Постанова
від 10.03.2015 по справі 818/3599/14
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УКРАЇНА

Харківський апеляційний адміністративний суд

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2015 р. Справа № 818/3599/14

Головуючий 1 інстанції: Осіпова О.О.

Доповідач: Водолажська Н.С.

Колегія суддів у складі:

Головуючий суддя Водолажська Н.С.,

Суддя Філатов Ю.М., Суддя Бенедик А.П.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Ямпільському районі Сумської області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.01.2015р. по справі № 818/3599/14

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ямпільскому районі Сумської області

до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Ямпільському районі Сумської області

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Ямпільскому районі Сумської області, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив зобов'язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Ямпільському районі Сумської області прийняти до відшкодування суми витрат Управління Пенсійного фонду України в Ямпільскому районі Сумської області на виплату пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на загальну суму 150,0 грн., про що скласти та підписати акт звірки розрахунків.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 14.01.15 р. по справі № 818/3599/14 позов був задоволений частково: стягнуто з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ямпільському районі на користь Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі витрати на виплату пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в сумі 150,0 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.01.15 р. по справі № 818/3599/14 та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Позивач подав письмові заперечення на апеляційну скаргу, де наполягає на законності судового рішення, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, заперечення на неї, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Фондом були підписані акти звірки за листопад 2014 р. з таблицями розбіжностей щодо витрат Пенсійного фонду, пов'язаних з виплатою пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на суму 150,0 грн. (а.с.4-6). Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ямпільському районі не прийнято до заліку витрати Управління на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, громадянки ОСОБА_1, що є особою, яка тимчасово переселилася на територію Ямпільського району в серпні 2014 р. з зони проведення АТО.

Не погодившись з такими висновками відповідача, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що під час розгляду справи представником відповідача не заперечувалося, що ОСОБА_2, якій призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (а.с.8, зворотній бік), підпадає під визначений ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» перелік осіб, що мають право на отримання такої пенсії, а лише зазначалося про відсутність даних потерпілої громадянки ОСОБА_1 в реєстрі надісланих електронних справ (а.с.21, зворотній бік).

З приводу цього, суд першої інстанції зазначив, що лист виконавчої дирекції Фонду № 552-08-01 від 25.07.14 р., яким визначений «Порядок обслуговування осіб, що тимчасово переселені з зони проведення АТО та тимчасово окупованої території», не є нормативно-правовим актом, який врегульовує спірні правовідносини, а є документом, що стосується внутрішньої діяльності та взаємодії в процесі проведення страхових виплат відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Зокрема, метою встановлення такого Порядку є забезпечення безперервності одержання страхових виплат громадянами України, які прибувають для тимчасового проживання з Донецької та Луганської області.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Спільною постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 5-4/4 від 04.03.03 р. (зареєстровано МЮУ 16.05.03 р. за № 376/7697) був затверджений Порядок відшкодувань витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що є застрахованими згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», як передбачено п. 2 цього Порядку.

Відповідно п. 5 Порядку органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в якому визначають загальну суму витрат.

Згідно п. 6 Порядку головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат та подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

На підставі п. 7, п. 8 Порядку відповідні кошти перераховуються Пенсійному фонду України на централізованому рівні безпосередньо Фондом соціального страхування від нещасних випадків, про що складається акт.

Колегія суддів зазначає, що визнати суми такими, що підлягають відшкодуванню може лише той орган, який вправі здійснювати таке відшкодування, а саме Фонд соціального страхування від нещасних випадків України, оскільки саме він вправі остаточно визначити суму, яку відшкодовує, а відповідну вимогу про відшкодування має право заявити лише орган, до якого проводиться відшкодування, а саме Пенсійний фонд України, оскільки невідшкодування може порушувати тільки його права.

Відповідно ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» на органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків покладено обов'язок у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я, а в разі його смерті внаслідок нещасного випадку на виробництві - здійснити виплати його сім'ї у зв'язку з втратою годувальника та виплати членам сім'ї, які перебували на його утриманні, а також пенсію по інвалідності від трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії по втраті годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання і зобов'язаний організувати поховання померлого та відшкодувати вартість пов'язаних з ним ритуальних послуг відповідно до місцевих умов.

Як передбачено ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиком виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулась застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо понесених ним витрат.

Питання щодо відшкодування витрат пенсійному Фонду на виплату пенсії потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника врегульовано спільно затвердженою Постановою між Фондом соцстрахування та Пенсійним фондом, яка визначає порядок послідовності проведення відшкодування витрат на виплату пенсій потерпілим внаслідок трудового каліцтва або в разі настання нещасного випадку з працюючим на виробництві, що призвів до його смерті, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.05.03 р. за № 376/7697. Зазначений порядок був розроблений відповідно законів України «Про пенсійне забезпечення» та «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності».

Матеріалами справи підтверджено, що Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ямпільському районі Сумської області не прийняті до заліку витрати позивача на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання ОСОБА_1, що є особою, яка тимчасово переселилася на територію Ямпільського району в серпні 2014 р. з зони проведення АТО.

Фінансування видатків на страхові виплати та відшкодування інших витрат по цих особах має свою специфіку і здійснюється згідно Порядку обслуговування осіб, що тимчасово переселені з зони проведення АТО та тимчасово окупованої території, визначеного листом виконавчої дирекції Фонду № 552-08-01 від 25.07.14 р. Даним порядком передбачено, що такі особи для продовження страхових виплат повинні звернутися із заявою встановленого зразка до відділення виконавчої дирекції Фонду за місцем тимчасового перебування, надати копію паспорта і ідентифікаційного коду.

На підставі зазначених документів Відділення надсилає запит до обласного управління, а управління до Виконавчої дирекції Фонду про надання інформації про розмір раніше призначеної страхової виплати зазначеної у електронному Реєстрі потерпілих. У разі запиту про продовження страхових виплат членам сім'ї загиблого на виробництві вказується справа про страхові виплати загиблого із зазначенням осіб, яким ці виплати будуть продовжені за новим місцем проживання. Після отримання файлу, що міститиме перелік всіх осіб, які мають право на виплату, необхідно припинити нарахування виплат тим особам, які не звернулися за новим місцем приживання та проінформувати відділення, де справа знаходиться на обліку, кому продовжуються щомісячні страхові виплати.

Починаючи з серпня поточного року призначення та виплати для цих потерпілих проводиться в одному місяці, тобто потерпілі зобов'язані щомісячно звертатися до відділення для продовження виплат, підтверджуючи своє тимчасове перебування на новому місці проживання.

ОСОБА_1 зверталась до Управління Пенсійного фонду за продовженням виплати пенсії, як члену сім'ї загиблого на виробництві, в той же час до відповідача не зверталась. У зв'язку із цим у Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ямпільському районі Сумської області відсутні будь-які документи, що підтверджують її право на отримання як страхових виплат так і пенсії, як члену сім'ї загиблого на виробництві.

Разом з тим, зазначена вище особа звернулася до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ямпільському районі Сумської області лише 19.12.14 р., у зв'язку з чим відповідач звернувся до обласного управління. Згідно листа № 1173-08-2 від 26.12.14 р. Управління виконавчої дирекції Фонду у Сумській області надіслало до відповідача інформацію № 765-09-05 від 29.12.14 р., де міститься реєстр надісланих електронних справ, але в даному реєстрі відсутні відомості про гр. ОСОБА_1

Згідно з постановою Правлінь Пенсійного Фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (надалі Фонд) «Про затвердження Порядку відшкодування Фондом Пенсійному фонду України витрат пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» № 5-4/4 від 04.03.03 р. та зареєстрованого 16.05.03 р. в Міністерстві юстиції України за № 367/7697 (надалі Порядок), Фондом проводиться відшкодування Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою зазначених пенсій. Механізм відшкодування на централізованому рівні витрат Пенсійного Фонду, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій визначений у відповідності до п. 7 Порядку.

Отже, відповідно вказаному Порядку відділення виконавчої дирекції Фонду у Ямпільському районі та Управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Сумської області позбавлені права проведення розрахунків на своєму рівні.

Судом першої інстанції не були враховані вищенаведені обставини, що призвело до неправильного вирішення справи.

Зважаючи на те, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 14.01.15 р. по справі № 818/3599/14 прийнята з порушенням вимог чинного законодавства, вона підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 209, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Ямпільському районі Сумської області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.01.15 р. по справі № 818/3599/14 - задовольнити.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.01.15 р. по справі № 818/3599/14 - скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в Ямпільскому районі Сумської області.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Водолажська Н.С. Судді (підпис) (підпис) Філатов Ю.М. Бенедик А.П.

СудХарківський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення10.03.2015
Оприлюднено17.03.2015
Номер документу43053574
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —818/3599/14

Ухвала від 04.08.2016

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Гончар Л.Я.

Ухвала від 01.08.2016

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Гончар Л.Я.

Постанова від 14.01.2015

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

О.О. Осіпова

Постанова від 10.03.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Водолажська Н.С.

Ухвала від 23.02.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Водолажська Н.С.

Постанова від 14.01.2015

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

О.О. Осіпова

Ухвала від 19.12.2014

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

О.О. Осіпова

Ухвала від 19.12.2014

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

О.О. Осіпова

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні