Рішення
від 10.02.2015 по справі 2-1688/10
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 22-ц/774/1942/15 Справа № 2-1688/10 Головуючий у 1 й інстанції - Овчаренко Н.Г. Доповідач - Міхеєва В.Ю.

Категорія

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2015 року м. Дніпропетровськ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:

головуючого Міхеєвої В.Ю.

суддів Красвітної Т.П., Ремеза В.А.

за участю секретаря Бондаренко В.В.

розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську

апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4

на рішення Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 19 травня 2010 року по справі

за позовом ОСОБА_5 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр міста» про визнання права власності,-

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2010 року ОСОБА_5 звернулась до суду із зазначеним позовом до відповідача, уточнивши вимоги у травні 2010 року, в обґрунтування позову посилаючись на те, що між нею та відповідачем були укладені договори № 67 та № 80 про інвестування житлового будівництва квартир багатоповерхового житлового будинку в АДРЕСА_2

Предметом договорів було зобов'язання відповідача збудувати житловий будинок по вул. ХХІІ Партз'їзду, 50 в місті Дніпропетровську та передати позивачці квартири будівельний АДРЕСА_3 загальною площею 70,2 кв.м на 4-му поверсі будинку, а позивачці - оплатити їх вартість. Позивачка свої зобов'язання по договорам виконала в повному обсязі, про що свідчать відмітки Відповідача на договорах.

Договорами було передбачено, що відповідач зобов'язується після завершення будівництва ввести житловий будинок в експлуатацію та передати позивачці усі необхідні документи для отримання у Комунальному підприємстві Дніпропетровське міське бюро технічної інвентаризації (далі - КП ДМБТІ) свідоцтва про право власності.

Відповідно до технічного паспорту на квартири АДРЕСА_1 в житловому комплексі літ.А-8,9 має загальну площу 135,3 кв.м (житлова - 101,5 кв.м), а квартира № 9 в житловому комплексі літ.А-8,9 має загальну площу 81,3 кв.м (житлова - 8,9 кв.м).

Посилаючись на норми ч.2 ст.8 ЦК України щодо аналогії права, позивачка вважає, що готовність квартир та нежитлових приміщень до експлуатації визначена технічним висновком, складеним за результатами обстеження вищевказаних будівельних конструкцій. Оскільки відповідач не виконав договірні зобов'язання щодо введення житлового будинку в експлуатацію після завершення будівництва та передачі позивачці всіх необхідних документів для отримання в КП ДМБТІ свідоцтва про право власності, що перешкоджає їй зареєструвати право власності на квартири, просила позовні вимоги задовольнити.

Рішенням Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 19 травня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_5 були задоволені.

Визнано за ОСОБА_5 право власності на квартиру №15 в житловому комплексі літ. А-8,9 (загальною площею 10869,6 м2, житлова - 4225,4м2) загальною площею 135,3 м2 (житлова-101,5 м2) по АДРЕСА_1 без акту введення в експлуатацію, та на квартиру №9 в житловому комплексі літ. А-8,9 (загальною площею 10869,6 м2, житлова - 4225,4 м2) загальною площею 81,3 м2 (житлова-8,9 м2) по АДРЕСА_1 без акту введення в експлуатацію.

В апеляційній скарзі представник ОСОБА_2 ОСОБА_6, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 19 травня 2010 року та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 відмовити.

Перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції керувався ст. 41 Конституції України, ст.ст. 182, 319, 328 ЦК України та виходив з тих обставин, що згідно з експертним та технічним висновками квартири готові до експлуатації і не потребують додаткових актів введення в експлуатацію. Оскільки невиконання відповідачем зобов'язань за договорами призвело до порушення прав позивачки, у останньої відсутня можливість зареєструвати право власності на цей об'єкт у встановленому законом порядку, суд першої інстанції дійшов висновку про визнання за ОСОБА_5 права власності на квартири без акту введення в експлуатацію.

З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів погодитися не може, оскільки суд дійшов його з порушеннм норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим, рішення відповідно до п.4 ч.1 ст. 309 ЦПК України підлягає скасуванню.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що між позивачкою ОСОБА_5 та Приватним підприємством «Центр міста» (правонаступником якого згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є Товариство з обмеженою відповідальністю «Центр міста», далі - ТОВ «Центр міста») були укладені Договори про інвестування житлового будівництва № 80 від 26 серпня 2005 року та № 67 від 29 липня 2005 року, предметом яких є зобов'язання Інвестора ОСОБА_5 взяти участь у інвестуванні будівництва багатоповерхового житлового будинку в м. Дніпропетровську по вул. ХХІІ Партз'їзду, будівельна адреса № 50, а Забудовник зобов'язувався організувати будівництво цього будинку згідно договірних умов та передати Інвестору у власність квартири: будівельний АДРЕСА_3 загальною площею 70,2 кв.м на 4-му поверсі будинку (а.с.5-14; 15-26).

Пунктами 2.1, 2.2, зазначених договорів обумовлені загальні суми інвестицій, які вносяться (перераховуються) Інвестором в касу/на поточний рахунок Забудовника у строки, зазначені у «Графіку інвестування», який є невідємною частиною договору.

Згідно пунктів 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3 договорів Відповідач зобов'язався виконати будівництво житлового комплексу з дотриманням вимог проектної документації, Державних будівельних норм України, ввести його в експлуатацію у встановленому законодавством порядку. Плануємий строк введення житлового будинку в експлуатацію зазначено 3-й квартал 2006 року. Протягом 90 днів після введення житлового будинку в експлуатацію Забудовник зобов'язаний допустити Інвестора до огляду «Об'єкта інвестування» згідно «Оглядового ордеру» та передати Інвестору об'єкт інвестування за актом приймання-передачі.

Згідно відміток Відповідача на Додатках до договорів «Графіки інвестування» ОСОБА_5 здійснено оплату у розмірі 100% (а.с.11,12,23,24).

Відповідно до розпорядження Міського голови міста Дніпропетровська № 74р від 14 лютого 2007 року житловому комплексу по вул. ХХІІ Партз'їзду присвоєно адресу - ХХІІ Партз'їзду,50. У п.2 розпорядження зазначено, що присвоєння адреси не підтверджує право власності на нерухоме майно та право на земельну ділянку (а.с.27).

Згідно із ст. 177 ЦК України до об'єктів цивільних прав відносяться речі, майнові права та інше.

Статтями 181 та 182 ЦК України визначено, що до нерухомих речей (нерухомості) належать об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення, а право власності та інші речові права на нерухомі речі, зокрема, їх виникнення, підлягають державній реєстрації.

Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Постановою Кабінету Міністрів № 1243 від 22 вересня 2004 року (яка діяла на момент спірних правовідносин) «Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» визначений порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів незалежно від джерел фінансування їх будівництва, в тому числі і на приміщення, побудовані за кошти фізичних та юридичних осіб.

Для пред'явлення закінченого будівництвом об'єкта державній приймальній комісії утворюється робоча комісія, яка перевіряє відповідність закінченого будівництвом об'єкта затвердженому проекту, санітарним, протипожежним, радіаційним та екологічним висновкам і нормам.

За результатам роботи державної приймальної комісії складається акт про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.

Суд першої інстанції, ухвалюючи рішення про визнання за позивачкою права власності на квартири, розташовані у будинку, який не введено в експлуатацію, зазначені норми матеріального права не врахував та задовольнив позовні вимоги без достатніх правових підстав.

В апеляційній скарзі представник ОСОБА_2 ОСОБА_6 посилалася на те, рішенням суду першої інстанції порушено права ОСОБА_2, якому на праві власності належали два домоволодіння за адресою м.Дніпропетровськ, АДРЕСА_4, знесені внаслідок будівництва житлового будинку № 50, право власності на які у встановленому законом порядку не припинено і відомості із реєстру права власності не виключено.

Крім того, ОСОБА_2 на праві приватної власності належать дві земельні ділянки площею 0,0896 га та 0,0931 га, що знаходяться за адресами АДРЕСА_1 зареєстровані у Державному земельному кадастрі за кадастровими номерами 1210100000:06:054:0007 та 1210100000:06:054:0052.

Між ОСОБА_2 та відповідачем 26 січня 2005 року було укладено Договір про надання земельних ділянок в користування під забудову (суперфіцій), за умовами якого ОСОБА_2 передав, а ТОВ «Центр міста» прийняв у безстрокове платне володіння та користування вказані земельні ділянки з метою будівництва та подальшої експлуатації житлового комплексу згідно з рішенням Дніпропетровської міської ради № 50/18 від 14 липня 2004 року «Про погодження місць розташування об'єктів цивільного призначення у місті».

У вигляді плати за користування земельними ділянками відповідач зобов'язаний був передати ОСОБА_2 частину житлового комплексу загальною площею 300 кв.м на третьому поверсі (п. 3.1.Договору суперфіцію).

Обставини, на які посилається апелянт, підтверджуються копією дублікату нотаріально посвідченого договору про надання земельних ділянок в користування під забудову (встановлення суперфіцію) від 26 січня 2005 року, укладеного між ОСОБА_2 та ПП «Центр міста», копіями дублікатів договорів купівлі-продажу земельної ділянки від 17 лютого 2004 року та від 29 серпня 2003 року про купівлю ОСОБА_2 двох земельних ділянок, розташованих за адресами АДРЕСА_1 дублікатами договорів купівлі-продажу домоволодіння від 29 серпня 2003 року та від 09 грудня 2003 року про купівлю ОСОБА_2 домоволодінь за зазначеними адресами (а.с.78-84).

Згідно інформації Дніпропетровської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» від 25 березня 2010 року № Ц/2704-5 на ім'я ОСОБА_2 по АДРЕСА_4 у м. Дніпропетровську зареєстровані державні акти на земельні ділянки, кадастрові номери 1210100000:06:054:0007 та 1210100000:06:054:0052 (а.с.77).

При розгляді справи зазначені обставини судом з'ясовані не були, справу розглянуто без залучення до участі у ній власника земельних ділянок ОСОБА_2

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що зазначені вище порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права призвели до неправильного вирішення спору, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 316 ЦПК України, колегія суддів, -

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу представника Судзіловського ОСОБА_3 ОСОБА_4 задовольнити.

Рішення Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 19 травня 2010 року скасувати.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і протягом двадцяти днів може бути оскаржено шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий

Судді

СудАпеляційний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення10.02.2015
Оприлюднено24.02.2015
Номер документу42770394
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-1688/10

Ухвала від 11.04.2023

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Ухвала від 11.04.2023

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Ухвала від 21.03.2023

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Рішення від 03.08.2010

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Трушина О. І.

Рішення від 03.08.2010

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Трушина О. І.

Ухвала від 13.07.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дзюбановський Ю. І.

Ухвала від 30.10.2019

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Сливка Л. М.

Ухвала від 05.07.2019

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Сливка Л. М.

Ухвала від 29.04.2010

Цивільне

Новогродівський міський суд Донецької області

Бродніков С. О.

Ухвала від 29.05.2010

Цивільне

Новогродівський міський суд Донецької області

Бродніков С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні