Головуючий у 1 інстанції - Кірієнко В.О.
Суддя-доповідач - Яковенко М.М.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2014 року справа №805/5793/14
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя: Яковенко М.М.
судді: Гайдар А.В.,
Блохін А.А.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Єнакієве Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2014 року по адміністративній справі № 805/5793/14 за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Єнакієве Донецької області до Єнакіївської загальноосвітньої школи соціальної реабілітації 1-3 про стягнення суми платежів, що підлягають капіталізації для розрахунку з потерпілими, у розмірі 72913,29 грн., -
В С Т А Н О В И В :
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Єнакієве звернулося до суду з позовом до Єнакіївської загальноосвітньої школи соціальної реабілітації І-ІІІ про стягнення суми платежів, що підлягають капіталізації для розрахунку з потерпілими, у розмірі 72 913,29 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідач, як роботодавець є страхувальником своїх працівників від нещасних випадків на виробництві і як платник страхових внесків зареєстрований 18.05.2011р. у Відділенні Фонду, реєстраційний номер - 0531000420.
Вказував, що Єнакієвська ЗОШ передала до відділення Фонду - 4 особові справи потерпілих на виробництві, які на підставі Закону продовжують отримувати страхові виплати. Враховуючи, що відповідач ліквідується, повинна бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат потерпілим, протягом їх життя.
Позивач направляв ліквідатору заяву про визнання грошових вимог кредитора та внесення їх до реєстру вимог, однак дану заяву залишено без відповіді. У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2014 року по адміністративній справі № 805/5793/14 у задоволенні позову відмовлено (а.с.56, 57-58). Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з обранням позивачем невірного способу захисту порушеного права. На думку суду першої інстанції, з урахуванням правил встановлених ст.112 ЦК України черговості, позивач повинен звертатися до суду з вимогами про визнання ФСС кредитором відповідача по капіталізованим платежам та стягнення з відповідача суму капіталізованих платежів.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на безпідставність постанови суду першої інстанції, прийняту с порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити (а.с.60-61). Апелянт наголошує з огляду на ст.112 ЦК України, Порядку №765, Закону №1105-ХІУ, на обґрунтованості та першочерговості задоволення вимог позивача, як кредитора по сплаті капіталізованих платежів.
Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з урахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України. Колегія суддів зазначає, що неявка в судове засідання представників сторін в даному випадку не є перешкодою для розгляду та вирішення справи. Прийняття судового рішення за наслідками апеляційного перегляду та надання правової оцінки спірним правовідносинам можливе за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити з наступних підстав.
Колегія суддів зазначає, що спору щодо фактичних обставин справи не має, має місце спір про правильність правозастосування та вирішення спору по суті та характеру правовідносин.
Так, судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Єнакіївська загальноосвітня школа соціальної реабілітації І-ІІІ, код ЄДРПОУ 21969082, є юридичною особою, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 6, 49-52), зареєстроване у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області з 18.05.2011р. як платник страхових внесків за № 0531000420.
На підставі рішення засновників Єнакіївської загальноосвітньої школи соціальної реабілітації І-ІІІ 20.12.2013 року, вирішено припинити діяльність школи шляхом ліквідації зі строком для заявлення кредиторами своїх вимог до 28.02.2014р.
В матеріалах справи міститься витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, в якому зазначено про перебування Єнакіївської загальноосвітньої школи соціальної реабілітації І-ІІІ в стадії припинення.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до актів про нещасний випадок на виробництві (а.с. 22-23, 26-27, 30-31, 34-35) в Єнакіївській загальноосвітній школі соціальної реабілітації І-ІІІ з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 стався нещасний випадок.
Відповідно до постанов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве (а.с. 20, 24, 28, 32), позивачем були призначені потерпілим особам щомісячні страхові виплати, а саме:
- ОСОБА_3 у розмірі 166,97 грн. з 01.03.2013 року безстроково;
- ОСОБА_4 у розмірі 259,22 грн. з 01.03.2013 року безстроково;
- ОСОБА_5 у розмірі 648,00 грн. з 01.03.2013 року безстроково;
- ОСОБА_6 у розмірі 134,85 грн. з 01.03.2013 року безстроково.
Позивачем зазначено, що у Єнакіївській загальноосвітній школі соціальної реабілітації І-ІІІ наявна заборгованість зі страхових внесків, що підтверджується повідомленням та карткою особового рахунку (а.с. 10, 11).
ФСС звернувся до відповідача із заявою № 01-06-53/01-1332 від 18.02.2014 року про визнання кредиторських вимог, в якій просив визнати кредиторські вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Єнакієве на суму 72915,76 грн. та внести їх до реєстру кредиторів, а про надходженні коштів від продажу майна підприємства перерахувати суми заборгованості на розрахунковий рахунок позивача. У зв'язку з тим, що відповідач не відреагував на зазначену заяву, позивач вдруге 21.03.2014 року направив на адресу школи заяву про визнання кредиторських вимог (а.с. 7, 8-9). Відповідь на заявлені звернення відсутні. Спору щодо визначеної суми заявленої щодо капіталізованих платежів з матеріалів справи не вбачається.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документам.
Згідно зі статтею 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія складає ліквідаційний баланс, який затверджується учасниками юридичної особи або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи, крім випадків, встановлених законом. Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, провадиться у порядку черговості, встановленої статтею 112 цього Кодексу, відповідно до проміжного ліквідаційного балансу, починаючи від дня його затвердження, за винятком кредиторів четвертої черги, виплати яким провадяться зі спливом місяця від дня затвердження проміжного ліквідаційного балансу.
Як передбачено ч. 1 ст. 112 ЦК України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: 1) у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; 2) у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності; 3) у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів); 4) у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги.
Вимоги однієї черги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належать кожному кредитору цієї черги.
Як встановлено ч.2 ст.1205 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі - Закон №1105-XIV) роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.
За змістом ст.ст.15, 46 Закону №1105-XIV фонд - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.
За приписами ст.46 Закону №1105-XIV фінансування Фонду здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Капіталізація платежів у разі ліквідації підприємства проводиться згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 765 (із змінами).
Відповідно до абз.2 п.1 Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Як встановлено п.5-1 Порядку, суми платежів, капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута, перераховуються ліквідатором (арбітражним керуючим) робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку.
Згідно із частинами 4, 5 статті 112 ЦК України вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно. Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.
З урахуванням вищенаведених обставин та положень закону колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність обраного позивачем способу судового захисту, оскільки безпосереднє звернення до суду з вимогами про стягнення капіталізованих платежів за своїм змістом узгоджується з приписами ст.46 Закону №1105-XIV, ч.3 ст.112 ЦК України. Крім того, колегія суддів зазначає, що чинне законодавство не звільняє платоспроможного підприємства у разі їх ліквідації від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів у разі ліквідації підприємства. Тобто, передбачений обов'язок страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації, а не лише у випадку ліквідації підприємства - банкрута.
На підставі викладеного, враховуючи надання судом першої інстанції правової оцінки наведеним вище нормам матеріального права, призвело суд до помилкового висновку про відмову у задоволенні вимог, що в свою чергу з урахуванням ст.202 КАС України є підставою для скасування постанови суду та прийняття нової про задоволення позовних вимог, з огляду на обґрунтованість та правомірність їх заявлення. Доводи апеляційної скарги спростовують правильність прийнятого судом першої інстанції рішення.
Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Єнакієве Донецької області - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2014 року по адміністративній справі № 805/5793/14 - скасувати.
Прийняти нову.
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Єнакієве Донецької області - задовольнити.
Стягнути з Єнакіївської загальноосвітньої школи соціальної реабілітації 1-3 на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Єнакієве Донецької області суму капіталізованих платежів в розмірі 72913 гривен 29 копійок.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя М.М. Яковенко
Судді А.А.Блохін
А.В. Гайдар
Суд | Донецький апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2014 |
Оприлюднено | 19.09.2014 |
Номер документу | 40496674 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Яковенко М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні