АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/793/2557/14Головуючий по 1 інстанції Категорія : Кімстачов О. С. Доповідач в апеляційній інстанції Трюхан Г. М. УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2014 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоТрюхана Г. М. суддівМіщенка С. В. , Сіренка Ю. В. при секретаріРибасюк О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу представника ПАТ КБ «Надра» Гудзь Олександра Сергійовича на ухвалу судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 24 грудня 2013 року у справі за позовом ПАТ КБ «Надра» до ТОВ «Сернік і Ко», ОСОБА_7 про звернення стягнення на частину майна товариства пропорційну частці учасника товариства у статутному капіталі, -
в с т а н о в и л а :
листопаді 2013 року ПАТ КБ «Надра» звернулось до суду із вказаним позовом до ТОВ «Сернік і Ко» та ОСОБА_7
Ухвалою Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 24 грудня 2013 року відмовлено у відкритті провадження у даній справі. .
В апеляційній скарзі представник ПАТ КБ «Надра» Гудзь О.С., посилаючись на порушення норм процесуального права, просить ухвалу скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, що з'явилися, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених в суді першої інстанції приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги.
Відмовляючи у відкритті провадження у справі, суд першої інстанції виходив з того, що позов не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства у зв'язку з тим, що по суті заявлених позовних вимог позивач є юридичною особою і відповідач є юридичною особою, тому розгляд такої справи згідно до ст. 15 ЦПК України і ст.1 ГПК України відноситься до компетенції господарського суду, а не суду в порядку цивільного судочинства
Однак погодитись з таким висновком судді суду першої інстанції не можна.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 15 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
За змістом статей 1,12,21 ГПК України спори за участю юридичних осіб і громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, в тому числі спори, які виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів з інших підстав, відносяться до компетенції господарських судів. Сторонами в судовому процесі, порушеного в Господарському суді є юридичні особи.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач - юридична особа звернувся з позовом до відповідача - юридичної особи, але не враховано, що у позовній заяві відповідачем у справі зазначена фізична особа ОСОБА_7 спір між сторонами випливає з кредитних правовідносин й стосується прав та охоронюваних законом інтересів фізичної особи, і такі спори відносяться до компетенції судів загальної юрисдикції у порядку цивільного судочинства, а не до компетенції господарського суду.
Зазначаючи в оскарженій ухвалі про відмову у відкритті провадження у справі в якості відповідачів, як юридичну так і фізичну особу, суд помилково дійшов висновку про спір виник між юридичними особами.
Крім того, судом не враховано роз'яснення постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 березня 2012 року N 5 «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин», де в п. 2 зазначається, що оскільки у спорах, що виникають із кредитних правовідносин, сторонами є як юридичні, так і фізичні особи та з урахуванням вимог статей 15 - 16, частини другої статті 118 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК) при визначенні судової юрисдикції суди мають виходити з того, що такі справи підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства у разі, якщо однією зі сторін є фізична особа, а вимоги взаємопов'язані між собою і окремий їх розгляд неможливий.
Судова колегія приходить до висновку, що ухвала суду першої інстанції постановлена у порушення порядку, встановленого для його вирішення, то у відповідності з вимогами п.3 ч.1 ст.312 ЦПК України судова колегія вважає за необхідне скасувати ухвалу судді про відмову у відкритті провадження у справі і передати справу до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження.
Керуючись ст.ст. 307, 312, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу представника ПАТ КБ «Надра» - Гудзь Олександра Сергійовича задовольнити.
Ухвалу судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 24 грудня 2013 року у справі за позовом ПАТ КБ «Надра» до ТОВ «Сернік і Ко», ОСОБА_7 про звернення стягнення на частину майна товариства пропорційну частці учасника товариства у статутному капіталі - скасувати.
Справу передати до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий :
Судді :
Суд | Апеляційний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2014 |
Оприлюднено | 17.11.2014 |
Номер документу | 41347984 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Черкаської області
Трюхан Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні