Ухвала
від 17.12.2014 по справі 824/1636/14-а
ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 824/1636/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Огородник А.П.

Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.

17 грудня 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Матохнюка Д.Б.

суддів: Білої Л.М. Гонтарука В. М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районні, Чернівецької області на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом фермерського господарства "Світоч 2006" до управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області про визнання протиправними дії ,

В С Т А Н О В И В :

В березні 2014 року фермерське господарство "Світоч -2006" звернулось в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області про визнання протиправними дій щодо стягнення заборгованості на відшкодування витрат, пов'язаних з доставкою і виплатою пільгової пенсії ОСОБА_2.

03 жовтня 2014 року Чернівецький окружний адміністративний суд прийняв постанову про задоволення адміністративного позову.

Не погоджуючись з судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Сторони в судове засідання не з`явилися. Про дату, час і місце судового засідання повідомлені завчасно і належним чином, а відтак судом апеляційної інстанції у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України розглянуто справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, в задоволенні апеляційної скарги необхідно відмовити з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців фермерське господарство "Світоч-2006" зареєстроване 31.03.2006 року, як юридична особа, ідентифікаційний код 34090228, місце знаходження: Чернівецька область, Сокирянський район, село Селище, 60216.

Статтею 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року №400/97-ВР (Закон №400) встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до абзацу 4 п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону.

Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. До 17 лютого 2000 року вказана стаття, крім визначення категорій працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулювала порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17 лютого 2000 року №1461-ІІІ, норму що регулювала дане питання у ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбачені п. 1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених ст. 4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні до об'єкта оподаткування, який передбачено ст. 2 цього Закону. Суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форми власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100% розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону.

Відповідно до п. 2 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (Закон №1058) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №2 виробництв, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 16 січня 2003 року №36 (Постанова №36), та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зазначеним вище особам пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням ст. 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, повинні вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на зазначених роботах у розмірі 20% з наступним збільшенням її щороку на 10% до 100% розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного Фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року (Інструкція).

Згідно пункту 6.8 Інструкції підприємства щомісяця, до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Відповідно до пункту 6.4 зазначеної вище Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного Фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року на протязі 10 днів з дня прийняття рішення про призначення пенсії.

Таким чином, фермерське господарство "Світоч-2006" є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування і зобов'язане відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам, працю яких воно використовувало.

Однак, як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи позивач, зареєстрований як юридична особа 31.03.2006 року, тоді як з трудової книжки ОСОБА_2 вбачається, що він працював в радгоспі ім. Жовтневої революції з 01.09.1989 по 31.12.1989р., в колгоспі ім. Жовтневої революції з 01.01.1990 по 17.02.1993р. та в колгоспі "Дружба з 18.02.1993р. по 01.04.1995р.". Тобто останній перебував на посаді, передбаченій Списком №2, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах до того як було створено фермерське господарство "Світоч-2006".

Як вбачається із наявної в матеріалах справи архівної довідки №46/1-31 від 31.03.2014 року, виданої комунальним підприємством "Сокирянський районний трудовий архів" рішенням загальних зборів колгоспу ім. Жовтневої революції від 23 січня 1990 року, протокол № 1 радгосп ім. Жовтневої революції" с. Селище реорганізовано в колгосп ім."Жовтневої революції" 1 січня 1990 року; рішенням загальних зборів колгоспників колгоспу ім. Жовтневої революції с. Селище від 18 лютого 1993 року колгосп ім. Жовтневої революції с. Селище перейменовано в колгосп «Дружба» с. Селище; рішенням загальний зборів колгоспників колгоспу «Дружба» с. Селище від 4 квітня 1995 року колгосп «Дружба» с. Селище перейменовано в колективне сільськогосподарське підприємство «Селищанське» с. Селище; на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 13 грудня 1999 року № 254-р та рішення ради колективного сільськогосподарського підприємства від 29 грудня 1999 року, (протокол №11) КСП «Селищанське» с. Селище припинило свою діяльність і на його базі з 11 лютого 2000 року створено ТОВ «Селищанське» с. Селище.

Відповідно до доповнення до статуту сільськогосподарського ТОВ "Селещанське" (а.с.206) розділ 1 п.1.9 викладено в редакції: "Товариство з обмеженою відповідальністю "Селещанське" є правонаступником колгоспу "Селищанський" по майнових правах і обов'язках, визначених передаточним балансом".

Як видно із листа Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області від 08.08.2014 року № 02-35.7/1840 (а.с.221) КСП "Селищанське" не ліквідовано.

Відповідно до довідки №30 від січня 2009 року фермерське господарство "Світоч-2006" є правонаступником товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб".

Вищевказане свідчить про те, що ні товариство з обмеженою відповідальністю "Хлібороб", ні фермерське господарство "Світоч-2006" не є правонаступниками жодного із підприємств на яких працював ОСОБА_2

З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що фермерське господарство "Світоч-2006" не повинно нести витрати на виплату і доставку пільгової пенсії, призначеної ОСОБА_2

Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районні, Чернівецької області залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2014 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.

Головуючий Матохнюк Д.Б.

Судді Біла Л.М.

Гонтарук В. М.

СудВінницький апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.12.2014
Оприлюднено24.12.2014
Номер документу41988613
СудочинствоАдміністративне