16/134-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23.07.09р.
Справа № 16/134-09
За позовом Прокурора Верхньодніпровського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Мишуринрізької селищної ради Верхньодніпровського району, с. Мишурин Ріг Верхньодніпровського району Дніпропетровської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Арман Груп", м. Дніпропетровськ
про стягнення 37 209 грн. 58 коп.
та
за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Арман Груп", м. Дніпропетровськ
до Мишуринрізької селищної ради Верхньодніпровського району, с. Мишурин Ріг Верхньодніпровського району Дніпропетровської області
про визнання недійсним Тимчасового договору від 18.12.2007р. про плату за користування земельною ділянкою та Тимчасового договору від 24.01.2008р. про плату за користування земельною ділянкою
Суддя ЗАГИНАЙКО Т.В.
Представники:
від прокуратури: Зіма В.Б. - прокурор відділу прокуратури області, посв. №117;
Дидюк Н.О.- прокурор відділу прокуратури області, посв. №32 (був присутній у судовому засіданні 03.06.2009р.);
Кутузова В.О.- прокурор відділу прокуратури області, посв. №187 (був присутній у судовому засіданні 25.06.2009р.);
Кріпак Н.В.- старший прокурор відділу прокуратури області, посв. №180 (був присутній у судовому засіданні 09.07.2009р.);
від позивача: Яківець Л.В.- сільський голова;
від відповідача: Ясногор І.В.- представник, дов. від 02.03.2009р.
СУТЬ СПОРУ:
Згідно із статтею 77 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні були оголошені перерви до 25.06.2009р., до 09.07.2009р. та до 23.07.2009р.
Прокурор просить стягнути з відповідача на користь позивача 37 209 грн. 58 коп. –заборгованості за користування земельною ділянкою загальною площею 4,6 га, що розташована під оздоровчим комплексом „Дніпровські світанки” по вул. Жовтнева, 1а у селі Мишурин Ріг Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, відповідно до умов тимчасових договорів від 18.12.2007р. та від 24.01.2008р. про плату за користування земельною ділянкою..
Відповідач у відзиві (вх.№10220 від 03.06.2009р.) на позовну заяву просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки: - договір оренди земельної ділянки з відповідачем не укладено не з вини відповідача; - акт приймання-передачі земельної ділянки відповідачем не підписувався, земельна ділянка відповідачу не передавалася, встановлення меж земельної ділянки в натурі не проводилось, відповідач не є орендарем земельної ділянки; - у зв'язку з чим, відповідач не приступає до використання земельної ділянки і не може бути суб'єктом сплати орендної плати, тому заборгованість з орендної плати у відповідача відсутня.
В подальшому відповідач звернувся до господарського суду з зустрічною позовною заявою (вх. №2463 від 24.06.2009р.), в якій просить визнати недійсним Тимчасовий договір від 18.12.2007р. про плату за користування земельною ділянкою та Тимчасовий договір від 24.01.2008р. про плату за користування земельною ділянкою, укладені між Мишуринрізькою селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Арман Груп".
Прокурор Верхньодніпровського району Дніпропетровської області у відзиві (вх. №13617 від 23.07.2009р.) просить відмовити в задоволенні зустрічного позову, оскільки: - з моменту придбання ТОВ „Арман Груп” 03 жовтня 2006р. оздоровчого комплексу „Дніпровські світанки”, розташованого в сел. Мишурин Ріг Верхньодніпровського району минуло майже три роки, але до теперішнього часу вказане товариство розробку технічної документації не виконало; - у зустрічній позовній заяві ТОВ „Арман Груп” посилається на обставини, що унеможливлюють розробку технічної документації на земельну ділянку під оздоровчим комплексом „Дніпровські світанки”, однак документального підтвердження своїх слів не надає і намагається уникнути сплати заборгованості за користування земельною ділянкою.
Мишуринрізька селищна рада Верхньодніпровського району у відзиві (вх.№13634а від 23.07.2009р.) просить відмовити в задоволенні зустрічних позовних вимог, оскільки: - з моменту придбання ТОВ „Арман Груп” 03 жовтня 2006р. оздоровчого комплексу „Дніпровські світанки”, розташованого в сел. Мишурин Ріг Верхньодніпровського району минуло майже три роки, але до теперішнього часу вказане товариство розробку технічної документації не виконало; - у зустрічній позовній заяві ТОВ „Арман Груп” посилається на обставини, що унеможливлюють розробку технічної документації на земельну ділянку під оздоровчим комплексом „Дніпровські світанки”, однак документального підтвердження своїх слів не надає і намагається уникнути сплати заборгованості за користування земельною ділянкою.
Клопотання про застосування засобів технічної фіксації судового процесу представниками сторін та прокурора заявлено не було.
За згодою представників сторін та прокурора у судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін та прокурора господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
03.10.2006р. між Приватним підприємством „Євро-Контракт” (далі - продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Арман Груп" (далі - покупець) було укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна №Д344, відповідно пункту 1 якого продавець Приватне підприємство „Євро-Контракт” передає у власність покупця, а покупець Товариство з обмеженою відповідальністю "Арман Груп" приймає оздоровчий комплекс „Дніпровські світанки”, що знаходяться за адресою: Дніпропетровська область, Верхньодніпровський район, сел. Мишурин Ріг, вул. Жовтнева, буд.1-а.
На підставі вказаного договору Комунальним підприємством „Верхньодніпровське бюро технічної інвентаризації” за Товариством з обмеженою відповідальністю "Арман Груп" було зареєстровано право власності на Оздоровчий комплекс „Дніпровські світанки з зазначенням адреси об'єкта: сел. Мишурин Ріг, Верхньодніпровський район, вул. Жовтнева, буд.1-а, про що свідчить витяг від 27.12.2006р. №13079603 про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с. 40).
18.12.2007р. між Мишуринрізькою сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Арман Груп" було укладено Тимчасовий договір про плату за користування земельною ділянкою, відповідно до пунктів 1.2, 2.1 якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Арман Груп" на підставі закону України „Про плату за землю” зобов'язалось сплачувати фактичну плату у розмірі 22 659 грн. 51 коп. за рік за фактичне користування земельною ділянкою з 01 січня 2007 року до укладення договору оренди; договір укладено на строк оформлення технічної документації до укладення договору оренди та його державної реєстрації.
В подальшому між Мишуринрізькою сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Арман Груп" було укладено Тимчасовий договір від 24.01.2008р. про плату за користування земельною ділянкою, відповідно до пунктів 1.2, 2.1 якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Арман Груп" на підставі закону України „Про плату за землю” зобов'язалось сплачувати фактичну плату у розмірі 23 299 грн. 10 коп. за рік за фактичне користування земельною ділянкою з 01 січня 2008 року до укладення договору оренди; договір укладено на строк оформлення технічної документації до укладення договору оренди та його державної реєстрації.
Відповідно частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу.
Частинами 1-3, 5 та 6 статті 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, що вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх та непрацездатних дітей.
Отже, вирішуючи спір про визнання угоди недійсною необхідно встановити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними і настання відповідних наслідків, а саме: відповідність змісту угод вимогам закону; правоздатність сторін за угодою; у чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Арман Груп” вважає, що спірні Тимчасові угоди було укладено з порушенням чинного законодавства, проти чого заперечує прокурор та Мишуринрізька сільська рада.
Враховуючи викладене суд доходить висновку про обґрунтованість вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Арман Груп” за зустрічним позовом, виходячи з наступного.
Згідно статті 14 Конституції України, статті 1 Земельного кодексу України вся земля перебуває під особливою охороною держави.
Згідно статті 12 Земельного кодексу України, пунктом 34 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад.
Відповідно до статті 4 Закону України “Про оренду землі” орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є, зокрема, сільські ради в межах повноважень, визначених законом.
Згідно статті 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Статтею 126 Земельного кодексу України визначений виключний перелік документів, що посвідчують право на земельну ділянку. Так, право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Зі змісту Тимчасових договорів від 18.12.2007р. та від 24.01.2008р. про плату за користування земельною ділянкою вбачається, що сторонами встановлено плату за фактичне користування земельною ділянкою, яка відповідає розміру орендної плати, тобто встановлено розмір та порядок оплати за користування земельною ділянкою.
Відповідно до статті 21 Закону України “Про оренду землі” розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України “Про плату за землю”).
Перелік істотних умов договору встановлено статтею 15 Закону України “Про оренду землі”.
Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельних ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Невід'ємною частиною договору оренди землі, відповідно до статті 15 Закону України “Про оренду землі”, є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт приймання-передачі об'єкта.
Укладені Тимчасові договори від 18.12.2007р. та від 24.01.2008р. про плату за користування земельною ділянкою суперечать статтям 116 та 124 Земельного кодексу України, де вказано, що громадяни та юридичні особи набувають право користування земельними ділянками за рішеннями органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Доказів прийняття рішення про передачу в оренду земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю “Арман Груп” прокурором та Мишуринрізькою сільською радою не надано.
Таким чином, укладення оскаржуваних Тимчасових договорів здійснено сторонами без дотримання вимог, встановлених статтею 203 Цивільного кодексу України, що є підставою для визнання їх недійсними.
Відповідно до частини 1 статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Отже, оскільки укладені Тимчасові договори є недійсними вимоги прокурора за первісним позовом про стягнення орендної плати у сумі 37 209 грн. 58 коп. є необґрунтованими.
Згідно із статтею 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі за зустрічним позовом покладаються на сторони в рівних частках, оскільки суд вбачає наявність вини в діях обох сторін при укладенні спірних Тимчасових договорів.
Керуючись статтями 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Зустрічний позов задовольнити.
Визнати недійсними Тимчасовий договір від 18.12.2007р. про плату за користування земельною ділянкою та Тимчасовий договір від 24.01.2008р. про плату за користування земельною ділянкою, укладені між Мишуринрізькою сільською радою Верхньодніпровського району та Товариством з обмеженою відповідальністю "Арман Груп".
В задоволенні первісного позову відмовити.
Стягнути з Мишуринрізької сільської ради Верхньодніпровського району (51610, сел. Мишурин Ріг Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, вул. Юдіна, буд.12; код ЄДРПОУ 04338753; 805012 ГУДКУ у Дніпропетровській області, 3295 УДК у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Арман Груп" (49040, м. Дніпропетровськ, ж/м Тополя-1, буд.14, кв.20; код ЄДРПОУ 34562194; п/р 26003000002204/980 в ДФ АКБ „Мрія”) 42 грн. 50 коп. –витрати по сплаті державного мита та 156 грн. 25 коп. - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
СУДДЯ Т.В. ЗАГИНАЙКО
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до статті 84 ГПК України
"27" липня 2009р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 23.07.2009 |
Оприлюднено | 05.08.2009 |
Номер документу | 4221336 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні