Рішення
від 05.11.2014 по справі 645/6106/14
ФРУНЗЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 645/6106/14

Провадження № 2/645/2007/14

ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 листопада 2014 року

Фрунзенський райсуд м. Харкова у складі головуючого судді Алфьорової Т.М. при секретарі Савченко В.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» до ОСОБА_1, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Талисман» про звернення стягнення на предмет застави,

встановив :

Позивач ПАТ «Дельта Банк» звернувся до суду з позовом про звернення стягнення на предмет застави, посилаючись на те, що 07.03..2007 року між ПАТ «Кредитпромбанк» та Товариством з обмеженою відповідальність «Талисман» був укладений кредитний договір № 49-КМК-07, згідно з умовами якого Банк позичив позичальнику кредитні кошти у р озмірі 220 000,00 грн. на строк з 07.03.2007 року до повного повернення кредиту.

27 вересня 2013 року між ПАТ «Кредитпромбанку» та ПАТ «Дельта Банк» було укладено Договір купівлі-продажу прав вимоги, відповідно до якого в порядку, обсязі та на умовах, визначених даним Договором, ПАТ «Кредитпромбанк» передає (відступає) ПАТ «Дельта Банк» права вимоги за кредитними та забезпечувальними договорами, внаслідок чого ПАТ «Дельта Банк» замінює ПАТ «Кредитпромбанк» як кредитора у зазначених зобов'язаннях, а внаслідок передачі від ПАТ «Кредитпромбанк» до ПАТ «Дельта Банк» прав вимоги до боржників, до ПАТ «Дельта Банк» переходить (відступається) право вимоги від боржників повного, належного та реального виконання обов'язків за кредитними та забезпечувальними договорами.

Позичальник в порушенні ст .ст. 525, 526, 530 ЦК України умови кредитного договору належним чином не виконує, про що неодноразово повідомлявся в тому числі й шляхом направлення письмової вимоги про виконання зобов'язань згідно умов кредитного договору. Однак зобов'язання не виконуються, у зв'язку з чим, станом на 19.05.2014 року наявна заборгованість у сумі:142 277,49 грн. , з яких: сума заборгованості за простроченим кредитом - 117 724,36 грн.; пеня за несвоєчасне повернення кредиту - 8 350,37 грн.; сума заборгованості за простроченими відсотками понад 31 день - 15 599,02 грн.; пеня за несвоєчасне повернення відсотків - 603,74 грн.

З метою забезпечення своєчасного і повного виконання зобов'язань позичальника ТОВ «Талисман» за кредитним договором, між ВАТ «Кредитпромбанк» та відповідачем ОСОБА_1 було укладено договір застави № 49-ЗМК/4-07 від 21.11.2007 року, відповідно до якого заставодавець передала в заставу банку рухоме майно, а саме: автомобіль марки ГАЗ, модель 33021, 2002 року випуску, р.н. НОМЕР_1, який належить їй на праві власності на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 і тому просять звернути стягнення на предмет застави.

Представник позивача в судовому засіданні надав заяву про слухання справи за його відсутністю, просить задовольнити позов в повному обсязі та постановити рішення при заочному розгляду справи.

Відповідач та третя особа в судовому засіданні не з'явилися, про час та дату розгляду справи сповіщалися належним чином, причини неявки суду не повідомили, заперечення проти позову не надали.

Відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України - фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Зі згоди позивача суд ухвалює рішення про заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.

Дослідивши письмові матеріали в справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.1054 ЦК України - за кредитним договором банк або інша фінансова установа зобов'язується надати грошові кошті( кредит ) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

В судовому засіданні встановлено, що між ПАТ «Кредитпромбанк» та Товариством з обмеженою відповідальність «Талисман» був укладений кредитний договір № 49-КМК-07, згідно з умовами якого Банк позичив позичальнику кредитні кошти у розмірі 220 000,00 грн., а позичальник зобов'язався повернути наданий кредит у повному обсязі не пізніше 07.03.2007 р.

Погашення кредиту повинно відбуватися щомісячно, не пізніше визначеного числа кожного календарного місяця протягом всього строку дії договору.

Згідно п.2.7.1., 2.7.2., 2.7.3. кредитного договору, розрахунок суми процентів за користування кредитом починається з дня зарахування суми кредиту на зазначений в пункті 1.2 даного кредитного договору рахунок, відкритий банком для обліку заборгованості позичальника за кредитом, наданим за даним кредитним договором, та здійснюється від суми фактичної заборгованості за кредитом.

Проценти за користування кредитами нараховуються в дні їх сплати відповідно до умов даного кредитного договору, а також в останній робочий день місяця та у день повного повернення заборгованості за кредитом, але не пізніше дати, вказаної в пункті 4.4. відповідного кредитного договору, виходячи із суми заборгованості на позичковий рахунок, який відкрито Банком для обліку заборгованості позичальника, та процентної ставки, що встановлена даним кредитним договором.

У разі несвоєчасного погашення заборгованості за кредитами у строк, встановлений у пункті 4.4, останнє нарахування процентів за користування кредитом здійснюється наступного робочого дня за датою вказаною у пункті 4.4., в подальшому проценти за кредитом не нараховуються.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 536 ЦК України, за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами.

Відповідно до ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Позичальником порушені умови договору і тому станом на 19.05.2014 року склалися заборгованість урозмірі :: 142 277,49 грн. , з яких: сума заборгованості за простроченим кредитом - 117 724,36 грн.; пеня за несвоєчасне повернення кредиту - 8 350,37 грн.; сума заборгованості за простроченими відсотками понад 31 день - 15 599,02 грн.; пеня за несвоєчасне повернення відсотків - 603,74 грн.

З метою забезпечення своєчасного і повного виконання зобов'язань позичальника ТОВ «Талисман» за кредитним договором , щодо повернення кредиту, сплати нарахованих процентів, можливих штрафних санкцій, а також інших витрат між ВАТ «Кредитпромбанк», та ОСОБА_1 було укладено договір застави № 49-ЗМК/4-07 від 21.11.2007 року відповідно до якого ОСОБА_1 як заставодавець за договором застави передала в заставу Банку рухоме майно, а саме: автомобіль марки ГАЗ, модель 33021, 2002 року випуску, тип ТЗ - Бортовий малотонаж. - В, шасі (кузов, рама) НОМЕР_4, р.н. НОМЕР_1, який належить заставодавцю на праві власності на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3, виданого 06.04.2007 року, РЕВ MB №1 ДА1 ГУМВС України в Харківській області.

Відповідно до ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Відповідно до ст. 554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Застава є способом забезпечення зобов'язань; у силу застави кредитор (заставодержатель) має право в разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави) (ст. 1 Закону України «Про заставу» та ст. 572 ЦК України).

Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 20 Закону України «Про заставу» заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано, якщо інше не передбачено законом чи договором.

У разі ліквідації юридичної особи заставодавця заставодержатель набуває право звернення стягнення на заставлене майно незалежно від настання строку виконання зобов'язання, забезпеченого заставою.

Згідно із ч. 1 ст. 589 ЦК України в разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави.

Звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено договором або законом. Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, коли зобов'язання не буде, виконано у встановлений строк (термін), якщо інше не встановлено договором або законом (чч. 1, 2 ст. 590 ЦК України).

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про заставу» застава зберігає силу, якщо за однією з підстав, зазначених в законі, майно або майнові права, що складають предмет застави, переходять у власність іншої особи; застава зберігає силу і у випадках, коли у встановленому законом порядку відбувається уступка заставодержателем забезпеченої заставою вимоги іншій особі або переведення боржником боргу, який виник із забезпеченої заставою вимоги.

Зазначені норми застосовуються з урахуванням положень Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», який визначає правовий режим регулювання обтяжень рухомого майна, встановлених з метою забезпечення виконання зобов'язань, оприлюднення та реалізації інших прав юридичних і фізичних осіб стосовно рухомого майна.

27 вересня 2013 року між Публічним акціонерним товариством «Кредитпромбанку» та Публічним акціонерним товариством «Дельта Банк» було укладено Договір купівлі-продажу прав вимоги, відповідно до якого в порядку, обсязі та на умовах, визначених даним Договором, ПАТ «Кредитпромбанк» передає (відступає) ПАТ «Дельта Банк» права вимоги за кредитними та забезпечувальними договорами, внаслідок чого ПАТ «Дельта Банк» замінює ПАТ «Кредитпромбанк» як кредитора (стає новим кредитором) у зазначених зобов'язаннях, а внаслідок передачі від ПАТ «Кредитпромбанк» до ПАТ «Дельта Банк» прав вимоги до боржників, до ПАТ «Дельта Банк» переходить (відступається) право вимоги (замість ПАТ «Кредитпромбанк») від боржників повного, належного та реального виконання обов'язків за кредитними та забезпечувальними договорами.

Таким чином, керуючись Договором купівлі-продажу прав вимоги за кредитами, АТ «Дельта Банк» набуло статус нового кредитора згідно ст.ст. 512, 513, 514, 516, 517 ЦК України та відповідно всіх процесуальних прав та обов'язків нового кредитора.

Відповідно до ч. 1 ст. 516 ЦК України заміна кредитора у зобов'язанн здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Отже, відповідно до вищевказаного договору про передачу активів та кредити; зобов'язань АТ «Дельта Банк» набув права вимоги по даному кредитному договору .

Згідно зі ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог і заперечень.

Відповідач не надав до суду ніяких доказів, підтверджуючих виконання ним обов'язків по кредитному договору, а також докази, які б спростовували доводи позивача, тому з нього необхідно стягнути вказану заборгованість..

У порядку ст.88 ЦПК України необхідно стягнути з відповідачів на користь позивача додаткові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2481,43 грн..

Керуючись ст.ст.512-519, 526, 530, 536, 549, 551,553- 554, 559, 611, 625,1046-1050 ЦК України, ст. ст. 10,11 ,60,83,86 ,209 ,212 , 214-215, 218, 224-226 ЦПК України ,суд

В И Р І Ш И В

Позов Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» до ОСОБА_1, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Талисман» про звернення стягнення на предмет застави задовольнити.

В рахунок погашення заборгованості за кредитним договором №49-КМК-07 від 07 березня 2007 року, що складає 142 277,49 грн. ( сто сорок дві тисячі двісті сімдесят сім грн.) звернути стягнення на предмет застави, що належить на праві власності ОСОБА_1, а саме: автомобіль марки ГАЗ, модель 33021, 2002 року випуску, тип ТЗ - Бортовий малотонаж. - В, шасі (кузов, рама) НОМЕР_4,

реєстраційний номер НОМЕР_1, колір - бежевий, який належить Заставодавцю на праві власності на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3, виданого 06.04.2007 року, РЕВ МВ №1 ДАІ ГУМВС України в Харківській області шляхом продажу предмета застави на публічних торгах у межах процедури виконавчого провадження.

Стягнути з ОСОБА_1, (ІН НОМЕР_5) на користь ПАТ «Дельта Банк» (МФО 380236, ЄДРПОУ 34047020, р/р 6499100199) судовий збір у розмірі 1 422,77 гри.( одна тисяча чотириста двадцять дві грн..)

Рішення може бути оскаржене позивачем до Апеляційного суду Харківської області через Фрунзенський районний суд м. Харкова. протягом десяти днів з дня оголошення рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії, відповідно до вимог ст. 229 ЦПК України.

Заочне рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про перегляд заочного рішення відповідачем, якій не приймав участі у розгляді справи, якщо заяву про перегляд заочного рішення не було подано.

Суддя

СудФрунзенський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення05.11.2014
Оприлюднено13.11.2014
Номер документу41293260
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —645/6106/14

Ухвала від 20.01.2025

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Лисенко О. О.

Ухвала від 30.12.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Лисенко О. О.

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Федорова О. В.

Ухвала від 15.10.2020

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Шарко О. П.

Ухвала від 10.09.2020

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Шарко О. П.

Ухвала від 08.07.2020

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Шарко О. П.

Ухвала від 15.06.2020

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Шарко О. П.

Ухвала від 03.06.2020

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Шарко О. П.

Рішення від 05.11.2014

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Алфьорова Т. М.

Рішення від 05.11.2014

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Алфьорова Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні