ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" липня 2014 р. Справа № 922/1714/14
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Лакіза В.В., суддя Гетьман Р.А., суддя Хачатрян В.С.,
при секретарі Мальченко О.О.,
за участю представників:
від позивача - Соловйова В.Д. - за довіреністю від 28.04.2014р. № 02-31/301,
від відповідача - Солонця С.М. - за довіреністю від 15.07.2014р.,
розглянувши апеляційну скаргу Чкаловської селищної ради (вх. №1698 Х/2) на рішення господарського суду Харківської області від 11.06.2014р. у справі №922/1714/14,
за позовом Чкаловської селищної ради, смт. Чкаловське,
до Публічного акціонерного товариства «Агрокомбінат «Слобожанський», смт.Чкаловське,
про стягнення 38555,67 грн.,
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Харківської області від 11.06.2014 р. у справі №922/1714/14 (суддя Шатерніков М.І.) в задоволенні позову відмовлено повністю.
Місцевий господарський суд, обґрунтовуючи прийняте ним рішення, вказує на недоведеність позивачем наявності у Публічного акціонерного товариства «Агрокомбінат «Слобожанський» заборгованості за договором оренди землі № 9/9-0507 від 03.05.2007р., оскільки при розрахунку належних до сплати грошових коштів за користування земельною ділянкою Чкаловською селищною радою неправомірно застосовані інші розміри орендної плати, ніж визначені у вказаному договорі.
Не погодившись з рішенням господарського суду Харківської області від 11.06.2014р., Чкаловська селищна рада звернулася до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення суду від 11.06.2014 р. у справі № 922/1714/14 та стягнути з ПАТ «Агрокомбінат «Слобожанський» заборгованість по сплаті орендної плати за договором оренди землі № 9/9-0507 від 03 травня 2007 року на користь Чкаловської селищної ради у розмірі 38555 грн. 68 коп., судові витрати стягнути з відповідача.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, позивач посилається на рішення 30 сесії 6 скликання Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки», відповідно до якого здійснено переоцінку земель та складено додаткову угоду до договору від 01.01.2013р. щодо зміни розміру орендної плати, від укладення якої ухилився відповідач.
На думку скаржника, оскільки орендна плата за договором сплачувалась без урахування положень вказаної додаткової угоди, у відповідача утворилася заборгованість перед місцевим бюджетом, що стало підставою для звернення Чкаловською селищною радою з позовною заявою до господарського суду Харківської області.
24.07.2014р. Публічним акціонерним товариством «Агрокомбінат «Слобожанський» було подано відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач просить апеляційну скаргу Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області залишити без задоволення, а рішення господарського суду Харківської області від 11.06.2014р. № 922/1714/14 - без змін.
Відповідач, посилаючись на п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», вказує, що позивач не може в односторонньому порядку вимагати від ПАТ «Агрокомбінат «Слобожанський» сплати орендної плати в розмірі, яка є вищою, ніж зазначено в договорі, оскільки не скористався своїм правом щодо внесення змін до вказаного договору в порядку, визначеному законом.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 26.06.2014р. у справі № 922/1714/14 апеляційну скаргу Чкаловської селищної ради прийнято до провадження, справу призначено до розгляду.
В судове засідання апеляційного господарського суду з'явився представник позивача, який підтримав вимоги апеляційної скарги, просив суд скасувати рішення господарського суду Харківської області від 11.06.2014р. у справі №922/1714/14, стягнути з відповідача заборгованість зі сплати орендної плати з договором оренди землі від 03.05.2007р. № 9/9-0507 у розмірі 38555,67 грн.
В судове засідання Харківського апеляційного господарського суду з'явився також представник відповідача, який заперечував проти вимог апеляційної скарги, просив суд рішення господарського суду Харківської області від 11.06.2014р. у справі № 922/1714/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, а також викладені в апеляційній скарзі доводи апелянта, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлених обставин справи та відповідність їх наданим доказам, повторно розглянувши справу в порядку ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.
03.05.2007р. між Чкаловською селищною радою та Публічним акціонерним товариством «Агрокомбінат «Слобожанський» укладено договір оренди землі №9/9-0507.
Відповідно до п. 1 договору орендодавець надає, а орендар приймає в довгострокове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення (комплекс будівель та споруд по вирощуванню телят).
Пункт 5 договору встановлює, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 109330,14 гривень, після індексації станом на 01.01.2007р.
Згідно з п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 2,0 % від нормативної грошової оцінки землі у сумі 2186,60 грн./рік.
Пунктом 10 договору встановлено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Відповідно до п. 13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 14 договору встановлено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (частки погашення) залежно від того, яке з величин таких ставок є більшою, за кожен день прострочення.
14.12.2012р. прийнято рішення Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківскьої області ХХХ сесії VI скликання «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Нова Гнилиця, що розташоване на території Чугуївької селищної ради Чугуївського району Харківської області».
Пунктом 1 рішення затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель села Нова Гнилиця, що розташоване на території Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області.
Згідно з п. 2 вказаного рішення введено в дію нормативну грошову оцінку земель села Нова Гнилиця, що розташоване на території Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 01.01.2013р.
Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали справи № 922/1714/14, дійшла висновку про необґрунтованість доводів скаржника щодо виникнення у Публічного акціонерного товариства «Агрокомбінат «Слобожанський» заборгованості за вказаним договором оренди землі у зв'язку зі сплатою відповідачем орендної плати не в повному обсязі, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно з ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Частина 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» встановлює, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Пунктом 9 договору оренди землі від 03.05.2007р. № 9/9-0507 визначено розмір орендної плати, яка підлягає сплаті орендарем за користування земельною ділянкою, визначеною як предмет вказаного договору, в розмірі 2186,60 грн./рік, сплата якої здійснюється з індексів інфляції. (п.10 договору)
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарський договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до абз. 4 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Колегія суддів, розглянувши договір оренди землі від 03.05.2007р. № 9/9-0507, встановила, що вказаний договір не містить положень щодо можливості сторін в односторонньому порядку змінювати розмір орендної плати за користування відповідною земельною ділянкою.
На думку колегії суддів, пункт 13 договору не покладає обов'язок на сторін договору щодо внесення змін до розміру орендної плати за користування земельною ділянкою у разі настання випадків, вказаних в даному пункті договору, а також перегляд розміру орендної плати у вказаних випадках повинен здійснюватися в порядку, визначеному в законі та укладеному договорі.
Згідно з ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Пунктом 35 договору встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Колегія суддів встановила, що матеріали справи № 922/1714/14 не містять відомостей про внесення відповідних змін до договору оренди землі, зокрема, судового рішення, яке набрало законної сили, та відповідно до якого врегульовано спір між сторонами щодо внесення відповідних змін до договору.
Крім того, сторонами у справі заперечується факт укладення додаткових угод до вказаного договору у зв'язку з недосягненням згоди щодо внесення уточнень до розміру орендної плати за користування земельною ділянкою. (а.с. 24-25, 86-87)
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість посилання позивача на обов'язок Публічного акціонерного товариства «Агрокомбінат «Слобожанський» щодо сплати орендної в розмірі більшого ніж визначений в договорі, оскільки позивач не звертався до відповідного суду для внесення змін щодо розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, а також на час винесення оскаржуваного рішення не було судового рішення, яке вступило в законну дію, та яким були визначені відповідні зміни.
Також, колегія суддів зазначає, що відповідно до розрахунку заборгованості по орендній платі за землю відповідно до договору оренди землі від 03.05.2007р. № 9/9-0507, укладеного між Чкаловською селищною радою та Публічним акціонерним товариством «Агрокомбінат «Слобожанський», наданого позивачем у справі, орендна плата за 2013р. відповідачем сплачена належним чином відповідно до умов договору.
Таким чином, розглянувши наявні матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що Чкаловською сільською радою всупереч приписам статті 33 Господарського процесуального кодексу України не доведено факту неналежного виконання відповідачем договору оренди землі від 03.05.2007р. № 9/9-0507, не надано достатніх доказів в обґрунтування своєї позиції у справі, не надано належного нормативного обґрунтування заявлених апеляційних вимог, що спростовують висновки місцевого господарського суду у даній справі.
Таким чином, колегія суддів вважає, що при прийнятті рішення місцевий господарський суд забезпечив дотримання вимог чинного законодавства щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин справи та дав належну правову оцінку наявним у матеріалах справи доказам, через що рішення господарського суду Харківської області від 11.06.2014 р. у справі №922/1714/14 підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.
На підставі викладеного та керуючись статтями 91, 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Чкаловської селищної ради залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 11.06.2014 р. у справі №922/1714/14 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 29 липня 2014 року.
Головуючий суддя Лакіза В.В.
Суддя Гетьман Р.А.
Суддя Хачатрян В.С.
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2014 |
Оприлюднено | 04.08.2014 |
Номер документу | 40004972 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Харківський апеляційний господарський суд
Лакіза В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні