Справа № 539/2909/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.09.2014 Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Іващенка Ю. А.
при секретарі - Мирна Т.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Лубенської міської ради Полтавської області, треті особи : управління з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради, управління Держземагентства у Лубенському районі про визнання рішення недійсним та відшкодування моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом до Лубенської міської ради Полтавської області, треті особи : управління з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради, управління Держземагентства у Лубенському районі про визнання рішення недійсним та відшкодування моральної шкоди, мотивуючи тим, що земельна ділянка за адресою АДРЕСА_1 належить територіальній громаді міста Лубни, інтереси якої представляє Лубенська міська рада Полтавської області. Дана земельна ділянка має площу 0,0726 га, в тому числі під забудовою 0,0224 га, вона несільськогосподарського призначення, цільове призначення «для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд». Дана земельна ділянка у 2012 році пройшла кадастрову зйомку, її межі точно визначені на місцевості, вона має кадастровий номер 5310700000:06:050:0001.
Дана земельна ділянка, відповідно до рішення Лубенської міської ради від 17.02.2012 року, передана на п'ять років у оренду тодішнім власникам домоволодіння, яке розташоване на цій землі - ОСОБА_3, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 Для передачі в оренду власниками домоволодіння була зібрана та затверджена відповідна технічна документація із землеустрою. Про передачу в оренду із вказаними власниками був укладений договір оренди землі від 27.04.2012 року (зареєстрований у відділі Держкомзему у м. Лубни за №531070004000167). В розділі 2 Договору вказано, що особливостей об'єкта оренди (землі), які можуть вплинути на орендні відносини немає. Відповідно до витягу з Державного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, інформація про такі заборони відсутня. Відповідно до розділу 8 Договору оренди, на орендовану земельну ділянку обмежень (обтяжень) та інші права третіх осіб не встановлено.
Позивач ОСОБА_3 є власником 44/100 домоволодіння відповідно до свідоцтва про право власності від 01.10.2012 року серії САЕ №389460, виданого виконкомом Лубенської міської ради на підставі рішення виконкому №237 від 26.09.2012 року.
Позивачу ОСОБА_1 належить на праві власності 56/100 домоволодіння згідно із договорами купівлі-продажу від 16.10.2012 року (продав ОСОБА_6) та 16.11.2012 року (продала ОСОБА_5), посвідчених приватним нотаріусом Лубенського міського нотаріального округу ОСОБА_7 Під час укладання договорів купівлі-продажу нотаріусом була здійснена відповідна перевірка, земельна ділянка не мала ніяких обмежень чи обтяжень.
Позивач ОСОБА_1 на час придбання вказаного майна і зараз перебуває у шлюбі із позивачем ОСОБА_2, а тому, відповідно до ст.70 СК України, це майно є спільним майном цього подружжя.
На час, коли ОСОБА_1 та ОСОБА_2 стали співвласниками вказаного домоволодіння, що розташоване на землях міськфонду Лубенської міської ради, земля вже перебувала в оренді за чинним договором оренди землі від 27.04.2012 року, який уклали колишні власники домоволодіння ОСОБА_6 та ОСОБА_5 ОСОБА_1, з придбанням домоволодіння, автоматично перейшли права та обов'язки орендаря земельної ділянки, вказані у договорі оренди землі. Для ОСОБА_1 договір оренди землі є чинним і переукладання не потребує. Вона вчасно і у повному обсязі сплачує орендну плату, яка визначена у цих договорах.
У 2013 році вони вирішили приватизувати земельну ділянку, на якій розташоване їх домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1. Відповідно до рішення Лубенської міської ради від 15.02.2013 р., їм наданий дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою. Вони звернулися в ДП «Лубни Геодезія», уклали договір №5146 і їм належним чином була виготовлена технічна документація.
В процесі приватизації землі з боку міської ради та її працівників до них стали висуватись перепони. Ці перепони вони усунули шляхом звернення у суд.
Нещодавно, вони на сайті Лубенської міської ради випадково натрапили на рішення, про існування якого нічого не знали.
Так, відповідно до п.12 рішення Лубенської міської ради Полтавської області (сорок четверта сесія шостого скликання) від 08.08.2014 року «Про припинення права користування землею» рада в односторонньому порядку припинила договір оренди землі з ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_6 щодо земельної ділянки площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001.
Крім того, пунктом 4 рішення Лубенської міської ради Полтавської області (сорок четверта сесія шостого скликання) від 08.08.2014 року «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок» Управлінню з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради на користь Територіальної громади м. Лубни в особі Лубенської міської ради надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу (з метою створення двох нових землеволодінь) земельної ділянки площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001.
Аналіз цих двох рішень у сукупності, на їх думку, свідчить про незаконну позицію ради, її рішення і дії говорять про те, що Лубенська міська рада вважає, що земельна ділянка площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001 в даний час нібито не перебуває ні у чиєму користуванні, не перебуває ні у чиїй оренді, що відносно цієї земельної ділянки існують тільки права ради, що ніхто інший відносно цієї земельної ділянки ніяких прав не має.
Свою позицію Лубенська міська рада обґрунтовує положеннями ст.ст. 7, 31 ЗУ «Про оренду землі», ст.ст. 120, 141 ЗКУ і відсутність будь-чиїх прав користування (оренди) землі вмотивовує тим, що відбулась продаж двох частин житлового будинку орендарями землі ОСОБА_5 і ОСОБА_6 іншій особі ОСОБА_1 Така позиція Лубенської міської ради , на їх думку, суперечить діючому законодавству і порушує їх права на цю земельну ділянку.
Позивач ОСОБА_3 своєї власності у домоволодінні нікому не відчужував, а тому відносно нього (у зв'язку із продажем іншими орендарями землі своїх часток у власності на будинок) договір оренди землі дію не припинив. Тобто, позивач ОСОБА_3 свого права оренди не позбавлявся, його право користування землею (оренди) не припинялось бо не настали жодні з обставин, які передбачені ст.31 ЗУ «Про оренду землі» чи ст.141 ЗК України. Його право користування землею (оренди) продовжує діяти, він має всі права та несе обов'язки орендаря цієї землі.
У зв'язку із продажем (переходом) права власності на житловий будинок, будівлю або споруду від орендаря землі іншій особі, договір оренди землі, на якій розташований проданий (переданий) об'єкт, дійсно припиняється. Про це вказано у ст.31 ч.1 абз.8 ЗУ «Про оренду землі», ст.141 ч.1 п.«е» ЗК України. Це право користування (оренди) землі, хоча і припиняється, але припиняється тільки для попереднього орендаря (і тільки для нього особисто). Відповідно до другого речення ч.3 ст.7 ЗУ «Про оренду землі», договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки. Отже, право користування землею (право оренди) не зникає. Це право від попереднього орендаря автоматично переходить до інших осіб, до нових власників об'єкту нерухомості, яке їм було продане попереднім власником-орендарем. Про це вказано у першому реченні ч.3 ст.7 ЗУ «Про оренду землі»: "До особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку».
Аналогічні положення закріплені і у ч.2 ст.120 ЗКУ, у цій нормі також зазначено, що якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Жодна норма права не передбачає, що новий власник нерухомості на орендованій землі зобов'язаний переукласти на себе договір оренди чи укласти якісь новий договір оренди. Тобто ніхто його не може зобов'язати вчиняти такі дії.
До позивача ОСОБА_1 права і обов'язки орендаря земельної ділянки (права користувача) перейшли автоматично від попередніх орендарів ОСОБА_5 і ОСОБА_6, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у них. Права та обов'язки користувача землі (орендаря) визначаються у договорі, про що прямо вказано у ст.1 ЗУ «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою. Як зазначено у ст.ст. 13, 14 вказаного Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Отже, договір оренди земельної ділянки площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001 від 27.04.2012 року (зареєстрований у відділі Держкомзему у м. Лубни за №531070004000167), якщо і припинився, то тільки для попередніх орендарів ОСОБА_5 і ОСОБА_6, але він повністю продовжив свою дію відносно позивача ОСОБА_3, а також перейшов у повному обсязі до виконання новому орендарю позивачу ОСОБА_1 Тобто договір оренди цієї земельної ділянки існує і продовжує діяти. А тому до його закінчення Лубенська міська рада не має ніякого права вчиняти з орендованою ними земельною ділянкою без їх згоди ніяких дій щодо її поділу на декілька нових землеволодінь.
Лубенська міська рада цього обмеження своїх прав не визнає, їх прав на землю також не визнає, що і змушує їх звертатись до суду.
Незаконні дії та рішення відповідача по питанню користування ними земельною ділянкою стали системними. Вони від цих дій та рішень втрачають спокій, вимушені прикладати величезних додаткових зусиль для відновлення порушеного права. Все це призводить до нервувань, моральних страждань, до значних зайвих майнових витрат, що тільки підсилює психічні, моральні страждання та переживання. Вважали, що незаконними діями та рішеннями відповідача їм завдана моральна шкода, розмір якої для кожного з позивачів становить 5000 грн. Відповідно до ст.ст. 23, 1167 ЦКУ, особа, як спричинила іншій особі моральну шкоду, повинна її відшкодувати у повному обсязі.
Згідно позовної заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 прохали суд :
1. Визнати недійсним п.12 рішення Лубенської міської ради Полтавської області (сорок
четверта сесія шостого скликання) від 08.08.2014 року «Про припинення права
користування землею» відповідно до якого був припинений договір оренди землі з
ОСОБА_3 щодо земельної ділянки площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001.
2. Визнати, що до позивача ОСОБА_1 від попередніх орендарів ОСОБА_5 та ОСОБА_6 на тих самих умовах і в тому ж
обсязі перейшли всі права та обов'язки орендаря земельної ділянки площею 0,0762 га за
адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер
5310700000:06:050:0001, які були визначені у договорах оренди землі від 27.04.2012 року
(зареєстровані у відділі Держкомзему у м. Лубни за №531070004000167).
3. Визнати, що позивач ОСОБА_1 є орендарем земельної ділянки площею
0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий
номер 5310700000:06:050:0001 і ця оренда відбувається на підставі договорів оренди землі
від 27.04.2012 року (зареєстровані у відділі Держкомзему у м. Лубни за
№531070004000167), які були укладені Лубенською міською радою в особі міського голови Грицаєнка Олександра Петровича із попередніми землекористувачами ОСОБА_5 та ОСОБА_6.
4. Визнати недійсним п.4 рішення Лубенської міської ради (сорок четверта сесія шостого скликання) від 08.08.2014 року «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об»єдання земельних ділянок», яким Управлінню з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради на користь Територіальної громади м. Лубни в особі Лубенської міської ради надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу (з метою створення двох нових землеволодінь) земельної ділянки площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001.
5. Стягнути з відповідача на користь кожного з них відшкодування завданої моральної
шкоди в розмірі по 5000 грн кожному.
Ухвалою Лубенського міськрайонного суду полтавської області від 25 вересня 2014 року провадження по справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Лубенської міської ради Полтавської області, третя особа управління з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради про визнання рішення недійсним, перехід прав і обов»язків орендаря у договорі оренди землі та відшкодування моральної шкоди в частині позовних вимог про «Визнання, що до позивача ОСОБА_1 від попередніх орендарів ОСОБА_5 та ОСОБА_6 на тих самих умовах і в тому ж обсязі перейшли всі права та обов'язки орендаря земельної ділянки площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001, які були визначені у договорах оренди землі від 27.04.2012 року (зареєстровані у відділі Держкомзему у м. Лубни за №531070004000167) та щодо визнання, що позивач ОСОБА_1 є орендарем земельної ділянки площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001 і ця оренда відбувається на підставі договорів оренди землі від 27.04.2012 року (зареєстровані у відділі Держкомзему у м. Лубни за №531070004000167), які були укладені Лубенською міською радою в особі міського голови Грицаєнка Олександра Петровича із попередніми землекористувачами ОСОБА_5 та ОСОБА_6» - закрито на підставі п.1 ч. 1 ст. 157 КАС України.
В судовому засіданні позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та їх представник ОСОБА_11 позов підтримали та прохали його задовольнити, обгрунтовували позовні вимоги обставинами, викладеними в позовній заяві.
Представник відповідача Лубенської міської ради Полтавської області Іващенко О.Г. проти задоволення позову заперечував, про що надав письмові заперечення, у яких вказано, що ОСОБА_2 не може бути позивачем по справі, оскільки він не виявляв наміру отримати у власність чи у користування земельну ділянку в АДРЕСА_1, а отже будь-які рішення міської ради, як власника земельної ділянки, не порушують його прав. Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст. 118 Земельного кодексу України. Громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. ОСОБА_2 право користування землею за вказаною адресою не набував і з намірами про це до Лубенської міської ради не звертався. Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Відповідно до ст. 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Право власності на дві частини житлового будинку за вказаною адресою набула ОСОБА_1 відповідно до норм цивільного та сімейного законодавства набуте нею майно є спільним майном подружжя, однак оформити право власності на землю виявила бажання лише ОСОБА_1 Саме ОСОБА_1 та ОСОБА_3 неодноразово зверталися до міської ради з заявами. в яких просили передати їм у власність земельну ділянку по АДРЕСА_1. ОСОБА_2 не подавав таких заяв, а отже і не має підстав виступати позивачем у справі, вимагати стягнення моральної шкоди на свою користь. На даний час не існує договору між Лубенською міською радою та ОСОБА_1, ОСОБА_3, а це свідчить що вони своє право оренди не оформили у порядку передбаченому земельним законодавством. Відповідно до ч. З ст. 7 ЗУ «Про оренду землі» до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда. Таким чином, після укладення ОСОБА_1 договору купівлі продажу частин житлового будинку по АДРЕСА_1 з ОСОБА_5 та ОСОБА_6 договір оренди землі від 27.04.2012 року, який був укладений Лубенською міською радою з вказаними громадянами та ОСОБА_3, припинив свою дію, оскільки орендарем виступали саме троє цих громадян. Вказана частина статті не передбачає припинення договору оренди землі в якійсь його частині і не вказує що діяти при переході права власності на частину житлового будинку, будівлі чи споруди. За таких обставин договір оренди від 27.04.2012 року припинив свою дію на підставі закону, однак для того, щоб провести державну реєстрацію припинення права оренди, що існувало у попереднього орендаря в особі трьох громадян, яке в даний час реєструється органами державної реєстраційної служби, необхідно подати рішення органу, який, відповідно до ст. 122 ЗКУ має право на розпорядження відповідними землями. Тому вони і прийняли рішення про припинення договору оренди землі. Об»єктом оренди, відповідно до рішення міської ради від 17.02.2012 року та договору оренди від 27.04.2012 року є одна земельна ділянка по АДРЕСА_1, площею 0,0726 га та кадастровим номером 531010700000:06:050:0001, міська рада своїм рішенням передала в оренду цю земельну ділянку трьом громадянам, а не кожному окремо. Договір укладався з одним орендарем в особі трьох громадян пройшов державну реєстрацію і має один реєстраційний № 531070004000167. Зі зміною власника житлового будинку змінилася і особа, яка має право на оренду землі. Тому вважають , що орендарем, а отже стороною по договору оренди землі від 27.04.2012 року, виступали громадяни ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_5, які володіли та користувалися землею спільно сумісно, без визначення часток землі в натурі, без визначення розміру плати за землю для кожного з них. В зв»язку зі зміною власників житлового будинку, змінився і орендар землі, яким тепер стали громадяни ОСОБА_1, та ОСОБА_3, а отже вони, набувши право користування землею на умовах права оренди, повинні оформити її у відповідності до чинного законодавства. Крім того ст. 14 Закону України «Про оренду землі» визначає, що типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України. Така форма була затверджена постановою КМУ № 220 від 03.03.2014 року. Згідно цієї форми було укладено договір оренди землі від 27.04.2012 року. Пунктом 13 цього договору, зокрема передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Позивачі не зверталися до міської ради з клопотанням внести зміни до цього договору. Вони звернулися до міської ради з клопотанням надати їм дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою, їх клопотання було задоволене. Право ОСОБА_3 на користування землею не припинялося. У ОСОБА_1 право користування землею за вказаною адресою виникло, однак це право оренди, потребує свого оформлення, через укладення договору оренди землі, чого зроблено не було. Відповідно до ст. 122 ЗКУ міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Земельне законодавство не містить такого поняття, як автоматичний перехід прав та обовязків орендаря землі. Позивачі вірно посилаються па норми закондавства де визначається, що таке договір оренди землі, що таке право оренди землі - як засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, однак не вказують коли, яким рішенням міська рада передала орендарю в особі ОСОБА_1 та ОСОБА_3 земельну ділянку по АДРЕСА_1, коли і за яких обставин між міською радою і ними було укладено договір оренди землі. В своєму позові позивачі говорять про заміну сторін договору оренди землі. Однак така заміна повинна відповідати вимогам законодавства України і відбуватися відповідно до правил визначених ст. 520, 521 ЦК України, а саме лише за згодою міської ради та у письмовій формі, чого не відбулося. Відповідно до земельного законодавства в Україні існує та ведеться державний земельний кадастр. Відповідно до ст.. 1 ЗУ «Про державний земельний кадастр» державний земельний кадастр єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Порядок ведення Державного земельного кадастру затверджений відповідною постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051. Позивачі не надали суду витяг з Держанвого земельного кадасту про земельну ділянку, який ОСОБА_1 08.04.2014 року отримала в Управлінні Держземагенства у Лубенському районі. Згідно цього витягу відомості про оренду відсутні, в той час, як у витязі, що був отриманий 22.10.2013 року їх спеціалістом такі відомості були, що свідчить про те, що право оренди за попереднім орендарем припинилося. За таких обставин вважали, що п. 12 рішення Лубенської міської ради від 08.08.2014 року, яким припинено договір оренди з ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_6, на земельну ділянку несільськогосподарського призначення, за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:056:0001 загальною площею 0,0762 га, в зв'язку з продажем двох частин житлового будинку, є законним і прийнятим у відповідності до повноважень міської ради. Позивачі не пояснили, з яких підстав та чому вони просять скасувати п.4 рішення Лубенської міської ради від 08.08.2014 року «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об»єднання земельних ділянок», згідно якого надано дозвіл Управлінню з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради на користь Територіальної громади м. Лубни в особі Лубенської міської ради на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, яка перебуває в комунальній власності, а тому вважають , що дана вимога не відповідає ст.. 106 КАС України . Вважали, що не порушували прав позивачів при прийнятті оспорюваних рішень.
Представник третьої особи управління з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради Іващенко О.Г. проти задоволення позову в судовому засіданні заперечував.
Представник третьої особи управління Держземагентства у Лубенському районі в судове засідання не з»явився, від третьої особи надійшов лист, у якому вони прохали розглядати справу за відсутності свого представника.
Суд, дослідивши матеріали справи та наявні по справі докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Суб'єкт владних повноважень - відповідач у справі зобов'язаний подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі, незалежно від того, на чию користь вони можуть бути використані - на користь відповідача чи навіть позивача.
Згідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про право власності від 01.10.2012 року серії САЕ №389460, виданого виконкомом Лубенської міської ради на підставі рішення №237 від 26.09.2012 року, ОСОБА_3 належить 44/100 домоволодіння АДРЕСА_1.
Згідно із договорами купівлі- продажу від 16.10.2012 року та 16.11.2012 року, посвідчених приватним нотаріусом Лубенського міського нотаріального округу ОСОБА_7, ОСОБА_1 належить 56/100 будинкуАДРЕСА_1.
ОСОБА_1 як на час придбання вказаного майна, так і на час розгляду справи в суді перебуває у шлюбі із ОСОБА_2, а тому, відповідно до ст.70 СКУ, це майно є спільним майном подружжя.
На час придбання частини домоволодіння будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , земельна ділянка, на якій розташоване вказане домоволодіння була передана колишнім власникам будинку за договором оренди від 27.04.2012 року, укладеним строком на 5 років між орендодавцем - Лубенською міською радою та орендарями : ОСОБА_5, ОСОБА_6 (колишніми співвласниками будинку) та ОСОБА_3 (позивачем по даній справі).
Відповідно до ч. 2 ст. 120 ЗК України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Таким чином, до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 разом з правом власності на житловий будинок АДРЕСА_1, перейшло і право користування земельною ділянкою, на якій він розташований.
Щодо позивача ОСОБА_3 договір оренди земельної ділянки від 27.04.2012 року свою дію не припиняв взагалі.
У 2013 році позивачі вирішили приватизувати земельну ділянку, на якій розташоване їх домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до рішення Лубенської міської ради від 15.02.2013 p., позивачам був наданий дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою. З цього приводу вони звернулися в ДП « Лубни Геодезія» і позивачам виготовлена технічна документація.
Відповідно до п.12 рішення Лубенської міської ради Полтавської області (сорок четверта сесія шостого скликання) від 08.08.2014 року «Про припинення права користування землею» рада припинила договір оренди землі з ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_6 щодо земельної ділянки площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001.
Також, пунктом 4 рішення Лубенської міської ради Полтавської області (сорок четверта сесія шостого скликання) від 08.08.2014 року «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок» Управлінню з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради на користь Територіальної громади м. Лубни в особі Лубенської міської ради надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу (з метою створення двох нових землеволодінь) земельної ділянки площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001.
Позивач ОСОБА_3 свою частину домоволодіння нікому не відчужував, а тому відносно нього (у зв'язку із продажем іншими орендарями землі своїх часток у власності на будинок) договір оренди землі дію не припинив. Його право користування землею (оренди) продовжує діяти, він має всі права та несе обов'язки орендаря цієї землі.
У зв'язку із переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду від орендаря землі іншій особі, договір оренди землі, на якій розташований проданий (переданий) об'єкт, припиняється, про що вказано у ст.31 ч.1 ЗУ «Про оренду землі», та ст.141 ч.1 ЗК України.
Відповідно до ч.3 ст.7 ЗУ «Про оренду землі», договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки. Отже, право оренди від попереднього орендаря переходить до інших осіб, до нових власників об'єкту нерухомості, яке їм було продане попереднім власником-орендарем. Згідно ч.3 ст.7 ЗУ «Про оренду землі» до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку».
У ч.2 ст.120 ЗКУ зазначено, що якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Таким чином, законом не передбачено, що новий власник нерухомості на орендованій землі зобов'язаний переукласти на себе договір оренди чи укласти новий договір оренди.
Так, до позивача ОСОБА_1 права і обов'язки орендаря земельної ділянки (права користувача) перейшли від попередніх орендарів ОСОБА_5 і ОСОБА_6, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у них. Права та обов'язки користувача землі (орендаря) визначаються у договорі, про що прямо вказано у ст.1 ЗУ «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою. Як зазначено у ст.ст. 13, 14 вказаного Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Таким чином, договір оренди земельної ділянки площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001 від 27.04.2012 року (зареєстрований у відділі Держкомзему у м. Лубни за №531070004000167), продовжив свою дію відносно позивача ОСОБА_3, а також перейшов у повному обсязі до виконання новому орендарю позивачу ОСОБА_1 А тому до закінчення його дії Лубенська міська рада не мала права вчиняти з орендованою позивачами земельною ділянкою без їх згоди дій щодо її поділу на декілька нових землеволодінь.
Тому підлягають визнанню недійсними п.12 рішення Лубенської міської ради Полтавської області (сорок четверта сесія шостого скликання) від 08.08.2014 року «Про припинення права користування землею» відповідно до якого був припинений договір оренди землі з ОСОБА_3 щодо земельної ділянки площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001 та п.4 рішення Лубенської міської ради (сорок четверта сесія шостого скликання) від 08.08.2014 року «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об»єдання земельних ділянок», яким Управлінню з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради на користь Територіальної громади м. Лубни в особі Лубенської міської ради надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу (з метою створення двох нових землеволодінь) земельної ділянки площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001.
Також відповідно до ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Суд вважає, що позивачами не доведено спричинення їм моральної шкоди прийняттям оспорюваного рішення відповідача , а тому позовні вимоги в частині стягнення із відповідача моральної шкоди в розмірі по 5000 грн. кожному із позивачів , задоволенню не підлягають.
Також у відповідності до ст. 94 КАС України із місцевого бюджету м. Лубни на користь позивачів підлягає стягненню сплачений позивачами судовий збір в розмірі по 73,08 грн. кожному відповідно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Лубенської міської ради Полтавської області, треті особи : управління з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради, управління Держземагентства у Лубенському районі про визнання рішення недійсним та відшкодування моральної шкоди - задовольнити частково.
Визнати недійсним п.12 рішення Лубенської міської ради Полтавської області (сорок четверта сесія шостого скликання) від 08.08.2014 року «Про припинення права користування землею» відповідно до якого був припинений договір оренди землі з ОСОБА_3 щодо земельної ділянки площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001.
Визнати недійсним п.4 рішення Лубенської міської ради (сорок четверта сесія шостого скликання) від 08.08.2014 року «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об»єдання земельних ділянок», яким Управлінню з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради на користь Територіальної громади м. Лубни в особі Лубенської міської ради надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу (з метою створення двох нових землеволодінь) земельної ділянки площею 0,0762 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер 5310700000:06:050:0001.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 - відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету м. Лубни на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп.
Стягнути з місцевого бюджету м. Лубни на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп.
Стягнути з місцевого бюджету м. Лубни на користь ОСОБА_3 судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду Іващенко Ю. А.
Суд | Лубенський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2014 |
Оприлюднено | 06.10.2014 |
Номер документу | 40690185 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
Іващенко Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні