ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"03" вересня 2014 р. Справа № 926/779/14
За позовом ОСОБА_1
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аделія-Плюс"
про визнання недійсним рішення зборів учасників
Суддя І.В. Скрипничук
Представники:
від позивача - ОСОБА_2, довіреність від 23.05.2014
від відповідача - не з"явився
СУТЬ СПОРУ: ОСОБА_1, АДРЕСА_1, звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аделія-Плюс", м.Кіцмань, вул. Незалежності, 71, про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Аделія-Плюс" від 06.05.2014.
Провадження у справі порушено ухвалою від 22.05.2014 та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 04.06.2014. Одночасно, суд зобов'язав позивача надати копію рішення загальних зборів учасників ТОВ "Аделія-Плюс" від 06.05.2014, відповідача - відзив на позов та копію рішення загальних зборів учасників ТОВ "Академія" від 06.05.2014.
Ухвалою суду від 04.06.2014 розгляд справи відкладено на 17.06.2014 у зв'язку з нез'явленням представника відповідача у засідання суду.
Розпорядженням від 17.06.2014 щодо призначення повторного автоматичного розподілу справ у зв'язку з перебуванням судді Марущака І.В. у щорічній відпустці дану справу передано до провадження судді Скрипничука І.В.
Ухвалою суду від 17.06.2014 розгляд справи відкладено на 25.06.2014.
У судовому засіданні представник позивача надав суду позовну заяву у новій редакції, де уточнив позовні вимоги, а саме: визнати недійсним рішення позачергових загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Аделія-Плюс" від 06.05.2014 про обрання виконуючою обов"язки директора ОСОБА_3. Одночасно, позивач просить покласти на відповідача судові витрати (судовий збір та послуги адвоката).
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що при скликанні та проведенні позачергових загальних зборів учасників товариства було не дотримано вимог законодавства, зокрема ст.ст. 60, 61 Закону України "Про господарські товариства".
Відповідач позовні вимоги не визнає, мотивуючи тим, що у разі смерті фізичної особи - учасника товариства з обмеженою відповідальністю розміри статутного капіталу товариства та часток його учасників не змінюються, тому у визначенні правомочності загальних зборів учасників відсутні підстави не враховувати частку померлого учасника з огляду на те, що неврахування частки померлого учасника при визначенні правомочності загальних зборів могло б призвести до неможливості скликання та проведення загальних зборів через відсутність кворуму, що фактично перешкоджало б забезпеченню діяльності товариства та реалізації корпоративних прав тих учасників, які з'явились для участі у загальних зборах.
Ухвалою суду від 25.06.2014 прийнято до розгляду позовну заяву в новій редакції та розгляд справи відкладено на 03.07.2014.
У судовому засіданні 03.07.2014 оголошено перерву до 08.07.2014.
Ухвалою суду від 08.07.2014 задоволено клопотання відповідача про продовження розгляду спору за межами двомісячного строку, але не більше як на 15 днів. Одночасно, розгляд справи відкладено на 02.09.2014.
Позивачем подано до суду 02.09.2014 доповнення до позовної заяв, яка судом прийнята до розгляду.
У засіданні суду 02.09.2014 оголошено перерву до 03.09.2014.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Так, як зазначає ОСОБА_1 (позивач) у позовній заяві, ним отримано повідомлення 05.05.2014 про скликання позачергових загальних зборів ТОВ «Аделія-Плюс», які мали відбутися 06.05.2014 з порядком денним:
Обрання голови зборів учасників ТОВ «Аделія-Плюс»;
Обрання секретаря зборів учасників ТОВ «Аделія-Плюс»;
Призначення (обрання) директора ТОВ «Аделія-Плюс»;
Про надання змін в керівництві ТОВ «Аделія-Плюс» до державного реєстру юридичних осіб.
У даному повідомленні вказано, що позачергові загальні збори учасників ТОВ «Аделія-Плюс» скликає Рада товариства, хоча такий орган у товаристві не створювався, його повноваження не визначалися, не передбачений такий орган і статутом товариства.
Стаття 116 Цивільного кодексу України, стаття 10 Закону України "Про господарські товариства" встановлюють право учасника господарського товариства брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчому документі.
Реалізація права участі в управлінні справами товариства відбувається, зокрема, через участь учасника господарського товариства у вищому органі товариства, яким, щодо спірних правовідносин, є загальні збори учасників товариства.
Відповідно до ч.5 ст.61 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів товариства учасники товариства з обмеженою відповідальністю повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за ЗО днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
Відповідно до ч.4 ст.61 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства з обмеженою відповідальністю, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників.
Тобто, з урахуванням положень зазначеної норми закону, право учасників, що
володіють більш як 20 відсотками голосів, самостійно скликати збори, може бути
реалізовано ними в разі, якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав їх вимогу щодо скликання відповідних зборів, при цьому в матеріалах справи відсутні будь-які докази звернення відповідної кількості учасників товариства до товариства з даного приводу, а також правомірності скликання зборів іншими особами.
Отже, враховуючи вище наведені обставини, суд вважає, що позачергові загальні збори учасників ТОВ «Аделія-Плюс» від 06.05.2014 проведені з порушенням встановленого законом порядку їх скликання у зв'язку з відсутністю повноважень у органа, який їх скликав (Рада товариства).
Тим не менше, 06.05.2014 були проведені позачергові загальні збори учасників ТОВ «Аделія-Плюс», які оформлені протоколом від 06.05.2014.
Відповідно до пункту 6.3. статуту ТОВ «Аделія-плюс», затвердженого на загальних зборах учасників ТОВ «Аделія-плюс» 25.08.2007, кількість голосів кожного із учасників на зборах визначається пропорційно розміру паю учасника у статутному фонді відповідно до квоти 1 голос дорівнює 1%.
Відповідно до ч.І ст. 60 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60% голосів.
Вступна частина протоколу від 06.05.2014 містить наступну інформацію щодо визначення правомочності зборів:
Присутні:
ОСОБА_4 - 5% статутного капіталу
ОСОБА_5 - представник ОСОБА_6 - 5% статутного капіталу
ОСОБА_7 - 5% статутного капіталу
ОСОБА_8 -15% статутного капіталу
ОСОБА_3 - 5% статутного капіталу
ОСОБА_9 - 5% статутного капіталу
Відсутні:
ОСОБА_10 - 5% статутного капіталу. Причина: помер ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим його частка не враховується при визначенні кворуму на зборах.
ОСОБА_11 - 35% статутного капіталу. Причина: померла ІНФОРМАЦІЯ_2, у зв'язку з чим її частка не враховується при визначенні кворуму на зборах.
ОСОБА_1 20% статутного капіталу. Причина - не з'явився.
Зазначено, що на зборах присутні учасники, що володіють 66,7% голосів у статутному капіталі. Отже, збори є правомочними.
Відповідно до протоколу позачергових загальних зборів учасників ТОВ "Аделія-Плюс" від 06.05.2014 правомочність зборів визначалась без урахування голосів двох померлих учасників, яким належало 40% статутного капіталу.
Натомість, як зазначено у п.2.6. рекомендацій президії Вищого господарського суду України від 28.12.2007 за №04-5/14 "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" щодо наведеного випадку, у визначенні правомочності загальних зборів учасників відсутні підстави не враховувати частку померлого учасника.
У пункті 2.11 вище зазначених рекомендацій зазначено, що «підставами недійсності рішень загальних зборів є такі:
а) рішення загальних зборів не відповідає нормам чинного законодавства;
б) рішення прийнято неправомочними загальними зборами або правомочність загальних зборів встановити неможливо».
Згідно п. 9 постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» № 13 від 24.10.2008 відносини між засновниками (учасниками) господарського товариства щодо формування його органів, визначення їх компетенції, процедури скликання загальних зборів та визначення порядку прийняття рішень на зборах регулюються положеннями ЦК України та Законом України «Про господарські товариства». За своїм змістом ці норми є імперативними, а їх недотримання порушує публічний порядок.
Згідно п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» № 13 від 24.10.2008 безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону України «Про господарські товариства»).
У пункті 25 постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» № 13 від 24.10.08р. зазначено, що «згідно зі статтями 41, 60 Закону про господарські товариства загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери (учасники), що мають відповідно до статуту товариства більш як 60% голосів. У зв'язку з цим положення установчих документів товариства, які встановлюють інші правила щодо визначення кворуму, є такими, що суперечать закону і не підлягають застосуванню.
Відсутність кворуму на загальних зборах є безумовною підставою для визнання в судовому порядку прийнятих загальними зборами рішень недійсними.
Загальні збори є неправомочними, якщо реєстрація акціонерів у день проведення загальних зборів не здійснювалась (стаття 159 ЦК, стаття 41 Закону про господарські товариства), у зв'язку з неможливістю визначення кворуму на загальних зборах. Рішення, прийняті на таких загальних зборах, у судовому порядку визнаються недійсними. Правомочність загальних зборів визначається на підставі реєстру акціонерів у день проведення загальних зборів (частина перша статті 41 Закону про господарські товариства), а не фактичної участі акціонерів у прийнятті загальними зборами рішень.
Отже, позачерговими загальними зборами учасників від 06.05.2014 розглянуті питання порядку денного, які запропоновані в повідомленні про скликання зборів, та прийняті наступні рішення:
По першому питанню порядку денного вирішено обрати головою зборів ОСОБА_9.
По другому - вирішено обрати секретарем зборів ОСОБА_7.
По третьому - вирішено призначити виконуючою обов'язки директора ОСОБА_3.
По четвертому - вирішено подати зміни в керівництві до державного реєстру юридичних осіб.
По всім питанням порядку денного рішення прийняті одноголосно.
Протокол позачергових зборів товариства від 06.05.2014 містить підпис наступних осіб: голови зборів ОСОБА_9, секретаря зборів ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_3.
На підставі рішення позачергових зборів товариства від 06.05.2014 державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Кіцманського районного управління юстиції Чернівецької області Моргоч Наталією Володимирівною внесений 08 травня 2014 року запис № 1032 107 001 3000 178 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців про зміну керівника (директора) та підписанта товариства з обмеженою відповідальністю "АДЕЛІЯ - ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 22833574) та зазначено керівником (виконуючою обов'язки директора) товариства та підписантом ОСОБА_3.
Відповідно до ч.2 ст. 60 Закону України "Про господарські товариства" учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів.
З наявного у матеріалах справи Реєстру присутніх на зборах учасників, які зареєструвались для участі у зборах, від 06.05.2014 вбачається, що особисто для участі у зборах зареєструвались 5 учасників товариства: ОСОБА_4 - 5% статутного капіталу, ОСОБА_7 - 5% статутного капіталу, ОСОБА_8 - 15% статутного капіталу, ОСОБА_3 - 5% статутного капіталу, ОСОБА_9 - 5% статутного капіталу.
Ці учасники володіють 35% статутного капіталу товариства.
ОСОБА_5 зареєструвалася для участі в зборах, як представник ОСОБА_6, якій належить 5% статутного капіталу, на підставі довіреності, посвідченої 10.01.11р. приватним нотаріусом Кіцманського районного нотаріального округу ОСОБА_13 за реєстр. № 21.
Реєстр присутніх на зборах учасників, які зареєструвались для участі у зборах, від 06.05.14р. містить підпис тільки наступних осіб: ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_3.
Перелік учасників товариства, які зареєструвалися для участі у зборах, не підписаний ні головою, ні секретарем зборів.
Таким чином, при реєстрації учасників для участі у зборах товариством порушена ч.2 ст. 60 Закону України "Про господарські товариства", оскільки реєстрація учасників (їх представників) на зборах 06.05.2014 була проведена з порушенням чинного законодавства, а відтак дані щодо участі у зборах є неналежними доказами в підтвердження обставин щодо участі у зборах.
Таким чином, на думку суду, позивачем доведено порушення вимог закону при скликані та проведені позачергових зборів учасників ТОВ «Аделія-Плюс», а також факт порушення цими рішеннями відповідно до протоколу від 06.05.2014 його прав та охоронюваних законом інтересів як учасника господарського товариства, який володіє 20% голосів пропорційно частці у статутному капіталі товариства.
Тому, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно п. 6.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VІ Господарського процесуального кодексу України» № 7 від 21.02.2013 витрати позивачів, пов'язані з оплатою ними послуг адвоката щодо ведення справ в господарському суді розподіляються між сторонами на загальних підставах, визначених частиною п'ятою ст. 49 ГПК України.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 82, 84, 49 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення позачергових зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «Аделія-Плюс», м.Кіцмань, вул. Незалежності, 71 (код 22833574), оформлене протоколом від 06.05.2014.
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Аделія-Плюс», м.Кіцмань, вул. Незалежності, 71 (код 22833574), на користь ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (ІДН НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 1218 грн. та витрати на послуги адвоката у розмірі 3000 грн.
Повний текст рішення складений 04.09.2014.
Суддя І.В.Скрипничук
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2014 |
Оприлюднено | 05.09.2014 |
Номер документу | 40343977 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Скрипничук Iван Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні