Рішення
від 27.07.2009 по справі 18/50
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18/50

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ  

              

27.07.2009                                                                                                  Справа  № 18/50

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Науково-виробниче підприємство „Земля і життя”, м. Миколаїв

до Товариства з обмеженою відповідальністю „Закарпатекотранс”, м. Мукачево

до Виконавчого комітету Мукачівської міської ради Закарпатської області,

м. Мукачево

з участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідачів -  Комунальне підприємство „Комбінат багоустрою”, м. Мукачево

про визнання недійсними рішень загальних зборів товариства від 18.11.2008р., 12.12.2008р., прийнятих змін до його статуту та запису про державну реєстрацію цих змін до статуту товариства,      

Суддя господарського суду –Кривка В.П.

представники:

Позивача –Апісарєв С.О., довіреність від 15.05.2008 року;  

Відповідача 1 –Чепа В.Й. головний бухгалтер;

Відповідача 2 –не з'явився;

Третьої особи –не з'явився;

СУТЬ СПОРУ: визнання недійсними рішень загальних зборів товариства від 18.11.2008р., 12.12.2008р., прийнятих змін до його статуту та запису про державну реєстрацію цих змін до статуту товариства.

       Справу розглянуто в термін, визначений відповідно до  ч. 3 ст. 69 ГПК України.

Позовні вимоги обґрунтовано порушенням норм чинного законодавства, які регламентують порядок скликання та проведення зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю. Зокрема, позивач стверджує, що оспорювані збори проведено за відсутності кворуму, оскільки, в них не брав участь засновник, який володіє 70% голосів; про проведення зборів не було повідомлено в установленому порядку; протоколи загальних зборів підписані особами, які не мають на це повноважень, тощо. Тому просить визнати недійсними рішення загальних зборів товариства від 18.11.2008р., 12.12.2008р., прийнятих змін до його статуту та запису про державну реєстрацію цих змін до статуту товариства.

У ході судового розгляду уповноважений представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві та доданих документів і наполягає задоволити позов, при цьому вказує, що неодноразове нез'явлення відповідачів  та третьої особи в судові засідання обумовлено бажанням невиправданого затягування розгляду справи по суті.

Відповідач 1 подав суду письмові пояснення по суті спору (а.с. 62-63), в яких вказав, що про оскаржувані рішення загальних зборів, прийнятих на загальних зборах  18.11.2008р., 12.12.2008р. нічого пояснити не може, оскільки працівники Товариства на збори не запрошувались і участі в них не приймали, тому надати витребувані судом документи щодо порядку скликання та проведення зборів не може.      

продовження рішення господарського суду      Закарпатської області від 27.07.2009 року  у справі № 18/50

Відповідачі 2 та третя особа належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи (ухвали суду від 29.04.2009 року та 21.05.2009 року надіслані відповідачу з повідомленням про вручення) у судові засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, витребувані ухвалами докази та документи не подав, причин неявки та невиконання вимог суду не повідомив, тому справа розглядається у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін,

суд встановив:

Відповідно до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю „Закарпатекотранс” засновниками товариства виступили ТОВ НВП „Земля і життя” частка якого становить 70% Статутного фонду та  КП „Комбінат благоустрою”, з часткою 30% Статутного фонду (а.с.14-31).

Відповідно до п.10.4 Статуту Загальні збори учасників можуть прийняти рішення про передачу віднесених до їх компетенції питань до компетенції інших органів Товариства.

Пунктом 10.5 Статуту рішення загальних зборів приймаються простою більшістю голосів від числа присутніх учасників. Рішення про внесення змін до Статуту Товариства, ліквідацію товариства та відчуження майна товариства на суму, що становить п'ятдесят і більше відсотків майна товариства приймається більшістю не менш як у 75% голосів.

Згідно п. 10.6 Статуту про проведення Загальних зборів Учасників Товариства Учасники повідомляються письмово із зазначенням часу і місця проведення Загальних Зборів та порядку денного. Повідомлення повинні бути надіслані рекомендованим листом не менш як за 30 днів до дня скликання Загальних Зборів Учасників. Не пізніше як за 7 днів до дня скликання Загальних Зборів Учасникам Товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, підготовленими з питань порядку денного Загальних Зборів.

п. 10.7 передбачає, що загальні Збори Учасників вважаються правомочними, якщо на них присутні Учасники (представники Учасників), що володіють у сукупності не менше як 60 відсотками голосів.

п. 10.8 визначено, що Учасники Загальних зборів, які беруть участь у Загальних Зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожен Учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем Загальних Зборів.

Відповідно до п. 10.9 Загальні Збори Учасників Товариства обирають Голову Загальних  Зборів Учасників Товариства.

п.10.10 передбачено, що Голова Загальних Зборів Учасників Товариства організує ведення протоколу. Книга протоколів має бути у будь-який час надана Учасникам Товариства. На їх вимогу повинні видаватися засвідчені витяги з книги протоколів.

Згідно п.п.10.11, 10.12 визначено що, будь-хто з Учасників Товариства вправі вимагати розгляду питання на Загальних зборах Учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку Загальних Зборів. Загальні Збори Учасників Товариства скликаються не рідше одного разу на рік.

продовження рішення господарського суду      Закарпатської області від 27.07.2009 року  у справі № 18/50

Як вбачається з долученого до матеріалів справи протоколу №4, 18.11.2008 року були проведені Загальні Збори Учасників ТОВ „Закарпатекотранс” (а.с. 32), відповідно до якого присутніми на зборах зазначено учасників: КП „Комбінат благоустрою” та ТОВ „Науково-виробниче підприємство „Земля і життя”. Між тим особу, яка представляє та ТОВ „Науково-виробниче підприємство „Земля і життя” в протоколі не відображено. У порядку денному зборів зазначено наступні питання:

1. Зменшення розміру статутного фонду;

2. Затвердження нової редакції статуту;

Рішенням зборів учасників ТОВ від 18.11.2008 року, оформленим протоколом №4, було вирішено:

1) в зв'язку з фінансовою неможливістю в подальшому наповнювати статутний фонд ТОВ „Закарпатекотранс” учасниками цього ж товариства зменшити розмір статутного фонду до 5519850,84 грн. Такий розмір статутного фонду досягнуто за рахунок наступних внесків:

- КП „Комбінат благоустрою” –майновий внесок 4735200,31, що має скласти 4745700,31 –85,9751549% статутного фонду ТОВ „Закарпатекотранс”;

- ТОВ НВП „Земля і життя” –майновий внесок 749 650,53, що має скласти 774150,53 –14,0248451% статутного фонду ТОВ „Закарпатекотранс”;

2) В зв'язку з зменшенням розміру статутного фонду ТОВ „Закарпатекотранс” затвердити нову редакцію статуту;

  В той же час, в протоколі відображено, що за вказані рішення проголосовано одноголосно.

Надалі, того ж дня 18.11.2008 року було проведено загальні збори ТОВ „Закарпатекотранс”, оформлені протоколом №5 (а.с.33).  Загальним зборами було прийнято рішення про виключення НВП „Земля і Життя” із числа учасників Товариства в зв'язку з невиконанням ним своїх статутних зобов'язань та внесення відповідних змін до Статуту Товариства. Присутніми зазначено тільки КП „Комбінат благоустрою”, в особі Мошколи В.М.

У подальшому 12.12.2008 року були проведені загальні збори Засновників ТОВ „Закарпатекотранс” які були оформлені протоколом № 7 (а.с.34), відповідно до якого присутніми на зборах зазначено учасника: КП „Комбінат благоустрою” в особі Мошколи В.М.  У порядку денному зборів зазначено наступні питання:

1. Звільнення Мединця Романа Анатолійовича з посади директора ТОВ

   „Закарпатекотранс”;

2. Призначити на посаду директора Товариства Зварила Івана Тіборовича;

Рішенням зборів учасників ТОВ від 12.12.2008 року, оформленим протоколом №7, було вирішено:

1.          Звільнити з посади директора Мединця Романа Анатолійовича

2.          Призначити на посаду директора Товариства Зварила Івана Тіборовича

                    На підставі зазначених рішень Загальних зборів учасників Товариства були внесені відповідні зміни до Статуту Товариства шляхом затвердження його нової редакції та проведено їх державну реєстрацію 21.11.2008 року.

У ході судового розгляду, уповноважений представник позивача, категорично стверджує, що про проведення вищевказаних зборів засновників товариства його довіритель в установленому законом та установчими документами порядку повідомлений не був, порядку денного не отримував і такі були проведені всупереч встановленого законом порядку без участі заявника та за відсутності кворуму, внаслідок чого були грубо порушені корпоративні права учасника цього товариства - НВП „Земля і Життя” щодо участі в управлінні справами товариства.

продовження рішення господарського суду      Закарпатської області від 27.07.2009 року  у справі № 18/50

Під час розгляду справи судом неодноразово закладались відповідачу вимоги, щодо надання належним чином засвідчених доказів виконання вимог Статуту ТОВ при скликанні загальних зборів, рішення яких є предметом спору (повідомлення заявнику про скликання  зборів, порядок денний, тощо); належні докази виконання вимог ч.2 ст.60 Закону України „Про господарські товариства” (реєстр учасників ТОВ, які з'явилися на загальні збори призначені на 10.11.2008 та 12.12.2008 року, про що було також зазначено в ухвалах суду. Однак, відповідачі витребуваних ухвалами суду документів та доказів не подали, причин невиконання вимог суду не повідомили, а присутній в судових засіданнях уповноважений представник відповідача заявлені позивачем вимоги не заперечував та не спростовував.

        Аналізуючи правовідносини сторін та встановлюючи дійсні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини,  які мають значення для правильного вирішення спору суд дійшов наступних висновків.

Згідно із ч. 1 ст. 92 Цивільного кодексу України цивільна дієздатність юридичної особи здійснюється через її органи, що мають діяти відповідно до установчих документів та закону. Відповідно до ст. 58 Закону України "Про господарські товариства" вищим органом товариства з обмеженого відповідальністю є збори учасників. Вони складаються з учасників товариств або призначених ними представників. Вказані положення закону у сукупності із ч. 2 ст. 97 Цивільного кодексу України та ст.ст. 59, 60, 61 Закону України "Про господарські товариства" дають підстави для висновку, що волевиявлення, яке здійснюється загальними зборами, може вважатися вираженим від імені товариства лише за умов дотримання вимог статуту та закону при скликанні та проведенні загальних зборів.                          

Основоположним правом учасника господарського товариства є участь в управлінні справами товариства  в  порядку, визначеному  в  установчих  документах та законі. Основою реалізації такого корпоративного права є участь у загальних зборах товариства, який є його вищим органом управління. (ст.ст. 10, 58 Закону України «Про господарські товариства», ст. 88 Господарського кодексу України,  ст.ст. 116, 145 ЦК України.                                                                            

Згідно частини 5 статті 61 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів.

Цей імперативний законодавчий припис має на меті забезпечити учасників реальною можливістю реалізувати свої права щодо участі в зборах та управлінні справами товариства. Так вимога закону щодо повідомлення учасників не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів покликана забезпечити можливість реалізації цілого комплексу прав учасників товариства щодо підготовки і участі у загальних зборах товариства, зокрема права учасника за 25 днів до початку зборів ставити і вимагати розгляду на цих загальних зборах питання, скористатися правом ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів, можливість реалізації якого повинно бути надано товариством не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів, при цьому коментована норма забезпечує змогу

продовження рішення господарського суду      Закарпатської області від 27.07.2009 року  у справі № 18/50

учасника з'ясувати по суті винесені на збори питання, мотиви та підстави їх внесення, передбачити  можливі  рішення зборів із кожного питання в порядку денному, усвідомити їх наслідки та за необхідності скористатися іншими корпоративними правами визначними законом чи установчими документами. Тому недотримання зазначених вимог, чи позбавлення можливості скористатись таким правом взагалі, - грубо порушує і суттєво впливає на реалізацію учасниками товариства гарантованих законом всіх корпоративних прав та є підставою для визнання прийнятих на зборах рішень недійсними, тим більше, якщо до порядку денного включене питання про примусове виключення учасника зі складу товариства, оскільки відповідно до закону такий учасник участі в голосуванні з цього питання не бере.

          Учасники  зборів, які беруть участь у зборах реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожен учасник, і цей перелік підписується головою та секретарем зборів (ч.2 ст. 60 ЗУ „Про господарські товариства”).  Відповідно до ст. 60 Закону України „Про господарські товариства”, та п. 10.7. статуту ТОВ „Закарпатекотранс” загальні збори учасників вважаються правомочними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Згідно з ст. 43 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Згідно з ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно з ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно з ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Згідно з ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справив в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

В ході судового розгляду відповідачами не надано жодних належних та допустимих доказів, які б спростовували доводи заявника і такі у справі відсутні, неодноразові вимоги суду щодо надання належних доказів дотримання встановленого законом порядку скликання та проведення загальних зборів рішення яких є предметом спору відповідачами не виконано. В той же час, наявні у справі протоколи оскаржуваних зборів підтверджують викладені заявником обставини, щодо проведення загальних зборів за відсутності кворуму –тому збори вважаються неповноважними, а прийняті рішення не правомочними.

Дослідивши всі обставини справи у їх сукупності з врахуванням наданих сторонами доказів суд дійшов висновку про порушення прав та законних інтересів позивача, які полягають у позбавленні Товариством можливості скористатись гарантованими законом корпоративними правами на участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному законом та установчими документами та реалізувати їх, оскільки, оскаржувані рішення прийняті на загальних зборах, які

продовження рішення господарського суду      Закарпатської області від 27.07.2009 року  у справі № 18/50

проведені з порушенням встановленого законом порядку їх скликання та проведення –без повідомлення та участі позивача.    

          Зважаючи на це порушене право позивача підлягає захисту судом, шляхом: визнання недійсними рішень зборів засновників ТОВ „Закарпатекотранс”, які відбулися 18.11.2008р. та 12.12.2008р. та оформлені протоколами № 4,5,7, прийнятих змін до статуту ТОВ „Закарпатекотранс” та запису №13231050005000956 про державну реєстрацію цих змін до статуту товариства від 21.11.2008 року.

          Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 60, 61 Закону України „Про господарські товариства”, ст. ст. 1, 43, 12, 32, 33, 34, 43, 49, 82 –85 Господарського процесуального кодексу України,

СУД ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Визнати недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю „Закарпатекотранс” від 18.11.2008 року, оформлені протоколами         № 4,5, а також рішення від 12.12.2008 року, оформлене протоколом № 7 від 12.12.2008 року, прийняті на їх виконання зміни до статуту ТОВ „Закарпатекотранс” та запис №13231050005000956 про державну реєстрацію цих змін до статуту Товариства від 21.11.2008 року.

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Закарпатекотранс”,                  м. Мукачево, вул. Ужгородська, 17 (код ЄДРПОУ 34433942) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Науково-виробниче підприємство „Земля і життя”,             м. Миколаїв, вул. Нікольська, 16 А суму 425 (Чотириста двадцять п'ять) грн. на відшкодування витрат по сплаті державного мита та суму 118 (Сто вісімнадцять гривень) грн. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.  

Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК  України.

Суддя                                                                                            В.Кривка

СудГосподарський суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення27.07.2009
Оприлюднено11.08.2009
Номер документу4273875
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —18/50

Ухвала від 14.08.2014

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Білецька А.М.

Ухвала від 28.12.2010

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Качур І.А.

Ухвала від 20.10.2011

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Качур І.А.

Ухвала від 09.11.2011

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Качур І.А.

Ухвала від 25.01.2010

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Судовий наказ від 06.04.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Овсяннікова О.В.

Ухвала від 08.07.2010

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Новосад Д.Ф.

Судовий наказ від 14.05.2010

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.В. Овсяннікова

Ухвала від 15.07.2010

Господарське

Господарський суд Львівської області

Рим Т.Я.

Ухвала від 04.08.2010

Господарське

Господарський суд Львівської області

Рим Т.Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні