16/108
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.07.09 Справа № 16/108
За позовом Приватного підприємства "Слон-Луганск", м. Луганськ
до Акціонерного комерційного банку "Європейський", м. Київ в особі Луганської філії Акціонерного комерційного банку "Європейський", м. Луганськ
про стягнення 17210 грн.
Суддя Шеліхіна Р.М.
секретар судового засідання Лисенко В.П.
за участю представників сторін:
від позивача –Авіжень В.Й., довіреність від 11.06.09, Хіцинський Д.В., довіреність від 11.06.09;
від відповідача - представник не прибув,
ВСТАНОВИВ:
Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача на користь позивача суму збитків у розмірі 17000 грн. та пені у сумі 210 грн. за невиконання розрахункового документа.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, в судові засідання не з'явився, проте про дату та час їх проведення був повідомлений належним чином. В той же час, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, що свідчили б про неотримання відповідачем процесуальних документів або зміну ним юридичної адреси. У зв'язку з чим справа розглядається в порядку ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
Позивач звернувся з даним позовом до суду у зв'язку з невиконанням відповідачем умов Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», Інструкції НБУ від 21.01.04. №22, що мало місце при здійсненні відповідачем банківської операції на виконання платіжного доручення позивача від 06.04.09. №1449, яким позивач переказав гроші контрагенту за договором ПП «Східбудгруп»для оплати будівельних матеріальних матеріалів. Між тим, ПП «Східбудгруп»грошей не отримав і банк (відповідач) не повернув грошей до банку платника (позивача).
З матеріалів справи вбачається, що банк отримувача грошей ПП «Східбудгруп»Акціонерний комерційний банк "Європейський", м. Київ неправомірно володіє майном позивача, а саме грошовими коштами в сумі 17000грн., які він зобов'язаний переказати отримувачу ПП «Східбудгруп», а в разі відсутності можливості встановити належного отримувача грошових коштів, банк (відповідач) зобов'язаний повернути гроші до банку, що обслуговує платника (позивача).
Враховуючи вищевикладене, повно, всебічно і об'єктивно дослідивши матеріали та обставини справи, вислухав представника позивача, оцінивши надані ним докази своїх вимог до суті спору, їх належність, допустимість, достовірність кожного окремо і у сукупності без надання жодному доказу вищої сили, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Відповідно до вимог п.22.6.ст.22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» обслуговуючий платника банк зобов'язаний перевірити відповідність номера рахунка платника і його коду (ідентифікаційного номера, за його наявності, тощо) та приймати цей документ до виконання тільки у разі їх збігу. Крім цього,
обслуговуючий платника банк перевіряє повноту, цілісність та
достовірність цього розрахункового документа в порядку,
встановленому Національним банком України. У разі недотримання
зазначених вимог відповідальність за шкоду, заподіяну платнику, покладається на банк, що обслуговує платника.
Згідно до правил постанови від 21.01.2004 N 22, зареєстрованої в міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за N 377/8976 «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті»для встановлення належного отримувача банк отримувача зобов'язаний надіслати банку платника запит щодо уточнення номера рахунку та/або коду (номера) отримувача. Обмін запитами щодо уточнення цих реквізитів та відповідями здійснюється засобами
платіжної системи в захищеному вигляді за допомогою окремих типів
електронних документів, формати та правила заповнення яких
визначаються цією платіжною системою.
У разі надання банком платника уточнених даних щодо номера
рахунку та/або коду (номера) отримувача з метою зарахування коштів
на його рахунок банк отримувача оформляє меморіальний ордер на
підставі електронного розрахункового документа та уточнених даних
банку платника щодо номера рахунку та/або коду (номера)
отримувача. У реквізиті "Призначення платежу" меморіального ордера
банк отримувача зазначає номер і дату електронного розрахункового
документа та повторює текст реквізиту "Призначення платежу" цього
документа. Документ про уточнені дані щодо номера рахунку та/або
коду (номера) отримувача зберігається разом із паперовою копією
електронного розрахункового документа або в електронній формі.
{ Абзац другий пункту 2.32 глави 2 із змінами, внесеними згідно з
Постановою Національного банку N 296 ( z0496-09 ) від 15.05.2009 }
На вимогу отримувача банк надає йому паперову копію
електронного розрахункового документа, реквізити якого
уточнювалися, та копію документа про уточнені дані.
Якщо немає змоги встановити належного отримувача, або не
надійшли уточнені дані від банку платника, то банк не пізніше
четвертого робочого дня зобов'язаний повернути кошти банку, що
обслуговує платника, із зазначенням причини повернення.
Відповідальність за шкоду, завдану суб'єктам переказу у разі
недотримання цих вимог, покладається на банк, що обслуговує отримувача, тобто, на відповідача.
Правилом ст.1212 ЦК України встановлено, що Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про витребування майна власником із чужого незаконного володіння.
Таким чином, відповідач неправомірно володіє майном позивача у вигляді грошей на суму 17000грн. і позов в частині стягнення з відповідача цієї грошової суми слід задовольнити.
Позов в частині пені слід залишити без розгляду по пункту 5ст.81 ГПК України у зв'язку з відсутністю наданого позивачем розрахунку даної вимоги та нормативного обґрунтування.
Судові витрати слід покласти на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог у відповідності до вимог ст.49 ШПК України.
На підставі викладеного, ст.16,1212 ЦК України, ст.22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», керуючись ст.ст.22,33,34,49,75,п.5ст.81, ст.ст.82,84,85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Акціонерного комерційного банку "Європейський", м. Київ, вул. «Почайнинська», буд. 38/44, ід. код 19359904 в особі філії у м. Луганську, м. Луганськ, вул.. «Совєтская», 45 на користь Приватного підприємства "Слон-Луганск", м. Луганськ, вул.. «1-ша Словянська», 1 «в», ід. код 34579748 грошову суму 17000грн., витрати по держмиту в сумі 170,88грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 308,68грн. Видати наказ.
3. Позовні вимоги про стягнення пені залишити без розгляду і судові витрати в цій частині покласти на позивача.
Рішення підписане 27.07.09.
Суддя Р. Шеліхіна
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2009 |
Оприлюднено | 11.08.2009 |
Номер документу | 4273934 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні