cpg1251 номер провадження справи 11/104/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.01.2015 Справа № 908/4593/14
Господарський суд Запорізької області у складі:
головуючий - суддя Гончаренко С.А.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом : Публічне акціонерне товариство «БРОКБІЗНЕСБАНК» (пр. Перемоги, буд. 41, м. Київ, Київська область, 03057; код ЄДРПОУ 19357489),
до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРИВАТКОНСАЛТІНГ» (вул. Університетська, буд. 80, м. Донецьк, Донецька область, 83114, код ЄДРПОУ 35729356),
відомості про представників сторін та учасників судового процесу:
від позивача: Свистун С.Я. - дов. №499/03 від 27.11.2014;
від відповідача: не з'явився;
про: стягнення 40 038 463,45грн. -
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява публічного акціонерного товариства «БРОКБІЗНЕСБАНК» про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИВАТКОНСАЛТИНГ» 40 038 463,45 грн., які складаються з 35 000 000,00 грн. заборгованості за кредитом, 1 678 082,18 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, 2 273 561,64 грн. пені за прострочення повернення кредиту, 93 397,62 грн. пені за прострочення сплати процентів, 684 283,01 грн. індексації простроченої заборгованості та 309 139,00 грн. 3% річних від простроченої суми.
Ухвалою від 06.11.2014р. порушено провадження у справі, призначені дата і час судового засідання, сторони зобов'язані надати документи та вчинити дії, необхідні для всебічного та об'єктивного вирішення спору.
У зв'язку з неявкою повноважного представника відповідача, з метою витребування додаткових доказів та для надання можливості сторонам нормативно та документально обґрунтувати свої доводи і заперечення судовий розгляд відкладався.
Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у позовній заяві, при цьому зазначив, що спір виник внаслідок неналежного виконання відповідачем умов кредитного договору № 26-13-980-К від 10.01.2014р. в частині погашення кредиту. Сума кредитної заборгованості на момент пред'явлення позову складає 35 000 000,00 грн. Крім цього, за користування кредитними коштами відповідачу були нараховані проценти в сумі 1 678 082,18 грн. Порушення строків виконання зобов'язань слугувало підставою для нарахування відповідачу сум пені, втрат від інфляції та річних. Разом з цим, позивач просить судові витрати, пов'язані із розглядом справи віднести на відповідача.
Відповідач вимоги суду не виконав, відзив на позовну заяву та витребувані докази не надав, в судове засідання повноважного представника не направив. За таких обставин, справа розглядається в порядку передбаченому ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в матеріалах справи документами та за відсутністю повноважного представника відповідача.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, а також ретельно дослідивши додатково надані докази, встановив наступні обставини:
Статтею 11 Цивільного кодексу України закріплено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до п. 2 цієї статті підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
10.01.2014 року між ПАТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» і ТОВ «ПРИВАТКОНСАЛТІНГ» (Позичальник) був укладений кредитний договір № 26-13-980-К. Відповідно до п. 1.1. кредитного договору позивач зобов'язався на умовах повернення, строковості, платності і цільового використання надати відповідачу грошові кошти. Відповідно до п. 1.2 договору сума Кредиту становить 35 000 000,00 грн. Строк користування (термін повернення) кредиту визначений у п.1.3 кредитного договору - до 09.07.2015р.
Зобов'язанням, відповідно до п. п. 1, 2 ст. 509 цього Кодексу, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно п. 2.1 кредитного договору передбачено, що видача кредиту здійснюється у безготівковій формі на підставі письмової заяви позичальника, оформленої за формою згідно Додатком №1 до кредитного договору, шляхом перерахування банком відповідної суми кредитних коштів з позичкового рахунку № 20637127485000 на поточний рахунок позичальника № 26006127485000 в АТ «БРОКБІЗНЕСБАНК».
Позивач виконав умови кредитного договору і у безготівковій формі, на підставі письмової заяви відповідача, здійснив перерахування 35 000 000,00 грн. на його рахунок, що підтверджується меморіальним ордером № 1 від 11.01.2014 року.
Відповідач, в свою чергу, зобов'язався здійснювати своєчасне повернення кредиту, сплачувати проценти, сплачувати інші грошові зобов'язання, виконувати всі інші зобов'язання у повному обсязі та у строки, передбачені кредитним договором (п. 4.2. кредитного договору).
За своєю правовою природою, договір, укладений між сторонами є кредитним договором.
Відповідно до ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до п. 1.4 кредитного договору процентна ставка за користування кредитом є фіксованою і становить 6,5% річних. Сторони домовились, що у разі не погашення позичальником кредиту у строк, визначений п. 1.3 кредитного договору, починаючи з наступного календарного дня за датою, вказаною в п. 1.3 цього договору, нарахування процентів за простроченим кредитом (простроченою його частиною) здійснюється за фіксованою процентною ставкою у розмірі 11,5% річних (п. 1.4. кредитного договору).
За п. 2.8 кредитного договору позичальник зобов'язаний сплатити банку проценти за користування кредитом, які розраховуються на основі процентної ставки. Проценти нараховуються у валюті кредиту на суму фактичного залишку заборгованості за кредитом. Порядок нарахування процентів визначений у п. 2.9 кредитного договору.
Згідно п. 2.10 кредитного договору проценти позичальник сплачує щомісяця до 7 числа місяця, наступного за місяцем, в якому нараховані проценти, а також в день повернення (в тому числі дострокового) заборгованості за кредитом в повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Стаття 193 Господарського кодексу України передбачає, суб'єкти господарювання та учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Аналогічне положення закріплено в ст. 526 Цивільного кодексу України. Так, зобов'язання повинно виконуватися належним чином відповідно умовам договору та вимогам цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а у разі відсутності таких умов і вимог - згідно звичаїв ділового обігу або іншим вимогам, які звичайно ставляться.
Відповідач взяті на себе зобов'язання належним чином (своєчасно та у повному обсязі) не виконував - починаючи з березня 2014 року не сплачував проценти за користування кредитом.
В п. 5.1. кредитного договору передбачено, що банк має права вимагати від позичальника дострокового повернення кредиту у випадку прострочення сплати чергового платежу по кредиту та/або процентам за користування кредитом. Для реалізації цього права банк надсилає письмове повідомлення позичальнику із відповідною вимогою. Після спливу 30 календарних днів та за умови, що порушення не усунуте, на 31 календарний день після направлення позичальнику такої вимоги строк (термін) повернення кредиту вважається таким, що настав, а позичальник зобов'язаний сплатити наявну заборгованість за кредитом в повному обсязі.
В п. 8.7 кредитного договору зазначено, що: всі повідомлення, вимоги, інше за цим договором будуть вважатися зробленими (врученим) належним чином у разі, якщо вони здійснені у письмовій формі та надіслані цінним листом з повідомленням про вручення за зазначеними адресами сторін. У відповідності до п. 4.2.6 договору позичальник зобов'язався у разі зміни місцезнаходження протягом трьох робочих днів повідомити про це банк, проте на адресу банку не надходило повідомлень про зміну місцезнаходження відповідача.
14.05.2014р. на адресу відповідача була направлена цінним листом із повідомленням про вручення вимога за вих. № 5710/046 від 13.05.2014р. про виконання умов кредитного договору, яка повернулася до позивача з відміткою «не значиться». Між тим, суд вважає, що позивачем дотримано порядку встановленого договору, а відтак станом на 14.06.2014 року для відповідача настав строк повернення кредиту за кредитним договором в повному обсязі.
Відповідач взяті на себе зобов'язання за кредитним договором не виконав, на момент вирішення спору за ним рахується 35 000 000,00 грн. заборгованості за кредитом та 1 678 082,18 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом.
Відповідно до ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно з ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Відповідно до п. 6.1 кредитного договору, за порушення строків погашення заборгованості за кредитом та/або строків сплати процентів за користування кредитом, банк має право нарахувати позичальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період за який здійснюється нарахування, від суми простроченої заборгованості за кожний день прострочення.
За порушення умов договору позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача пеню за прострочення повернення кредиту в сумі 2 273 561,64 грн. та пеню за прострочення сплати процентів в сумі 93 397,62 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України божник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
За порушення строків повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача 3% річних в сумі 309 139,00 грн. та 684 283,01 грн. втрат від інфляції.
Суми пені, 3% річних та втрат від інфляції ретельно перевірені в судовому засіданні, розрахунок здійснено вірно.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИВАТКОНСАЛТИНГ» 35 000 000,00 грн. заборгованості за кредитом, 1 678 082,18 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, 2 273 561,64 грн. пені за прострочення повернення кредиту, 93 397,62 грн. пені за прострочення сплати процентів, 684 283,01 грн. втрат від інфляції та 309 139,00 грн. 3% річних заявлені позивачем правомірно та обґрунтовано, підтверджені зібраними у справі доказами, а тому підлягають задоволенню.
Судові витрати слід віднести на відповідача, оскільки спір з його вини доведено до судового розгляду.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИВАТКОНСАЛТІНГ» (вул. Університетська, буд. 80, м. Донецьк, Донецька область, 83114, код ЄДРПОУ 35729356) на користь публічного акціонерного товариства «БРОКБІЗНЕСБАНК» (пр. Перемоги, буд. 41, м. Київ, Київська область, 03057; код ЄДРПОУ 19357489) 35 000 000 (тридцять п'ять мільйонів) грн. 00 коп. заборгованості за кредитом, 1 678 082 (один мільйон шістсот сімдесят вісім тисяч вісімдесят дві) грн. 18 коп. заборгованості по процентам за користування кредитом, 2 273 561 (два мільйона двісті сімдесят три тисячі п'ятсот шістдесят одну) грн. 64 коп. пені за прострочення повернення кредиту, 93 397 (дев'яносто три тисячі триста дев'яносто сім) грн. 62 коп. пені за прострочення сплати процентів, 684 283 (шістсот вісімдесят чотири тисячі двісті вісімдесят три) грн. 01 коп. втрат від інфляції, 309 139 (триста дев'ять тисяч сто тридцять дев'ять) грн. 00 коп. 3% річних.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИВАТКОНСАЛТІНГ» (вул. Університетська, буд. 80, м. Донецьк, Донецька область, 83114, код ЄДРПОУ 35729356) на користь Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжі, код ЄДРПОУ 38025409, банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, рахунок №31215206783007) 73 080 (сімдесят три тисячі вісімдесят) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
В судовому засіданні 05.01.2015р. оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Повний текст рішення складений та підписаний 06.01.2015р.
Суддя С.А. Гончаренко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 05.01.2015 |
Оприлюднено | 13.01.2015 |
Номер документу | 42262166 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Гончаренко С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні