Рішення
від 04.08.2014 по справі 925/1048/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2014 року Справа № 925/1048/14

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., при секретарі Олексенко Т.В. за участю представників сторін: позивача - Гороха О.П. за довіреністю, відповідача - Махаринець В.І. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом приватного акціонерного товариства "Кінотеатральне обладнання" до публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Черкаського міського району електричних мереж про визнання недійсними та скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

По справі оголошувалась перерва з 31 липня по 04 серпня 2014р.

Заявлено позов про визнання недійсними та скасування рішень комісії ПАТ Черкасиобленерго" в особі Черкаського міського РЕМ з розгляду Актів про порушення №005428 від 06.05.2014р. та №005457 від 07.05.2014р.

В обґрунтування позову позивач послався на те, що акти про порушення, на підставі яких визначені обсяги не облікованої споживачем електроенергії та застосована Методика, не відповідає п. 6.41 ПКЕЕ. В них мають мали бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням виключно на відповідні пункти передбачені ПКЕЕ з урахуванням наявних вихідних даних, необхідних та достатніх для визначення обсягу недорахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків.

Відповідач у відзиві на позов та його представник у судовому засіданні проти позову заперечили. Заперечення вмотивовано наступним.

Оспорювані рішення прийняті на підставі актів про порушення, складеними посадовими особами відповідача за результатами перевірки позивача. В ході цих перевірок перевіряючими було встановлено порушення „Правил користування електричною енергією" (затвердженими постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996р.) далі ПКЕЕ, а саме лічильник ЦЄ 6803В № 008656042374661 не веде облік спожитої електричної енергії по причині зупинки облікового механізму, внаслідок чого відбувається безоблікове споживання електричної енергії. Дане порушення було зафіксовано актом про порушення № 005428. Споживач не забезпечив функціонування власних розрахункових засобів обліку електричної енергії відповідно до вимог нормативно-технічних документів та паспортних даних заводу виробника відповідних засобів обліку, а саме: відсутність на електролічильнику індикації мережі та індикації навантаження, внаслідок чого відбувається безоблікове споживання електричної енергії. Дане порушення було зафіксовано актом про порушення № 005457. Тому відповідач вважає що ним правомірно застосовано до позивача за вказані порушення оперативно-господарські санкції у вигляді донарахування вартості необлікованої електричної енергії.

Суд заслухавши представників сторін та дослідивши наявні у справі докази встановив наступне.

ПАТ „Черкасиобленерго" є ліцензованим постачальником електроенергії на енергоринку України відповідно до положень ЗУ „Про електроенергетику" та інших нормативних документів.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про електроенергетику" постачання електричної енергії - господарська діяльність, пов'язана з наданням електричної енергії споживачеві за допомогою технічних засобів передачі та розподілу електричної енергії на підставі договору.

Цією нормою Закону визначено, що споживачі - суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю;

Таким чином Законом встановлено, що основним документом який регулює відносини споживача електричної енергії та енергопостачальника є Договір про постачання електричної енергії.

Між ВАТ „Черкасиобленерго" (змінено найменування на ПАТ «Черкасиобленерго») в особі Черкаського міського РЕМ (постачальник енергії) та ВАТ „Кінотеатральне обладнання" (правонаступник ПрАТ „Кінотеатральне обладнання") (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 87 від 14.02.2008р. (надалі-Договір) Договір сторонами пролонгований на 2014р.

Згідно п. 1 Договору Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до Договору, що є його невід'ємними частинами.

Зобов'язання сторін визначені п. 2 Договору, за яким сторони погодили, що під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема ПКЕЕ.

Крім цього відповідно до ст. 26 Закону України „Про електроенергетику" споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Відповідальність сторін Договору визначена п. 4 Договору. Пунктом 4.4. Договору передбачено, що у разі виявлення однією із сторін Договору порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачено застосування санкцій, чи які тягнуть за собою збитки, недотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформляється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представника обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльності якої стало причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому випадку акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт.

У відповідність п. 3.2. ПКЕЕ відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору.

Згідно п. 10.2. ПКЕЕ Споживач електричної енергії зобов'язаний:

1. Забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів законодавства України.

2. Забезпечувати функціонування власних розрахункових засобів обліку електричної енергії відповідно до вимог нормативно-технічних документів та паспортних даних заводу-виробника відповідних засобів обліку.

Згідно п. 10.3. Споживач зобов'язаний оперативно повідомляти органи Держенергонагляду, Держнаглядохоронпраці України, постачальника електричної енергії та електропередавальну організацію відповідно до їх повноважень про:

1. Порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправність в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів обліку, що належать споживачу за ознакою права власності, користування, повного господарського відання або встановлені на території споживача.

Також п. 3.12. „Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів" на робочих місцях оперативних працівників залежно від структури управління електрогосподарством, особливостей умов виробництва (на підстанціях, у РУ або приміщеннях відведених для працівників, які обслуговують електроустановку) необхідно вести таку документацію:

- журнал показів засобів вимірювальної техніки і електролічильників;

- журнал обліку споживання електричної енергії, півгодинних вимірів; навантаження в години максимуму електропередавальної організації;

Статтею 27 Закону України „Про електроенергетику" встановлюється, що правопорушенням в електроенергетиці є порушення правил користування енергією.

Посадовими особами Черкаського міського РЕМ, 06 травня 2014р. при проведенні перевірки електропостачання за адресою м. Черкаси вул. Луценка 6, споживач ПрАТ „Кінотеатральне обладнання", було виявлено порушення ПКЕЕ в частині обліку спожитої електричної енергії та встановлено, що лічильник ЦЄ 6803В № 008656042374661 не веде облік спожитої електричної енергії по причині зупинки облікового механізму, внаслідок чого відбувається безоблікове споживання електричної енергії. Дане порушення було зафіксовано актом про порушення №005428.

Акт про порушення складений в двох примірниках, один з яких наданий представнику споживача. Представник споживача Литвиненко В.Г. з актом про порушення ознайомлена. Пунктом 8 даного акту про порушення споживачу або його уповноваженому представнику було запропоновано з'явитися до Черкаського міського РЕМ на засідання комісії з розгляду акту 14.05.2014р. Також 06.05.2014р. представниками Черкаського міського РЕМ, був складений акт технічної перевірки засобів обліку, та акт пломбування засобів обліку, які є додатками до акту порушення № 005428 від 06.05.2014р.

Крім того посадовими особами Черкаського міського РЕМ, 07 травня 2014р. при проведенні перевірки електропостачання за адресою м. Черкаси вул. Луценка 6, споживач ПрАТ „Кінотеатральне обладнання", було виявлено порушення ПКЕЕ в частині обліку спожитої електричної енергії та встановлено, що споживач не забезпечив функціонування власних розрахункових засобів обліку електричної енергії відповідно до вимог нормативно-технічних документів та паспортних даних заводу виробника відповідних засобів обліку, а саме: відсутність на електролічильнику індикації мережі та індикації навантаження, внаслідок чого відбувається безоблікове споживання електричної енергії. Дане порушення було зафіксовано актом про порушення № 005457.

Акт про порушення складений в двох примірниках, один з яких наданий представнику споживача. Представник споживача Литвиненко В.Г. з актом про порушення ознайомлена. Пунктом 8. даного акту про порушення споживачу або його уповноваженому представнику було запропоновано з'явитися до Черкаського міського РЕМ на засідання комісії з розгляду акту 14.05.2014р. Також 07.05.2014р. представниками Черкаського міського РЕМ, був складений акт технічної перевірки засобів обліку, та акт пломбування засобів обліку, які є додатками до акту порушення № 005457 від 07.05.2014р.

Згідно з п.6.41. ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

12.05.2014 року відповідачем у присутності представника позивача було проведено експертизу лічильника електроенергії зав. № 008656042374661 типу Ц36803В та складено Акт № 95 від 12.05.2014 року . Згідно Акту упаковка лічильника та пломба не пошкоджена, корпус лічильника не пошкоджено, порушень пломб Держспоживстандарту та постачальника електричної енергії не виявлено. За результатами експертизи лічильник визнано не придатним для подальшої експлуатації(лічильний механізм не працює).

12.05.2014 року відповідачем у присутності представника позивача було проведено експертизу лічильника електроенергії зав. № 008656042374691 типу Ц36803В та складено Акт № 96 від 12.05.2014 року (додаток 24 до позову). Згідно Акту упаковка лічильника та пломба не пошкоджена, корпус лічильника не пошкоджено, порушень пломб Депжспоживстандарту та постачальника електричної енергії не виявлено. За результатами експертизи лічильник визнано не придатним для подальшої експлуатації.

14.05.2014р. представник споживача ПрАТ „Кінотеатральне обладнання" Литвиненко В.Г. з'явилась на комісію з розгляду актів порушення ПКЕЕ до Черкаського міського РЕМ без належним чином оформленої довіреності. Тому розгляд актів про порушення ПКЕЕ № 005428 від 06.05.2014р. та № 005457 від 07.05.2014р. було перенесено не невизначений термін до вирішення питання представництва.

21.05.2014р. представник споживача ПрАТ „Кінотеатральне обладнання" Горох Олександр Петрович з'явився на комісію з розгляду актів порушення ПКЕЕ до Черкаського міського РЕМ ПАТ „Черкасиобленерго". Відповідно до п. 6.42 ПКЕЕ комісією з розгляду актів про порушення ПКЕЕ Черкаського міського РЕМ, було проведене засідання та розглянуто акт про порушення № 005428 від 06.05.2014р. та акт про порушення № 005457 від 07.05.2014р., акти технічної перевірки засобів обліку від 06.05.2014р. та від 07.05.2014р. акт № 96 від 12.05.2015р. проведення експертизи лічильника електричної енергії № 008656042374691 ЦЄ 6803В та акт № 95 від 12.05.2015р. проведення експертизи лічильника електричної енергії № 008656042374661 ЦЄ 6803В які були встановлені на об'єкті ПрАТ „Кінотеатральне обладнання", та обліковували спожиту електричну енергії даного споживача.

При розгляді актів про порушення № 005428 від 06.05.2014р. та № 0054757 від 07.05.2014р. та проведенні аналізу вищезазначених документів комісією Черкаського міського РЕМ ПАТ „Черкасиобленерго" у відповідність до „Правил користування електричною енергію", та Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем, „Правил користування електричною енергією" розділ 2 (затвердженої Постановою НКРЕ України № 562 від 04.05.2006р.) було прийнято рішення про нарахування розміру недорахованої електричної енергії по об'єкту за адресою м. Черкаси Луценка 6, споживач ПрАТ «Кінотеатральне обладнання» по акту порушення № 005428 від 06.05.2014р. на суму 47 197,46грн. та по акту порушення № 005457 від 07.05.2014р. на суму 2056,91грн. (розрахунки додаються). Дані рішення були відображені в протоколах засідання комісії № 43 та № 44 від 21.05.2014р.

З даними протоколами № 43 та № 44 від 21.05.2014р., розрахунками та рахунками представник споживача Горох О.П. був ознайомлений та відмовився від підпису вручення протоколів комісії про порушення ПКЕЕ Черкаського міського РЕМ розрахунків по актам порушення та рахунків на оплату недорахованої електричної енергії, (про що є підписи членів комісії в протоколі). Протоколи № 43 та № 44 від 21.05.2014р. розрахунки недоврахованої електричної енергії та рахунки на оплату вручені споживачу поштою 29.05.2014р.

Відповідно до ч. 2 ст. 193 ГК України:

Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Статтею 235 ГК України встановлено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єкта господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання, в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Згідно ч. І ст. 237 ГК України, підставою для застосування оперативно-господарської санкції є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкції визначається договором.

Оцінивши доводи сторін та приписи наведеного вище законодавства. Суд приходить до наступних висновків.

Оспорювані рішення прийняті відповідачем на підставі встановлених у визначений законодавством та приписами укладеного сторонами договору спосіб порушень позивачем ПКЕЕ. Такими порушеннями є не забезпечення функціонування власних розрахункових засобів обліку електричної енергії відповідно до вимог нормативно-технічної документації а саме: відсутність на електролічильнику індикації мережі та індикації навантаження, недооблік спожитої електричної енергії по причині зупинки облікового механізму.

Порушення ПКЕЕ є порушенням господарського зобов'язання з відповідальністю встановленою Договором та законодавством України.

За своєю правовою природою, рішення Комісії про нарахування споживачу 47 197,46грн, та 2056,91грн. вартості недоврахованої спожитої електричної енергії, є оперативно-господарською санкцією за скоєння порушення господарського зобов'язання.

Застосовуючи за спірними рішеннями оперативно-господарські санкції у вигляді вартості недоврахованої спожитої електричної енергії відповідач діяв у відповідності до приписів ГК України, Закону України „Про електроенергетику", „Правил користування електричною енергією".

За таких обставин суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.

Повне рішення підписано 08.08.2014р.

Суддя К.І.Довгань

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення04.08.2014
Оприлюднено12.08.2014
Номер документу40077135
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1048/14

Постанова від 28.10.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Синиця О.Ф.

Ухвала від 21.09.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Синиця О.Ф.

Ухвала від 04.02.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Синиця О.Ф.

Ухвала від 05.01.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Синиця О.Ф.

Ухвала від 10.11.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Синиця О.Ф.

Ухвала від 26.08.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Синиця О.Ф.

Рішення від 04.08.2014

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 19.06.2014

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні