Справа № 559/3064/14-ц
2-о/559/114/2014
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2014 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
в складі головуючого судді Ходак С.К.,
при секретарі Прокопчук В. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубно цивільну справу за заявою виконувача обов"язків Дубенського міжрайонного прокурора в інтересах територіальної громади Малосадівської сільської ради про визнання спадщини відумерлою,-
ВСТАНОВИВ:
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що проведеною перевіркою міжрайонною прокуратурою встановлено, що ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується актовим записом про смерть №6 від 30.05.2005 року.
Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії IV-РВ № 001387, ОСОБА_1 був власником земельної ділянки площею 4,45 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малосадівської сільської ради Дубенського району.
У день смерті за місцем проживання спадкодавця відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 4,45 га (з яких ріллі - 4,02 га, кормових угідь - 0,43 га), ціна якої згідно довідки Управління Держземагенства в Дубенському районі становить: рілля - 72 122 гривень 43 копійки, кормові угіддя - 3 372 гривні 80 копійок.
Після відкриття спадщини будь-які спадкоємці із заявою про прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_1 до Малосадівської сільської ради не зверталися, що підтверджується довідкою Малосадівської сільської ради від 28.08.2014 №279.
Ч.1 ст. 1277 ЦК України встановлено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до ч.2 ст. 1221 ЦК України, якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місце відкриття спадщини є місцем знаходження нерухомого майна, місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Спадщина визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1277 ЦК України).
Необхідність захисту інтересів держави полягає у тому, що Малосадівська сільська рада не вживає заходи для визнання спадщини померлої особи, а саме земельної ділянки площею 4,45 га відумерлою, тобто наявний факт бездіяльності сільської ради, як органу місцевого самоврядування, що у свою чергу порушує інтереси територіальної громади.
У зв'язку з вищевикладеним, з метою захисту порушених прав територіальної громади, вбачаються підстави для представництва Дубенською міжрайонною прокуратурою інтересів держави в особі територіальної громади Малосадівської сільської ради шляхом звернення до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.
Згідно ч.1 ст.1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Разом з тим, з моменту відкриття спадщини, а саме з 29.05.2006 року протягом майже чотирьох років, безпосередньо Малосадівською сільською радою або за її ініціативою не вжито жодних заходів з метою передання майна померлої особи у комунальну власність, тобто сільською радою не виконано вимоги передбачені ч.1 ст.1277 ЦК України.
З часу смерті громадян - як мешканців населеного пункту, їх земельні ділянки перебувають у користуванні різних суб'єктів господарської діяльності без законних на те підстав, що створює перешкоди у реалізації державної політики у сфері земельних відносин, правового статусу місцевого самоврядування. Це в свою чергу призводить до збитків, які виражаються у недотриманні територіальною громадою грошових коштів за користування цими земельними ділянками.
Крім того, члени територіальної громади мають передбачене законом право на отримання земельної ділянки у власність або користування, однак наявність юридично власника такої земельної ділянки позбавляє права громадян на її отримання у приватну власність або користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Представник заявника подав суду заяву, згідно якої заявлені вимоги підтримав, просить справу розглянути у його відсутність.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується актовим записом про смерть №6 від 30.05.2005 (а.с.5).
Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії IV-РВ № 001387, ОСОБА_1 був власником земельної ділянки площею 4,45 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малосадівської сільської ради Дубенського району (а.с.4).
Після відкриття спадщини будь-які спадкоємці із заявою про прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_1 до Малосадівської сільської ради не зверталися, що підтверджується довідкою Малосадівської сільської ради від 28.08.2014 року №279 (а.с.6).
У відповідності до ч.1 ст. 1277 ЦК України встановлено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Згідно ч.2 ст. 1221 ЦК України, якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місце відкриття спадщини є місцем знаходження нерухомого майна, місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Спадщина визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1277 ЦК України).
Відповідно до п.8 ч.2 ст.234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
За змістом ст.278 ЦПК, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 234, 278 ЦПК України, ст.ст. 1221, 1277 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Заяву виконувача обов"язків Дубенського міжрайонного прокурора в інтересах територіальної громади Малосадівської сільської ради про визнання спадщини відумерлою - задоволити.
Визнати спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_1, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року, у вигляді земельної ділянки площею 4,45 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малосадівської сільської ради Дубенського району Рівненської області вартістю 75 495 (сімдесят п'ять тисяч чотириста дев'яносто п'ять) гривень 23 копійки, відумерлою та передати її у власність територіальної громади Малосадівської сільської ради Дубенського району, Рівненської області.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Рівненської області через Дубенський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:
Суд | Дубенський міськрайонний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 10.11.2014 |
Оприлюднено | 20.11.2014 |
Номер документу | 41402095 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
Ходак С. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні