18/237пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ
СУД
Луганської області
91016, м.Луганськ
пл.Героїв ВВВ 3а
тел.55-17-32
ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ
СУД
Луганской области
91016, г.Луганск
пл.Героев ВОВ 3а
тел.55-17-32
П О С Т А Н О В А
Іменем України
04.07.06 Справа № 18/237пн.
Суддя Корнієнко В.В., розглянувши матеріали справи за позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, м. Київ
до кредитної спілки «Східно-Українська», м. Алчевськ Луганської області
про припинення юридичної особи
при секретарі Кравченко В.П.
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув;
від відповідача: не прибув.
Суть спору: заявлено вимогу про припинення діяльності відповідача, як юридичної особи.
Відповідач витребувані матеріали суду не подав, його представник в судове засідання не з'явився, не зважаючи на те, що його було своєчасно та належним чином повідомлено судом про час і місце розгляду справи.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Враховуючи, що позивач є суб'єктом владних повноважень, дана справа підвідомча адміністративному суду.
Згідно п. 6 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення»Кодексу адміністративного судочинства України, до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому підсудність таких справ визначається Господарським процесуальним кодексом України.
З урахуванням викладеного, дана позовна заява розглядається господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказав, що до відповідача неодноразово застосовувалися заходи впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, а 17.06.2005 рішенням позивача № 2032 відповідачу анульовано ліцензію на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки кредитної спілки «Східно-Українська».
Однак, відповідач у порушення діючого законодавства, після анулювання вказаної ліцензій, продовжує залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, суд
В С Т А Н О В И В:
Відповідача, як юридичну особу, зареєстровано у виконавчому комітеті Алчевської міської ради 14.11.2000 (рішення № 837).
Згідно ч. 2 ст. 1 Закону України «Про кредитні спілки»кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Ліцензуванню в кредитній спілці підлягає діяльність по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також інші види діяльності відповідно до закону (ч. 4 ст. 8 Закону України «Про кредитні спілки»).
Відповідач здійснював діяльність по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки на підставі ліцензії серії АБ № 218125.
За неодноразові правопорушення законодавства про фінансові послуги, рішенням позивача від 31.03.2005 № 1852 була тимчасово зупинена дія ліцензії відповідача серії АБ № 218125 (рішення від 11.02.2005 № 1747-Л) на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки.
В зв'язку з неусуненням порушень законодавства та невиконанням вимог позивача, рішенням позивача від 17.06.2005 ліцензія відповідача серії АБ № 218125 (рішення від 11.02.2005 № 1747-Л) на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, була анульована.
Однак, не зважаючи на зупинення дії вказаної ліцензії та її анулювання, відповідач продовжує залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, що підтверджується довідкою від 27.12.2005 та актом перевірки від 05.04.2006 Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області.
Згідно вказаним довідці та акту перевірки, відповідачем за період: з 15.04.2005 по 31.12.2005 було залучено внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки на загальну суму 3.567.102,39 грн.
З урахуванням вищевикладених обставин позивач заявив вимоги про припинення діяльності відповідача, як юридичної особи.
Відповідач позовні вимоги не оспорив, доказів, які б спростовували доводи позивача, суду не подав.
До суду від відповідача надійшов лист від 29.05.2006 № 75/06 з прохання припинити провадження у справі в зв'язку з тим, що голова правління кредитної спілки «Східно-Українська»Буйкін І.А. знаходиться на лікуванні у лікарні.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника позивача, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав:
Згідно ч. 4 ст. 8 Закону України «Про кредитні спілки»ліцензуванню в кредитній спілці підлягає діяльність по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також інші види діяльності відповідно до закону.
Частиною 2 статті 34 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»встановлено, що здійснення діяльності з надання будь-яких фінансових послуг, що передбачають пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб, дозволяється тільки після отримання відповідної ліцензії. Особи, винні у здійсненні діяльності без ліцензії, несуть відповідальність згідно із законами України.
Відповідно до п. 1.8. Ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, затверджених Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 02.12.2003 № 146, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25.12.2003 за № 1225/8546 (із подальшими змінами і доповненнями) не допускається здійснення кредитними спілками діяльності, що потребує ліцензування згідно із законом, без ліцензії, після закінчення строку дії ліцензії, визнання ліцензії недійсною, у разі її тимчасового зупинення або анулювання.
Згідно ч. 3 ст. 9 Закону України «Про кредитні спілки»ліквідація кредитної спілки провадиться за рішенням суду, в тому числі в разі заняття діяльністю без відповідної ліцензії чи діяльністю, забороненою законом, в разі неплатоспроможності кредитної спілки, в інших випадках, передбачених законом, за поданням Уповноваженого органу, позовом членів або кредиторів кредитної спілки.
Пунктом 3 Розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців»(Закон набрав чинності з 01.07.2004) встановлено, що Закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Таким чином, до правовідносин, пов'язаних з припиненням кредитної спілки, повинні застосовуватися положення Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців»з особливостями, встановленими Законом України «Про кредитні спілки»(Закон набрав чинності з 23.01.2002), які не суперечать вказаному Закону.
Частиною 1 статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців»встановлено, що юридична особа припиняється за судовим рішенням у випадках, передбачених законом.
Підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом (ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців»).
Відповідно до положень Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»та Указу Президента України від 11.12.2002 № 1153/2002 «Про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України», позивач є уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.
Згідно ст. 27 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»основними завданнями Уповноваженого органу (крім інших) є:
- здійснення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг та додержанням законодавства у цій сфері;
- захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг.
У разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Уповноважений орган застосовує заходи впливу відповідно до закону (ч. 1 ст. 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»).
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»уповноважений орган може застосовувати (крім інших) такі заходи впливу:
- тимчасово зупиняти або анулювати ліцензію на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг;
- порушувати питання про ліквідацію установи.
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»уповноважений орган у межах своєї компетенції звертається до суду та господарського суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про фінансові послуги.
Враховуючи вищевикладене, а саме те, що:
- відповідач протиправно, без ліцензії проводить діяльність по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки;
- здійснення вказаної діяльності без ліцензії, або у разі її тимчасового зупинення, або анулювання заборонена законом;
- ліквідація кредитної спілки провадиться за рішенням суду, в разі заняття вказаною діяльністю без відповідної ліцензії;
- позивач згідно закону має право порушувати питання про ліквідацію установи та подавати з цього приводу позови до господарського суду;
- підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є провадження нею діяльності, що заборонена законом (ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців»),
суд вважає позовні вимоги законними та обґрунтованими.
За таких обставин, позовні вимоги про припинення юридичної особи –відповідача, підлягають задоволенню.
Клопотання відповідача про припинення провадження у справі не підлягає задоволенню в зв'язку з його безпідставністю (діючим процесуальним законодавством не передбачено можливості припинення провадження у справі в зв'язку з хворобою керівника юридичної особи).
Крім того, суд не визнавав обов'язковим особисту участь у судовому засіданні голови правління кредитної спілки «Східно-Українська»Буйкіна І.А.
Згідно ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
За таких обставин, судові витрати з відповідача на користь позивача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити.
2. Припинити юридичну особу – кредитну спілку «Східно-Українська», м. Алчевськ Луганської області, вул. Леніна, 84/4, ідентифікаційний код 25926945 (керівник: Буйкін Ігор Анатолійович, проживає за адресою: м. Алчевськ Луганської області, пр. Металургів, 47/54).
3. Копію даної постанови, після набрання нею законної сили, направити державному реєстратору виконавчого комітету Алчевської міської ради.
04 липня 2006 р. було оголошено лише вступну та резолютивну частину постанови. Постанова, оформлена відповідно до ст. 163 КАСУ підписана 10 липня 2006 р.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана сторонами протягом 10 днів з 10 липня 2006 р. до Луганського апеляційного господарського суду через господарський суд Луганської області.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Корнієнко
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2006 |
Оприлюднено | 23.08.2007 |
Номер документу | 43049 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Корнієнко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні