ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 910/12987/14 18.08.14
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Харско Інфрастракче Україна" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-будівельна компанія "КАА" простягнення 217 061, 66 грн.
Суддя Літвінова М.Є.
Представники сторін:
від позивача: Данілова І.О. - представник за дов.;
від відповідача: не зявились
У судовому засіданні 18.08.2014, на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення прийняте 18.08.2014, у зв»язку з оголошеною, на підставі ст..77 ГПК України, в судовому засіданні перервою з 21.07.2014 по 18.08.2014.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-будівельна компанія "КАА" про стягнення 217 061,66 грн. за договором №53 від 27.11.2013.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 01.07.2014 порушено провадження по справі № 910/12987/14, розгляд справи призначено на 21.07.2014.
В судовому засіданні 21.07.2014, в порядку ст. 77 ГПК України, оголошено перерву на 18.08.2014.
У відзиві на позов відповідач повідомив, що суму заборгованості заявлену до стягнення не визнає, а лише погоджується із сумою у розмірі 153 000,00 грн.
Клопотання відповідача про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю забезпечити явку представників в судове засідання призначене на 18.08.2014, судом не задоволено, враховуючи, що нормами чинного законодавства України не обмежено коло осіб, які можуть представляти особу в судовому процесі, тому неможливість одного з представників позивача бути присутнім у судовому засіданні не перешкоджає реалізації права учасника судового процесу на участь у судовому засіданні його іншого представника. Проте, відповідач наданими йому процесуальними правами не скористався.
В судовому засіданні 18.08.2014, на підставі ч.2 ст.85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, господарський суд міста Києва,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України договір - є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків. Цивільні права і обов'язки виникають як з передбачених законом договорів, так і з договорів, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать.
Договір - це категорія цивільного права, яка визначається як домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. До зобов'язань, що виникають з договорів, застосовуються загальні положення про зобов'язання, якщо інше не випливає із закону або самого договору. Як і будь-який правочин, він є вольовим актом, оскільки виражає спільну волю сторін, що втілюється у договорі. Змістом договору є, власне, ті умови, на яких сторони погоджуються виконувати договір, і вони мають дотримуватися взятих на себе зобов'язань.
Між позивачем та відповідачем укладений договір оренди №53 від 27.11.2013 (далі -Договір), за умовами якого (п. 1.1) орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове володіння та користування (оперативну оренду) рухоме майно - опалубка "Manto".
Відповідно до п. 1.2. договору, найменування складових частин та вартість обладнання, що передається в оренду, зазначено в специфікаціях та в Актах прийому - передачі обладнання до цього договору. Технічний стан обладнання, яке передається в оренду, зазначається а актах прийому - передачі обладнання. специфікації та акти приймання - передачі є невід'ємними частинами цього договору.
Згідно з п. 1.3 договору, адресою об'єкту, де буде розміщене обладнання для його використання орендарем є: м. Київ, вул. Осіння, 38.
Метою оренди є промислове використання за його технічним призначенням, а саме - використання при здійсненні будівельно-монтажних робіт на об'єкті будівництва (п.1.4. договору).
Відповідно до п. 2.1. договору, передача - приймання обладнання в оренду від орендодавця до орендаря здійснюється уповноваженими представниками сторін згідно з Актом прийому-передачі обладнання в оренду та з оренди на складі орендодавця за адресою: Київська область, с. Білогородка, вул. Щорса, 98.
Згідно з п. 2.2. договору, обладнання вважається переданим орендодавцем та прийнятим орендарем з дати підписання Акту прийому-передачі обладнання в оренду уповноваженими представниками сторін.
Пунктом 2.6. договору сторони домовились, що витрати на транспортні послуги по доставці обладнання, яке передається в оренду, до місця знаходження об'єкту, де буде розміщене обладнання для його використання орендарем, несе орендар.
Розділом четвертим договору, сторони домовились про термін оренди, відповідно до якого:
4.1. Початок перебігу строку оренди Обладнання, за який нараховується орендна плата, відраховується з дня підписання Акту прийому-передачі Обладнання в оренду і закінчується в день підписання сторонами Акту приймання-передачі Обладнання від Орендаря до Орендодавця, яким фіксується дата повернення Обладнання з оренди.
4.2. Строк оренди Обладнання за цим Договором складає до 31 грудня 2013 року.
4.3. Про необхідність подовження терміну оренди Орендар зобов'язаний сповістити Орендодавця не пізніше ніж за 7 днів до настання дати повернення Обладнання (закінчення строку оренди Обладнання). В разі згоди Орендодавця на подовження терміну оренди, Сторони підписують Додаткову угоду про внесення змін та доповнень до цього Договору, у якій зазначають новий термін оренди. Якщо новий термін оренди не визначений, то Сторони погоджуються, що у цьому випадку Обладнання вважається переданим в оренду на невизначений строк - до отримання Орендарем вимоги Орендодавця про повернення обладнання у визначений Орендодавцем строк згідно пункту 7.1. Договору
4.4. Доба розпочинається з 09.00 дня підписання акту прийому-передачі обладнання та закінчується в 09.00 наступного дня. Якщо строк фактичного користування Обладнанням Орендарем склав менше одної доби, вважається, що Обладнання було орендоване строком на одну добу і орендна плата в такому випадку стягується не менше ніж за одну добу. Аналогічні правила розрахунку строку оренди та нарахування орендної плати застосовуються до неповної доби перебування обладнання у Орендаря. Повернення Обладнання Орендарем з оренди повинно бути здійснено не пізніше 16-00 годин останнього дня оренди.
Розділом п'ятим договору сторони погодили розмір орендної плати та порядок розрахунків за ним, відповідно до якого:
5.1.Орендар здійснює оплату за оренду Обладнання за весь час фактичного знаходження Обладнання у Орендаря, починаючи з дати підписання акту прийому-передачі обладнання в оренду і закінчуючи датою підписання акту повернення Обладнання Орендодавцю згідно з умовами цього Договору, у т.ч. після закінчення терміну дії Договору та/або оренди, якщо це не пов'язано із діями Орендодавця, чи після закінчення строку, коли Обладнання мало бути повернуто Орендодавцю у визначений Сторонами строк.
5.2.Загальна вартість Обладнання (згідно Специфікації") яке передається в Оренду за договором складає: 795 606,86 грн., у тому числі ПДВ 20% - 132 601,14 грн.
5.3.Вартість оренди Обладнання за 1 добу (тариф за добу) зазначається без ПДВ та складає: 1000,00 грн. та додатково сплачується ПДВ в розмірі 20% - 200,00 грн.
В разі збільшення (зменшення) кількості орендованого Обладнання, вартість оренди Обладнання за 1 добу підлягає коригуванню, та зазначається в додаткових угодах до Договору, та /або актах приймання передачі обладнання.
5.4.Вартість оренди Обладнання за 30 діб складає: 36 000,00 грн., у тому числі ПДВ 20% - 6 000,00 грн.
Сума орендної плати за Обладнання за певний термін оренди вказується в додаткових угодах до Договору, та може зазначатися в актах приймання-передачі, та/або рахунках-фактурах на оплату оренди Обладнання та в інших документах, в яких Сторони вважають за потрібне зазначити цей показник.
5.5.1. Окрім оплати орендної плати до початку передачі Обладнання в оренду, орендар сплачує, як забезпечення умов виконання договору, додатковий гарантійний платіж у розмірі 36 000,00 грн., як грошовий залог на випадок псування або втрати Обладнання, що передане Орендарю в оренду або несвоєчасної сплати орендних платежів.
5.5.2. У випадку відсутності грошової заборгованості Орендаря, після закінчення терміну дії договору або його розірвання сторонами та повернення Орендарем в повному обсязі Обладнання Орендодавцю, додатковий гарантійний платіж (грошовий залог) повертається Орендарю протягом трьох банківських днів після підписання акту повернення всього Обладнання з оренди та здійснення Сторонами всіх розрахунків по Договору.
5.5.3.Орендар здійснює оплату за оренду Обладнання відповідно до п.5.7. цього Договору.
5.6. Орендна плата за оренду Обладнання нараховується на основі тарифу за добу (п.5.3. Договору).
5.7. Орендна плата сплачується шляхом передплати в безготівковому порядку за перші 30 календарних днів оренди Обладнання на поточний рахунок Орендодавця на підставі наданого Орендодавцем рахунку-фактури протягом 3 (трьох) робочих днів з дати отримання від Орендодавця рахунку-фактури на оплату. За кожний наступний строк оренди Обладнання Орендар здійснює передоплату за 5 робочих днів до настання цього чергового строку оренди Обладнання на підставі наданого Орендодавцем рахунку-фактури протягом 3 (трьох) робочих днів з дати отримання від Орендодавця рахунку-фактури на оплату, але не пізніше дня початку наступного чергового строку оренди.
При здійсненні оплати за оренду Обладнання в платіжному дорученні в призначенні платежу повинно міститися посилання наданий договір або рахунок.
5.8.Орендна плата розраховується з урахуванням податку на додану вартість за ставкою 20%.
5.9.Орендна плата не включає в себе витрати на доставку, монтаж, нагляд за проведенням монтажних робіт, обслуговування, завантаження, розвантаження, ремонт Обладнання на робочому майданчику Орендаря, витрачені Орендарем енергоносії та витратні матеріали, необхідні для належної експлуатації обладнання. Вказані послуги можуть бути надані Орендарю за окрему плату на підставі відповідного договору або окремо виставленого рахунку Орендодавця та вважаються наданими Орендарю в межах цього Договору.
5.10.Неотримання Орендарем рахунку Орендодавця не позбавляє його обов'язку сплати орендної плати за весь час фактичного користування Обладнанням. В разі неотримання рахунку на оплату орендної плати, Орендар самостійно вираховує суму орендної плати за певний термін оренди Обладнання шляхом множення кількості діб оренди Обладнання на тариф за 1 добу.
5.11.Орендар зобов'язується протягом 5 робочих відшкодувати Орендодавцю всі витрати, понесені Орендодавцем під час дії цього Договору оренди внаслідок втрати Та/або пошкодження Обладнання, якщо це було пов'язано з винними діями Орендаря, у т.ч. відшкодувати вартість пошкодженого, втраченого, неповерненого Обладнання, сплатити пеню, штрафи, що виникли в зв'язку'з несвоєчасною сплатою орендних та інших платежів, передбачених цим Договором.
5.12. По кожному платежу Орендодавець зобов'язується підготувати рахунок-фактуру на оплату, в якому зазначається сума до сплати, та своєчасно (у строк, що забезпечує виконання Орендарем платіжних зобов'язань відповідно до п. 5.7. цього Договору) надати його Орендарю для оплати шляхом направлення рахунку-фактури будь-яким засобом зв'язку: поштою, кур'єром, електронною поштою, факсом або іншим способом.
5.13.Платежі, зазначені в п. 5.11. Договору, Орендар повинен сплатити в строки, визначені цим Договором або у строки, вказані у відповідній письмовій вимозі Орендодавця.
5.14.Орендна плата та інші платежі вважається сплаченими Орендарем з дня їх надходження на поточний рахунок Орендодавця, зазначений у цьому Договорі.
5.16.Орендар не пізніше кожного останнього числа місяця, в якому були надані послуги по оренді Обладнання, зобов'язаний отримати від Орендодавця оригінал Акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) в двох примірниках.
Орендодавець не пізніше кожного останнього числа місяця, в якому були надані послуги по оренді Обладнання, може, на свій розсуд, направити Орендарю поштою чи кур'єром оригінал Акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) в двох примірниках.
5.17. Орендар зобов'язаний підписати та повернути Орендодавцю один підписаний примірник (оригінал) Акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) до 5-го числа місяця, наступного за звітним.
У випадку неповернення (несвоєчасного повернення) підписаного Акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) і відсутності письмової мотивованої відмови Орендаря від підписання цього Акту, такий Акт вважається визнаним Орендарем, а послуга вважається прийнятою в повному обсязі (на вказану в Акті суму).
5.18. У випадку несвоєчасного виконання орендарем зобов'язань по сплаті орендних та інших платежів, орендодавець матиме право нараховувати пеню за кожен день прострочення та за весь час прострочення, штрафи в розмірі, який обумовлений цим договором та чинним законодавством. При цьому орендодавець не буде зобов'язаний попереджати або повідомляти орендаря про початок нарахування пені або штрафів.
Відповідно до п. 6.3.2. договору, орендар зобов'язаний здійснювати орендні та інші платежі.
28 листопада 2013 року між сторонами був підписаний акт прийому - передачі обладнання в оренду, відповідно до якого позивач отримав в орендне користування визначене в акті майно.
З матеріалів справи вбачається, що в подальшому сторонами були укладені додаткові угоди: №1 від 11.12.2013, № 2 від 23.01.2014, №3 від 17.02.2014, якими сторони змінювали кількість, найменування переданого в оренду обладнання, розмір гарантійного платежу і орендної плати.
Також сторонами підписані специфікації до договору №53 від 27.11.2013 з переліком обладнання та акти за якими це обладнання було передане в оренду.
Згідно актів № ОУ-0000607 від 30.11.2013, № Оу-0000635 від 12.12.2013, №ОУ-0000652 від 25.12.2013, №ОУ-0000655 від 27.12.2013, №ОУ-0000661 від 31.12.2013, № ОУ-0000001 від 13.01.2014, №ОУ-0000007 від 27.01.2014, №ОУ-0000015 від 31.01.2014, №ОУ-0000033 від 10.02.2014, №ОУ-0000037 від 17.02.2014, №ОУ-0000050 від 28.02.2014, №ОУ-0000049 від 28.02.2014, №ОУ-0000076 від 31.03.2014, №ОУ-0000094 від 30.04.2014, №ОУ-0000131 від 29.05.2014, №ОУ-0000155 від 31.05.2014, загальний розмір орендної плати становив 355 161,98 грн.
Акти від 31.03.2014, від 30.04.2014, від 29.05.2014, від 31.05.2014 з боку відповідача не підписані та не скріплені його печаткою. В матеріалах справи наявний опис вкладення у цінний лист від 10.06.2014, який підтверджує направлення відповідачу для підпису вищезазначених актів, тому відповідно до умов договору, ці акти вважаються підписаними за відсутності письмової мотивованої відмови орендаря.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач вказує на те, що відповідач в порушення умов договору частково сплатив орендну плату, а саме відповідачем сплачено позивачу орендну плату в розмірі 194 100,32 грн. (в тому числі залогові платежі - 56 000,00 грн), чим порушив умови Договору та вимоги чинного законодавства України, в зв'язку з чим заборгованість відповідача перед позивачем станом на день звернення позивача до суду з даним позовом складала 217 061,66 грн. - заборгованість по сплаті орендних платежів.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Як визначено абз. 1 ч. 1 ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Як визначено ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Згідно ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
Судом встановлено, що в порушення умов Договору, відповідачем не було оплачено в повному обсязі орендну плату за період дії договору, а саме, в сумі 217 061,66 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Таким чином, судом встановлено, що заборгованість за Договором № 53 від 27.11.2013 становить 217 061,66 грн.
Відповідачем не спростовано належними засобами доказування обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог.
Твердження відповідача щодо усної домовленості про зменшення розміру орендної плати за орендоване обладнання, суд не може вважати як обґрунтоване заперечення, враховуючи, що відповідно до статті 654 ЦК України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Доказів зменшення розміру орендної плати за орендоване обладнання шляхом укладення додаткових угод, тощо, суду не надано.
Відтак, заявлені позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати в порядку ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 82-85, 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-будівельна компанія "КАА" (03113, м. Київ, проспект Перемоги, 68/1, офіс 2, код 37025298) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Харско Інфрастракче Україна" (03179, м. Київ, Брест-Литовське шосе, 8-А, код 33601363) суму основного боргу - 217 061, 66 грн. (двісті сімнадцять тисяч шістдесят одна гривня 66 коп.) та 4 341,22 грн. (чотири тисячі триста сорок одна гривня 22 коп.) судового збору.
3.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
4.Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Дата підписання повного тексту рішення: 21.08.2014
Суддя М.Є. Літвінова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.08.2014 |
Оприлюднено | 21.08.2014 |
Номер документу | 40210617 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Літвінова М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні