ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31.07.14р. Справа № 904/3726/14 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДСЕРВІС-ГРУП", м.Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфа-Буд", м. Дніпропетровськ
про стягнення 82 308 грн. 47 коп.
Суддя ЗАГИНАЙКО Т.В.
Представники:
від позивача: Чмух Ю.В.- представник, дов. від 10.01.2014р. б/н;
від відповідача: не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просить стягнути з відповідача 82 308 грн. 47 коп., що складає 70 000 грн. 00 коп. - заборгованості, що виникла відповідно до умов Договору підряду від 29.08.2012р. №2908/1, 5 695 грн. 20 коп. - пені та 6 613 грн. 27 коп. - 3% річних та інфляції.
Відповідач відзиву на позов та інших витребуваних господарським судом документів не надав, його представник у судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Оригінали документів, оглянуті у судовому засіданні відповідають копіям, залученим до матеріалів справи.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу за допомогою технічних засобів представником позивача заявлено не було.
У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
29.08.2012р. між відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Альфа-Буд", як замовником, та позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "БУДСЕРВІС-ГРУП", як підрядником, було укладено Договір підряду №2908/1 (надалі - Договір), відповідно до пункту 1.1 якого підрядник зобов'язується виконати комплекс електромонтажних робіт на об'єкті: магазин АТБ-Маркет, потужність 90 кВт, 3-кат електропостачання, розташованого за адресою: м. Маріуполь, пр. Металургів, 27 своєчасно, в строк, встановлений даним договором.
Згідно з пунктом 2.1 Договору загальна сума договору складає 300 000 грн. 00 коп. (з ПДВ).
Після виконання всіх передбачених договором робіт підрядник здає виконані роботи замовнику в експлуатацію (пункт 6.1 Договору).
Як вбачається на виконання умов Договору позивачем було виконано будівельні роботи на суму 300 000 грн. 00 коп., про що свідчить акт від 30.09.2013р. №1 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2013 року (а.с. 14-19).
У пункті 2.2 сторони узгодили, що оплата здійснюється в 3 етапи: перший етап - протягом 3-х банківських днів з моменту підписання даного договору замовник здійснює передплату у розмірі 150 000 грн. 00 коп.; другий етап - протягом 14-ти банківських днів після початку робіт замовник здійснює оплату у розмірі 90 000 грн. 00 коп.; третій етап - протягом 5-ти банківських днів після підписання сторонами акту приймання-передачі виконаних підрядних робіт замовник здійснює остаточний розрахунок з підрядником - 60 000 грн. 00 коп.
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Таким чином, відповідач повинен був остаточно розрахуватися з позивачем за виконані роботи до 05.10.2013р.
Як вбачається відповідачем було частково погашено заборгованість у сумі 230 000 грн. 00 коп., про що свідчать додані до матеріалів справи виписки по особовим рахункам за 21.09.2012р., 16.11.2012р., 31.10.2012р., (а.с. 27-29).
Отже, заборгованість відповідача перед позивачем становить 70 000 грн. 00 коп.
На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості перед позивачем відповідачем не надано.
Згідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частинами 1 та 2 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань; кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу; порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання; боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, згідно розрахунку інфляційні нарахування становлять 5 313 грн. 00 коп. (жовтень 2013р. - квітень 2014р.), а річні після перерахунку - 1 294 грн. 52 коп. (з 07.10.2013р. по 20.05.2014р.).
Що стосується вимог щодо стягнення пені, то вони є необґрунтованими з огляду на наступне.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно із частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Позивач просить стягнути з відповідача 5 695 грн. 20 коп. - пені, посилаючись на пункт 7.3 Договору.
Відповідно до пункту 7.3 Договору за порушення строків оплати робіт замовник несе відповідальність згідно з Законом України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань".
Статтею 1 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Розмір пені, передбачений статтею 1 цього закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (стаття 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань").
Згідно з пунктом 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 року №14 „Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань" якщо у вчиненому сторонами правочині розмір та базу нарахування пені не визначено або вміщено умову (пункт) про те, що пеня нараховується відповідно до чинного законодавства, суму пені може бути стягнуто лише в разі, якщо обов'язок та умови її сплати визначено певним законодавчим актом; так, нарахування пені у відповідному відсотковому розмірі від суми простроченого платежу передбачено статтею 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв", статтею 36 Закону України "Про телекомунікації", статтею 1 Закону України "Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій".
Як вбачається положеннями Договору не визначено розмір та базу нарахування пені, у зв'язку з чим суму пені не може бути стягнуто з відповідача.
З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі слід покласти на відповідача у повній сумі, оскільки з його вини спір доведено до суду.
Керуючись статтями 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфа-Буд" (49107, м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, 2А, кв. 325; ідентифікаційний номер 32838595) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДСЕРВІС-ГРУП" (49049, м. Дніпропетровськ, вул. МОПРа, 36; ідентифікаційний код 36543332) 70 000 грн. 00 коп. - заборгованості, 1 294 грн. 52 коп. - річних, 5 313 грн. 00 коп. - інфляційних нарахувань та 1 827 грн. 00 коп. - витрат по сплаті судового збору.
В решті позову відмовити.
Видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
СУДДЯ Т.В. ЗАГИНАЙКО
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до статті 84 ГПК України,
„04„ серпня 2014р
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2014 |
Оприлюднено | 07.08.2014 |
Номер документу | 40037888 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Джихур Олена Василівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні