cpg1251 КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/6305/14 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М. Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
У Х В А Л А
Іменем України
23 вересня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Старової Н.Е.
Чаку Є.В.
При секретарі: Ковтун І.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю "Чорноморсантехмонтаж" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Чорноморсантехмонтаж" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування розпорядження від 25 березня 2014 року № 36-КФ-В, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 червня 2014 року в задоволенні адміністративного позову ТОВ "Чорноморсантехмонтаж" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування розпорядження від 25 березня 2014 року № 36-КФ-В, зобов'язання вчинити дії - відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.
На обґрунтування апеляційних вимог Товариство послалося на те, що, звертаючись до Комісії із заявою про скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, надало всі необхідні документи відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 222 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 березня 1999 року за № 180/3473; чинного на час виникнення спірних відносин; далі - Порядок), тому розпорядження № 36-КФ-В В є протиправним.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Чорноморсантехмонтаж" створене і засноване у відповідності до законодавства України шляхом перетворення ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж" (код ЄДРПОУ 01415884, зареєстроване Виконавчим комітетом Центральної районної ради народних депутатів м. Одеси за № 01415884 від 29 серпня 1994 року) у ТОВ "Чорноморсантехмонтаж" та є його правонаступником..
04 червня 2010 року ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж" на загальних зборах акціонерів прийняло рішення, яке оформлене відповідним протоколом, про проведення реорганізації ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж" шляхом перетворення в ТДВ "Чорноморсантехмонтаж".
Цими ж зборами була вибрана комісія по припиненню акціонерного товариства та були затверджені умови викупу акцій у акціонерів, які не голосували за прийняте рішення про перетворення ЗАТ, порядок та умови обміну акцій ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж" на частки в статутному фонді ТДВ. Відповідно до вказаних порядку та умов передбачено обмін акцій акціонерів на частки в статутному капіталі ТДВ "Чорноморсантехмонтаж" пропорційно кількості акцій, що належать акціонеру, який подав заяву та отримав письмові гарантії на обмін акцій на частки в статутному капіталі.
Пакет документів на зупинення обігу акцій був відправлений до ОТУ ДКЦПФР супроводжувальним листом № 2 від 14 червня 2010 року.
На загальних зборах акціонерів ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж" 26 серпня 2010 року були затверджені результати перетворення та обміну акцій ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж" на долі в статутному фонді ТДВ "Чорноморсантехмонтаж", а також був затверджений Передавальний акт.
Державна реєстрація скасування юридичної особи ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж" та реєстрації ТДВ "Чорноморсантехмонтаж" були проведені 09 вересня 2010 року.
ТДВ "Чорноморсантехмонтаж" своїм супроводжувальним листом № 2/56 від 14 вересня 2010 року направило до ОТУ ДКЦПФР пакет документів для скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж".
Своїми розпорядженнями № 35-В від 01 липня 2010 року та № 57-В від 30 вересня 2010 року ОТУ ДКЦПФР відмовила спочатку ЗАТ, а в подальшому ТДВ у зупиненні обігу акцій та скасуванні реєстрації випуску акцій ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж".
20 вересня 2013 року розпорядженням Одеського територіального управління НКЦПФР № 35-ОД-1-З зупинено обіг акцій ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж".
Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів та зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів» № 98 від 22 січня 2014 року Комісія зобов'язала ТДВ "Чорноморсантехмонтаж", як правонаступника ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж" у строк до 22 березня 2014 року усунути порушення вимог пункту 3 розділу III Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 квітня 2013 року № 737 (пункту 3.1 глави 3 розділу III Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 222), а саме: подати до Комісії документи для скасування реєстрації випуску акцій та протягом одного робочого дня після отримання розпорядження уповноваженої особи Комісії про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій письмово повідомити Комісію про усунення порушення.
На виконання вищевказаного рішення, позивач 27 лютого 2014 року направило до Одеського територіального управління НКЦПФР заяву про скасування реєстрації випуску акцій № 9 з додатками.
В листі-додатку до заяви № 8 від 27 лютого 2014 року були надані пояснення до наданих документів.
За результатами розгляду заяви, Комісія 25 березня 2014 року винесла Розпорядження № 36-КФ-В про відмову ТДВ "Чорноморсантехмонтаж" в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж", у зв'язку з невідповідністю наданих документів вимогам чинного законодавства (далі - Розпорядження № 36-КФ-В).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
У відповідності до ч. 1 статті 3 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах, зокрема, регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів.
Згідно з ч. 1 статті 5 Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку розробляє і затверджує нормативно-правові акти з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові до виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об'єднаннями, контролює їх виконання.
Відповідно до ч. ч. 1, 3, 4 статті 87 Закону України «Про акціонерні товариства» перетворенням акціонерного товариства визнається зміна організаційно-правової форми акціонерного товариства з його припиненням та передачею всього майна, прав і обов'язків підприємницькому товариству - правонаступнику згідно з передавальним актом.
Акціонерне товариство може перетворитися лише на інше господарське товариство або виробничий кооператив.
Загальні збори акціонерів товариства, що перетворюється, ухвалюють рішення про перетворення товариства, про порядок і умови здійснення перетворення, порядок обміну акцій товариства на частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника.
Учасники створюваного при перетворенні нового підприємницького товариства ухвалюють на своєму спільному засіданні рішення про затвердження установчих документів такої юридичної особи і обрання (призначення) органів управління відповідно до вимог законодавства.
Розподіл часток (паїв) підприємницького товариства - правонаступника відбувається із збереженням співвідношення кількості акцій, що було між акціонерами у статутному капіталі акціонерного товариства, що перетворилося.
Порядок № 737 встановлює механізм вчинення дій з метою скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій у разі: припинення акціонерного товариства шляхом ліквідації або перетворення (зокрема порядок зупинення обігу акцій; порядок відновлення обігу акцій; порядок скасування реєстрації випусків акцій); нерозміщення, відмови від розміщення або незатвердження результатів розміщення акцій.
Пунктом 3 Розділу III Порядку № 737 встановлено, що протягом десяти робочих днів з дати затвердження передавального акта комісія з припинення подає до реєструвального органу такі документи для скасування реєстрації випуску акцій: а) заяву про скасування реєстрації випусків акцій; б) копію рішення про затвердження передавального акта, що засвідчується підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, при цьому: у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів подається копія протоколу загальних зборів акціонерів, оформленого відповідно до статті 46 Закону України «Про акціонерні товариства»; у разі прийняття відповідного рішення єдиним акціонером товариства подається копія рішення акціонера, оформленого відповідно до статті 49 Закону України «Про акціонерні товариства»; в) копію затвердженого передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; г) копію опублікованого згідно з вимогами законодавства повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства (подається у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів); ґ) довідку про персональне повідомлення акціонерів згідно з порядком, установленим у статуті товариства, про проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства (подається у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів); д) копію повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення про припинення акціонерного товариства шляхом перетворення, опублікованого в друкованих засобах масової інформації відповідно до вимог законодавства України, засвідчену підписом голови комісії з припинення і печаткою товариства; е) копію статуту акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення, у чинній редакції, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства або нотаріально; є) копію рішення засновників (учасників) створюваного товариства-правонаступника про затвердження його установчих документів і обрання (призначення) органів управління відповідно до вимог законодавства, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою акціонерного товариства, що припиняється; ж) копію затверджених установчих документів створюваного товариства-правонаступника, підписаних його засновниками (учасниками) або їх уповноваженими особами, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально.
Перелік засновників (учасників) створюваного товариства-правонаступника, зазначений у його установчих документах, має включати усіх акціонерів товариства, що припиняється, станом на день затвердження установчих документів створюваного товариства-правонаступника, із зазначенням розміру частки (паю) кожного засновника (учасника).
Розподіл часток (паїв) створюваного товариства-правонаступника відбувається із збереженням співвідношення кількості акцій, що було між акціонерами у статутному капіталі акціонерного товариства, що перетворюється.
Розмір статутного (пайового) капіталу товариства, що створюється шляхом перетворення акціонерного товариства, на дату його створення має дорівнювати розміру статутного капіталу акціонерного товариства, що перетворюється, зменшеному на загальну номінальну вартість акцій, що не підлягають обміну;
з) копію зведеного облікового реєстру власників цінних паперів (при бездокументарній формі існування акцій) або копію реєстру власників іменних цінних паперів (при документарній формі існування акцій) акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення, складеного станом на 24 годину за три робочих дні до дня прийняття рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально;
и) довідку про укладення договору про обслуговування емісії цінних паперів і оформлення глобального сертифіката, засвідчену підписом уповноваженої особи та печаткою депозитарію (при бездокументарній формі існування акцій), або довідку про укладення договору на ведення реєстру власників іменних цінних паперів, засвідчену підписом керівника та печаткою реєстратора (при документарній формі існування акцій).
У разі самостійного ведення реєстру власників іменних цінних паперів товариством надається засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства копія ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів - депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів;
і) оригінали свідоцтв про реєстрацію випуску акцій акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення.
Крім того, згідно Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 222 скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з припиненням діяльності акціонерного товариства шляхом його реорганізації повинно містити такі етапи, як: зупинення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.
Між тим, судом першої інстанції вірно встановлено, що на момент прийняття ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж" рішення про перетворення у ТДВ "Чорноморсантехмонтаж" акціонерне товариство не виконало вимог законодавства щодо скасування випуску акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.
Як вбачається з матеріалів справи, Розпорядженням Комісії від 25 березня 2014 року № 36-КФ-В, на підставі рішення Комісії від 25 березня 2014 року № 385 «Щодо відмови у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж", позивачу відмовлено в скасуванні реєстрації випуску акцій ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж" у зв'язку з невідповідністю наданих документів вимогам чинного законодавства, а саме: відсутня копія статуту акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення, відсутня копія реєстру власників іменних цінних паперів акціонерного товариства у відповідності до підпункту з) пункту 3 розділу III Порядку № 737, відсутня довідка про персональне повідомлення акціонерів згідно з порядком, установленим у статуті товариства, про проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта, згідно даних протоколу загальних зборів акціонерів ЗАТ від 26.08.2010 р. зазначено, що кількість акцій, на які видані письмові зобов'язання - 34 635 штук у сумі 60 611,25 грн., кількість акцій, які були викуплені у акціонерів - не має, письмові зобов'язання не були видані акціонерам, які у сукупності володіють 13 833 штуками акцій у сумі 24 207,75 грн., у зв'язку з тим, що ці акціонери не скористалися своїм переважним правом щодо оцінки, викупу та обміну належних їм акцій у визначені на загальних зборах акціонерів строки, відповідно до даних реєстру власників іменних цінних паперів станом на 09 квітня 2009 року, кількість акціонерів становить 369 осіб, згідно даних протоколу загальних зборів акціонерів ЗАТ від 26 серпня 2010 року кількість акцій, які були викуплені у акціонерів - не має, письмові зобов'язання не були видані акціонерам, які у сукупності володіють 13 833 штуками акцій у сумі 24 207,75 грн.
Відповідно до статуту ТДВ, затвердженого зборами учасників ТДВ від 26 серпня 2010 року та зареєстрованого державним реєстратором 09 вересня 2010 року, учасниками ТДВ є 27 осіб, яким належить частка 84 819 грн. (100% статутного капіталу ТДВ).
У передавальному акті, затвердженому загальними зборами акціонерів ЗАТ від 26 серпня 2010 року та установчими зборами учасників від 26 серпня 2010 року відображено розрахунки з учасниками на суму 24 405,50 грн. При цьому, у наданій довідці - це заборгованість ЗАТ перед акціонерами, які не скористалися своїм переважним правом щодо оцінки, викупу та обміну належних їм акцій у визначені на загальних зборах акціонерів строки та зазначено, що 13 946 нерозподілених акцій були викуплені 27 засновниками на перших установчих зборах ТДВ.
Відповідно до пункту 5 розділу І Порядку № 737, відмова в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випуску акцій складається у разі: а) невідповідності поданих документів вимогам цього Порядку; б) внесення недостовірних відомостей до документів, подання яких передбачено цим Порядком; в) порушення встановленого законодавством порядку припинення акціонерного товариства; г) виявлення порушення порядку скликання та/або проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про припинення акціонерного товариства або рішення про затвердження ліквідаційного балансу чи передавального акта.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем були подані документи, які не відповідають вимогам Порядку № 737.
З огляду на викладене, не вбачається можливим провести скасування реєстрації випуску акцій та анулювання відповідного свідоцтва ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж".
Отже, висновок суду першої інстанції про те, що невиконання акціонерним товариством, що прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, вимог, передбачених розділом І Порядку, вважається підставою для відмови у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.
Таким чином, правомірним є оскаржуване розпорядження, а тому не має підстав для зобов'язання Комісії видати розпорядження щодо скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ЗАТ "Чорноморсантехмонтаж", а тому, на переконання суду, в задоволенні позовних вимог має бути відмовлено.
Враховуючи зазначене, правомірним є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.
З наведеного вище колегія суддів приходить до висновку, що при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю "Чорноморсантехмонтаж" - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 червня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Чаку Є.В.
Старова Н.Е.
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2014 |
Оприлюднено | 25.09.2014 |
Номер документу | 40589663 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Файдюк В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні