Рішення
від 11.08.2014 по справі 916/1964/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" серпня 2014 р.Справа № 916/1964/14

За позовом Департамент комунальної власності Одеської міської ради;

до відповідача Всеукраїнський благодійний фонд "Відродження життя в Україні"

про розірвання договору оренди, виселення та стягнення 20685,37грн.

Суддя Гуляк Г.І.

Представники:

Від позивача: Левін М.М. - за дорученням;

Від відповідача: не з'явився;

СУТЬ СПОРУ: позивач, Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою до відповідача - Всеукраїнського благодійного фонду «Відродження життя в Україні» про розірвання договору оренди, виселення та стягнення заборгованості з орендної плати у сумі 19676,70 гривень та пені у сумі 1008,67 гривень.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 27 травня 2014 р. було порушено провадження у справі № 916/1964/14.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 12 червня 2014 р. було відкладено розгляд справи на 19 червня 2014.

18 червня 2014 року представник позивача надав до канцелярії суду заяву про збільшення позовних вимог, згідно якої уточнює суму стягнення та просить суд розірвати договір оренди нежитлового приміщення № 4/7 від 11.06.2013 року, виселити Всеукраїнський благодійний фонд «Відродження життя в Україні» з нежитлового приміщення підвалу загальною площею 152,0 кв.м., що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Пушкінська, 59 та стягнути з Всеукраїнського благодійного фонду «Відродження життя в Україні» заборгованість з орендної плати в сумі 21529,93 грн. та пеню в сумі 1106,04 грн.

Представник позивача, 19 червня 2014 року звернувся до суду з клопотанням в порядку ст. 69 ГПК України, просив суд продовжити строк розгляду справи, у зв'язку з необхідністю підготовки та надання додаткових документів по справі. Вказане клопотання було задоволене судом та ухвалою від 19 червня 2014 року строк розгляду справи було продовжено до 11 серпня 2014 року, а розгляд справи перенесено на 11 серпня 2014 року для підготовки позивачем додаткових доказів по справі.

Представник позивача у судове засідання, призначене на 11.08.2014 р., з'явився, позов підтримав та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, а саме, за його юридичною адресою, підтвердженою даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується поштовими повідомленнями, які наявні в матеріалах справи, але у судове засідання не з'явився, про поважність причин відсутності не повідомив, відзиву на позов не надав.

Згідно п. 4 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 02.06.2006 р. № 01-8\1228 та п. 11 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007 р. № 01-8\123 до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб-учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи. Справа розглядається в порядку ст. 75 ГПК України, за наявними матеріалами.

У судовому засіданні 11 серпня 2014 року в порядку ст. 85 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частину рішення суду.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, суд встановив:

11.06.2013 р. між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради (Орендодавець, Позивач) та Всеукраїнським благодійним фондом «Відродження життя в Україні» (Орендар, Відповідач) було укладено договір оренди нежилого приміщення № 4/7 від 11.06.2013 р. (надалі за текстом Договір), згідно якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування нежитлове приміщення підвалу загальною площею 152,0 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Пушкінська, 59.

За умовами п. 2.2. Договору, за орендоване приміщення Орендар зобов'язався сплачувати орендну плату, що становила на перший місяць після підписання договору оренди місяць 1393,95 грн.(без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції) та є базовою ставкою орендної плати за місяць. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України. Податок на додану вартість розраховується відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до п. 1.3. термін дії Договору визначається з 11.06.2013 р. по 11.05.2016 р.

З огляду на це, станом на момент розгляду справи по суті, договір оренди № 4/7 від 11.06.2013 р. укладеним між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради та Всеукраїнським благодійним фондом «Відродженням життя в Україні» є чинним.

Пунктом 2.4. Договору встановлено, що Орендар зобов'язався вносити орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця незалежно від результатів господарської діяльності.

Пунктом 4.7. Договору встановлено, що після закінчення строку дії договору чи у випадку його дострокового розірвання, Орендар зобов'язаний у 15-денний термін передати Орендодавцю приміщення за актом у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) об'єкта оренди.

Пунктом 4.10 Договору встановлено, що у випадку припинення дії договору у зв'язку із закінченням строку чи дострокового розірвання договору Орендар сплачує орендну плату по день підписання акта приймання-передачі приміщення.

Пунктом 5.2. Договору встановлено, що у разі несвоєчасного внесення орендної плати Орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочки. Нарахування пені за прострочку виконання обов'язку припиняється через один рік з дня, коли обов'язок повинен бути виконаний.

Пунктом 5.3. Договору встановлено, що у разі невнесення Орендарем орендної плати на протязі 3-х місяців з дати закінчення терміну платежу, Орендодавець має право відмовитися від договору і вимагати повернення об'єкта оренди.

Підпунктом «л» пункту 4.2. Договору встановлено, що Орендар зобов'язується укласти договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання приміщень і прибудинкової території.

У зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язань по внесенню орендної плати, за період: з 11 червня 2013 р. - 16 червня 2014 р., позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з Всеукраїнського благодійного фонду «Відродження життя в Україні», окрім заборгованості з орендної плати за період з 11 червня 2013 р. по 16 червня 2014 р. у сумі 21529,93 грн., ще 1106,04 грн. - пені за період з 16 липня 2013 р. по 16 червня 2014 р..

Також, позивачем заявлено позовну вимогу про розірвання договору оренди нежилого приміщення № 4/7 від 11.06.2013 року, виселення Всеукраїнського благодійного фонду «відродження життя в Україні» з нежилого приміщення підвалу загальною площею 152,0 кв.м., що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Пушкінська, 59, та передачу його на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав:

Стаття 41 Конституції України, ст.319 Цивільного кодексу України гарантують право власника на свій розсуд володіти, користуватися та розпоряджатися належним йому майном.

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певні дії (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. При цьому, зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, у тому числі із договорів.

Відповідно до ч. 1, ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін), що визначено в ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України.

Відповідно до п.п.1,2 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ч.3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", п.5 ст. 762, п.1 ст. 530 Цивільного кодексу України орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити плату за користування приміщенням.

Згідно вимог ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. В свою чергу, порушенням зобов'язання, відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Вимогами ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач обов'язок щодо своєчасної сплати орендних платежів не виконував, в зв'язку з чим у нього утворилась заборгованість перед позивачем за період з 11.06.2013 р. - 16.06.2014 р. в розмірі 21529,93 грн.

Розмір орендної плати визначається позивачем у відповідності до умов п. 2.2 договору шляхом коригування розміру місячної плати за попередній місяць на індекс інфляції поточного місяця. Суд зауважує, що визначений у договорі порядок здійснення нарахування плати за користування приміщенням відповідає вимогам ч. 3 ст. 762 ЦК України, яка передбачає можливість зміни (індексації) розміру плати за користування майном.

Зазначена заборгованість підтверджена матеріалами справи, її нарахування ґрунтується на чинному законодавстві та не суперечить його вимогам. Заборгованість є обґрунтованою, не спростована відповідачем, в зв'язку з чим позовні вимоги в частині стягнення 21529,93 грн. - заборгованості по орендній платі підлягають задоволенню.

Разом з тим, проаналізувавши наявні в матеріалах справи документи, подані позивачем докази та викладену його правову позицію, суд вважає заявлені позовні вимоги щодо стягнення з Всеукраїнського благодійного фонду «Відродження життя в Україні» на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради 1106,04 грн. пені, нарахованої на суму заборгованості по орендній платі за період з 16.07.2013 р. - 16.06.2014 р., такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступні положення законодавства.

Згідно вимог ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. В свою чергу, порушенням зобов'язання, відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до п.п. 1, 2, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання за кожен день прострочення виконання.Як вище встановлено, умовами укладеного між сторонами договору передбачено, що: Орендар вносить орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності (п. 2.4 Договору); у разі несвоєчасного внесення орендної плати орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня від суму простроченого платежу за кожен день прострочки (п.5.2 Договору).

На підставі зазначених норм, позивачем нарахована відповідачу пеня за прострочення орендних платежів за період з 16.07.2013 р.- 16.07.2014р.- всього на суму 1106,04 грн.

Розрахунок пені перевірено господарським судом та встановлено його відповідність обставинам справи щодо прострочення сплати орендної плати відповідачем, а також вимогам чинного законодавства та умовам договору, в зв'язку з чим позовні вимоги в частині стягнення 1106,04 грн. - пені підлягають задоволенню.

Також, позивачем заявлено позовну вимогу про розірвання договору оренди нежилого приміщення № 4/7 від 11 червня 2013 р., укладеного між позивачем та відповідачем та, як наслідок, виселення відповідача із орендованого приміщення та передачу приміщення позивачу.

Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Приписи частини другої статті 651 ЦК України передбачають можливість розірвання договору за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, установлених договором або законом.

Частиною 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі, зокрема, невиконання сторонами своїх зобов'язань.

Відповідно до ч.3 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №2269-ХII від 10.04.1992р. основним обов'язком орендаря, зокрема, є зобов'язання вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Постановою Пленуму Вищого Господарського суду України від 29.05.2013 р. № 12 «Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду(найм) майна», у пункті 2.6, судам дано роз'яснення наступного змісту:

«Вичерпного переліку умов, істотних для договорів оренди (найму), ЦК України і ГК України не містять. Однак за змістом статей 759 - 762 ЦК України слід дійти висновку, що істотними для даного виду договорів є умови про предмет договору, плату за користування майном та строк такого користування. Що ж до договорів оренди державного та комунального майна, то стаття 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначає умови, які є істотними для даних договорів…»

Частиною 1 статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" страхування орендарем взятого ним в оренду майна визначено як істотну умову договору.

Як вище встановлено, відповідач з 11.06.2013 року не сплачує орендну плату за користування приміщенням та не укладає договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання приміщень і прибудинкової території, що є прямим порушенням вимог чинного законодавства та істотних умов Договору, в зв'язку з чим позовні вимоги в частині розірвання Договору між позивачем і відповідачем підлягають задоволенню.

Також, позивачем заявлено позовну вимогу про виселення відповідача із орендованого приміщення.

За положеннями ч.1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Відповідно до ч. 2 ст. 795 повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 291 Господарського кодексу України та вимог Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Із аналізу вказаних положень чинного законодавства вбачається, що наслідком розірвання договору оренди є обов'язкове повернення об'єкта оренди орендодавцю, з огляду на що позовна вимога позивача про виселення відповідача з нежилого підвального приміщення загальною площею 152,0 кв.м, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Пушкінська, 59, та передачу його на користь позивача підлягає задоволенню у повній мірі.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.

Згідно статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору на суму 4263 грн.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Розірвати Договір оренди нежилого приміщення № 4/7 від 11.06.2013 р., укладений між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, р/р 37326027001909 в ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, ЄДРПОУ 26302595) та Всеукраїнським благодійним фондом «Відродження життя в Україні» (65026, м. Одеса, Польський узвіз, 5, кв. 5, код ЄДРПОУ 38296379);

3. Виселити Всеукраїнський благодійний фонд «Відродження життя в Україні» (65026, м. Одеса, Польський узвіз, 5, кв. 5, код ЄДРПОУ 38296379) з нежилого підвального приміщення загальною площею 152,0 кв.м., що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Пушкінська, 59, на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, р/р 37326027001909 в ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, ЄДРПОУ 26302595);

4. Стягнути з Всеукраїнського благодійного фонду «Відродження життя в Україні» (65026, м. Одеса, Польський узвіз, 5, кв. 5, код ЄДРПОУ 38296379) на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, р/р 37326027001909 в ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, ЄДРПОУ 26302595) заборгованість з орендної плати у сумі 21529,93 грн., пеню у сумі 1106,04 грн., витрати по сплаті судового збору у розмірі 4263 грн.

Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати у порядку ст. 116 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 13 серпня 2014 року.

Суддя Гуляк Г.І.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.08.2014
Оприлюднено20.08.2014
Номер документу40179652
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/1964/14

Постанова від 14.05.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Філінюк І.Г.

Постанова від 12.05.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Філінюк І.Г.

Ухвала від 16.03.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Бєляновський В.В.

Ухвала від 04.03.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Ухвала від 23.02.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Рішення від 11.08.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Ухвала від 19.06.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Ухвала від 19.06.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Ухвала від 12.06.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні