, третя особа регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області про зобов'язання здійснити державну реєстрацію припинення шляхом перетворення ТОВ «ІСРЗ» (код 32333962), яке перетворюється в ПАТ «ІСРЗ» (код 32333962) та внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців; зобов'язання здійснити державну реєстрацію ПАТ «ІСРЗ» (код 32333962), шляхом перетворення з ТОВ «ІСРЗ» (код 32333962) та внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 08.04.2014р. позов задоволений.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, заступник прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної реєстраційної служби України, реєстраційної служби Іллічівського міського управління юстиції Одеської області подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що вона задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що 27.08.2012р. виданий наказ №1209 регіонального відділення Фонду державного майна по Одеській області, яким передбачена приватизація єдиного майнового комплексу державного підприємства «Іллічівський судноремонтний завод».

29.11.2013р. виданий наказ №1872 регіонального відділення Фонду державного майна по Одеській області «Про затвердження акту оцінки майна єдиного майнового комплексу державного підприємства «Іллічівський судноремонтний завод», пунктом 1 якого був затверджений акт оцінки майна єдиного майнового комплексу державного підприємства «Іллічівський судноремонтний завод», розташованого за адресою: Одеська область, м.Іллічівськ, с.Малодолинське, вул. Космонавтів, 61.

09.12.2013р. виданий наказ №1940 регіонального відділення Фонду державного майна по Одеській області «Про затвердження плану приватизації єдиного майнового комплексу державного підприємства «Іллічівський судноремонтний завод», Одеська область, м. Іллічівськ, с.Малодолинське, вул.Космонавтів, 61 (далі - план приватизації). Пунктом 1 вказаного наказу передбачено затвердити план приватизації єдиного майнового комплексу ДП «ІСРЗ», розташованого за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, с. Малодолинське, вул. Космонавтів, 61; визначений спосіб приватизації - продаж належних державі акцій акціонерного товариства, заснованого регіональним відділенням ФДМУ по Одеській області та орендарем.

На підставі рішення №950 від 29.12.2011р. виконавчого комітету Іллічівської міської ради «Про надання окремих адресів часткам майна, які належать державі в особі регіонального відділення Фонду державного майна України в Одеській області і ТОВ «І.К.К.», яке розташоване за адресою: м.Іллічівськ, с.Малодолинське, вул. Космонавтів, №59, та видачі ТОВ «І.К.К.» свідоцтва про право власності на будівлі та споруди за адресою: м. Іллічівськ, с. Малодолинське, вул. Космонавтів, №59», була змінена адреса розташування чотирьохповерхової адміністративно-виробничої будівлі літ. 2Ф (будівля докового виробництва), яка вноситься до статутного капіталу ПАТ «ІСРЗ» на адресу: Одеська область, м. Іллічівськ, с. Малодолинське, вул. Космонавдів, 59-Б.

19.12.2013р. на підставі протоколу №12/13 загальних зборів учасників ТОВ «ІСРЗ» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців був внесений запис про припинення ТОВ «ІСРЗ» (код 32333962) шляхом перетворення в ПАТ «ІСРЗ», що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру серія АВ №836904 від 19.12.2013р.

19.12.2013р. регіональним відділенням Фонду державного майна по Одеській області, орендарем ТОВ «ІСРЗ» та єдиним учасником орендаря компанією «Алдістро Холдінг Лімітед» були підписані документи про створення ПАТ «ІСРЗ»: засновницький договір про створення ПАТ «ІСРЗ»; протокол №1 установчих зборів ПАТ «ІСРЗ»; статут ПАТ «ІСРЗ», а також акт про передання державного майна та майна орендаря до статутного капіталу ПАТ «ІСРЗ».

20.12.2013р. виданий наказ №1998 регіонального відділення Фонду державного майна по Одеській області «Про утворення публічного акціонерного товариства «Іллічівський судноремонтний завод». Пунктом 1 вказаного наказу передбачено створення на базі державного майна та майна орендаря, публічного акціонерного товариства «Іллічівський судноремонтний завод» (Одеська область, м. Іллічівськ, с. Малодолинське, вул. Космонавтів, 59-Б).

ПАТ «ІСРЗ» створене відповідно до ст.17 Закону України «Про приватизацію державного майна», Порядку утворення акціонерного товариства в процесі приватизації, випуску та розміщення акцій такого товариства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.1996р. №1099 (із змінами), Положення про порядок взаємодії органу приватизації з депозитарними установами при випуску цінних паперів у бездокументарній формі в процесі приватизації та корпоратизації, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 28.04.1999р. №784, а також, відповідно до плану приватизації єдиного майнового комплексу державного підприємства «Іллічівський судноремонтний завод», переданого в оренду ТОВ «ІСРЗ» згідно договору оренди від 05.09.2003р.

Наказом затверджений статут ПАТ «ІСРЗ» (п. 2); передане до статутного капіталу ПАТ «ІСРЗ» державне майно та майно орендаря згідно з актом від 19.12.2013р. (п. 3); передано для обліку на балансі ПАТ «ІСРЗ» державне майно, яке не увійшло до статутного капіталу (п. 4) та покладено виконання обов'язків голови правління ПАТ «ІСРЗ» на голову комісії з припинення (перетворення) ТОВ «ІСРЗ» Дуднікова М.Ю.

З моменту державної реєстрації ПАТ «ІСРЗ» договір оренди цілісного майнового комплексу ДП «ІСРЗ» від 05.09.2003 р. зі змінами та доповненнями, вважається розірваним.

21.03.2014р. виданий наказ №362 регіонального відділення ФДМУ по Одеській області «Про внесення змін до наказу регіонального відділення ФДМУ по Одеській області від 20.12.2013р. №1998 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Іллічівський судноремонтний завод», яким враховуючи звернення ТОВ «ІСРЗ» від 20.03.2014р. №79/14-70, протокол №2 установчих зборів засновників ПАТ «ІСРЗ» від 21.03.2014р., засновницький договір від 21.03.2014р. про створення ПАТ «ІСРЗ», органом приватизації були внесені зміни до свого наказу від 20.12.2013р. №1998 та затверджений статут ПАТ «ІСРЗ» підписаний 21.03.2014р. (п. 3 наказу).

Як вбачається з матеріалів справи 03 березня 2014р. ТОВ «ІСРЗ» звернулося до реєстраційної служби Іллічівського міського управління юстиції в Одеській області з реєстраційною карткою для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення ТОВ "ІСРЗ" у ПАТ "ІСРЗ", та з документами необхідними для проведення відповідних реєстраційних дій.

У березні 2014 року відповідачем було винесено три повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації перетворення ТОВ «ІСРЗ» в ПАТ «ІСРЗ» та три повідомлення - про залишення документів без розгляду, у зв'язку з: невідповідністю складу засновників ПАТ «ІСРЗ» та складу учасників ТОВ «ІСРЗ», зокрема включення до складу засновників регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області; невідповідністю розміру статутного капіталу ПАТ «ІСРЗ» розміру статутного капіталу ТОВ «ІСРЗ», що перетворюється; невідповідністю передавального акту майна до статутного капіталу ПАТ «ІСРЗ» вимогам п.4 ст.37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»; наявністю в Єдиному державному реєстрі щодо юридичної особи яка припиняється шляхом перетворення, відомостей про те, що ТОВ «ІСРЗ» є учасником (власником) інших юридичних осіб.

Разом з тим, ч.3 ст.1 Закону України «Про акціонерні товариства» визначено, що особливості створення акціонерних товариств у процесі приватизації та корпоратизації, їх правового статусу та діяльності у період до виконання плану приватизації (розміщення акцій) визначаються законодавством про приватизацію та корпоратизацію.

Згідно з ст.1 Закону України «Про приватизацію державного майна», приватизація державного майна - платне відчуження майна, що перебуває у державній власності, у тому числі разом із земельною ділянкою державної власності, на якій розташований об'єкт, що підлягає приватизації, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів для здійснення структурної перебудови національної економіки.

Відповідно до абз.5 ч.1 ст.15 Закону України «Про приватизацію державного майна» визначено способи приватизації, одним з яких є продаж акцій (часток, паїв), що належать державі у господарських товариствах, на аукціоні, за конкурсом, на фондових біржах та іншими способами, що передбачають загальнодоступність та конкуренцію покупців.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «ІСРЗ» на підставі договору №687 від 05.09.2003р. є орендарем єдиного майнового комплексу державного підприємства «Іллічівський судноремонтний завод» стосовно якого Фондом державного майна України прийнято рішення про приватизацію.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про приватизацію державного майна», приватизація зданих в оренду єдиних майнових комплексів державних підприємств, організацій та їх структурних підрозділів, крім невеликих державних підприємств, здійснюється шляхом продажу належних державі акцій акціонерних товариств (далі - товариства), заснованих державними органами приватизації та орендарями.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку утворення акціонерного товариства в процесі приватизації, випуску та розміщення акцій такого товариства» №1099 від 11.09.1996р. передбачено, що з боку держави засновниками акціонерних товариств, утворених на базі майна підприємств, зазначених у пункті 1 цього Порядку, є Фонд державного майна, його регіональні відділення та представництва в районах і містах, органи приватизації Автономної Республіки Крим, що становлять єдину систему державних органів приватизації України (далі - державні органи приватизації), а з боку орендаря - господарське товариство, утворене орендарями.

Отже, засновниками акціонерних товариств, що створюються в процедурі приватизації, є два суб'єкти - органи приватизації та орендарі єдиних майнових комплексів. Включення до складу засновників ПАТ «ІСРЗ» держави в особі органу приватизації, який вносить до статутного капіталу ПАТ державне майно (єдиний майновий комплекс ДП «ІСРЗ»), призводить до відповідного перерозподілу часток між двома засновниками, оскільки до моменту державної реєстрації створення ПАТ «ІСРЗ» в ТОВ «ІСРЗ» наявний один учасник - компанія «Алдістро Холдінг Лімітед», якій належить частка в розмірі 100% статутного капіталу.

Частиною 3 ст.17 Закону України «Про приватизацію державного майна» визначено, що з моменту реєстрації товариства, договір оренди вважається розірваним, діяльність підприємства, створеного на базі орендованого майна, або будь-якого суб'єкта підприємницької діяльності, який орендує майно, припиняється, товариство стає правонаступником прав і обов'язків орендаря. Тобто, з моменту державної реєстрації ПАТ «ІСРЗ» договір оренди єдиного майнового комплексу ДП «ІСРЗ» №687 від 05.09.2003 р. вважається розірваним, діяльність ТОВ «ІСРЗ» припиняється, а ПАТ «ІСРЗ» стає правонаступником всіх прав і обов'язків ТОВ «ІСРЗ», що відображено в наказі №362 від 21.03.2014 р. РВ ФДМУ по Одеській області.

Статтею 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлено, що юридична особа припиняється в результаті передачі всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом. Створення акціонерного товариства шляхом перетворення передбачено ч.3 ст.3 Закону України «Про акціонерні товариства» та відповідає ст.ст.91, 104, 106, 108 ЦК України.

Згідно з п.5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку утворення акціонерного товариства в процесі приватизації, випуску та розміщення акцій такого товариства» №1099 від 11.09.1996р. у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2012р. №586 (далі - Порядок №1099), акціонерне товариство з моменту державної реєстрації стає правонаступником прав і обов'язків підприємства, що приватизується, відповідно до передавального акту. В даному випадку в процесі приватизації відбувається перетворення орендаря (ТОВ «ІСРЗ») в публічне акціонерне товариство (ПАТ «ІСРЗ»). При цьому сам орендар є підприємством, утвореним на базі орендованого майна (єдиний майновий комплекс ДП «ІСРЗ»). Той факт, що після перетворення ТОВ «ІСРЗ» в ПАТ «ІСРЗ», останнє є правонаступником всього майна, всіх майнових прав та обов'язків ТОВ «ІСРЗ» відображений в п.1.1.3 статуту ПАТ «ІСРЗ», протоколі установчих зборів засновників (п.3.1.) та засновницькому договорі про створення ПАТ «ІСРЗ» (п.1.5.).

Відповідно до ч.17 ст.37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державна реєстрація юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення, здійснюється у порядку, який встановлено статтями 24-27 цього Закону. При перетворенні юридичної особи до неї не застосовуються обмеження, встановлені частиною другою статті 35 цього Закону. Перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення.

Отже, реалізація норми ч.5 ст.17 Закону щодо визначення орендаря засновником та передачі йому акцій акціонерного товариства є неможливою і суперечить ст.ст.104, 108 ЦК України та ч.3 ст.17 Закону України «Про приватизацію державного майна». Орендар ТОВ «ІСРЗ» як юридична особа, яка припиняє свою діяльність шляхом перетворення в ПАТ «ІСРЗ», не може бути одночасно засновником акціонерного товариства, в яке орендар перетворюється, оскільки це б призводило до співпадання емітента та акціонера в одній особі. Тому згідно вимог ч.3 ст.17 Закону України «Про приватизацію державного майна» та п. 1,5 Порядку №1099 засновником ПАТ «ІСРЗ» вірно визначена компанія «Алдістро Холдінг Лімітед», яка є єдиним учасником орендаря - ТОВ «ІСРЗ», що припиняється шляхом перетворення в ПАТ «ІСРЗ».

Як вбачається з матеріалів справи, правомірність визначення окрім держави в особі органу приватизації другим засновником ПАТ «ІСРЗ» саме компанії «Алдістро Холдінг Лімітед» підтверджена також рішенням антимонопольного комітету України №11-р від 21 січня 2014 року.

Пункт 1 Порядку про затвердження Порядку утворення акціонерного товариства в процесі приватизації, випуску та розміщення акцій такого товариства від 11.09.1996р. №1099, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2012р. №586, визначає процедуру перетворення у процесі приватизації державних підприємств, утворених на базі орендованого майна та заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності, в акціонерні товариства.

Приписами п.3 Порядку визначено, що рішення про перетворення підприємств, зазначених у пункті 1 цього Порядку, в акціонерні товариства та затвердження їх статутів приймається на підставі планів приватизації підприємств у десятиденний строк з дня їх затвердження: державними органами приватизації разом з іншими засновниками - щодо підприємств, утворених на базі орендованого майна, та підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності (шляхом видання протоколу установчих зборів засновників).

Особливості формування статутного капіталу акціонерного товариства, що створюється в процесі приватизації встановлені ч.4 ст.17 Закону України «Про приватизацію державного майна», яка передбачає, що до статутного капіталу товариства вноситься державне майно, передане в оренду (крім майна, що не підлягає приватизації та має передаватися на утримання або у схов господарському товариству на договірних засадах), та майно, що є власністю орендаря. З наведеної норми вбачається, що статутний капітал публічного акціонерного товариства, що створюється на базі орендованого державного майна, визначається як сукупність державного майна та власного майна орендаря. Вартість майна, що вноситься засновниками до статутного капіталу акціонерного товариства визначається органами приватизації за результатами проведення незалежної оцінки майна (абз. 10 ч. 3 ст. 7, абз. 4 ч. 2 ст. 14, ч. 7 ст. 18, 20 Закону України «Про приватизацію державного майна»). Результати вказаної незалежної оцінки затверджені протокольним рішення засновників ПАТ «ІСРЗ» (п. 3.2. протоколу).

Згідно протоколів установчих зборів засновників №1 від 19.12.2013 р. та №2 від 21.03.2014 р. розмір статутного капіталу ПАТ «ІСРЗ», порядок його формування та кількість акцій, що будуть належати кожному із засновників ПАТ «ІСРЗ» були визначені на підставі передавального акту майна, вартість якого внесена до статутного капіталу ПАТ «ІСРЗ» та затвердження оцінки майна єдиного (цілісного) майнового комплексу ДП «ІСРЗ», вартість якого внесена з боку держави до статутного капіталу ПАТ «ІСРЗ» (п. 2.2. та 2.3. протоколу).

Проведеною РВ ФДМУ по Одеській області незалежної оцінки був визначений розмір статутного капіталу ПАТ «ІСРЗ» (п. 6.1.1. статуту) та кількість акцій, що будуть належати кожному із засновників. Було визначено, що частка РВ ФДМУ по Одеській області складає - 21,86% статутного капіталу, що відповідає 400340000 простих іменних акцій, а частка компанії «Алдістро Холдінг Лімітед» - 78,14% статутного капіталу, що відповідає 1430736000 простих іменних акцій (п. 6.1.2. статуту ПАТ «ІСРЗ»).

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про приватизацію державного майна», визначення вартості об'єктів приватизації або розміру статутного капіталу господарських товариств у випадках, встановлених цим Законом проводиться відповідно до Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003р. №1891.

Вказані вимоги законодавства дають можливість забезпечити об'єктивну оцінку вартості майна держави і майна орендаря і, відповідно, здійснити розподіл часток в статутному капіталі створюваного акціонерного товариства без порушення інтересів жодної із сторін, зокрема, для забезпечення майнових інтересів держави.

Відповідно до п.4 ст.37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», передавальний акт або розподільчий баланс повинен бути затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи. Нотаріальне посвідчення справжності підписів голови та членів комісії з припинення юридичної особи на передавальному акті або розподільчому балансі у такому разі не вимагається. Вимоги щодо форми затвердження передавального акту вказаним законом не встановлені.

Згідно з ст.107 ЦК України, після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (зокрема, у разі перетворення), який має містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється. Передавальний акт затверджується учасниками юридичної особи або органом, що прийняв рішення про її припинення.

Частиною 2 ст.17 Закону України «Про приватизацію державного майна» передбачено, що засновники приймають у десятиденний строк після затвердження плану приватизації рішення про утворення товариства, укладають засновницький договір, затверджують статут товариства і подають в установленому порядку документи до відповідного органу, що уповноважений здійснювати державну реєстрацію, для державної реєстрації товариства.

Пунктом 5 Порядку №1099 передбачено, що акціонерне товариство з моменту державної реєстрації стає правонаступником прав і обов'язків підприємства, що приватизується, відповідно до передавального акта.

На виконання п.5 Порядку №1099 та ст.107 ЦК України в «передавальному акті державного майна, що входить до складу цілісного (єдиного) майнового комплексу державного підприємства «Іллічівський судноремонтний завод» та вноситься до статутного капіталу ПАТ «ІСРЗ»» від 21.03.2014р. та в «передавальному акті майна «Іллічівський судноремонтний завод» у формі товариства з обмеженою відповідальністю до ПАТ «ІСРЗ», яке є правонаступником усього майна, майнових прав та обов'язків ТОВ «ІСРЗ»» від 21.03.2014р. зазначено, що ПАТ «ІСРЗ» з моменту державної реєстрації є правонаступником майна, всіх прав та обов'язків ТОВ «ІСРЗ», яке припиняється шляхом перетворення. Передавальний акт майна, що передається в рамках процедури перетворення ТОВ «ІСРЗ» в ПАТ «ІСРЗ» також затверджений протоколом загальних зборів учасників ТОВ «ІСРЗ» №21/14 від 21.03.2014р. та наказом РВ ФДМУ по Одеській області №362 від 21.03.2014р.

На підставі викладено, передавальні акти про формування статутного капіталу ПАТ «ІСРЗ» від 21.03.2014 р. повністю відповідають вимогам ч. 4 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до повідомлення реєстраційної служби від 25.03.2014р. вих. №04.3-158РС, про залишення документів поданих для державної реєстрації припинення ТОВ «ІСРЗ» без розгляду, відповідач повернув вказані документи також на тій підставі, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про те, що ТОВ «ІСРЗ» є учасником (власником) інших юридичних осіб, та/або має не закриті відокремлені підрозділи.

В пункті 7 розділу ІІ Плану приватизації (характеристика господарської діяльності і фінансового стану об'єкта приватизації) містяться відомості про акції, частки, паї, інші свідоцтва про власність, якими орендар ТОВ «ІСРЗ» володіє в статутних капіталах інших юридичних осіб, а саме: частка в розмірі 99,99% в статутному капіталі ТОВ «Іллічівська контейнерна компанія» (код 35603535), та частка в розмірі 47,8055% в статутному капіталі ТОВ ТРК «Іллічівське телебачення-3» (код 21015307).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру серія АД №044560 стосовно ТОВ «ІСРЗ» вбачається, що станом на 03.04.2014р. відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи ТОВ «ІСРЗ» в Єдиному державному реєстрі відсутні.

Підставою для прийняття оскарженого рішення слугувало те, що автоматизованою системою, за допомогою якої ведеться Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, не дозволяється внесення записів про державну реєстрацію за наявності відомостей про те, що особа, яка припиняється, є учасником (власником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи. Інших підстав для залишення без розгляду поданих документів з посиланням на відповідні норми чинного законодавства відповідач не навів.

Відповідно до ч.2 ст.35 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи забороняється, зокрема проведення державної реєстрації юридичної особи, засновником (учасником) якої є юридична особа, щодо якої прийнято рішення щодо припинення.

Статтею 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначається порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення.

Згідно з ч.1 ст.104 ЦК України, підставами для припинення юридичної особи є: реорганізація (злиття, приєднання, поділ, перетворення) або ліквідація. При цьому при ліквідації юридична особа припиняється без передання своїх прав та обов'язків іншій особі, а у разі реорганізації юридичних осіб - майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Відповідно до ч.9 ст.37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлено, що державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, якщо в Єдиному державному реєстрі щодо юридичної особи, що припиняється, містяться відомості про те, що вона є учасником (власником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи.

Згідно з абз.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації.

Типовий план приватизації єдиного майнового комплексу підприємства затверджений наказом Фонду державного майна України «Про затвердження Положення про план приватизації єдиного майнового комплексу підприємства» №1065 від 01.10.1997р., зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17 жовтня 1997р. за №490/2294 (в редакції від 10 квітня 2012 року №482). Пунктом 7 вказаного наказу передбачено включення до плану приватизації єдиного майнового комплексу підприємства внесення інформації про акції, частки, паї, інші свідоцтва про власність, якими володіє підприємство в статутних капіталах інших юридичних осіб. Корпоративні права наявні у орендаря єдиного майнового комплексу ДП «ІСРЗ» відображені в розділі п. 7 розділу ІІ Плану приватизації (характеристика господарської діяльності і фінансового стану об'єкта приватизації) єдиного майнового комплексу ДП «ІСРЗ», що був затверджений наказом РВ ФДМУ по Одеській області №1940 від 09.12.2013р. Норми законодавства про приватизацію не містять обов'язку орендаря відчужувати наявні у нього корпоративні права.

Як вбачається з матеріалів справи, після перетворення ТОВ «ІСРЗ» в ПАТ «ІСРЗ», останнє є правонаступником всього майна, всіх майнових прав та обов'язків ТОВ «ІСРЗ», що належним чином відображено в наказах РВ ФДМУ по Одеській області про створення ПАТ «ІСРЗ», в п. 1.1.3 статуту ПАТ «ІСРЗ», протоколі установчих зборів засновників (п. 3.1.) та засновницькому договорі про створення ПАТ «ІСРЗ» (п. 1.5.).

Отже, наявність в Єдиному державному реєстрі відомостей про те, що позивач є учасником інших юридичних осіб, а саме: ТОВ «Іллічівська контейнерна компанія» та ТОВ ТРК «Іллічівське телебачення-3» не позбавляє позивача права державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом перетворення товариства з обмеженою відповідальністю в публічне акціонерне товариство, оскільки такий порядок утворення акціонерних товариств на базі орендованого державного майна за участю органу приватизації передбачений нормами Закону України «Про приватизацію державного майна» та Постановою КМУ «Про затвердження Порядку утворення акціонерного товариства в процесі приватизації, випуску та розміщення акцій такого товариства» №1099 від 11.09.1996р.

Відповідно до ч.1 ст.146 Господарського кодексу України майно єдиного цілісного майнового комплексу державного (комунального) підприємства або його окремих підрозділів, що є єдиними (цілісними) майновими комплексами і виділяються в самостійні підприємства, а також об'єкти незавершеного будівництва та акції (частини, паї), що належать державі у майні інших суб'єктів господарювання, можуть бути відчужені на користь громадян чи недержавних юридичних осіб і приватизовані цими особами відповідно до закону.

На підставі викладеного судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції з приводу того, що орган приватизації діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законом, а позивачем були дотримані вимоги передбачені чинним законодавством України для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення товариства з обмеженою відповідальністю в публічне акціонерне товариство.

Таким чином, судова колегія дійшла до висновку про обґрунтованість постанови суду першої інстанції з приводу задоволення позовних вимог.

Оскільки при вирішенні справи суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального права, постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін.

Керуючись, ст.ст.198, 200, 205, 206 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної реєстраційної служби України, реєстраційної служби Іллічівського міського управління юстиції Одеської області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: О.І. Шляхтицький

СудОдеський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення16.07.2014
Оприлюднено30.07.2014
Номер документу39909924
СудочинствоАдміністративне