Ухвала
від 02.10.2014 по справі 2-69-2011
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22-ц/793/16/14Головуючий по 1 інстанції Категорія : 48 Іванов А.А. Доповідач в апеляційній інстанції Міщенко С. В. УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2014 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:

головуючогоМіщенка С. В. суддівМагди Л. Ф. , Трюхана Г. М. при секретаріАнкудінові О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 12 травня 2011 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_7 до ОСОБА_8 про розподіл майна подружжя, -

в с т а н о в и л а :

У січні 2010 року ОСОБА_6 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_8 про розподіл майна подружжя.

В обґрунтування свого позову зазначала, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі з 1986 року по 2009 рік , від якого мають двох дітей: повнолітню доньку ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітнього сина ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2.

За час спільного подружнього проживання сторонами було придбано майно, поділ якого вони самостійно здійснити не можуть , внаслідок постійних конфліктних ситуацій з цього приводу. Що змусило ОСОБА_7 звернутися за захистом своїх прав до суду з проханням розділити спільне майно подружжя.

Під час розгляду справи позовні вимоги неодноразово змінювались в бік збільшення.

У остаточній редакції позову /т.1 а.с.88-91/ - ОСОБА_7 просила ухвалити рішення, яким поділити майно, набуте нею за час шлюбу з ОСОБА_8, та яке є їх спільною сумісною власністю , шляхом визначення ідеальних часток у спільному майні та визнання за нею права власності на 63/100 частини придбаного в шлюбі житлового будинку з надвірними господарськими будівлями і спорудами (гараж, літня кухня, сараї, погріб, навіс, замощення, водовідвід, вигрібна яма, огорожі, ворота з хвірткою, оглядова яма) та присадибної земельної ділянки 0,7231 га, розташованими по АДРЕСА_1 Уманського району, Черкаської області, врахувавши її внесок в покупку, який є її особистою приватною власністю, а також право власності на ? частину автомобіля «ГАЗ 2412», реєстраційний номер НОМЕР_2, 1990 року випуску і причепу автомобільного, реєстраційний номер НОМЕР_1, 2005 року випуску.

Вирішити питання про можливість збільшення її частки в частині спільного майна, а саме в житловому будинку з надвірними спорудами і земельною ділянкою, на підставі ч.3 ст.70 СК України на 4% (4/100) до 67/100, або ж до 2/3.

Стягнути з ОСОБА_8 сплачені судові витрати.

Рішенням Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 12 травня 2011 року позов задоволено частково.

Проведено розподіл спільного майна подружжя та визнано за ОСОБА_7 право власності на 63/100 частини житлового будинку з надвірними господарськими будівлями і спорудами, розташованими по АДРЕСА_1 Уманського району, Черкаської області.

Визнано за ОСОБА_8 право власності на 37/100 частини житлового будинку з надвірними господарськими будівлями і спорудами, розташованими по АДРЕСА_1 Уманського району, Черкаської області.

Визнано за ОСОБА_7 право власності на 1/2 частину автомобіля «ГАЗ 2412» д.н. НОМЕР_2, 1990 року випуску.

Визнано за ОСОБА_7 право власності на 1/2 частину причепа ПФ-1 «ФЕРМЕР» д.н. НОМЕР_1, 2005 року випуску.

Визнано за ОСОБА_8 право власності на 1/2 частину автомобіля «ГАЗ 2412» д.н. НОМЕР_2, 1990 року випуску.

Визнано за ОСОБА_8 право власності на 1/2 частину причепа ПФ-1 «ФЕРМЕР» д.н. НОМЕР_1, 2005 року випуску.

В частині позову щодо розподілу земельної ділянки по АДРЕСА_1 Уманського району, Черкаської області - відмовлено.

Стягнуто з ОСОБА_8 на користь ОСОБА_7 судові витрати в сумі 1030 грн.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині відмови в розподілі земельної ділянки ОСОБА_6 подала апеляційну скаргу, обґрунтовуючи яку, зазначала, що судом в не повній мірі з'ясовано обставини, які мають значення для справи. Зокрема звертала увагу на ту обставину, що ухваливши рішення про виділення їй частки в нерухомому майні і відмовивши одночасно у визнанні права на частку земельної ділянки, пропорційну її частці в будинку, суд не вархував положень ст.120 ЗК України та ст.377 ЦК України і таким чином позбавив її володіння та користування належною їй частиною житлового будинку та надвірних споруд , які нерозривно пов'язані з земельною ділянкою на якій вони розташовані, а мирним шляхом відповідач не погоджується вирішити питання виділення їй частини присадибної земельної ділянки на території будинковолодіння, розташоване по АДРЕСА_1 Уманського району, Черкаської області, нерухомими спорудами на якій сторони спільно володіють за рішенням суду. Тому апелянт просила змінити рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 12 травня 2011 року в частині розподілу земельної ділянки, необхідної для розміщення та обслуговування 63/100 частини житлового будинку, визнати за нею право власності на земельну ділянку у розмірі частки права власності у спільному майні - будинку 63/100, яка знаходиться по АДРЕСА_1 Уманського району, Черкаської області. /т.1 а.с.182-183/.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених в суді першої інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга повинна бути відхилена, виходячи з наступного.

З досліджених колегією суддів матеріалів справи вбачається, що сторони по справі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 2 листопада 1986 року уклали шлюб, який був розірваний рішенням Уманського міськрайонного суду від 30 жовтня 2009 року /т.1 а.с.8/.

Під час проживання ОСОБА_7 та ОСОБА_8 в шлюбі за договором купівлі-продажу від 04 червня 1999 року на ім'я відповідача ОСОБА_8 у колгоспу ім.Котовського с.Поляненцьке , Уманського району, Черкаської області сторонами було придбано будинок з прибудинковими спорудами, що розташовані в АДРЕСА_1. /т.1 а.с.9-10/. При цьому питання про розмір земельної ділянки, на якій був розташований вказаний будинок з прибудинковими спорудами при укладенні даного договору, врегульовано не було.

На підставі рішення виконавчого комітету Полянецької сільської ради №26 від 22.08.1996 року ОСОБА_8 передано у приватну власність земельну ділянку по АДРЕСА_1

Відповідно до державного акта на право приватної власності на землю серії ЧР 15-31-233 - власником земельної ділянки площею 0,7231га по АДРЕСА_1 Уманського району Черкаської області , з цільовим призначенням «для ведення особистого підсобного господарства» - є ОСОБА_8

Підставою для видачі на ім'я ОСОБА_8 даного державного акту є рішення виконавчого комітету Полянецької сільської ради №26 від 22.08.1996 року за яким ОСОБА_8 безкоштовно передано у приватну власність земельну ділянку по АДРЕСА_1 з цільовим призначенням «Для ведення особистого підсобного господарства».

І зазначене вище рішення, і державний акт, який посвідчує право власності на спірну земельну ділянку набуту відповідачем безоплатно внаслідок приватизації , - на час розгляду справи судом змінені чи скасовані не були , є чинними і питання про визнання їх незаконними в цілому чи в частині позивачем не ставилося.

Відповідно до ст. 22 Кодексу про шлюб та сім'ю України ( який був чинним на час набуття ОСОБА_8 права власності на спірну земельну ділянку) - майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю.

Аналогічна норма міститься в ст. 60 СК України, який набрав чинності з 1 січня 2004 року.

Статтею 61 СК України встановлено, що об'єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту. Об'єктом права спільної сумісної власності є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя. Якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім'ї, то гроші, інше майно, у тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Речі для професійних занять (музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання тощо), придбані за час шлюбу для одного з подружжя, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

У постанові Верховного Суду України від 15 лютого 2012 р. у справі N 6-98цс11, яка була прийнята за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, рішення по якій відповідно до ч.1 ст.360-7 ЦПК України є обов'язковим для всіх судів, - зазначено, що за змістом положень статей 81, 116 ЗК земельна ділянка, одержана громадянином під час шлюбу в приватну власність шляхом приватизації, є його особистою приватною власністю, а не спільною сумісною власністю подружжя, оскільки така земельна ділянка не є майном, набутим подружжям під час шлюбу, а отримана громадянином у власність шляхом здійснення свого права на приватизацію

Тому, виходячи з вказаних норм матеріального та процесуального права ,- земельна ділянка площею 0,7231 га, розподіл якої просила здійснити позивач як спільного майна подружжя , - не є майном, набутим подружжям ОСОБА_7 та ОСОБА_8 за час шлюбу, а тому не підлягає поділу між ними, оскільки відповідач безоплатно отримав її в приватну власність у 2000 році з цільовим призначенням «для ведення особистого підсобного господарства» , використавши своє право громадянина на приватизацію . Та враховуючи, що дані правовідносини подружжя щодо спірної земельної ділянки виникли у 2000 році, а тому регулюються нормами Кодексу про шлюб та сім'ю України, за якими приватизована земельна ділянка не є спільним майном подружжя та не підлягає поділу.

Отже, за таких обставин, рішення суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_7 до ОСОБА_8 в частині розподілу земельної ділянки по АДРЕСА_1 Уманського району Черкаської області - є правильним .

Відповідно до ч.1 ст.303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

А , враховуючи, що позивач по даній справі ОСОБА_6 з позовними вимогами до ОСОБА_8, про визнання за нею права власності на частину земельної ділянку за вказаною адресою необхідної для розміщення та обслуговування 63/100 частини житлового будинку з надвірними господарськими спорудами, розташованими по АДРЕСА_1 Уманського району Черкаської області , у зв'язку з набуттям нею права власності на будівлі та споруди в порядку, що передбачений ст.120 ЗК України та ст.377 ЦК України, - не зверталася і дані вимоги не були предметом розгляду суду першої інстанції, то на стадії перегляду рішення суду апеляційним судом , - з указаних підстав не може бути вирішено спір між сторонами з приводу даної земельної ділянки та ухвалено відповідне рішення . Про що в тому числі ставить питання ОСОБА_6 в апеляційній скарзі.

Інших підстав ОСОБА_6 в апеляційній скарзі не вказала, а зазначені в апеляційній скарзі докази не спростовують висновків суду першої інстанції і не дають підстав для її задоволення, оскільки носять суб'єктивний характер і ґрунтуються на неправильному трактуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

Відповідно до статті 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасована правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

За встановлених обставин, підстав для зміни чи скасування рішення суду колегія суддів не вбачає , у зв'язку з чим рішення суду першої інстанції належить залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів , -

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 12 травня 2011 року - відхилити.

Рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 12 травня 2011 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_7 до ОСОБА_8 про розподіл майна подружжя - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення однак може бути оскаржена в касаційному порядку до суду касаційної інстанції протягом 20 днів.

Головуючий :

Судді :

СудАпеляційний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення02.10.2014
Оприлюднено14.10.2014
Номер документу40834536
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-69-2011

Ухвала від 02.10.2014

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Міщенко С. В.

Ухвала від 02.07.2013

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Міщенко С. В.

Рішення від 13.01.2011

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Олійник Микола Федорович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні