42/94-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" липня 2009 р. Справа № 42/94-09
вх. № 3783/1-42
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
прокурора - Бартош Р.Г. (посв.)
позивача - Єжова Н.О. (дов.), Скорик В.Г. (дов.)
відповідача - не з'явився
розглянувши справу за позовом Полтавської міжрайонної природоохоронної прокуратури, м. Кременчук Полтавської області в інтересах держави, в особі ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України", м. Київ, в особі філії ГПУ "Полтавагазвидобування", м. Полтава
до ТОВ "Цефей", м. Харків
про стягнення 143676,98 грн.
ВСТАНОВИВ:
Полтавська міжрайонна природоохоронна прокуратура після уточнення позовних вимог, які прийняті судом, просить стягнути з відповідача, ТОВ Цефей", на користь ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України", м. Київ, в особі філії ГПУ "Полтавагазвидобування", м. Полтава, штраф у сумі 86923,84 грн., а також прокурор просить покласти судові витрати на відповідача.
Свої позовні вимоги прокурор обґрунтовує неналежним виконанням з боку відповідача умов договору про спільну інвестиційну та виробничу діяльність № 927 від 15.09.2004р., укладеного між ТОВ "Цефей" та ДК "Укргазвидобування" в особі філії - ГПУ "Полтавагазвидобування".
Позивач підтримує позовні вимоги з тих же підстав.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлювався ухвалою суду, яка направлялась на юридичну адресу відповідача, але ухвала повернута поштою з відміткою про те, що адресат вибув.
Суд вважає, що нез'явлення відповідача в дане судове засідання не перешкоджає розгляду справи, у зв'язку з чим справа розглядається згідно ст. 75 ГПК України за наявними матеріалами у справі.
Прокурор та позивач не наполягають на розгляді клопотання про вжиття заходів забезпечення позову, у зв'язку з чим судом не розглядається дане клопотання.
Суд, вислухавши пояснення прокурора, уповноваженого представника позивача, дослідивши надані до матеріалів справи документи в їх сукупності, встановив наступне.
15.09.2004 року між ТОВ "Цефей" та ДК "Укргазвидобування" в особі філії ГПУ "Полтавагазвидобування" укладений договір про спільну інвестиційну та виробничу діяльність № 927 ( надалі -Договір).
Даним договором ТОВ "Цефей" уповноважено здійснювати ведення спільних справ та поточне керівництво спільною діяльністю, тобто визначено як Оператора спільної діяльності.
Договором визначено, що така діяльність є діяльністю сторін, яка відповідає чинному законодавству України про спільну діяльність підприємств, регулюється цим договором і пов'язана з опрацюванням геолого-технічної інформації та виконанням робіт, направлених на відновлення та збільшення видобутку вуглеводнів з застосуванням річних технологічних методів та обладнання на свердловинах, які є об'єктами спільної діяльності, а також подальшою реалізацією видобутих вуглеводнів та отримання прибутку.
Метою спільної діяльності, як вказано в розділі 1 Договору, є:
- опрацювання техніко-геологічної інформації по свердловинах;
- капітальний ремонт, облаштування та подальша експлуатація свердловин;
- підвищення віддачі продуктивних пластів та продуктивності свердловин;
- отримання прибутку в інтересах сторін.
У відповідності до п. 3.1. Договору, вкладом ДК "Укргазвидобування" у спільну діяльність є право користування свердловинами № 52, 57, 66 Чутівського родовища та № 162, 170 Більського родовища, вартість вкладу визначена на підставі незалежної експертної оцінки та становить ( з ПДВ) 4 369 529, 00 грн.
Власником Ліцензій (спеціальних дозволів) на користування надрами на Чутівське та Більське родовища є ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України".
Вкладом ТОВ "Цефей" (п.3.2 договору) у спільну діяльність є грошові кошти в обсязі, необхідному для повного фінансування капітальних витрат, що передбачаються Програмою спільної діяльності, загальний розмір вкладу становить (з ПДВ) 5 190 000, 00 грн.
Виконання вказаного Договору здійснюється на підставі Програми та Бюджету спільної діяльності, виконання договору з боку ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" здійснює її філія ГПУ "Полтавагазвидобування".
Згідно ст.28 Кодексу України "Про надра" та Інструкції про порядок справляння зборів за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, що затверджена спільним наказом Комітету України з питань геології та використання надр і ДПА України від 23.06.99 р. №105/309, зареєстрованим у Мін'юсті України 16.07.99р. 474/3767, філією ДК "Укргазвидобування" ГПУ "Полтавагазвидобування" сплачується збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.
Договором, а саме п. 7.6, та додатковою угодою №1 від 31.05.2007 р., якою п.7.6. договору змінений, передбачено, що ТОВ "Цефей" відшкодовує ГПУ "Полтавагазвидобування" за рахунок коштів спільної діяльності витрати по сплаті збору за геологорозвідувальні роботи і плати за користування надрами для видобування корисних копалин. Розрахунок цих податків складається ГПУ "Полтавагазвидобування" і направляється відповідачу протягом 10 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу. Відповідач перераховує суму коштів , яка визначена в розрахунку, протягом 3-х днів з дня отримання розрахунку. За несвоєчасне або неповне перерахування коштів, які визначені в розрахунку, ТОВ "Цефей" сплачує ГПУ "Полтавагазвидобування" штраф у розмірі, що дорівнює визначеному податковим законодавством розміру штрафних санкцій та пені, які застосовуються за несвоєчасну сплату зазначених обов'язкових платежів та розраховуються виходячи з часу затримки перерахування.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем направлялись на адресу відповідача рахунки-фактури про сплату компенсації податку за геологорозвідувальні роботи за період січень 2008р. - березень 2009р.
Однак відповідач проводив сплату сум, зазначених в рахунках-фактурах, несвоєчасно, що підтверджується копіями виписок з банку.
Згідно ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), тому, згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідно до статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Отже, штраф та пеня є різновидами неустойки, які відрізняються тим, що розмір пені залежить від тривалості прострочення боржника, а штраф не залежить.
Відповідно до умов Договору (п.7.6) з врахуванням додаткової угоди № 1, на підставі п.п. 16.4.1 п. 16.4 ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування, позивачем розрахована сума пені, яка складає 86923,84 грн.
Суд зазначає, що прокурором та позивачем нарахована пеня вказана як штраф, але фактично по своїй природі нарахована сума є сумою пені, оскільки вирахована в відсотках до суми зобов'язання в залежності від кількості днів прострочення платежу.
Наданий розрахунок пені відповідає умовам договору та нормам чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги про стягнення пені в сумі 86923,84 грн. нормативно та документально обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України, у разі задоволення позову, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу покладаються на сторони, пропорційно розміру задоволених вимог. Тобто суд вважає за необхідне покласти на відповідача витрати по сплаті державного мита в сумі 869,24 грн. та витрати на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу в сумі 312,50 грн., оскільки з його вини справу було доведено до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 32-34, 43, 44-49, 75, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Цефей" (61012 м. Харків, вул. Карла Маркса, 9, код 32869749, п/р 26003000401 в АБ "Укргазпромбанк" у м.Києві МФО 320843, код 473544036) на користь Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (04053 м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28) в особі Газопромислового управління "Полтавагазвидобування" (36008 м. Полтава, вул. Фрунзе, 173, код 00153100, п/р 2600321751 в АБ "Укргазпромбанк" у м.Києві МФО 320843) пеню в сумі 86923,84 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Цефей" (61012 м. Харків, вул. Карла Маркса, 9, код 32869749, п/р 26003000401 в АБ "Укргазпромбанк" у м.Києві МФО 320843, код 473544036) на користь державного бюджету України (одержувач - УДК у м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) державне мито в сумі 869,24 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Цефей" (61012 м. Харків, вул. Карла Маркса, 9, код 32869749, п/р 26003000401 в АБ "Укргазпромбанк" у м.Києві МФО 320843, код 473544036) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) 312,50 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Рішення підписано 13.07.2009р.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2009 |
Оприлюднено | 31.07.2009 |
Номер документу | 4169931 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Яризько В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні