Постанова
від 21.10.2014 по справі 337/6444/14-а
ХОРТИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЗАПОРІЖЖЯ

21.10.2014

Справа № 337/6444/14

Провадження №2-а/337/178/2014

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2014 року, суддя Хортицького районного суду м. Запоріжжя Ширіна С.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та вчинення певних дій, -

В С Т А Н О В И Л А:

06.10.2014 року, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя, в якому просить поновити пропущений строк на звернення до суду у зв'язку з поважністю його пропуску; визнати неправомірними дії УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя щодо відмови нарахування та виплати йому з 01.01.2014 року державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати УПФУ у Хортицькому районі м. Запоріжжя провести перерахунок та виплатити з 01.01.2014 року державну пенсію на підставі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі не нижче 8-ми розмірів прожиткового мінімуму для осіб, яки втратили працездатність та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 75 % розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відрахуванням фактично отриманих сум.

В позові вказує, що він є інвалідом 2 групи і особою, який постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та має право на пенсію в розмірі не нижче 8- ми мінімальних пенсій за віком для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та на додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком за шкоду здоров'ю відповідно до статей 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З 01.01.2014 року УПФУ у Хортицькому районі м. Запоріжжя ігнорує ці норми Закону та проводить нарахування пенсії в меншому розмірі, на підставі постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210.

Листом УПФУ в Хортицькому району м. Запоріжжя від 22.09.2014 року йому було відмовлено у зв'язку з тим, що Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік» виплати згідно положень ст.ст. 49,51,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не передбачені, а також у зв'язку з відсутністю коштів.

ОСОБА_1 у позові просить розглянути справу без його участі та у порядку скороченого провадження.

Представник відповідача УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя до судового засідання не з»явився, надав заперечення проти позову, в задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, розглянувши надані докази, вважає, що вимоги позову підлягають частковому задоволенню на підставі наступного.

Відповідно до ст.99 КАС України встановлений 6-ти місячний строк для звернення до суду з адміністративним позовом. Ст.100 КАС України передбачає, що пропуск зазначеного строку є підставою для залишення позову без розгляду, якщо суд за заявою особи не знайде підстав для поновлення такого строку.

Клопотання позивача відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав з 01.01.2014 року з посиланням на те, що його законні права було обмежено шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно правових актів вищої сили та про належні їй виплати вона не була повідомлена не може бути підставою для поновлення процесуальних строків звернення до суду. Адже закони та інші нормативно правові акти є доступними для ознайомлення всіма громадянами, можливість обізнаності людини про те чи інше положення законодавства залежить виключно від бажання людини.

Таким чином клопотання позивача про поновлення строку звернення до адміністративного строку за період з 01.01.2014 року - задоволенню не підлягає.

Приймаючи до уваги, що позивачем пропущений строк звернення до суду за захистом своїх прав, то порушене право позивача підлягає захисту з 06.04.2014 року.

Судом встановлено, що відповідно до посвідчення, позивач ОСОБА_1 віднесений до постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Йому встановлена інвалідність 2 групи безстроково. Інвалідність пов'язана з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Позивач перебуває на обліку УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя отримує пенсію по інвалідності внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

В своїй відповіді позивачу УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжі зазначає, що Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік» (із змінами) установлено, що у 2014 році норми і положення, зокрема ст. ст. 49, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік. Відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Кошти на виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю враховані в Державному бюджеті України у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 року «Про внесення змін до деяких постанов КМУ з питань пенсійного забезпечення», а саме у розмірі 379,60 грн. У зв'язку з чим, пенсія призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює порядок визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 вказаного Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон), пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до статті 50 Закону в редакції від 06.06.1996, інвалідам 2 групи, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини 4 статті 54 цього ж Закону в редакції від 06.06.1996, розмір пенсії для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджений Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 4 Порядку встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за ї бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років.

Пунктом 13 Порядку встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам 2 групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії виплачується в розмірі 379 грн.60 коп.

Статтею 63 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Якщо у 2011 році Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" №3491-VI від 14.06.2011 року було встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст.39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011рік; а також ч.3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" було встановлено, що у 2012 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік; а також ч.4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" було встановлено, що у 2013 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік; то зазначені положення Законів були об'єктивною підставою для обґрунтованого застосування у вказаних роках при обчисленні пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 року.

Однак Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014 року не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема статей 50, 54 вказаного Закону, якими визначено розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю.

Зі змісту вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України вбачається, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ч.4 ст.9 КАС України визначено, що, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягає не постанова КМУ №1210 від 23.11.2011 року, а норми ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" затверджено нові розміри соціальних стандартів. Так, мінімальний розмір пенсій, призначених відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначається виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2014 року - 949 грн., з 01.07.2014 року - 974 грн., з 01.10.2014 року - 1014 грн.

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, провадиться перерахунок, зокрема, - додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та компенсаційної виплати за втрату годувальника відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (ст.50); - мінімальних розмірів пенсії по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС, призначених відповідно до ст. 54 вказаного Закону.

Таким чином, права позивача слід поновити, визнавши неправомірним нарахування та виплату останній управлінням ПФУ у Хортицькому районі м. Запоріжжя державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також слід зобов'язати УПФУ у Хортицькому районі м. Запоріжжя провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 з 06.04.2014 року державну пенсію на підставі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі не нижче 8-ми розмірів прожиткового мінімуму для осіб, яки втратили працездатність та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 75 % розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відрахуванням фактично отриманих сум.

Відповідно до ст. 94 ч. 5 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-163 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з 06.04.2014 року державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати УПФУ у Хортицькому районі м. Запоріжжя провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 з 06.04.2014 року державну пенсію на підставі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі не нижче 8-ми розмірів прожиткового мінімуму для осіб, яки втратили працездатність та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відрахуванням фактично отриманих сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови через Хортицький районний суд м. Запоріжжя.

Суддя: С.А. Ширіна

СудХортицький районний суд м.Запоріжжя
Дата ухвалення рішення21.10.2014
Оприлюднено31.10.2014
Номер документу41114246
СудочинствоАдміністративне