ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
05 вересня 2014 року 13 год. 45 хв. № 826/9962/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Данилишин В.М. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з додатковою відповідальністю "Універсам № 3" до реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глорія Трейд" та товариство з обмеженою відповідальністю "Грансі", про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва, з урахуванням усунення виявлених судом недоліків, 25 липня 2014 року надійшов уточнений позов товариства з додатковою відповідальністю "Універсам № 3" (далі - позивач) до реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві (далі - відповідач) , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глорія Трейд" (далі - ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд") та товариство з обмеженою відповідальністю "Грансі" (далі - ТОВ "Грансі") , про зобов'язання відповідача:
- скасувати державну реєстрацію права власності (номер запису про право власності 4529330) ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд" на нерухоме майно (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 4660180000), загальною площею 260,9 кв.м., за адресою: місто Київ, площа Дружби народів, 6;
- скасувати державну реєстрацію права власності (номер запису про право власності 4529340) ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд" на нерухоме майно (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 116593980000), загальною площею 208,0 кв.м., за адресою: місто Київ, площа Дружби народів, 6;
- скасувати державну реєстрацію права власності (номер запису про право власності 4529355) ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд" на нерухоме майно (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 116701480000), загальною площею 424,2 кв.м., за адресою: місто Київ, площа Дружби народів, 6 (далі - нерухоме майно, об'єкти нерухомості) ;
- зареєструвати скасування державної реєстрації прав ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд" на об'єкти нерухомості.
В обґрунтування позову законний представник позивача зазначила, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, оскільки право власності зареєстровано на об'єкти нерухомості, які розташовані на земельній ділянці, яка фактично використовується позивачем. Судове рішення, яким узаконено самовільне будівництво, є незаконним.
Ухвалою суду від 30 липня 2014 року відкрито провадження в адміністративній справі, яку призначено до розгляду у судовому засіданні, а також, відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) , до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, допущено ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд" (далі - третя особа-1) та ТОВ "Грансі" (далі - третя особа-2) .
У ході судового розгляду справи представник позивача підтримав позов та просив задовольнити його повністю.
Представник відповідача не визнав позов та разом із представником третьої особи-1 просили відмовити у його задоволенні повністю.
Представник третьої особи-2 у судові засідання не прибув, хоча про дати, час та місце судового розгляду справи третя особа-2 повідомлена належним чином, заява про розгляд справи за відсутності її представника до суду не надійшла.
Враховуючи викладене та зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, у судовому засіданні 26 серпня 2014 року судом, згідно з ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) , прийнято рішення про подальший розгляд та вирішення справи у порядку письмового провадження, про що третю особу-2 повідомлено письмово.
До суду 28 серпня 2014 року через канцелярію від представника відповідача надійшли письмові заперечення проти позову разом із доказами на їх обґрунтування, які судом долучено до матеріалів справи для врахування при прийнятті у справі судового рішення по суті.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд -
ВСТАНОВИВ:
Як з'ясовано судом у ході розгляду справи та підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, зокрема, копіями витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, на підставі договорів купівлі-продажу нерухомого майна від 31 січня 2014 року № 103, № 104 та № 105, зареєстровано право приватної власності третьої особи-1 на нежитлові приміщення, розташовані за адресою: місто Київ, площа Дружби народів, 6: літера "М", загальною площею 260,9 кв.м.; літера "Н", загальною площею 424,2 кв.м.; літера "О", загальною площею 208,0 кв.м.
Зокрема, за умовами:
- договору купівлі-продажу нерухомого майна (реєстраційний № 104), укладеного 31 січня 2014 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Торгівельна компанія "Глорія-Трейд" (далі - ТОВ "Торгівельна компанія "Глорія-Трейд") , як продавцем, та третьою особою-1, як покупцем, продавець продає (передає у власність), а покупець купує (приймає у власність) нежитлове приміщення - будівлю, літера "О", що знаходиться за адресою: місто Київ, площа Дружби народів, 6, та сплачує за нього грошову суму. Загальна площа нерухомого майна складає 208,0 кв.м.;
- договору купівлі-продажу нерухомого майна (реєстраційний № 105), укладеного 31 січня 2014 року між ТОВ "Торгівельна компанія "Глорія-Трейд", як продавцем, та третьою особою-1, як покупцем, продавець продає (передає у власність), а покупець купує (приймає у власність) нежитлове приміщення - будівлю, літери "Н", що знаходиться за адресою: місто Київ, площа Дружби народів, 6, та сплачує за нього грошову суму. Загальна площа нерухомого майна складає 424,2 кв.м.
Копія договору купівлі-продажу нерухомого майна від 31 січня 2014 року (реєстраційний № 103) у матеріалах справи відсутня.
З викладеного вбачається, що нежитлові приміщення третьою особою-1 придбано у ТОВ "Торгівельна компанія "Глорія-Трейд", а не у третьої особи-2, як стверджує позивач.
Право приватної власності на нежитлові приміщення зареєстровано приватним нотаріусом.
У чому полягають порушення з боку відповідача, позивачем не зазначено.
В обґрунтування своєї позиції позивач посилається на прийняття Господарським судом Запорізької області відповідного рішення у справі № 908/2111/13, яким, відповідно до доводів представників позивача, узаконено самовільне будівництво та зареєстровано право власності на самовільно збудовані торгові павільйони, розташовані на земельній ділянці за адресою: місто Київ, Оболонський район, площа Дружби народів, 6, яка, у свою чергу, становить частину земельної ділянки, переданої позивачу у користування, для експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки.
Поряд з цим, копії вказаного судового рішення представниками позивача суду не надано. Також суд не повідомлено про те, чи оскаржено вказане судове рішення в апеляційному порядку.
У ході розгляду справи судом також з'ясовано та не спростовано представником позивача, що між позивачем та відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, відсутній публічно-правовий спір.
Згідно зі ст. 2, п. 1 ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 5, ч.ч. 2, 4 ст. 9, ч. 1 ст. 19, ч. 2 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
Обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно.
У Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Державним реєстратором може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж юридичної роботи не менш як два роки. У випадку, передбаченому цим Законом, державним реєстратором є нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.
Державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; 2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; 3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; 4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна; 5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації; 6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених ст. 18 цього Закону; 7) надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом; 8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень; 8-1) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки; 9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Нотаріус як спеціальний суб'єкт здійснює функції державного реєстратора, крім передбачених п.п. 4 і 6 ч. 2 ст. 9 цього Закону.
Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Таким чином, системно проаналізувавши вище викладені норми та обставини, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч.ч. 1, 2, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
На підставі ще викладених норм та обставин вбачається, що позов товариства з додатковою відповідальністю "Універсам № 3" до реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глорія Трейд" та товариство з обмеженою відповідальністю "Грансі", про зобов'язання відповідача вчинити певні дії є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. У зв'язку з ухваленням судового рішення на користь суб'єкта владних повноважень та відсутністю з його сторони судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з позивача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69-71, 86, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити повністю у задоволенні позову товариства з додатковою відповідальністю "Універсам № 3".
Копії постанови направити сторонам та третім особам (вручити їх уповноваженим представникам) у порядку та строки, встановлені ст. 167 КАС України.
Згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, постанова може бути оскаржена шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови . Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ст. 254 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.М. Данилишин
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2014 |
Оприлюднено | 24.09.2014 |
Номер документу | 40579719 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Києва
Данилишин В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні