Постанова
від 22.12.2014 по справі 14/5005/12330/2011
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.12.2014 року Справа № 14/5005/12330/2011

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чус О.В. - (доповідача),

суддів: Березкіної О.В., Дарміна М.О.

Секретар судового засідання: Ситникова М.Ю.

За участю прокурора відділу: Пахучин М.Б., службове посвідчення №014722 від 22.01.13 р.;

За участю представників сторін:

від відповідача: Комарицький П.І. представник, довіреність № 288 від 27.12.13;

представники позивача та третьої особи в судове засідання не з'явились, про час та місце повідомлені належним чином.

Розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Шиманівське Стіл" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 01.09.2014 року у справі № 14/5005/12330/2011

за позовом Прокурора Інгулецького району м.Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, м.Кривий Ріг

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Шиманівське Стіл", смт. Широке,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача : Державну екологічну інспекцію в Дніпропетровській області

про стягнення 14 205 грн. 19 коп., -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 01.09.2014 року у справі №14/5005/12330/2011 (суддя Панна С.П.) позов задоволено в повному обсязі. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Шиманівське Стіл", смт. Широке, в доход державного бюджету України в особі Криворізької міської ради 14205 грн. 19 коп. - збитків. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Шиманівське Стіл" до спеціального фонду Державного бюджету України 142 грн. 05 коп. - витрат на держмито, 236 грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічно забезпечення судового процесу.

Рішення господарського суду обґрунтовано тим, що при розгляді справи №2а/0470/9227/11 Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом встановлено, що оскільки процедура проведення перевірки не була порушена, обстеження земельної ділянки та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.06.2011 року, складений за наслідками проведення перевірочних дій, є належними доказами факту самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем.

Розмір збитків, завданих місцевому бюджету визначено головним спеціалістам - державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" та становить 14205,19 грн.

На підставі чого, позов прокурора Інгулецького району Дніпропетровської області є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Не погодившись з оскарженим рішенням, відповідач звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі. Вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення судом першої інстанції не доведені обставини, що мають значення для справи, які місцевий суд визнав встановленими. Також скаржник посилається на те, що акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України від 02.06.2011-15.06.2011 року № 146 не є належним доказом у справі, оскільки не містить жодного послання на відповідні протоколи вимірювань безпосередньо на об'єкті перевірки, за якими до акту внесені відповідні площі самовільно зайнятих ділянок та які використовуються для розрахунку шкоди; при здійсненні розрахунку суми збитків безпідставно розраховується площі 0,56 га, оскільки в акті відсутня така площа; до позову не додано документів, які підтверджують віднесення земель, зазначених у акті, до категорії земель промисловості, за якою обрано відповідний показник при розрахунку збитків.

У відзивах на апеляційну скаргу Криворізька міська рада та Державна екологічна інспекція в Дніпропетровській області просять суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення господарського суду - без змін.

Прокурор Інгулецького району м.Кривого Рогу Дніпропетровської області відзиву на апеляційну скаргу не надав.

Представники позивача та третьої особи в судове засідання не з'явились, про час та місце повідомлені належним чином. Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Враховуючи те, що наявні у справі докази дозволяють розглянути скаргу по суті, колегія суддів вважає за можливе задовольнити клопотання позивача та розглянути спір за відсутністю представників позивача та третьої особи.

Заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи та перевіривши відповідність оскаржуваного рішення нормам діючого законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 13.12.2007 р. Міністерством охорони навколишнього природного середовища України було надано ТОВ "Шиманівське Стіл" спеціальний дозвіл на користування надрами реєстраційний № 4537, відповідно до якого відповідачу надано дозвіл надрокористування об'єкту Шиманівське родовище, що розташоване в Дніпропетровській області, Інгулецькому районі, південно-західної околиці м. Кривий Ріг та укладено Угоду про умови користування надрами, якою погоджено, що Міністерство надає Надрокористувачу право на користування надрами з метою видобування залізистих кварцитів Шиманівського родовища, що засвідчується дозволом.

В період з 02.06.2011 р. по 15.06.2011 Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області, на підставі статей 16 та 19 Конституції України, статті 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", п.п. 3, 4, 5 "Положення про Державну екологічну інспекцію", затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006, наказом Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області від 11.06.2011 № 660П проведена позапланова перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства на товаристві з обмеженою відповідальністю "Шиманівське Стіл".

За результатами проведеної перевірки складено акт дотримання вимог природоохоронного законодавства України № 146 від 15.06.2011 р., з якого вбачається, що працівниками Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області встановлені наступні обставини:

- невиконання ТОВ "Шиманівське стіл" особливих (додаткових) умов спеціального дозволу № 4537 від 13.12.2007 року;

- невиконання Програми робіт з розробки Шиманівського родовища залізистих кварцитів щодо уточнення "Передпроектного опрацювання розкриття і розробки Шиманівського родовища" з розділом ОВНС, та погодження проектної документації згідно чинного законодавства, проектна документація "Передпроектного опрацювання розкриття і розробки Шиманівського родовища" з розділом ОВНС та висновок державної екологічної експертизи відсутні;

- невиконання припису Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області №4-518-15-3 від 20.01.2010 щодо розроблення проекту ДПР родовища з розділом ОВНС і рекультивації, погодження передпроектної документації згідно вимог чинного законодавства та не проведеного державну екологічну експертизу;

- невиконання вимог п. 4.1.2 Угоди про умови користування надрами щодо узгодження із суміжними гірничодобувними підприємствами проектно-технічної документації в частині проведення границь гірничого відводу і розміщення площ під виробничі об'єкти;

- при проведені бурових робіт порушення вимог Земельного кодексу України та п. 4.1.4 Угоди про умови користування надрами щодо розміщення відходів виробництва з мінімальним впливом на навколишнє природне середовище та прийняття необхідних заходів для уникнення негативного впливу на навколишнє природне середовище, а саме: при проведенні перевірки встановлено факт засмічення земельних ділянок шламом бурового розчину та факти знищення до ступеню припинення росту зелених насаджень без відповідного дозволу, а земельні ділянки, на яких проводилося буріння свердловин ТОВ "Шиманівське стіл" не приведені в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві, що є порушення ст. 24 Кодексу України "Про надра".

Як вбачається зі змісту акта та встановлено судом першої інстанції перевірка проводилась в присутності, зокрема, головного геолога ТОВ "Шиманівське Стіл", який відмовився від підписання складеного за результатами проведеної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України за період 02.06.2011-15.06.2011 р. акта № 146, про що в акті було здійснено відповідний запис, а 17.06.2011 р. акт листом № 4-4656-8-3 направлено поштою з повідомленням (а.с.7-12).

Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області визначено розмір збитків, завданих місцевому бюджету відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" та становить 14205,19 грн. У зв'язку з чим 17.06.2011р. відповідачу була направлена претензія №45-8/11 про відшкодування збитків, які останнім не сплачені (а.с.13,14).

Вказане стало причиною звернення Прокурора Інгулецького району м.Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради про відшкодувати збитки заподіяних ТОВ "Шиманівське Стіл" державі в сумі 14205,19 грн.

Відповідно до статті 153 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання, здійснюючи господарську діяльність, зобов'язаний: - використовувати природні ресурси відповідно до цільового призначення, визначеного при їх наданні (придбанні) для використання у господарській діяльності; - ефективно і економно використовувати природні ресурси на основі застосування новітніх технологій у виробничій діяльності; - здійснювати заходи щодо своєчасного відтворення і запобігання псуванню, забрудненню, засміченню та виснаженню природних ресурсів, не допускати зниження їх якості у процесі господарювання; - своєчасно вносити відповідну плату за використання природних ресурсів; - здійснювати господарську діяльність без порушення прав інших власників та користувачів природних ресурсів; - відшкодовувати збитки, завдані ним власникам або первинним користувачам природних ресурсів. Законом можуть бути визначені й інші обов'язки суб'єкта господарювання щодо використання природних ресурсів у господарській діяльності.

Згідно зі статтею 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, серед яких є й здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища тощо.

Як вбачається зі змісту Угоди від 13.12.2007 р., згідно з якою Міністерством охорони навколишнього природного середовища України було надано ТОВ "Шиманівське стіл" спеціальний дозвіл на користування надрами реєстраційний № 4537, зі змінами внесеними угодою від 20.08.2010 р., надрокористувач - ТОВ "Шиманівське Стіл", який отримав дозвіл на користування земельною ділянкою надр, забезпечує повноту видобування, раціональне, комплексне використання та охорону надр. Надрокористувач може залучати на договірних засадах до виконання окремих видів робіт, пов'язаних з використанням надр Шиманівського родовища, спеціалізовані підприємства у відповідності з чинним законодавством (стаття 2 Угоди).

Пунктами 4.1.2 та 4.1.4 статті 4 Угоди обумовлено, що надрокористувач повинен забезпечити, зокрема: виконання вимог законодавства, а також затверджених у встановленому порядку стандартів (норм, правил) з технології ведення робіт, пов'язаних з використанням надр; охорону родовища корисної копалини від затоплення, обводнення й інших факторів, які знижують якість корисної копалини та її промислову цінність або ускладнюють її видобування; забезпечити запобігання забруднення надр при виконанні робіт; прийняття необхідних заходів для максимального зменшення або уникнення негативного впливу на навколишнє природне середовище гірничого виробництва.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2013 р., залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12.02.2014 р. у справі № 2а/0470/9227/11 за позовом ТОВ "Шиманівське Стіл" до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, заступника головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та скасування рішень, відмовлено ТОВ "Шиманівське Стіл" у задоволенні його вимог. За результатами розгляду адміністративної справи №2а/0470/9227/11 перевірка дотримання вимог земельного законодавства була проведена у відповідності до вимог Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" й Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 року за № 312, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.12.2003 року за № 1223/854, й процедура проведення перевірки, визначена вищевказаним порядком, не була порушена.

Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України, передача земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

За приписами ч. 4 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі рішення сільської, селищної, міської ради та є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки.

Постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2013 року у справі № 2а/0470/9227/11 встановлено відсутність звернень ТОВ "Шиманівське Стіл" до відповідних органів державної влади чи місцевого самоврядування з заявою про надання дозволу на погодження місця розташування кар'єру Шиманівського родовища залізистих кварцитів, яке б свідчило про необхідну площу, розміри та обґрунтованість місця розташування об'єкта; договір оренди земельної ділянки ТОВ "Шиманівське стіл" не укладено.

Крім того, при розгляді справи № 2а/0470/9227/11 Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом встановлено, що оскільки процедура проведення перевірки не була порушена, обстеження земельної ділянки та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.06.2011 року, складений за наслідками проведення перевірочних дій є належними доказами факту самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем.

Статтею 35 Господарського процесуального кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття судом рішення у даній справі) передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Статтею 152 Земельного кодексу України встановлено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, відшкодування заподіяних збитків (п. п. б, г, п. 3 ст. 152 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 156 Земельного Кодексу України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні зокрема внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України. (ст. 157 Земельного кодексу України).

Крім того, Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області до апеляційного суду було надано пояснення щодо розрахунку збитків, заподіяних в наслідок самовільного зайняття земельної ділянки, проведеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" та становить 14205,19 грн.

Розмір шкоди, заподіяних в наслідок самовільного зайняття земельної ділянки визначається для всіх категорій земель (крім земель житлового та громадської забудови) за формулою:

Шс = Пс х Нп х Кф х Кі (1),

де Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки, згідно акту перевірки №146 від 02.06.2011-15.06.2011 року, зокрема, сума площ рекультивованих земельних ділянок: (0,09+0,05-(-0,14+0,28= 0,56га)

Нп - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням, визначений у додатку 1, з урахуванням переліків, наведених у додатках 2 і 3 методики, для Дніпропетровської області - землі промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення 16 857;

Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4, а саме: землі промисловості 1,2;

Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 p. N783.

Так, Кі в 2007 рік - 1,028, 2008 рік - 1,152, 2009 рік - 1,059, 2010 рік - 1,0 тобто 1,028 * 1,152 * 1,059 * 1,0 = 1,254 - Кі за 2011 рік.

Посилання відповідача про не встановлення площі засміченої земельної ділянки, судом апеляційної інстанції до уваги не приймається, з огляду на встановлення обставин про спростування цих доводів як актом перевірки №146, так і актами обстеження земельних ділянок, в яких вказана площа засмічення, а також невідповідності доводів відповідача положенням Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Враховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, оскільки спростовуються матеріалами справи та не впливають на вирішення справи по суті.

На підставі зазначеного, колегія суддів приходить висновку про правомірність винесення оскарженого рішення, а вимоги, зазначені в апеляційній скарзі колегія суддів вважає необґрунтованими та такими, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 101-105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Шиманівське Стіл" залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 01.09.2014 року у справі № 14/5005/12330/2011 залишити без змін.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Повний текст постанови складено 26.12.2014 року.

Головуючий суддя О.В. Чус

Суддя М.О. Дармін

Суддя О.В. Березкіна

СудДніпропетровський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення22.12.2014
Оприлюднено29.12.2014
Номер документу42011416
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —14/5005/12330/2011

Постанова від 16.02.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Ємельянов A.C.

Ухвала від 09.02.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Ємельянов A.C.

Постанова від 22.12.2014

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Чус Оксана Володимирівна

Ухвала від 29.09.2014

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Тищик Ірина Валентинівна

Рішення від 01.09.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 16.07.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 26.10.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 11.10.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 20.09.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні