РОЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 327/26/15-ц
Провадження № 2/327/25/2015
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.02.2015 року смт.Розівка
Розівський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Кущ Т.М.,
при секретарі судового засідання Перишкіній Г.В.,
з участю:
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Губіцького І.Й.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Розівського районного суду Запорізької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Авангард» (далі - ТОВ «Агрофірма «Авангард») про повернення земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В :
На підставі частини 3 статті 209 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) в судовому засіданні 26 лютого 2015 року проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
22 січня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ТОВ «Агрофірма «Авангард», в якому вказала, що вона на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ЗП №029752 є власником земельної ділянки НОМЕР_3 на схемі розподілу земельних часток (паїв) загальною площею 6,1800 га з кадастровим номером 2324982000:01:004:0023, яка розташована на території Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 02 червня 2008 року між сторонами укладено договір оренди належної позивачеві земельної ділянки строком до 31 грудня 2014 року, який був зареєстрований 03 листопада 2008 року у Розівському відділі Запорізької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» (далі - Розівський відділ ЗРФ ДП «Центр ДЗК»). Позивач, посилаючись на те, що після закінчення строку дії договору відповідач продовжує користуватися земельною ділянкою без згоди позивача та без достатніх правових підстав, а також на вимогу позивача відмовляється у добровільному порядку повернути земельну ділянку, вимушена була звернутись до суду з вищевказаним позовом, в якому просить зобов'язати ТОВ «Агрофірма «Авангард» повернути їй спірну земельну ділянку. Крім того, у заяві позивач просила стягнути з відповідача суму понесених нею судових витрат.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала заявлені вимоги по тих підставах, які були зазначені в заяві, надала відповідні пояснення. Зокрема, позивач вказала, що в липні 2014 року усно, а в жовтні 2014 року та в січні 2015 року письмово повідомила відповідача про намір самостійно господарювати на належній їй земельній ділянці, у зв'язку з чим категорично відмовилась поновлювати існуючий на той час договір оренди стосовно належної їй земельної ділянки чи укладати будь-які інші додаткові угоди або новий договір оренди.
Позицію позивача ОСОБА_1 підтримала її представник ОСОБА_2, надавши судові відповідні пояснення.
Представник відповідача ТОВ «Агрофірма «Авангард» Губіцький І.Й. в судовому засіданні позов визнав частково, погодившись із необхідністю повернення земельної ділянки позивачу у зв'язку із закінченням строку дії договору, проте вказав, що не має можливості виконати свій обов'язок щодо повернення земельної ділянки, оскільки межі спірної земельної ділянки не визначені на місцевості і він не знає, де саме знаходиться належна позивачеві земельна ділянка. Крім того, Губіцький І.Й. заперечував проти задоволення позову через те, що у вересні-жовтні 2014 року на орендованих земельних ділянках, у тому числі на земельній ділянці позивача, було здійснено посів озимої пшениці, у зв'язку з чим ТОВ «Агрофірма «Авангард» має право на майбутній врожай.
Суд, з'ясувавши позиції сторін у справі, дослідивши наявні в матеріалах справи дані та докази, надавши їм належну оцінку, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень статті 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 11 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ЗП №029752 є власником земельної ділянки НОМЕР_3 на схемі розподілу земельних часток (паїв) загальною площею 6,1800 га з кадастровим номером 2324982000:01:004:0023, яка розташована на території Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вказаний державний акт видано на підставі рішення Кузнецівської сільської ради народних депутатів від 27 лютого 2001 року №3 та зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю 25 березня 2001 року за №10 (а.с.6).
02 червня 2008 року між ОСОБА_1 та відповідачем ТОВ «Агрофірма «Авангард» в особі генерального директора Губіцького І.Й. був укладений договір оренди вищезазначеної земельної ділянки строком до 31 грудня 2014 року (далі - Договір оренди), який був зареєстрований у Розівському відділі ЗРФ ДП «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03 листопада 2008 року за №040827900061 (а.с.7-8).
30 травня 2008 року, тобто до укладення Договору оренди, орендодавець ОСОБА_1 та орендар ТОВ «Агрофірма «Авангард» в особі генерального директора Губіцького І.Й. разом із головою Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області та начальником відділу земельних ресурсів у Розівському районі Запорізької області оглянули на місцевості межі земельної ділянки НОМЕР_3 на схемі розподілу земельних часток (паїв) з кадастровим номером 2324982000:01:004:0023 та встановили, що межі вказаної земельної ділянки визначені між поворотними точками та закріплені межовими знаками, які в подальшому зберігаються у орендаря, про що був складений Акт визначення меж земельної ділянки, який був підписаний учасниками огляду та скріплений печаткою, зокрема, ТОВ «Агрофірма «Авангард». Спірних питань стосовно визначення меж земельної ділянки не виникало (а.с.9).
На виконання умов Договору оренди 03 червня 2008 року об'єкт оренди був переданий орендареві, і останній почав ним користуватись, про що був складений Акт прийому-передачі об'єкта оренди (земельної ділянки) за договором оренди землі від 02 червня 2008 року, в якому вказано, що земельна ділянка виділена на місцевості у встановленому законом порядку. Зазначений Акт прийому-передачі був підписаний сторонами та скріплений печаткою ТОВ «Агрофірма «Авангард» (а.с.9 зворотна сторона).
Таким чином встановлено, що при отриманні відповідачем спірної земельної ділянки в оренду були дотримані вимоги статей 123,124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).
Відповідним чином зареєстрований договір оренди землі за правилами статті 126 ЗК України є правовстановлюючим документом, що посвідчує право на земельну ділянку. Сам факт державної реєстрації, який в будь-якому випадку здійснюється після підписання сторонами договору оренди, не впливає на перебіг строку його дії - за умов, що земельна ділянка була передана в оренду орендарю в установленому законом порядку та він використовував цю землю як орендар з моменту підписання договору оренди, що має місце в даній справі.
Отже, моментом вчинення правочину є момент, коли сторони досягли згоди з усіх істотних умов по даному договору, тобто 02 червня 2008 року. При укладенні договору оренди строк його дії сторонами було визначено до 31 грудня 2014 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 792 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року №161ХIV (далі - Закон).
Відповідно до ст.31 Закону договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Згідно ст.33 Закону по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Як встановлено в судовому засіданні з пояснень учасників процесу та з матеріалів справи, позивачем у повному обсязі та належним чином були виконані зобов'язання, взяті на себе за Договором оренди від 02 червня 2008 року. У зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено, в липні 2014 року ОСОБА_1 усно повідомила директора ТОВ «Агрофірма «Авангард» про намір самостійно господарювати на належній їй земельній ділянці. В подальшому, до закінчення строку дії Договору оренди, а саме, 03 жовтня 2014 року, 04 жовтня 2014 року, 23 жовтня 2014 року та 04 листопада 2014 року, а також вже після закінчення строку дії Договору оренди, а саме, 06 січня 2015 року, ОСОБА_1 неодноразово зверталась до орендаря ТОВ «Агрофірма «Авангард» в особі його керівника Губіцького І.Й. з письмовими заявами, в яких категорично відмовлялась поновлювати існуючий на той час договір оренди стосовно належної їй земельної ділянки чи укладати будь-які інші додаткові угоди або новий договір оренди, а також повідомляла останнього про свій намір самостійно господарювати на належній їй земельній ділянці та прохала орендаря повернути їй земельну ділянку на умовах, передбачених Договором оренди від 02 червня 2008 року (а.с.10,13,16,17-19,20-21).
Разом з тим, орендар своїми письмовими листами №78 від 10 жовтня 2014 року та №99 від 24 жовтня 2014 року повідомив ОСОБА_1 про те, що ТОВ «Агрофірма «Авангард» на належній їй земельній ділянці провело посів озимих зернових культур, збір врожаю озимої пшениці відбудеться у липні 2015 року, у зв'язку з чим ТОВ «Агрофірма «Авангард» прохало орендодавця продовжити термін дії Договору оренди (а.с.11-12,14-15).
Згідно із п.37 Договору оренди його дія припиняється у разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду (п.21 Договору оренди).
Як встановлено в судовому засіданні орендар, всупереч умовам Договору оренди та не зважаючи на заперечення ОСОБА_1, після закінчення строку дії Договору оренди будь-яких дій щодо повернення власнику спірної земельної ділянки не вчинив, продовжує нею користуватися без згоди орендодавця ОСОБА_1 та в добровільному порядку повертати її не бажає.
Разом з тим, наслідки припинення договору оренди землі визначені законодавцем у ст.34 Закону.
Згідно ч.1 ст. 34 Закону у разі припинення договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Таким чином, із закінченням строку дії договору оренди відповідач втратив правові підстави для володіння спірною земельною ділянкою та статус землекористувача.
Разом з тим, обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, яка її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність у неї таких документів є самовільним зайняттям земельної ділянки.
Посилання представника відповідача на відсутність можливості виконати свій обов'язок щодо повернення земельної ділянки через те, що межі спірної земельної ділянки не визначені позивачем на місцевості, що унеможливлює встановлення точного місцезнаходження об'єкта оренди, не підтверджені належними і допустимими доказами, та, навпаки, спростовуються матеріалами справи, зокрема, актом визначення меж земельної ділянки від 30 травня 2008 року та актом прийому-передачі об'єкта оренди (земельної ділянки) від 03 червня 2008 року (а.с.9). Інші доводи представника відповідача, на переконання суду, не заслуговують на увагу, не спростовують доводів позивача та не стосуються спірних правовідносин.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, такими, що відповідають переліченим нормам закону, доведеними вищевказаними належними та допустимими доказами.
Виходячи із встановлених обставин справи, суд прийшов до висновку про безпідставність перебування у відповідача - ТОВ «Агрофірма «Авангард» земельної ділянки, належної позивачу ОСОБА_1, а тому вимоги останньої підлягають задоволенню.
Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені, суд в порядку ст.88 ЦПК України має підстави для стягнення з відповідача на користь позивача понесених останнім судових витрат в сумі 243 грн. 60 коп., а саме, в межах суми сплаченого судового збору при пред'явленні позову до суду (а.с.1).
Керуючись стст.10,11,60,88,209,212-215,218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1, - задовольнити.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Авангард» (юридична адреса: 70322, Запорізька область, Розівський район, с. Кузнецівка, вул.Леніна, буд.73, код ЄДРПОУ 03749000) повернути ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2, виданий Розівським РВ УМВС України в Запорізькій області від 04 січня 2003 року, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1) земельну ділянку НОМЕР_3 на схемі розподілу земельних часток (паїв) площею 6,1800 га, кадастровий номер 2324982000:01:004:0023, яка розташована на території Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області і належить їй на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії II-ЗП №029752.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Авангард» на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 243 (двохсот сорока трьох) гривень 60 (шістдесяти) копійок.
Рішення суду відповідно до частини 1 статті 223 ЦПК України набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції - Розівський районний суд Запорізької області шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-денного строку з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Т.М. Кущ
Суд | Розівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2015 |
Оприлюднено | 18.03.2015 |
Номер документу | 43087024 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Розівський районний суд Запорізької області
Кущ Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні