cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2014 року Справа № 922/4981/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Т. Дроботової - головуючого Г. Мачульського Л. Рогач за участю представників: прокурораКлюге Л.М. - прокурор відділу Генеральної прокуратури України позивачане з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно) відповідачівне з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно) третьої особине з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно) розглянувши матеріали касаційної скаргиЗаступника прокурора Харківської області на постановувід 29.04.2014 р. Харківського апеляційного господарського суду у справі№ 922/4981/13 господарського суду Харківської області за позовомЗаступника прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Харківській області до - Барвінківської районної державної адміністрації; - Фермерського господарства "Гаврилюк"; - Управління Держкомзему у Барвінківському районі Харківської області; - Реєстраційної служби Барвінківського районного управління юстиції Харківської області третя особаДержавна інспекція сільського господарства в Харківській області проскасування розпорядження та визнання недійсними договорів оренди Ухвалою Вищого господарського суду України від 23.06.2014 р. касаційна скарга Заступника прокурора Харківської області на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 29.04.2014 р. у справі № 922/4981/13 господарського суду Харківської області була прийнята до розгляду та призначена на 08.07.2014 р.
Ухвалами Вищого господарського суду України від 08.07.2014 р. та від 28.10.2014 р. провадження у даній справі зупинялось, на підставі статті 79 Господарського процесуального кодексу України, до перегляду Верховним Судом України постанов Вищого господарського суду України від 03.02.2014 р. у справі № 5023/5736/12 та від 17.07.2014 р. у справі № 922/4817/13.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 17.11.2014 р. у складі колегії суддів: Дроботової Т.Б. - головуючого, суддів: Волковицької Н.О., Рогач Л.І., в порядку статті 79 Господарського процесуального кодексу України, провадження у даній справі було поновлено з огляду на надходження справи № 922/4817/13 з постановою Верховного Суду України від 04.11.2014 р. та призначено касаційну скаргу у даній справі до розгляду на 25.11.2014 р.
Розпорядженням Секретаря другої судової палати Вищого господарського суду України № 03-05/3073 від 24.11.2014 р., у зв'язку із відрядженням судді Волковицької Н.О., для розгляду касаційної скарги Рівненської міської ради у даній справі, сформовано колегію суддів у складі: суддів: Дроботової Т.Б. - головуючого (доповідача), суддів: Мачульського Г.М., Рогач Л.І., про що повідомлено присутнього у судовому засіданні прокурора. Відводів складу суду не заявлено.
В С Т А Н О В И В :
У грудні 2013 р. Заступник прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Харківській області звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Барвінківської районної державної адміністрації та Фермерського господарства "Гаврилюк", за участю третіх осіб - Реєстраційної служби Барвінківського районного управління юстиції Харківської області та Державна інспекція сільського господарства в Харківській області про:
- визнання незаконним та скасування розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації № 303 від 02.11.2011 р.;
- визнання незаконним та скасування розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації № 231 від 03.05.2012 р.;
- визнання недійсним договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 6320481000:04:000:0329) від 08.05.2012 р., укладений між Барвінківською районною державною адміністрацією Харківської області та Фермерським господарством "Гаврилюк", площею 78,8 га, зареєстрований Управлінням Держкомзему у Барвінківському районі Харківської області 05.06.2012 за № 632040004001660, скасування його державної реєстрації та зобов'язання ФГ "Гаврилюк" повернути земельну ділянку державі в особі Головного управління Держземагентства у Харківській області;
- визнання недійсним договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 6320481000:04:000:0328) від 08.05.2012 р., укладеного між Барвінківською районною державною адміністрацією Харківської області та Фермерським господарством "Гаврилюк", площею 40,6222 га, зареєстрованого Управлінням Держкомзему у Барвінківському районі Харківської області 05.06.2012 за № 632040004001659, скасування його державної реєстрації та зобов'язання ФГ "Гаврилюк" повернути земельну ділянку державі в особі Головного управління Держземагентства у Харківській області.
Позовні вимоги, з посиланням на статті 116, 122, 123, 124 Земельного кодексу України, статті 203, 215, 216 Цивільного кодексу України, положення Закону України "Про оренду землі" та норми Закону України "Про фермерське господарство" обґрунтовані тим, що можливість передачі земельних ділянок державної та комунальної власності для ведення фермерського господарства юридичним особам, тобто після створення громадянином фермерського господарства та його державної реєстрації без проведення земельних торгів діючим законодавством України не передбачена, а оскільки спірними розпорядженнями земельні ділянки відповідачу надані саме як юридичній особі в особі її керівника, що є порушенням чинного законодавства та є підставою для скасування цих розпоряджень голови Барвінківської районної державної адміністрації і укладених на їх підставі договорів оренди землі. Вказані обставини, як зазначав прокурор підтверджені результатами перевірки, проведеної Державною інспекцією сільського господарства у Харківській області.
Барвінківська райдержадміністрація у відзиві на позовну заяву просила відмовити у її задоволенні, вказуючи на відсутність правових підстав для задоволення вимог прокурора, дотримання райдержадміністрацією норм чинного законодавства при прийнятті оскаржуваних розпоряджень та укладенні договорів.
ФГ "Гаврилюк" у відзиві на позовну заяву також заперечував проти задоволення позовної заяви прокурора, вказуючи на те, що чинним законодавством передбачено дві підстави набуття права користування земельною ділянкою, а саме за результатами аукціону, або на підставі прийнятого органом місцевого самоврядування рішення.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 16.01.2014 р. залучено до участі у справі в якості третього та четвертого відповідача по справі Управління Держкомзему у Барвінківському районі Харківської області та Реєстраційну службу Барвінківського районного управління юстиції Харківської області.
Рішенням господарського суду Харківської області від 13.02.2014 р. (суддя Бринцев О.В.) провадження у справі в частині позовних вимог відносно Управління Держкомзему у Барвінківському районі Харківської області припинено. В решті позовних вимог відмовлено повністю.
Суд першої інстанції встановивши обставини стосовно припинення Управління Держкомзему у Барвінківському районі Харківської області, як юридичної особи, дійшов висновку щодо припинення провадження у справі на підставі пункту 6 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку щодо недоведеності прокурором факту суперечності спірних розпоряджень та угод чинному законодавству, та факту ущемлення цими актами прав та законних інтересів інших суб'єктів господарювання.
При цьому, судом першої інстанції зазначено, що виходячи з положень Закону України, хоча і передбачено можливість одержання землі у власність чи у користування безпосередньо громадянами, ще до реєстрації фермерського господарства, як юридичної особи, проте, жодна з норм Закону не містить заборони на передачу землі у користування вже після реєстрації такого господарства.
За апеляційною скаргою Заступника прокурора Харківської області Харківський апеляційний господарський суд (судді: Бондаренко В.П., Тихий П.В., Сіверін В.І.), переглянувши рішення господарського суду Харківської області від 13.02.2014 р. в апеляційному порядку, постановою від 29.04.2014 р. залишив його без змін з тих же підстав.
Заступник прокурора Харківської області подав до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить рішення та постанову у даній справі в частині відмови у задоволенні позовних вимог скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, обґрунтовуючи доводи касаційної скарги неправильним застосуванням судами норм матеріального права, зокрема, статей 122, 124, 134 Земельного кодексу України, статей 1, 5, 7, 8 Закону України "Про фермерське господарство", що призвело до неправильного вирішення спору.
Прокурор вважає помилковим висновок судів стосовно того, що в даному випадку земельні ділянки надано в оренду не юридичній особі, а громадянину, у зв'язку з чим, як зазначили суди першої та апеляційної інстанції, відповідно до частини 2 статті 134 Земельного кодексу України, такі земельні ділянки не підлягають відчуженню на конкурсних засадах, оскільки за приписами чинного законодавства. Проте, як зауважив прокурор, виключення, передбачені частиною 2 статті 134 вказаного Кодексу щодо непроведення земельних торгів стосується правовідносин щодо набуття земельної ділянки саме громадянином з метою створення фермерського господарства, тобто така можливість передує створенню фермерського господарства, в той час, як у даному випадку спірні земельні ділянки передані у користування вже створеному та зареєстрованому фермерському господарству за заявою його голови без проведення аукціону, що є порушенням земельного законодавства та підставою для визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Барвінківської районної державної адміністрації та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.
У відзиві на касаційну скаргу Реєстраційна служба Барвінківського районного управління юстиції Харківської області просить залишити скаргу прокурора без задоволення, а рішення суду без змін та вирішити справу згідно чинного законодавства України.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутнього у судовому засіданні прокурора, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Під час розгляду справи судами першої та апеляційної інстанції були встановлені наступні обставини:
- 02.11.2011р. Першим заступником голови Барівінківської районної державної адміністрації Харківської області видано розпорядження № 303, яким задоволено звернення Голови фермерського господарства "Гаврилюк" про надання дозволу на розробку проектів відведення земельних ділянок контур № 430 площею 43,1 га рілі, № 419 площею 78,8 га ріллі із земель запасу, категорія землі - землі сільськогосподарського призначення на території Великокомишуваської сільської ради з метою оформлення оренди землі терміном на 49 років. для ведення фермерського господарства (том 1 а.с. 26) ;
- 03.05.2012 р. Головою Барівінківської районної державної адміністрації Харківської області видано розпорядження № 231, яким вирішено затвердити "Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок фермерському господарству "Гаврилюк" з метою оформлення права оренди терміном на 49 років для ведення фермерського господарства із земель запасу та інших, не наданих у власність та постійне користування, категорія землі сільськогосподарського призначення (контури № 430 та № 419 реформованого КСП "Жовтень") за межами населених пунктів на території Великокомишуваської сільської ради Барвінківського району Харківської області; Передати в оренду земельні ділянки загальною площею 119,4222 га ріллі, в тому числі контури № 430 - 40,6222 га, № 419 - 78,8 га терміном на 49 років (том 1 а.с. 27);
- 08.05.2012 р. між Барівінківською районною державною адміністрацією Харківської області (орендодавець) та Фермерським господарством "Гаврилюк" (Орендар) були укладені договори оренди землі (контур № 419 - 78,8 га., контур № 430 - 40,6222 га) строком на 49 років для ведення фермерського господарства (том 1 а.с. 28-31);
- 05.06.2012 р. вказані договори оренди землі були зареєстровані Управлінням Держкомзему у Барвінківському районі Харківської області за № 632040004001660.
Як вбачається з матеріалів справи предметом спору у даній справі є вимога Заступник прокурора Харківської області про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Барвінківської районної державної адміністрації № 303 від 02.11.2011 р. та № 231 від 03.05.2012 р., а також визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок від 08.05.2012 р., із зобов'язанням ФГ "Гаврилюк" повернути земельні ділянки державі, з посиланням на приписи статей 116, 122, 123, 124 Земельного кодексу України, статті 203, 215, 216 Цивільного кодексу України, положення Закону України "Про оренду землі" та норми Закону України "Про фермерське господарство", з огляду на прийняття оскаржуваних розпоряджень та укладення спірних договорів оренди землі з ФГ "Гаврилюк" для ведення фермерського господарства без проведення земельних торгів, що є порушенням чинного законодавства.
Здійснюючи судовий розгляд справи та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що у даному випадку відбулася передача спірних земельних ділянок у користування громадянину Гаврилюку О.М., незважаючи на те, що орендарем у спірних договорах визначена юридична особа Фермерське господарство "Гаврилюк".
При цьому, як зазначено судами першої та апеляційної інстанції, хоча статтею 9 Закону України "Про фермерське господарство" і передбачена можливість одержання землі у власність чи у користування безпосередньо громадянами, ще до реєстрації фермерського господарства, як юридичної особи, жодна з норм цього Закону не містить заборони на передачу землі у користування вже після реєстрації такого господарства.
Проте, колегія суддів вважає такі висновки судів передчасними, оскільки згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до приписів статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їхніми повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.
Згідно з частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної або комунальної власності або права на них, зокрема у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.
Статтею 7 Закону України "Про фермерське господарство" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.
За змістом частини 1 статті 8 вказаного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Відповідно до вимог статей 89, 91, 92 Цивільного кодексу України та статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація юридичних осіб - це засвідчення факту створення юридичної особи, після чого виникає цивільна правоздатність юридичної особи.
Статтею 31 Земельного кодексу України передбачено, що землі фермерського господарства можуть складатися, у тому числі, із земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі.
Таким чином, зі змісту вказаних норм законодавства вбачається, що фермерське господарство після державної реєстрації має право на отримання додаткової земельної ділянки (ділянок), але як юридична особа, а не як громадянин із метою створення фермерського господарства.
Проте, під час розгляду справи вказані приписи законодавства були залишені судами першої та апеляційної інстанції поза увагою, питання стосовно того, чи набуло ФГ "Гаврилюк" на момент прийняття райдержадміністрацією оспорюваних розпоряджень статусу юридичної особи та чи мало у своїй власності земельну ділянку, а відтак і отримання у користування земельних ділянок, за умовами укладених договорів оренди, в порушення статті 124 Земельного кодексу України, без проведення земельних торгів, судами не з'ясовувалось.
Крім того, судова колегія вважає за необхідне зазначити про помилковість посилань суду апеляційної інстанції на те, що законодавством передбачено дві підстави набуття громадянами та юридичними особами права користування земельними ділянками, а саме: або за результатами аукціону, або за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, оскільки частиною 2 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами 2, 3 статті 134 Земельного кодексу України, водночас частиною 1 цієї статті передбачено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України. Недотримання зазначеної процедури є порушенням органом місцевого самоврядування чинного законодавства під час укладення договору оренди землі.
Оскільки в силу статті 111 7 Господарського процесуального кодексу України, касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази, судові рішення у даній справі підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до господарського суду Харківської області.
При новому розгляді справи судам необхідно врахувати викладене, всебічно і повно перевірити доводи, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, і в залежності від встановлених обставин вирішити спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.
Керуючись статтями 43, 111 7 , пунктом 3 статті 111 9 , статтями 111 10 , 111 11 , 111 12 Господарського процесуального кодексу України Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В :
Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 29.04.2014 р. у справі № 922/4981/13 та рішення господарського суду Харківської області від 13.02.2014 р. скасувати, справу направити на новий розгляд до господарського суду Харківської області.
Касаційну скаргу задовольнити частково.
Головуючий суддя Т. Дроботова
Судді: Г. Мачульський
Л. Рогач
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2014 |
Оприлюднено | 02.12.2014 |
Номер документу | 41645333 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Дроботова Т.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні