Постанова
від 16.12.2014 по справі 908/2116/14
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" грудня 2014 р. Справа № 908/2116/14

Колегія суддів у складі: головуючого судді Бородіної Л.І. судді Гетьмана Р.А., судді Лакізи В.В.,

при секретарі Катренко І.С.

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився;

від відповідача - Ткаченко Т.М. - за довіреністю від 05.07.2014р.;

від третіх осіб - не з'явились;

розглянувши апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Югомет", м. Запоріжжя (вх.2990Х/2)

на рішення господарського суду Запорізької області від 02.09.2014р.

у справі № 908/2116/14

за позовом: ОСОБА_2, м. Запоріжжя,

до відповідача: Приватного акціонерного товариства "Югомет", м. Запоріжжя,

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

ОСОБА_3, м. Запоріжжя,

Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції, м. Запоріжжя,

про визнання недійсним рішення загальних зборів, прийнятих 23.04.2014р.

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням господарського суду Запорізької області від 02.09.2014р. у справі №908/2116/14 (суддя Гандюкова Л.П. ) позов задоволено повністю; визнано недійними рішення загальних зборів Приватного акціонерного товариства "Югомет" (код ЄДРПОУ 20478784), прийняті 23.04.2014р. (протокол №2), а саме:

« 1. З першого питання порядку денного: обрати склад лічильної комісії у кількості 2 осіб. До складу лічильної комісії обрати наступних осіб: ОСОБА_4, ОСОБА_5 .

2. З другого питання: прийняли рішення про реорганізацію Приватного акціонерного товариства «Югомет» шляхом його перетворення у Товариство з обмеженою відповідальністю «Югомет».

Додаткові відомості щодо реорганізації:

Інформація про товариство, що реорганізується:

Повне найменування: Приватне акціонерне товариство «Югомет»;

Місцезнаходження: 69096, м. Запоріжжя, проспект Моторобудівників, буд. 54;

Розмір статутного капіталу: 700,00 грн.

Загальна кількість акціонерів на дату проведення зборів: 2 особи;

Ідентифікаційний код юридичної особи: 20478784;

Форма реорганізації: перетворення у Товариство з обмеженою відповідальністю;

Інформація про товариства, що створюються під час реорганізації (правонаступники):

Повне найменування: Товариство з обмеженою відповідальністю «Югомет» (надалі - ТОВ «Югомет»; правонаступник);

Місцезнаходження: 69098, м. Запоріжжя, проспект Моторобудівників, буд. 54;

Розмір статутного капіталу: 700,00 грн.

3. З третього питання: прийняли рішення про затвердження наступного порядку та умов перетворення Товариства у Товариство з обмеженою відповідальністю.

Під час перетворення акції ПрАТ «Югомет» конвертуються у частки Товариства з обмеженою відповідальністю «Югомет» (надалі - ТОВ «Югомет», правонаступник) та розподіляються серед його засновників (учасників).

Не підлягають конвертації акції ПрАТ «Югомет», власниками яких є акціонери, які звернулись до акціонерного товариства з вимогою про обов'язковий викуп належних їм акцій та які мають таке право відповідно до законодавства України.

Розподіл часток ТОВ «Югомет» серед засновників (учасників) відбувається із збереженням співвідношення кількості акцій, що було між акціонерами у статутному капіталі ПрАТ «Югомет».

Не підлягають конвертації акції ПрАТ «Югомет», викуплені Товариством, які на дату прийняття рішення про припинення товариства шляхом перетворення не продані та/або не анульовані відповідно законодавства. Такі акції підлягають анулюванню в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Прийняли рішення про затвердження наступного плану перетворення Товариства у Товариство з обмеженою відповідальністю.

Повне найменування та реквізити кожного товариства, що бере участь у перетворенні.

Приватне акціонерне товариство «Югомет», код за ЄДРПОУ: 20478784, місцезнаходження: 69098, м. Запоріжжя, проспект Моторобудівників, буд. 54, п/р 26000333731 в ПАТ «Райффайзен банк Аваль», код банку 380805.

Порядок і коефіцієнти конвертації акцій, а також суми можливих грошових виплат акціонерам. Акції ПрАТ «Югомет» конвертуються в частки ТОВ «Югомет» та розподіляються серед його засновників (учасників). Коефіцієнт конвертації 1:1, тобто 1 (одна) акція номінальною вартістю 7,00 грн. (сім гривень) дорівнює 1 (одній) частці, одна частка дорівнює 7,00 грн. (сім гривень) у статутному капіталі ТОВ «Югомет», у зв'язку з чим виплата грошових компенсацій акціонерам не здійснюється.

Відомості про права, які надаватимуться підприємницьким товариством -правонаступником власникам інших, крім акцій, цінних паперів товариства, діяльність якого припиняється внаслідок злиття, приєднання, поділу, перетворення або з якого здійснюється виділ, та/або перелік заходів, які пропонується вжити стосовно таких пінних паперів. Відомості не наводяться у зв'язку з тим, що ПрАТ «Югомет» не здійснювало випуск інших, крім акцій, цінних паперів.

Інформація щодо запропонованих осіб, які стануть посадовими особами товариства у підприємницькому товаристві - правонаступнику після завершення перетворення, та запропоновані до виплати таким особам винагороди чи компенсації.

До складу посадових осіб ТОВ «Югомет» після завершення перетворення планується обрати наступних осіб: директор - ОСОБА_3.

Розмір винагороди, що буде виплачуватись посадовим особам ТОВ «Югомет» - на рівні існуючого розміру винагороди згідно штатного розкладу ПрАТ «Югомет».

4. З четвертого питання: прийняли рішення про затвердження наступного порядку обміну акцій Товариства на частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю (правонаступника).

Обмін акцій Товариства на частки у статутному капіталі правонаступника здійснюється у два етапи.

На першому етапі в період з 24.04.2014 по 24.05.2014 в обмін на акції, акціонери Товариства отримують письмові зобов'язання про видачу частки у статутному капіталі правонаступника. Для здійснення обміну, акціонери зобов'язані у визначений термін, подати Товариству (на ім'я Голови комісії з припинення) заяву про обмін належної їм кількості акцій Товариства на частки у статутному капіталі правонаступника. На підставі заяви акціонерам видається письмове зобов'язання про видачу частки у статутному капіталі правонаступника.

На другому етапі, після державної реєстрації правонаступника, відбувається обмін письмових зобов'язань, отриманих акціонерами на першому етапі, на частки у статутному капіталі правонаступника та видача документів (свідоцтво встановленого зразка), що підтверджують права акціонерів на частку у статутному капіталі правонаступника. Термін отримання часток у статутному капіталі правонаступника в обмін на письмові зобов'язання не обмежується.

Обмін акцій Товариства на частки у статутному капіталі правонаступника Знається за принципом 1 (одна) акція номінальною вартістю 7,00 грн. (сім гривень) дорівнює 1 (одній) частці, одна частка дорівнює 7,00 грн. (сім гривень) у статутному капіталі правонаступника.

5. З п'ятого питання: викуп акцій не здійснювати, оскільки акціонерів, які зареєструвались для участі у загальних зборах та проголосували проти прийняття рішення про перетворення, немає.

6. З шостого питання: призначити комісію з припинення Товариства в наступному складі.

Голова комісії з припинення - ОСОБА_3, паспорт серії НОМЕР_4, виданий Шевченківським РВ УМВС України в Запорізькій області 09.07.1998р., що зареєстрований за адресою: 69117, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Член комісії з припинення - ОСОБА_4, паспорт серії НОМЕР_5, виданий Комунарським РВ УМВС України в Запорізькій області 17.06.1997р., що зареєстрований за адресою: 69117, АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2.

Член комісії з припинення - ОСОБА_5, паспорт серії НОМЕР_6, виданий Комунарським РВ УМВС України в Запорізькій області 21.09.2002р., що зареєстрований за адресою: 69027, АДРЕСА_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3.

7. З сьомого питання: прийняли рішення про визначення наступного строку та порядку заявлення вимог кредиторів до Товариства. Кредитори товариства, у випадках, передбачених законом або договором, мають право вимагати від товариства припинення або дострокового виконання зобов'язань. Для задоволення своїх вимог кредитори звертаються до Товариства з письмовою заявою (на ім'я голови комісії з припинення). Заяви про задоволення вимог кредиторів приймаються на протязі двох місяців з моменту публікації інформації про припинення діяльності ПрАТ «Югомет» шляхом реорганізації (перетворення) у ТОВ «Югомет» у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, відповідно до вимог ст. 105 Цивільного кодексу України. Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання Товариством вимоги кредитора. Рішення про припинення або дострокове виконання зобов'язань Товариством приймається комісією з припинення, всі суперечності щодо припинення або дострокового виконання зобов'язань Товариством перед кредиторами вирішуються згідно чинного законодавства в судовому порядку». Стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Югомет" на користь ОСОБА_2 1218грн. судового збору.

Рішення місцевого господарського суду з посиланням на ст.129 Конституції України, ст.ст.16,116,159 ЦК України, ст.88 ГК України, ст.ст.25, 32, 34, 40, 41, 45, 47 ,50 Закону України «Про акціонерні товариства» мотивована тим, що матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували факт голосування та участі акціонера ОСОБА_2, яка володіє 60% акцій ПрАТ «Югомет», у загальних зборах учасників товариства, а отже місцевий господарський суд дійшов висновку про те, що рішення загальних зборів Приватного акціонерного товариства "Югомет", прийняте 23.04.2014р., оформлене протоколом №2, є недійсним.

Приватне акціонерне товариство "Югомет" з рішенням господарського суду першої інстанції не погодилось та звернулось до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 02.09.2014р. у справі №908/2116/14 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги заявник вказує на те, що судом першої інстанції не враховано, що правомірність загальних зборів визначається на підставі реєстру акціонерів у день проведення загальних зборів, а не фактичної участі акціонерів у прийнятті загальними зборами рішення, бюлетень для голосування є підтвердженням лише факту голосування та не є підтвердженням наявності кворуму. Також, зазначає, що ОСОБА_2 була належним чином повідомлена про проведення зборів учасників товариства та з'явилась на них, про що свідчить доданий до матеріалів справи перелік (реєстр) акціонерів, а отже відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.

Розпорядженням секретаря другої судової палати Харківського апеляційного господарського суду від 06.10.2014р. для розгляду справи №908/2116/14 сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Бородіної Л.І., судді Лакізи В.В., судді Гетьмана Р.А. (т.3, а.с.66).

Ухвалою Харківського апеляційного господарського від 20.11.2014р. у даній справі строк розгляду апеляційної скарги продовжено до 21.12.2014р. в порядку статті 69ГПК України за клопотанням представника відповідача.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, та просив скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 02.0.2014р. у справі №908/2116/14 і прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Позивач та треті особи належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, проте не скористались своїм правом на участь у судовому засіданні.

Враховуючи належне повідомлення сторін про час та місце засідання суду, а також те, що явка сторін не була визнана судом обов'язковою, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутністю представника позивача та третіх осіб за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та доказів на їх підтвердження, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.

Відповідно п.5.2 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Югомет», затвердженого загальними зборами акціонерів ЗАТ «Югомет», протокол від 30.03.2011р., та зареєстрованого державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради 19.04.2011р. за №11031050010005733, статутний капітал товариства становить 700грн. Статутний капітал поділяється на 100(сто) штук простих іменних акцій номінальною власністю 7грн. кожна (т.2,а.с.49-82).

Згідно з п.11.2 даного Статуту загальні збори акціонерів є вищим органом товариства, який може вирішувати будь-які питання його діяльності у тому числі ті, що передані до компетенції інших органів товариства.

У п.п.12.6,12.7 Статуту зазначено, що у загальних зборах акціонерів товариства можуть брати участь особи, або їх представники. Письмове повідомлення про проведення загальних зборів надсилається кожному акціонеру, зазначеному у переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену директором товариства, а у разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів - акціонерами, які цього вимагають.

Письмове повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний надсилається акціонерам персонально рекомендованим листом у строк не пізніше 30 днів до дати їх проведення.

Пунктом 12.12 встановлено, що порядок проведення загальних зборів акціонерів товариства встановлюється цим Статутом та рішенням загальних зборів. Реєстрація акціонерів (їх представників) проводиться на підставі переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складеного в порядку, передбаченому законодавством про депозитарну систему України, із зазначенням кількості голосів кожного акціонера . Реєстрація акціонерів (їх представників) проводить реєстраційна комісія, яка призначається директором товариства, а у разі скликання позачергових зборів на вимогу акціонерів ()у випадках, передбачених цим Статутом) - акціонерами, які цього вимагають. Перелік акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах, підписує голова реєстраційної комісії, який обирається простою більшістю голосів її членів до початку проведення реєстрації. Акціонер, який не зареєструвався, не має права брати участь у загальних зборах.

Відповідно до п.12.13 Статуту товариства наявність кворуму загальних зборів визначається реєстраційною комісією на момент закінчення реєстрації акціонерів. Загальні збори акціонерів товариства мають кворум за умови реєстрації для участі у них акціонерів, які сукупно є власниками не менше як 60 відсотків голосуючих акцій. Одна голосуюча акція надає акціонеру один голос для вирішення кожного з питань, винесених на голосування на загальних зборах (крім проведення кумулятивного голосування). Право голосу на загальних зборах мають акціонери - власники простих акцій товариства, які володіють акціями на дату складання переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах. Акціонер не може бути позбавлений права голосу, крім випадків, встановлених чинним законодавством. Загальні збори не можуть приймати рішення з питань, не включених до порядку денного (п.12.14 Статуту товариства).

Згідно із п.12.15 даного Статуту при голосування з питань злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу, зміни типу товариства, вчинення товариством значного правочину або зміни розміру статутного капіталу, використання бюлетенів є обов'язковим. Бюлетень для голосування визнається недійсним у разі, якщо він відрізняється від офіційно виготовленого акціонерним товариством зразка або на ньому відсутній підпис акціонера (представника). Бюлетені для голосування, які визнані недійсними з вищезазначених підстав, не враховуються під час голосування.

У разі якщо голосування проводилось з використанням бюлетенів, після складання протоколу про підсумки голосування бюлетені для голосування опечатуються лічільною комісією (або особою, якій передано повноваження лічільної комісії) та зберігаються на товаристві протягом строку його діяльності, але не більше чотирьох років.

У п.12.18 Статуту товариства визначена форма протоколу загальних зборів.

У п.12.20 Статуту товариства зазначено, що якщо цього вимагають інтереси товариства, директор має право прийняти рішення про скликання позачергових загальних зборів з письмовим повідомленням акціонерів рекомендованим листом про проведення позачергових зборів та порядок денний не пізніше ніж за 15 днів до дати їх проведення з позбавленням акціонерів права вносити пропозиції до порядку денного.

31.03.2014р. директором ПрАТ «Югомет» видано наказ про скликання позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ «Югомет», у якому, зокрема, зазначено: скликати 23.04.2014р. позачергові загальні збори акціонерів товариства в порядку, передбаченому ч.5 ст. 47 Закону України «Про акціонерні товариства» з письмовим повідомленням акціонерів про проведення зборів та їх порядок денний не пізніше ніж за 15 днів до дати їх проведення з позбавленням акціонерів права вносити пропозиції до порядку денного; затвердити порядок денний зборів згідно з додатком №1 до цього наказу; призначити головою зборів ОСОБА_3 та ОСОБА_5 секретарем зборів; затвердити форму і текст бюлетеня для голосування з другого питання порядку денного зборів згідно з додатком №3 до цього наказу (т.1,а.с.98).

Додатком 3 до наказу директора ПрАТ «Югомет» від 31.03.2014р. №3103-14 затверджено форму та текст бюлетеня для голосування з другого питання порядку денного. Форма бюлетеня складається з: прізвища ім'я по батькові (найменування) акціонера (представника) акціонера; кількості голосів що належить акціонеру; питання, винесеного на голосування: прийняття рішення про реорганізацію товариства шляхом перетворення у товариство з обмеженою відповідальністю; варіантів голосування; відмітки знаком «Х» обраного варіанту голосування; підпису акціонера. Крім того, у бюлетені зазначено, що він має бути підписаний акціонером (представником акціонера) і у разі відсутності такого підпису вважається недійсним (т.1,а.с.103).

Згідно виписки про стан рахунку в цінних паперах станом на 23.05.2014р. та на 17.07.2014р. вбачається, що ОСОБА_2 є власником простих іменних акцій ПрАТ «Югомет» у кількості 60штук, загальною номінальною вартістю 420грн., які складають 60% статутного капіталу (т.1,а.с. 31, 123).

Позивач ОСОБА_2 стверджує, а відповідач не заперечує, що нею отримано персональне повідомлення про проведення позачергових загальних зборів ПрАТ «Югомет», у якому зазначено, що вони відбудуться 23.04.2014р. за місцезнаходженням товариства, а саме: м. Запоріжжя, проспект Моторобудівників, буд.54 (кім.№1 - кабінет директора) . Також у вказаному повідомленні зазначено, що датою складання переліку акціонерів, які мають право на участь у зборах, є 18.04.2014р. та визначено порядок денний зборів (перелік питань що виносяться на голосування) (т.1,а.с.15).

Згідно переліку осіб, що зареєструвались для участі у позачергових зборах акціонерів ПрАТ «Югомет» 23.04.2014р., затвердженого головою реєстраційної комісії ПрАТ «Югомет» ОСОБА_3, загальна кількість учасників, що зареєструвались для участі у зборах складає 2 особи, яким у сукупності належить 100 голосів, а саме: ОСОБА_3 - 40голосів та ОСОБА_2 - 60голосів (т.1,а.с.142).

23.04.2013р . відбулись позачергові загальні збори акціонерів Приватного акціонерного товариства «Югомет», оформлені протоколом №2, на порядок денний загальних зборів поставлені наступні питання: « 1. Прийняття рішення про обрання складу та членів лічільної комісії. 2. Прийняття рішення про реорганізацію товариства шляхом перетворення у товариство з обмеженою відповідальністю. 3. Прийняття рішення про затвердження порядку, умов та плану перетворення товариства у товариство з обмеженою відповідальністю. 4. Прийняття рішення про затвердження порядку обміну акцій на частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю (правонаступника). 5. Прийняття рішення про затвердження та порядку та умов викупу акцій у акціонерів товариства. 6. Прийняття рішення про припинення товариства. 7. Прийняття рішення про визначення строку та порядку заявлення вимог кредиторів до товариства» (т.1,а.с.129-139).

За результатами розгляду вказаних питань порядку денного загальними зборами по першому питанню прийнято рішення: обрати склад лічильної комісії у кількості 2 осіб. До складу лічильної комісії обрані наступні особи: ОСОБА_4 та ОСОБА_5.

З другого питання прийнято рішення: прийняли рішення про реорганізацію Приватного акціонерного товариства «Югомет» шляхом його перетворення у Товариство з обмеженою відповідальністю «Югомет». Додаткові відомості щодо реорганізації: Інформація про товариство, що реорганізується: повне найменування: Приватне акціонерне товариство «Югомет»; місцезнаходження: 69096, м. Запоріжжя, проспект Моторобудівників, буд. 54; розмір статутного капіталу: 700,00 грн. загальна кількість акціонерів на дату проведення зборів: 2 особи; ідентифікаційний код юридичної особи: 20478784; форма реорганізації: перетворення у Товариство з обмеженою відповідальністю; інформація про товариства, що створюються під час реорганізації (правонаступники): повне найменування: товариство з обмеженою відповідальністю «Югомет» (надалі - ТОВ «Югомет»; правонаступник); місцезнаходження: 69098, м. Запоріжжя, проспект Моторобудівників, буд. 54; розмір статутного капіталу: 700,00 грн.

З третього питання прийнято рішення: прийняли рішення про затвердження наступного порядку та умов перетворення товариства у товариство з обмеженою відповідальністю. Під час перетворення акції ПрАТ «Югомет» конвертуються у частки Товариства з обмеженою відповідальністю «Югомет» (надалі - ТОВ «Югомет», правонаступник) та розподіляються серед його засновників (учасників). Не підлягають конвертації акції ПрАТ «Югомет», власниками яких є акціонери, які звернулись до акціонерного товариства з вимогою про обов'язковий викуп належних їм акцій та які мають таке право відповідно до законодавства України. Розподіл часток ТОВ «Югомет» серед засновників (учасників) відбувається із збереженням співвідношення кількості акцій, що було між акціонерами у статутному капіталі ПрАТ «Югомет».Не підлягають конвертації акції ПрАТ «Югомет», викуплені Товариством, які на дату прийняття рішення про припинення товариства шляхом перетворення не продані та/або не анульовані відповідно до законодавства. Такі акції підлягають анулюванню в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Прийнято рішення про затвердження наступного плану перетворення товариства у товариство з обмеженою відповідальністю: Повне найменування та реквізити кожного товариства, що бере участь у перетворенні - Приватне акціонерне товариство «Югомет», код за ЄДРПОУ: 20478784, місцезнаходження: 69098, м. Запоріжжя, проспект Моторобудівників, буд. 54, п/р 26000333731 в ПАТ «Райффайзен банк Аваль», код банку 380805. Порядок і коефіцієнти конвертації акцій, а також суми можливих грошових виплат акціонерам. Акції ПрАТ «Югомет» конвертуються в частки ТОВ «Югомет» та розподіляються серед його засновників (учасників). Коефіцієнт конвертації 1:1, тобто 1 (одна) акція номінальною вартістю 7,00 грн. (сім гривень) дорівнює 1 (одній) частці, одна частка дорівнює 7,00 грн. (сім гривень) у статутному капіталі ТОВ «Югомет», у зв'язку з чим виплата грошових компенсацій акціонерам не здійснюється. Відомості про права, які надаватимуться підприємницьким товариством -правонаступником власникам інших, крім акцій, цінних паперів товариства, діяльність якого припиняється внаслідок злиття, приєднання, поділу, перетворення або з якого здійснюється виділ, та/або перелік заходів, які пропонується вжити стосовно таких цінних паперів. Відомості не наводяться у зв'язку з тим, що ПрАТ «Югомет» не здійснювало випуск інших, крім акцій, цінних паперів. Інформація щодо запропонованих осіб, які стануть посадовими особами товариства у підприємницькому товаристві - правонаступнику після завершення перетворення, та запропоновані до виплати таким особам винагороди чи компенсації. До складу посадових осіб ТОВ «Югомет» після завершення перетворення планується обрати наступних осіб: Директор - ОСОБА_3 Розмір винагороди, що буде виплачуватись посадовим особам ТОВ «Югомет» - на рівні існуючого розміру винагороди згідно штатного розкладу ПрАТ «Югомет».

З четвертого питання порядку денного прийнято рішення: про затвердження наступного порядку обміну акцій товариства на частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю (правонаступника). Обмін акцій товариства на частки у статутному капіталі правонаступника здійснюється у два етапи. На першому етапі в період з 24.04.2014р. по 24.05.2014р. в обмін на акції, акціонери товариства отримують письмові зобов'язання про видачу частки у статутному капіталі правонаступника. Для здійснення обміну, акціонери зобов'язані у визначений термін подати Товариству (на ім'я Голови комісії з припинення) заяву про обмін належної їм кількості акцій Товариства на частки у статутному капіталі правонаступника. На підставі заяви акціонерам видається письмове зобов'язання про видачу частки у статутному капіталі правонаступника. На другому етапі, після державної реєстрації правонаступника, відбувається обмін письмових зобов'язань, отриманих акціонерами на першому етапі, на частки у статутному капіталі правонаступника та видача документів (свідоцтво встановленого зразка), що підтверджують права акціонерів на частку у статутному капіталі правонаступника. Термін отримання часток у статутному капіталі правонаступника в обмін на письмові зобов'язання не обмежується. Обмін акцій Товариства на частки у статутному капіталі правонаступника відбувається за принципом 1 (одна) акція номінальною вартістю 7,00 грн. (сім гривень) дорівнює 1 (одній) частці, одна частка дорівнює 7,00 грн. (сім гривень) у статутному капіталі правонаступника.

З п'ятого питання прийнято рішення: не здійснювати викуп акцій, оскільки акціонерів, які зареєструвались для участі у загальних зборах та проголосували проти прийняття рішення про перетворення, немає.

З шостого питання прийнято рішення: призначити комісію з припинення товариства в наступному складі: голова комісії з припинення - ОСОБА_3, паспорт серії НОМЕР_4, виданий Шевченківським РВ УМВС України в Запорізькій області 09.07.1998р., член комісії з припинення - ОСОБА_4, паспорт серії НОМЕР_5, виданий Комунарським РВ УМВС України в Запорізькій області 17.06.1997р. та ОСОБА_5, паспорт серії НОМЕР_6, виданий Комунарським РВ УМВС України в Запорізькій області 21.09.2002р.

З сьомого питання прийнято рішення: про визначення наступного строку та порядку заявлення вимог кредиторів до товариства. Кредитори товариства, у випадках, передбачених законом або договором, мають право вимагати від товариства припинення або дострокового виконання зобов'язань. Для задоволення своїх вимог кредитори звертаються до товариства з письмовою заявою (на ім'я голови комісії з припинення). Заяви про задоволення вимог кредиторів приймаються на протязі двох місяців з моменту публікації інформації про припинення діяльності ПрАТ «Югомет» шляхом реорганізації (перетворення) у ТОВ «Югомет» у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, відповідно до вимог ст. 105 Цивільного кодексу України. Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання Товариством вимоги кредитора. Рішення про припинення або дострокове виконання зобов'язань Товариством приймається комісією з припинення, всі суперечності щодо припинення або дострокового виконання зобов'язань Товариством перед кредиторами вирішуються згідно чинного законодавства в судовому порядку».

У протоколі зазначено, що датою складання переліку акціонерів, які мають право на учать у загальних зборах, є 18.04.2014р.; голосування на загальних зборах проводиться відкрито із застосуванням карток для голосування, а голосування з другого питання порядку денного здійснюється з використанням бюлетенів для голосування; загальна кількість осіб (акціонерів, представників акціонерів), які зареєструвалися для участі та були присутні на зборах , складає 2 особи, яким у сукупності належить 100 штук простих акцій товариства, що відповідає 100% голосів і складає 100% від загальної кількості голосуючих акцій (т.1,а.с.129).

З даного протоколу вбачається, що всі рішення прийняті одноголосно 100% голосів акціонерів.

У протоколі від 23.04.2014р. №2 засідання реєстраційної комісії позачергових загальних зборів ПрАТ «Югомет» зазначено, що загальна кількість осіб, які зареєструвались для участі та присутні на зборах, 2 особи, яким у сукупності належить 100 штук простих іменних акцій, що відповідає 100 голосам та складає 100% від загальної кількості голосуючих акцій товариства (т.1,а.с.141).

16.06.2014р. акціонер ПрАТ «Югомет» ОСОБА_2 звернулась до господарського суду Запорізької області з позовом про визнання недійсним рішення загальних зборів ПрАТ «Югомет», оформленого протоколом від 23.04.2014р. №2. В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що нею у квітні 2014 року отримано повідомлення про скликання позачергових зборів акціонерів на 23.04.2014р. на 11год. за місцезнаходженням відповідача та у травні місяці цього ж року отримано повідомлення про підсумки голосування з питань порядку денного позачергових загальних зборів акціонерів, призначених на 23.04.2014р. Однак, позивач зазначає, що не брала участі у даних загальних зборах та не передавала таких повноважень третім особам, що свідчить про відсутність кворуму при проведенні позачергових зборів акціонерів ПрАТ «Югомет», оскільки позивач ОСОБА_2 володіє 60% акцій відповідача, що, на думку скаржника, є безумовною підставою для визнання недійсними вказаних рішень загальних зборів (т.1,а.с.3-8).

Позивачем до матеріалів справи додано нотаріально посвідчену заяву, у якій ОСОБА_2 стверджує, що особисто не брала участі у зборах акціонерів ПрАТ «Югомет», які були призначені на 08.04.2014р. та на 23.04.2014р. за місцезнаходженням акціонерного товариства; не підписувала договорів з будь-якими особами та не видавала довіреностей будь-яким особам на представництво її інтересів перед ПрАТ «Югомет», зокрема, з повноваженнями брати участь у загальних зборах акціонерів, що призначались, як на будь-яку дату так і на 08.04.2014р. і на 23.04.2014р., а також жодним іншим способом не делегувала такі повноваження третім особам; не підписувала жодних документів, які свідчили б про мою участь у загальних зборах ПрАТ «Югомет» призначених до проведення на 08.04.2014р. та на 23.04.2014р., як то: переліку акціонерів (відомостей), що зареєструвались для участі у загальних зборах, бюлетенів для голосування, протоколів тощо (т.1,а.с.33).

Рішенням господарського суду Запорізької області від 02.09.2014р. у справі № 908/2116/14 позов задоволено повністю з підстав, викладених вище (т. 3, а.с.33-39).

Перевіривши матеріали справи, правильність їх юридичної оцінки та застосування місцевим господарським судом норм законодавства, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Предметом даного спору є визнання недійсним рішення загальних зборів товариства.

Згідно зі статтею 167 Господарського кодексу України корпоративними є права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

За змістом статті 2 Закону України «Про акціонерні товариства» корпоративні права - сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами;

Частиною 5 статті 98 Цивільного кодексу України передбачено, що рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.

Відповідно до статті 98 ЦК України загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі, і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу.

Відповідно до частини 1 статті 32 Закону України «Про акціонерні товариства» загальні збори є вищим органом акціонерного товариства .

Частиною 1 статті 33 Закону України «Про акціонерні товариства» встановлено, що загальні збори можуть вирішувати будь-які питання діяльності акціонерного товариства. Рішення загальних зборів акціонерного товариства з питання, винесеного на голосування, приймається простою більшістю голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з цього питання акцій, крім випадків, встановлених цим Законом.

У відповідності із ч. 3 ст. 40 Закону України "Про акціонерні товариства" реєстрація акціонерів (їх представників) проводиться на підставі переліку акціонерів, які мають право на участь в загальних зборах, складеного в порядку, передбаченому законодавством про депозитарну систему України, із зазначенням кількості голосів кожного акціонера. Реєстрацію акціонерів (їх представників) проводить реєстраційна комісія, яка призначається наглядовою радою. Перелік акціонерів, які зареєструвалися для участі в загальних зборах, підписує голова реєстраційної комісії, який обирається простою більшістю голосів її членів до початку проведення реєстрації. Перелік акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах, додається до протоколу загальних зборів.

Згідно із ст. 34 Закону України "Про акціонерні товариства" перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах (і право голосу), складається станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення таких зборів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.

Як зазначалось вище, згідно протоколу позачергових загальних зборів ПрАП «Югомет» перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складений 18.04.2014р. (т.1,а.с.129). Проте, матеріали справи не містять переліку осіб, що зареєструвались для у часті у зборах, складеного станом на 18.04.2014р.

Відповідачем наданий до матеріалів справи перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складений станом на 23.04.2014р., таким чином до протоколу загальних зборів внесені недостовірні відомості, а відповідний перелік складений з порушенням вимог статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства».

Відповідно до частин 1, 2 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів. Реєстрація акціонерів - власників акцій на пред'явника здійснюється на підставі пред'явлення ними цих акцій (сертифікатів акцій) або виписок з рахунку у цінних паперах. Право участі у загальних зборах акціонерів мають особи, які є власниками акцій на день проведення загальних зборів (крім випадку проведення установчих зборів).

Частиною 8 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" передбачено, що загальні збори акціонерів визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери , що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.

Відповідно до ч. 3 ст. 40 Закону України "Про акціонерні товариства" реєстрація акціонерів (їх представників) проводиться на підставі переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складеного в порядку, передбаченому законодавством про депозитарну систему України, із зазначенням кількості голосів кожного акціонера. Реєстрацію акціонерів (їх представників) проводить реєстраційна комісія, яка призначається наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають. Перелік акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах, підписує голова реєстраційної комісії, який обирається простою більшістю голосів її членів до початку проведення реєстрації. Акціонер, який не зареєструвався, не має права брати участь у загальних зборах. Повноваження реєстраційної комісії за договором можуть передаватися реєстратору, зберігачу або депозитарію. У такому разі головою реєстраційної комісії є представник реєстратора, зберігача або депозитарія. Перелік акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах, додається до протоколу загальних зборів.

Наявність кворуму загальних зборів визначається реєстраційною комісією на момент закінчення реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах акціонерного товариства. Загальні збори акціонерного товариства мають кворум за умови реєстрації для участі у них акціонерів, які сукупно є власниками не менш як 60 відсотків голосуючих акцій (ч.ч. 1, 2 ст. 41 Закону України "Про акціонерні товариства").

Відповідно до частини 1 статті 43 Закону України «Про акціонерні товариства» голосування на загальних зборах акціонерного товариства з

питань порядку денного може проводитися з використанням бюлетенів

для голосування. При голосуванні з питань, зазначених у статті 68 цього

Закону, використання бюлетенів є обов'язковим.

У п.12.15 Статуту ПрАТ «Югомет» зазначено, що при голосування з питань злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу, зміни типу товариства, вчинення товариством значного правочину або зміни розміру статутного капіталу, використання бюлетенів є обов'язковим . Бюлетень для голосування визнається недійсним у разі, якщо він відрізняється від офіційно виготовленого акціонерним товариством зразка або на ньому відсутній підпис акціонера (представника). Бюлетені для голосування, які визнані недійсними з вищезазначених підстав, не враховуються під час голосування. У разі якщо голосування проводилось з використанням бюлетенів, після складання протоколу про підсумки голосування бюлетені для голосування опечатуються лічільною комісією (або особою, якій передано повноваження лічільної комісії) та зберігаються на товаристві протягом строку його діяльності, але не більше чотирьох років.

Додатком №3 до наказу директора ПрАТ «Югомет» від 31.03.2014р. №3103-14 затверджено форму та текст бюлетеня для голосування з другого питання порядку денного. Форма бюлетеня складається з: прізвища ім'я по батькові (найменування) акціонера (представника) акціонера; кількості голосів що належить акціонеру; питання винесеного на голосування: прийняття рішення про реорганізацію товариства шляхом перетворення у товариство з обмеженою відповідальністю; варіантів голосування; відмітки знаком «Х» обраного варіанту голосування; підпису акціонера. Крім того, у бюлетені зазначено, що він має бути підписаний акціонером (представником акціонера) і у разі відсутності такого підпису вважається недійсним (т.1,а.с.103).

В матеріалах справи відсутні та відповідачем не надані суду апеляційної інстанції бюлетені для голосування, форма яких затверджена додатком №3 до наказу директора ПрАТ «Югомет» від 31.03.2014р. №3103-14, якими акціонери ПрАТ «Югомет» висловили свою позицію щодо другого питання порядку денного загальних зборів акціонерів, які відбулись 23.04.2014р., оформлені протоколом №2.

Відповідно до статті 45 Закону України «Про акціонерні товариства» за підсумками голосування складається протокол, що підписується всіма членами лічильної комісії акціонерного товариства, які брали участь у підрахунку голосів. У разі передачі повноважень лічильної комісії реєстратору, зберігачу або депозитарію протокол про підсумки голосування підписує представник реєстратора, зберігача або депозитарія. У протоколі про підсумки голосування зазначаються: дата проведення загальних зборів; перелік питань, рішення з яких прийняті загальними зборами; рішення і кількість голосів "за", "проти" і "утримався" щодо кожного проекту рішення з кожного питання порядку денного, винесеного на голосування. Рішення загальних зборів акціонерного товариства вважається прийнятим з моменту складення протоколу про підсумки голосування. Протокол про підсумки голосування додається до протоколу загальних зборів акціонерного товариства. Після складення протоколу про підсумки голосування бюлетені для голосування опечатуються лічильною комісією (або особою, якій передано повноваження лічильної комісії) та зберігаються у товаристві протягом строку його діяльності, але не більше чотирьох років.

Відповідачем також не надано на вимогу місцевого господарського суду протоколу про підсумки голосування, що підписаний всіма членами лічильної комісії акціонерного товариства.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у пункті 18 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства).

Відсутність кворуму на загальних зборах є безумовною підставою для визнання в судовому порядку прийнятих загальними зборами рішень недійсними. Загальні збори є неправомочними, якщо реєстрація акціонерів у день проведення загальних зборів не здійснювалась (стаття 159 ЦК, стаття 41 Закону про господарські товариства), у зв'язку з неможливістю визначення кворуму на загальних зборах. Рішення, прийняті на таких загальних зборах, у судовому порядку визнаються недійсними. Правомочність загальних зборів визначається на підставі реєстру акціонерів у день проведення загальних зборів (частина перша статті 41 Закону про господарські товариства), а не фактичної участі акціонерів у прийнятті загальними зборами рішень (п. 25 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів").

З матеріалів справи вбачається, що позивач є власником 60 простих іменних акцій ПрАТ «Югомет», що складає 60% голосів, та її відсутність на загальних зборах акціонерів безумовно впливає на прийняття рішень ПрАТ «Югомет», оформлених протоколом від 23.04.2014р. №2, оскільки вона володіє контрольним пакетом акцій та за її відсутності відсутній кворум на загальних зборах.

Протокол реєстраційної комісії позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ «Югомет» від 23.04.2013р. №2 не містить відомостей про осіб, які зареєструвались для участі та присутні на зборах, а також не містить відомостей про надані ними документи в підтвердження свого права на участь у позачергових загальних зборах товариства.

З оскаржуваного рішення загальних зборів вбачається, що участь в них прийняли акціонери, що володіють 100% голосів та з кожного питання порядку денного голосували одноголосно, однак матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували факт голосування позивача, як то за чи проти щодо будь-якого з питань порядку денного.

Жоден документ, наданий відповідачем в підтвердження факту реєстрації акціонера ОСОБА_2 та її участі в позачергових зборах акціонерів, не містить її особистого підпису чи інших відомостей, які б підтверджували факт її участі у загальних зборах акціонерів, які відбулись 23.04.2014р. та оформлені протоколом №2.

Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог і заперечень.

Письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ст.36ГПК України).

Згідно з ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Апелянтом не надано жодного належного доказу в розумінні статті 34 ГПК України, який б прямо чи опосередковано підтверджував факт реєстрації та участі ОСОБА_2 у позачергових загальних зборах акціонерів ПрАТ «Югомет», оформлених протоколом від 23.04.2014р. №2.

На підставі викладеного, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення господарський суд Запорізької області забезпечив дотримання вимог чинного законодавства щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин справи, дав належну правову оцінку наявним у матеріалах справи доказам, через що підстави для його скасування відсутні.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження при перегляді оскаржуваного рішення в апеляційному порядку та відхиляються судовою колегією апеляційної інстанції за необґрунтованістю, у зв'язку з чим апеляційна скарга Приватного акціонерного товариства "Югомет" не підлягає до задоволення, рішення господарського суду Запорізької області від 02.09.2014р. у справі №908/2116/14 слід залишити без змін.

Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати за подання апеляційної скарги покладаються на заявника апеляційної скарги - ПрАТ «Югомет», м. Запоріжжя.

Керуючись ст. ст. 99, 101, п.1 ч.1 ст.103, ст. 105 ГПК України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду

ПОСТАНОВИЛА:

1.Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Югомет», м. Запоріжжя, залишити без задоволення.

2.Рішення господарського суду Запорізької області від 02.09.2014р. у справі №908/2116/14 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцятиденного строку.

Повний текст постанови складений 15.12.2014р.

Головуючий суддя Бородіна Л.І.

Суддя Гетьман Р.А.

Суддя Лакіза В.В.

СудХарківський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення16.12.2014
Оприлюднено18.12.2014
Номер документу41922518
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/2116/14

Судовий наказ від 05.01.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Гандюкова Л.П.

Ухвала від 26.08.2014

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Гандюкова Л.П.

Ухвала від 12.08.2014

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Гандюкова Л.П.

Ухвала від 04.08.2014

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Гандюкова Л.П.

Ухвала від 17.07.2014

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Гандюкова Л.П.

Постанова від 16.12.2014

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Бородіна Л.І.

Ухвала від 06.10.2014

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Бородіна Л.І.

Рішення від 02.09.2014

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Гандюкова Л.П.

Ухвала від 19.06.2014

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Гандюкова Л.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні