Рішення
від 14.08.2014 по справі 926/826/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" серпня 2014 р. Справа № 926/826/13

За позовом прокурора Заставнівського району Чернівецької області в інтересах держави в особі позивачів: 1) Добриновецької сільської ради Заставнівського району;

2) Головного управління ДержземагенстваУкраїни в Чернівецькій області

до приватного підприємства «Добринівський цегельний завод»

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів - Державна інспекція сільського господарства в Чернівецькій області

про відшкодування шкоди, звільнення земельної ділянки

Суддя І.В. Марущак

Представники:

Від позивача 1 - Лаврін В.П. - сільський голова.

Від позивача 2 - не з'явився

Від відповідача - не з'явився

Від третьої особи - не з'явився

У засіданні приймав участь прокурор - Чабан С.Ф.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Заставнівського району Чернівецької області в інтересах держави в особі позивачів 1) Добриновецької сільської ради Заставнівського району та 2) Головного управління Держземагенства України в Чернівецькій області звернувся з позовом до ПП «Добринівський цегельний завод», в якому просить:

- стягнути з ПП «Добринівський цегельний завод» на користь Добринівецької сільської ради Заставнівського району, Головного управління Держземагенства в Чернівецькій області кошти за шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 814,17 грн. та 14013,70 грн. за шкоду, заподіяну внаслідок зняття з земельної ділянки грунтового покриву без спеціального дозволу;

- зобов'язати ПП "Добринівський цегельний завод» звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, площею 0,7328 га, із земель сільськогосподарського призначення, що розташована по вул. Діброви с. Добринівці Заставнівського району Чернівецької області.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем без правовстановлюючих документів, використовується земельна ділянка площею 0,7328 га, із земель сільськогосподарського призначення, що розташована по вул. Діброви с. Добринівці Заставнівського району Чернівецької області та ним знято з земельної ділянки грунтовий покрив без спеціального дозволу, що підтверджується актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства складеними інспекторами Державної інспекції сільського господарства в Чернівецькій області.

Провадження у справі порушено ухвалою від 08.08.2013 р. Ухвалою господарського суду від 27.08.2013 р. залучено до розгляду справи в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державну інспекцію сільського господарства в Чернівецькій області.

07.10.2013 року прийнято до розгляду заяву про уточнення позовних вимог, щодо рахунку на який необхідно стягнути шкоду в якій прокурор просить:

- стягнути з ПП "Добринівський цегельний завод" на користь Добриновецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 814, 17 грн. та 14013, 70 грн. за шкоду, заподіяну внаслідок зняття ґрунтового покриву земельної ділянки без спеціального дозволу на р/р - 33111331700079, Добриновецька с/р, МФО - 853135, УДКСУ у Заставнівському районі, ОКПО - 36752386, код платежу - 24062100.

- зобов'язати ПП "Добринівський цегельний завод" звільнити самовільну зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 0,7328 га, що розташована по вул. Діброви с. Добринівці Заставнівського району Чернівецької області та передати у розпорядження Головного управління Держземагентства в Чернівецькій області за актом прийому - передачі земельної ділянки.

Даною заявою прокурором уточнено на вимогу суду, позовні вимоги, стосовно кожного позивача окремо та зазначено реквізити рахунків на які слід стягнути шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки та шкоду, заподіяну внаслідок зняття ґрунтового покриву земельної ділянки без спеціального дозволу.

Ухвалою господарського суду від 28.10.2013 року строк вирішення спору продовжено поза межами двох місяців та відкладено розгляд справи на 05.11.2013 р.

Ухвалою від 05.11.2013 року зупинено провадження у справі № 926/826/13 до набрання законної сили рішенням по справі № 824/2317/13-а, яка знаходиться на розгляді в Чернівецькому окружному адміністративному суді.

Ухвалою від 30.07.2014 р. поновлено провадження у справі з 14.08.2014 р. та розгляд справи в судовому засіданні призначено на 14.08.2014 р., прокурора та позивачів зобов'язано надати докази в підтвердження цільового призначення земельної ділянки та її розміщення (довідка з Державного земельного кадастру), докази зайняття спірної земельної ділянки відповідачем на момент звернення із позовом та на даний момент, мотивований розрахунок позовних вимог, відповідача - надати докази набрання законної сили постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.12.2013 р. по справі №824/2317/13-а, докази в підтвердження цільового призначення земельної ділянки та її розміщення (довідка з Державного земельного кадастру), проект відведення земельної ділянки, третю особу - надати мотивований розрахунок позовних вимог (із поясненням застосованих формул та даних), докази набрання законної сили постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.12.2013 р. по справі №824/2317/13-а.

В судовому засіданні 14.08.2014 р. прокурор та представник позивача 1 звернулися із заявою про відмову від частини позовних вимог, в якій просить припинити провадження у справі в частині позовних вимог, щодо стягнення 14013,70 грн. за шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву земельної ділянки без спеціального дозволу. Решту позовних вимог прокурор та представник позивача 1 підтримали.

Позивач 2 (Головне управління Держземагенства України в Чернівецькій області), явку свого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.

Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, витребуваних документів не надіслав. В запереченні на позов позовні вимоги не визнає.

Третя особа (Державна інспекція сільського господарства в Чернівецькій області), явку свого представника в судове засідання не забезпечила, хоча належним чином була повідомлена про час та місце розгляду справи. Проте від третьої особи надійшли письмові пояснення відповідно до яких, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, розглянувши матеріали справи та надані додатково документи, суд встановив наступне.

На підставі листа Управління СБУ в Чернівецькій області№75/49/379 від 09.11.2012року стосовно проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства з питань законності використання ПП "Добринівський цегельний завод" земельної ділянки на території Добриновецької сільської ради Завставніського району Чернівецької області, за згодою Держсільгоспінспекції України від 17.12.2012року за 33-6-9/7077, Державною інспекцією сільського господарства в Чернівецькій області винесено наказ за №28 від 16.01.2013року "Про проведення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства". Позапланову перевірку ПП "Добринівський цегельний завод" доручено провести державним інспекторам сільського господарства Чернівецької області Бейзетінову Олегу Володимировичу, Мензаку Владиславу Івановичу та Костащуку Валерію Миколайовичу

28.03.2013 року державними інспекторами сільського господарства Чернівецької області Байзетіновим О.В. та Костащуком В.М., на підставі посвідчення (направлення) на проведення перевірки, у присутності директора ПП "Добринівський цегельний завод" Каліцького Сергія Івановича, проведено перевірку позивача з питання дотримання вимог земельного законодавства. За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки від 28.03.2013 року та акт обстеження земельної ділянки від 28.03.2013 року, якими встановлено самовільне зайняття та використання ПП "Добринівський цегельний завод" земельної ділянки площею - 0,7328 га за адресою вул. Діброви, с. Добринівці, Заставнівський район, Чернівецька область. Землі сільськогосподарського призначення - пасовище, землі запасу Добринівецької сільської ради. Самовільне зайняття земельної ділянки здійснено шляхом видобутку глини для цегельного заводу, також на площі 0,7328 га знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар грунту) без спеціального дозволу. Такими діями позивача порушено вимоги ст.ст. 125, 126, 168 та п. "б", п. "ч" ст. 211 Земельного кодексу України. Відповідно до кадастрового плану, площа земельної ділянки становить 0,7328 га, землі сільськогосподарського призначення - пасовища.

Державними інспекторами сільського господарства Чернівецької області Байзетіновим О.В. та Костащуком В.М. здійснено розрахунок завданої шкоди внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки та внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу. Відповідно до розрахунків, розмір завданої шкоди внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки становить 814,17 грн., внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу - 14013,70 грн.. Вказані розрахунки було направлено директору ПП "Добринівський цегельний завод" Капіцькому С.І. поштою, в зв'язку з його відмовою в їх одержанні наручно.

У зв'язку із виявленими порушеннями, державним інспектором сільського господарства Чернівецької області Кастащуком В.М. 28.03.2013 року винесено припис за №00517, яким приписано в 30-денний термін, з дня отримання даного припису, директору ПП "Добринівський цегельний завод" Капіцькому С.І. оформити право користування вищезазначеною земельною ділянкою згідно вимог чинного законодавства, або звільнити самовільно зайняту земельну ділянку та привести її у стан, що передував самовільному зайняттю.

Також, 28.03.2013 року державним інспектором сільського господарства Чернівецької області Кастащуком В.М. складено протокол про адміністративне правопорушення №00299 від 28.03.2013 року щодо директора ПП "Добринівський цегельний завод" Капіцькому С.І.

Пояснення до протоколу про адміністративне правопорушення №00299 від 28.03.2013 року директором ПП "Добринівський цегельний завод" Капіцькому С.І. надано на окремому аркуші. З приводу складеного протоколу про адміністративне правопорушення пояснив, що ним, як керівником підприємства не було вчинено самовільного зайняття та зняття родючого шару, так як дане підприємство було введено в експлуатацію в 1980-х роках. Підприємство в той час було у власності селянської спілки "Промінь", яке було працюючим, про що свідчить акт введення підприємства в експлуатацію. Зі слів жителів с. Добринівці, зняття верхнього шару грунту здійснено підприємством, яке належало селянській спілці "Промінь". Пізніше, цегельний завод належав приватному підприємцю Брус, який в подальшому продав (подарував) його Капіцькому С.І.. Після придбання цегельного заводу, розпочалось одержання дозвільних документів (гірничий відвід, проектно-технічна документація) на користування кар'єром. До цього часу, вказана земельна ділянка орендується підприємством у Добринівської сільської ради на підставі договору оренди землі від 01.07.2010 року, який не продовжувався, тому що він автоматично пролонговувався.

Розглянувши протокол від 28.03.2013 року №00299, державним інспектором сільського господарства Чернівецької області Байзетіновим О.В. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 28.03.2013 року №10, якою визнано директора Капіцького С.І. винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 КУаАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн..

Крім того, 16.05.2013 року державним інспектором сільського господарства Байзетіновим О.В. проведено перевірку та встановлено, що припис державного інспектора с/г Чернівецької області Костащука В.М. № 00517 від 28.03.2013 року щодо усунення порушень земельного законодавства ПП "Добриновецький цегельний завод" не виконано. На підставі проведеної перевірки 16.05.2013 року державним інспектором с/г Чернівецької області Байзетіновим О.В. складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 188-5 КУпАП відносно ПП "Добриновецький цегельний завод" та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 21 від 16.05.2013 року у виді штрафу в розмірі 300 грн.

Також, 16.05.2013 року державним інспектором с/г Чернівецької області Байзетіновим О.В. було видано припис № 00576 про усунення порушень вимог земельного законодавства, який згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.06.2013 року, не виконаний.

Відповідачем не надано доказів скасування вищезазначених документів.

Директор ПП «Добринівський цегельний завод» Капіцький С.І. із позовною заявою від 14.06.2013 р. звертався до Заставнівського районного суду Чернівецької області в порядку адміністративного судочинства, в якій просив скасувати постанову № 21 від 16 травня 2013 року про накладення адміністративного стягнення за невиконання припису державного інспектора сільського господарства в Чернівецькій області від 28.03.2013 р. № 00517, яким Капіцького С.І. зобов'язано в 30-ти денний термін оформити право користування вищезазначеною земельною ділянкою (0,7328 га), згідно вимог чинного законодавства або звільнити самовільно зайняту земельну ділянку та привести її у стан, що передував самовільному зайняттю.

Постановою Заставнівського районного суду від 07.10.2013 р. в задоволенні позовних вимог Капіцького Сергія Івановича до Державної інспекції сільського господарства в Чернівецькій області про скасування постанови № 21 від 16.05.2013 р. про накладення адміністративного стягнення та закриття справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 188-5 КУпАП України - відмовлено

Як вбачається із матеріалів справи, між Добринівською сільською радою та ПП "Добринівський цегельний завод" укладено договір від 01.07.2010 року за умовами якого Доборинівська сільська рада надає, а директор ПП "Добринівський цегельний завод" Іванців С.С. приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 3 га, яка знаходиться в с. Добринівці. Договір укладено на 11 місяців, після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. Судовим розглядом встановлено та не заперечувалось представником позивача, що по закінченню 11 місяців, з дня укладення вказаного договору, договір від 01.07.2010 року не продовжувався, додаткові угоди щодо продовження терміну його дії не укладались.

09.06.2006 року відповідачу надано Спеціальний дозвіл №3859 на користування надрами, яким надається дозвіл на видобування глини в якості сировини для виробництва цегли повнотілої будівельної марки "100" на Добринівському родовищі 0,2 км на південь від с. Добринівці. Відповідно до Спеціального дозволу, родовище розробляється з 1995 року). Рішенням 26 сесії 5 скликання від 05.02.2010 року №26-570-09 погоджено надання ПП "Добринівський цегельний завод" гірничого відводу на розробку Добринівського родовища глин Заставнівського району та участі зазначеного підприємства у соціально-економічному розвитку населеного пункту.

Чернівецьким окружним адміністративним судом розглядалась справа № 824/2317/13-а в якій приватне підприємство "Добринівський цегельний завод" (позивач) просив: визнати протиправними дії Державної інспекції сільського господарства в Чернівецькій області (відповідач) з проведення перевірки позивача, за наслідками якої складено акт перевірки від 28.03.2013 року; скасувати припис відповідача від 28.03.2013 року №00517; визнати дії Державних інспекторів сільського господарства Чернівецької області Костащука В.М. та Байзетинова О.В. по складанню акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 28.03.2013 року протиправними; визнати протиправними дії відповідача з нарахування 28.03.2013 року розміру шкоди в сумі 814,17 грн., заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки позивачем та з нарахування 14013,70 грн. внаслідок зняття з неї ґрунтового покриву без спеціального дозволу.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.12.2013 p., по справі № 824/2317/13-а адміністративний позов ПП «Добринівський цегельний завод» задоволено частково. Визнано протиправними дії Інспекції з нарахування ПП «Добринівський цегельний завод» розміру шкоди в сумі 14013,70 грн., заподіяної внаслідок зняття з земельної ділянки грунтового покриву (родючого шару) без спеціального дозволу. В іншій частині позовних вимог відмолено.

Згідно наданих письмових пояснень третьої особи Держсільгоспінспекція зазначену постанову суду не оскаржувала, та підтверджує те, що апеляційного розгляду у Вінницькому апеляційному адміністративному суді даної справи не було. Тим самим остання набрала законної сили.

В постанові Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.12.2013 p., по справі № 824/2317/13-а зазначено наступне: «Разом з тим, судовим розглядом встановлено, що укладений між ПП "Добринівський цегельний завод" та Добринівською сільською радою договір оренди землі від 01.07.2010 року (а.с.33-36), який, на думку позивача, дає право користування земельною ділянкою, у відповідності до приписів ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України не оформлено та не зареєстровано відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а тому у ПП "Добринівський цегельний завод" відсутнє законодавчо визначене право користування згаданою земельною ділянкою. Враховуючи зазначене суд погоджується з висновками перевірки про порушення позивачем вимог ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.».

Згідно ч.3 статті 35 ГПК України «обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.»

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Судом також зазначається, що укладений між ПП "Добринівський цегельний завод" та Добринівською сільською радою договір оренди землі від 01.07.2010 року не оформлено та не зареєстровано відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Також виходячи із наступного Добринівська сільська рада не мала та не має повноважень відповідно до ст122 ЗК України на розпорядження спірною земельної ділянкою.

Пунктом 3.1. постанови Пленуму ВГСУ «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17 травня 2011 року N 6 передбачено: «Відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.».

Відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,7328 га, що розташована по вул. Діброви с. Добринівці Заставнівського району Чернівецької області не надано.

Відповідно до довідки відділу Держземагенстава у Заставнівському районі №958 від 04.11.2013 р. земельна ділянка площею 0,7328 га, яку використовує ПП «Добриновецький цегельний завод» знаходиться за межами населеного пункту, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення. Це також підтверджується довідкою Добринівської сільської ради № 132 від 04.10.2013 р.

Знаходження спірної земельно ділянки в межах населеного пункту підтверджується також проектом зміни меж населеного пункту с.Добринівці та картою меж населеного пункту Добринівці.

Відповідно до вимог Закону України N 5245-VI від 6 вересня 2012 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» з 01.01.2013 року спірна земельна ділянка є державною власністю.

Статтею 123 Земельного кодексу України передбачено: «Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.».

У відповідності п.12 розділу X Земельного Кодексу України (в редакції на момент проведення перевірки) до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до вищевикладеного Головне управління Держземагенства України в Чернівецькій області має права на розпорядження спірною земельною ділянкою та відповідно порушуються права даного позивача.

Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України: «Самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.».

Господарським судам в даній справі досліджено, що не передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, не має наявності у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування.

Відповідач порушив вимоги Земельного кодексу України та без належних правових підстав користується земельною ділянкою, що є підставою для задоволення частини позовних вимог про звільнення земельної ділянки.

Згідно п. 4 частини третьої статті 129 Конституції України та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, відповідач не надав доказів звільнення ним зайнятої земельної ділянки площею 0,7328 га, що розташована по вул. Діброви с. Добринівці Заставнівського району Чернівецької області.

Відповідно суд вирішив зобов'язати ПП "Добринівський цегельний завод" звільнити самовільну зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 0,7328 га, що розташована по вул. Діброви с. Добринівці Заставнівського району Чернівецької області та передати у розпорядження Головного управління Держземагентства в Чернівецькій області за актом прийому - передачі земельної ділянки.

Щодо позовних вимог про стягнення шкоду.

Прокурор просить стягнути з ПП "Добриновецький цегельний завод" на користь Добриновецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 814, 17 грн. та на р/р - 33111331700079, Добриновецька с/р, МФО - 853135, УДКСУ у Заставнівському районі, ОКПО - 36752386, код платежу - 24062100.

Згідно з пунктом 3.6 постанови Пленуму ВГСУ «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17 травня 2011 року N 6: «У вирішенні питання про задоволення вимог щодо стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, господарським судам необхідно мати на увазі, що розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства екології та природних ресурсів України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 N 963.».

Пунктом 3.9 постанови Пленуму ВГСУ «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17 травня 2011 року N 6 передбачено:

«Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 N 110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 N 963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

- протокол про адміністративне правопорушення;

- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

- акт обстеження земельної ділянки.

Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.».

В матеріалах справи міститься розрахунок шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, згідно якого визначена шкода у розмірі 9928,35 грн. (а.с.15).

Згідно п.4.11 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.2011 № 770 Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку.

Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963 за результатами проведеної перевірки державними інспекторами сільського господарства Чернівецької області Костащуком В.М. та Байзетіновим О.В. визначено розмір завданої шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 814, 17 грн. та зняття з неї ґрунтового покриву без спеціального дозволу в сумі 14013, 70 грн.

Державним інспектором с/г Костащуком В.М. 28.03.2013 року надсилалися повідомлення про добровільне відшкодування, завданої шкоди директору ПП "Добриновецький цегельний завод" Капіцькому С.І.

В постанові Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.12.2013 p., по справі № 824/2317/13-а зазначено наступне: «Враховуючи встановлені вище обставини справи та надані їм відповідні висновки, суд вважає, що відповідачем правомірно нараховано позивачу 814,17 грн. шкоди внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки. Водночас суд, вважає неправомірними дії відповідача щодо нарахування 14013,70 грн. шкоди заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, оскільки, як свідчать матеріали справи, ПП "Добринівський цегельний завод" не здійснювалось зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу на земельній ділянці площею - 0,7328 га за адресою вул. Діброви, с. Добринівці, Заставнівський район, Чернівецька область.».

Стосовно застосованих формул та даних при нарахуванні державним інспектором шкоди розміром 814,17 грн. внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.

Пунктом 4 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриття (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.07 №963 визначено, що розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови) визначається за такою формулою: Шс = Пс х Нп х Кф х Кі, де

Шс - розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, гривень;

Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки, гектарів. В даному площа самовільно зайнятої земельної ділянки становить 0,7328 га;

Нп - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням, визначений у додатку 1, з урахуванням переліків, наведених у додатках 2 і 3. Застосовується додаток 1, де зазначено, що середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням земель сільськогосподарського призначення на території Чернівецької області (крім гірської та передгірної частини становить 886 грн./га.;

Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4. Згідно даного додатку землі сільськогосподарського призначення належать до інших земель і тому застосовується коефіцієнт 1.;

Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 р. № 783. Зазначений порядок втратив чинність. Коефіцієнти індексації за 2007 рік та наступні роки станом на 01.01.2013 р. визначені листом Держземагентства України від 10.01.2013 р. № 328/22/7-13 (копія додається). Тим самим шляхом добутку коефіцієнтів за 2007-2012 pp. (1,028x1,152x1,059x1,0x1,0x1,0) коефіцієнт індексації становить 1,254.

Враховуючи положення ч.3 статті 35 ГПК України, вважаємо, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з ПП «Добринівський цегельний завод» на користь Добринівецької сільської ради Заставнівського району коштів за шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 814,17 грн.

Оскільки, у відповідності до пункту 7 частини 2 статті 69 Бюджетного кодексу України, грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища підлягають зарахуванню до спецфондів Державного, обласного та місцевих (сільського, селищного, міського) бюджетів, а отримувачем грошових стягнень за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності є місцеві бюджети з подальшим їх розподіленням та спрямуванням до Державного та обласного бюджетів, то суму позову слід зарахувати до місцевих бюджетів сільських рад на території яких нанесені збитки пропорційно нанесеним збиткам.

Стягнути з ПП "Добриновецький цегельний завод" на користь Добриновецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 814, 17 грн.

14.08.2014 р. представник позивача звернувся до суду з заявою про відмову від позову, в якій він просить припинити провадження у справі в частині позовних вимог, щодо стягнення 14013, 70 грн. за шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву земельної ділянки без спеціального дозволу. Повноваження представника позивача на відмову від позову перевірені. Згідно зі ст. 22 ГПК України позивач вправі, зокрема, до прийняття рішення по справі відмовитися від позову.

Розглянувши матеріали справи і заяву позивача, підтриману прокурором, про припинення провадження у справі відмову від позову, враховуючи що відмова від позову не зачіпає нічиїх інтересів і не порушує права сторін та інших осіб, тому перешкод для прийняття відмови позивача не має, суд дійшов висновку, прийняти відмову від позову та припинити провадження щодо позовних вимог, щодо стягнення 14013, 70 грн. за шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву земельної ділянки без спеціального дозволу.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог, суд вирішив стягнути із відповідача в дохід держави судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 12, 22, 49, 78, п. 4 ст. 80, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати приватного підприємства "Добринівський цегельний завод" (59444 вул І.Діброви, 27 с.Добринівці Заставнівський район Чернівецька область код ЄДРПОУ 32464979) звільнити самовільну зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 0,7328 га, що розташована по вул. Діброви с. Добринівці Заставнівського району Чернівецької області та передати у розпорядження Головного управління Держземагентства в Чернівецькій області за актом прийому - передачі земельної ділянки.

3. Стягнути з приватного підприємства "Добриновецький цегельний завод" (59444 вул І.Діброви, 27 с.Добринівці Заставнівський район Чернівецька область код ЄДРПОУ 32464979) на користь Добриновецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 814, 17 грн. на р/р - 33111331700079, Добриновецька с/р, МФО - 853135, УДКСУ у Заставнівському районі, ОКПО - 36752386, код платежу - 24062100.

4. Прийняти відмову від позову та припинити провадження щодо позовних вимог, щодо стягнення 14013, 70 грн. за шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву земельної ділянки без спеціального дозволу.

5. Стягнути з приватного підприємства "Добринівський цегельний завод" (59444 вул І.Діброви, 27 с.Добринівці Заставнівський район Чернівецька область код ЄДРПОУ 32464979)

у доход Державного бюджету України 1827 грн. судового збору зарахувавши зазначені суми за кодом 03500074 пункт 4.4. УДКСУ у м.Чернівцях 22030001, код 37978173 р/р 31210206783002, ГУДКСУ у Чернівецькій області МФО 856135 (стягувач - Кіцманська ОДПІ).

6. Після набрання рішенням законної сили видати накази.

За згодою прокурора та представника позивача в судовому засіданні 14.08.2014 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Оформлене у відповідності до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України рішення підписане 19.08.2014 року.

СуддяІ.В. Марущак

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення14.08.2014
Оприлюднено26.08.2014
Номер документу40230087
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/826/13

Ухвала від 06.10.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Зварич О.В.

Ухвала від 17.09.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Зварич О.В.

Ухвала від 17.09.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Зварич О.В.

Рішення від 14.08.2014

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Марущак Ілля Васильович

Ухвала від 05.11.2013

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Марущак Ілля Васильович

Ухвала від 28.10.2013

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Марущак Ілля Васильович

Ухвала від 24.09.2013

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Марущак Ілля Васильович

Ухвала від 27.08.2013

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Марущак Ілля Васильович

Ухвала від 08.08.2013

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Марущак Ілля Васильович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні