34/340
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 34/340
17.06.09
За позовомВідкритого акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит»в особі Філії «Центральне регіональне управління Відкритого акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «АТМ Груп»
про стягнення 47 193,04 грн.
СуддяСташків Р.Б.
Представники:
від позивача Чухраєнко Ю.О., нач. відділу, дов. б/н від 04.07.2008;
від відповідачане з'явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Відкрите акціонерне товариство «Банк «Фінанси та Кредит»в особі Філії «Центральне регіональне управління»Відкритого акціонерного товариства «Банк «Фінанси та кредит»(далі –Позивач, або Банк) звернувся до Господарського суду м. Києва із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «АТМ Груп»(далі –Відповідач, або Позичальник) заборгованості в сумі 47 193,04 грн., в т.ч. 39 791,81 грн. заборгованість по кредиту, 7 292,22 грн. заборгованість по процентах за користування кредитом, 109,01 грн. пені за несвоєчасне погашення кредиту.
Ухвалою суду від 12.05.2009 було порушено провадження у справі № 34/340, розгляд справи було призначено на 17.06.2009.
Позовні вимоги мотивовані невиконанням ТОВ «АТМ Груп»своїх зобов'язань за кредитним договором № «3»_452_04/07-МЮ (гривня) (далі –Кредитний договір) щодо повернення кредитних коштів та сплати відсотків за користування кредитом.
Відповідач письмових заперечень проти позову не подав, в судове засідання 17.06.2009 не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про призначення справи до розгляду в засіданні суду, про час і місце його проведення.
Ухвали суду надсилались Відповідачу за адресою, зазначеною у позовній заяві: 04210, м. Київ, проспект Героїв Сталінграду, буд. 6, корп. 3, кв.38.
Юридична адреса Відповідача підтверджується наданою Позивачем довідкою з Головного міжрегіонального управління статистики у м. Києві за №21-10/3779 від 02.06.2009.
Статтею 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців»передбачено, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо такі відомості, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Про поважні причини неявки в судове засідання представника Відповідача суд не повідомлений. Клопотань про відкладення розгляду справи від Відповідача не надходило.
За таких обставин відповідно до статті 75 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
06.04.2007 між Позивачем та Відповідачем укладено Кредитний договір, відповідно до п.1.1 якого Банк надає Позичальнику кредит в сумі 55097,00 грн., а Позичальник зобов'язується повернути отримані кошти до 5 квітня 2010 року, та сплатити за користування кредитом проценти в розмірі 17% річних (а за користування кредитом з моменту, зазначеного в підпункті «б», «в»п.3.1 цього договору, сплатити проценти підвищеного розміру). Клієнт має розрахунковий рахунок у банку і обслуговується по тарифному пакету МБ «Люкс», згідно п.8.2 цього тарифного пакету ставка знижується на 1% і становить 17% до моменту дії цього тарифного плану. Для обліку кредиту, що видається, Банк відкриває Позичальнику позичковий рахунок №20634037189602, МФО 300937.
Відповідно до п.3.1 Кредитного договору Позичальник сплачує Банку проценти за користування кредитом у валюті кредиту за процентними ставками:
- 17% річних (у розмірі, зазначеному в п.1.1 цього договору) за період із дня видачі до строку повернення кредиту, зазначеного в п.2.2 цього договору;
- 17% річних з період з 5 квітня 2007 року до дня фактичного погашення позичкової (основної) заборгованості;
- у випадку порушення Позичальником строків погашення кредиту, встановлених у Графіку погашення кредиту – 17% річних від суми невиконаного вчасно зобов'язання за кредитом згідно із зазначеним графіком за період часу: з моменту непогашення суми кредиту (частини кредиту) до дня фактичного погашення цієї позичкової (основної) заборгованості, але не більше остаточного строку повернення, зазначеного в п.2.2 цього договору.
Банк виконав свої зобов'язання за Кредитним договором в повному обсязі, відповідно до п.2.1 на підставі письмової заяви Позичальника здійснив видачу кредитних ресурсів в сумі 55 097,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи копією платіжного доручення №2 від 06.04.2007.
Згідно з п.6.1 Кредитного договору Банк має паво вимагати повернення виданих кредитних коштів та сплати процентів за весь період користування кредитом до настання строку, зазначеного в п.2.2 цього договору, а Позичальник зобов'язаний повернути отримані кредитні кошти та сплатити усі проценти протягом 1 (одного) дня з моменту одержання вимоги Банку, у випадках передбачених п.п. «а»- «о»пункту 6.1 Кредитного договору.
В забезпечення виконання зобов'язань Відповідача по Кредитному договору між Позивачем та Відповідачем 06.04.2007, було укладено договір застави транспортного засобу, який посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу та зареєстровано в реєстрі №540. Договір застави внесено в Державний реєстр обтяжень рухомого майна за реєстраційним №4921578.
Відповідно до п.1 Договору застави, Заставодавець передає в заставу Заставодержателю автомобіль ГАЗ, модель 33023, тип вантажний бортовий тентова ний, 2007 року виписку, шасі (кузов, рама, коляска) №33023070069911, реєстраційний номер АА 5562 СМ, зареєстрований УДАІ ГУ МВС України у м. Києві 5 квітня 2007 року. Право власності на предмет застави належить Заставодавцю на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії ААС номер 069274, 5 квітня 2007 року УДАІ ГУ МВС України в м. Києві.
Як слідує з матеріалів справи, Відповідач в порушення взятих на себе зобов'язань по Кредитному договору, отриманих коштів від Банку, відповідно до укладеного між сторонами Графіку не повернув, процентів за користування кредитом не сплатив.
Частиною 1 статті 1054 Цивільного кодексу України (далі –ЦК України) передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно з частиною першою статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України (далі – ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться (частина 1). Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (частина 2). Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань (частина 7).
Аналогічні положення містяться і у статтях 525, 526 ЦК України.
Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 572 ЦК України передбачено, що в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).
Відтак, позовні вимоги про стягнення з ТОВ «АТМ Груп»39 791,81 грн. заборгованості за кредитом та 7 292,22 грн. заборгованості за процентами є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до частини 2 статті 193 ГК України порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Аналогічне положення міститься й у статті 611 ЦК України, згідно з якою у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до статей 546, 549 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, в тому числі неустойкою. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Частиною 1 статті 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Пунктом 7.1 Кредитного договору передбачено, за прострочення повернення кредитних коштів та/або сплатити процентів Позичальник сплачує Банку пеню з розрахунку подвійної облікової ставки НБУ від простроченої суми за кожний прострочення. Зазначена пеня сплачується у випадку порушення Позичальником строків платежів, передбачених п.п. 2.2, 3.4, 3.6, 3.7, 4.5, 6.1, 8.3 цього договору, а також будь-яких інших строків платежів, передбачених цим договором. Сплата пені не звільняє Позичальника від зобов'язання сплатити проценти за увесь час фактичного користування кредитом.
Відтак, суд стягує з Відповідача пеню у розмірі 109,01 грн.
Згідно зі статтею 33 ГПК України обов'язок доказування тих обставин, на які посилається сторона як на підставу своїх вимог і заперечень, покладається на цю сторону.
Відповідач не скористався наданим йому правом на судовий захист, обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог не спростував.
Суми, які підлягають сплаті за витрати, пов'язані з розглядом справи, при задоволенні позову покладаються на Відповідача в повному обсязі, оскільки спір виник саме з вини Відповідача.
Виходячи з викладеного та керуючись статтями 32, 33, 43, 44, 49, 80, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АТМ Груп»(04210, м. Київ, проспект Героїв Сталінграду, буд. 6, корп. 3, кв. 38, ідентифікаційний код 34292868, т/р №26004037189601, МФО 300937, Філія «Центральне РУ»ВАТ «Банк «Фінанси та Кредит») на користь Відкритого акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит»в особі Філії «Центральне регіональне управління»Відкритого акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит»(01133, м. Київ, вул. Щорса, 31, р/р №29091970900980, МФО 300937, Філія «Центральне РУ»ВАТ «Банк «Фінанси та Кредит», ідентифікаційний код 25745867) 39 791 (тридцять дев'ять тисяч сімсот дев'яносто одну) грн. 81 коп. заборгованості по кредиту, 7 292 (сім тисяч двісті дев'яносто дві) грн. 22 коп. заборгованості по процентах за користування кредитом, 109 (сто дев'ять) грн. 01 коп. пені за несвоєчасне погашення кредиту, а також 471 (чотириста сімдесят одну) грн. 93 коп. витрат по сплаті державного мита та 312 (триста дванадцять) грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та може бути оскаржено протягом десяти днів до Київського апеляційного господарського суду або протягом місяця до Вищого господарського суду України.
Суддя Сташків Р.Б.
Повний текст рішення підписано 16.07.2009
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2009 |
Оприлюднено | 31.07.2009 |
Номер документу | 4169626 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Примак Сергій Анатолійович
Господарське
Господарський суд міста Києва
Сташків Р.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні