cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2015 року Справа № 916/3007/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Коробенка Г.П. - головуючого (доповідач), Прокопанич Г.К., Шаргала В.І. розглянувши матеріали касаційної скарги заступника прокурора Одеської області на постановуОдеського апеляційного господарського суду від 22.01.2015 у справігосподарського суду Одеської області за позовомЗаступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради дотовариства з обмеженою відповідальністю "Одеса-мотор-сервіс" треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача 1) Департамент комунальної власності Одеської міської ради, 2) Виконавчий комітет Одеської міської ради провідшкодування збитків за участю представників:
прокуратури: Онуфрієнко М.В. (прокурор Генеральної прокуратури України, посв. від 30.01.2015 № 031806),
позивача: не з'явився,
відповідача: не з'явився,
третьої особи 1-2: не з'явились
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Малиновського району м. Одеси звернувся з позовом в інтересах держави в особі Одеської міської ради до ТОВ "Одеса-мотор-сервіс" про стягнення з відповідача на користь Одеської міськради 800193 грн. збитків нанесених територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття ТОВ "Одеса-мотор-сервіс" та використання без правовстановлюючих документів.
Рішенням господарського суду Одеської області від 15.10.2014 у справі №916/3007/14, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 22.01.2015, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятими рішенням та постановою, заступник прокурора Одеської області звернувся з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким позов прокурора задовольнити, мотивуючи скаргу тим, що оскаржувані судові рішення винесені з порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 12, 83, 152, 156 ЗК України, Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою КМУ від 19.04.1993 №284, ст.ст. 22, 1166 ЦК України, п. 2 прикінцевих положень ЗУ "Про державний земельний кадастр", ст.ст. 32, 33, 43, 84 ГПК України, постанови Пленуму ВСУ від 16.04.2004 №7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ".
В поясненнях до касаційної скарги Одеська міська рада підтримує касаційну скаргу заступника прокурора Одеської області та просить задовольнити її в повному обсязі.
У відзиві ТОВ "Одеса-мотор-сервіс" просить в задоволенні касаційної скарги відмовити.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить необхідним в задоволенні касаційної скарги відмовити, враховуючи наступне.
З матеріалів справи слідує та встановлено судом попередніх інстанцій, що 15.01.1998р. ВАТ "Одеса-Мотор-Сервіс" Іллічівською райадміністрацією Одеської міської ради народних депутатів (на підставі розпорядження райадміністрації №3 від 14.01.1998р.) було видане свідоцтво про право власності на виробничий комплекс, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольське шосе, 16.
Відповідно до п.п.1.1., 1.2. Статуту ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс" Товариство створено шляхом реорганізації Відкритого акціонерного товариства "Одеса-Мотор-Сервіс" та стає правонаступником всіх прав та обов'язків ВАТ "Одеса-Мотор-Сервіс". ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс" стає правонаступником будівель і споруд згідно свідоцтв на право власності проектної, кошторисної документації на будівлі і споруди, всіх погоджень державних і комунальних служб щодо усіх будівель і споруд які розташовані (у тому числі) на земельній ділянці за адресою: м. Одеса, Тираспольське шосе, буд.16, а також всіх правоустановчих документів.
Судом встановлено, що станом на квітень 2014р. ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс" не оформлено правовстановлюючі документи на земельну ділянку, на якій розташовані належні йому на праві власності об'єкти нерухомості по вул. Тираспольське шосе, 16 у м. Одесі, що позивачем розцінюється як самовільне зайняття земельної ділянки площею 2,844га, чим територіальній громаді м. Одеси завдаються збитки у вигляді неодержаного доходу у зв'язку із ненадходженням орендних платежів у розмірі, встановленому чинним законодавством.
Відповідно до ст.152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється наряду з іншим і шляхом відшкодування заподіяних збитків.
Згідно із ст.156 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, наряду з іншим, і неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст.157 ЗК України порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п.1,3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №284 від 19.04.1993р., власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, в тому числі, і неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Згідно із пунктами 4,5 цього Порядку, збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій.
Актом від 17.04.2014, складеним комісією з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, Положення про яку затверджене рішенням Виконкому Одеської міськради від 30.05.2013 №204 (із змінами від 15.08.2013, встановлено, що станом на 01.04.2014 ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс" не виконано вимоги щодо оформлення документів на земельну ділянку площею 2,844га., що розташована за адресою: м. Одеса, Дальницьке (Тираспольське) шосе, 16.
Цим же Актом комісія вирішила: розмір збитків, нанесених ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс" територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради у вигляді неодержаного доходу складає 800193,1 грн., які ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс" повинно відшкодувати не пізніше одного місяця після затвердження Виконавчим комітетом Одеської міської ради Акту комісії.
Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради №109 від 12.06.2014 затверджено акти комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок, згідно з переліком (Додаток 1), зобов'язано суб'єктів господарювання сплатити збитки, визначені актами, у місячний термін після прийняття рішення (Додаток 2).
У Додатку 1 до рішення №109 під №8 зазначений Акт комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок, складений 17.04.2014 відносно ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс".
Сума збитків у розмірі 800193,1 грн. внесена в Додаток 2 до рішення №109 від 12.06.2014 під №7 (ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс").
Невиконання відповідачем зазначеного рішення органу місцевого самоврядування і стало підставою для звернення прокурора з позовом у даній справі.
Не заперечуючи обов'язковість згідно ст. 144 Конституції України виконання рішень органу місцевого самоврядування, слід також враховувати загальні положення ст. 22 ЦК України, відповідно до якої, збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Частинами 1, 2 ст. 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Отже, відповідальність за завдану шкоду може наставати лише за наявності підстав, до яких законодавець відносить наявність шкоди, протиправну поведінку заподіювача шкоди, причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача та вину. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.
Для застосування такого заходу відповідальності як відшкодування шкоди слід встановити як наявність у діях винної особи усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки), так і ступінь вини у розумінні ст. 1193 ЦК України.
В ході розгляду справи судом було встановлено, що листом №1204 від 29.10.2002 ДП "Одеський регіональний центр державного земельного кадастру" передало управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради технічну документацію з інвентаризації земельної ділянки ВАТ "Одеса-Мотор-Сервіс", правонаступником якого є відповідач у справі, для експлуатації та обслуговування спец автоцентру по продажу та ремонту автомобілів за адресою: м. Одеса, Тираспольське шосе, 16.
25.06.2004 ВАТ "Одеса-Мотор-Сервіс" зверталось до заступника начальника управління земельних ресурсів Одеської міської ради з листом №152/2, в якому зазначило, що 07.11.2002 вх.№2649 передало Управлінню земельних ресурсів технічну документацію з інвентаризації земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса, Тираспольське шосе,16, проте документи не розглянуті, рішення не прийнято.
23.10.2009 ВАТ "Одеса-Мотор-Сервіс" зверталось до начальника одеського міського управління земельних ресурсів з листом №445/1, в якому містилось прохання надати довідку, що документи Товариства знаходяться на розгляді в управлінні земельних ресурсів.
25.05.2011 вже ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс" листом №116/3 надавало Одеському міському управлінню земельних ресурсів м. Одеса, додаткові документи та матеріали щодо земельної ділянки по вул. Тираспольське шосе, 16.
05.11.2011 ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс" зверталось до начальника Одеського міського управління земельних ресурсів з листом №62/3 з зазначенням того, що для оформлення землекористування до управління земельних ресурсів надавалась технічна документація (09.11.2012, 26.12.2005, 16.11.2006), та просило повідомити, яку додаткову документацію необхідно надати щодо вирішення питання стосовно оформлення документів на земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольське шосе, 16.
21.11.2011 відповідач звертався до міського голови м. Одеси (лист №239/3) з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду.
10.01.2012 ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс" зверталось до Одеського міського управління земельних ресурсів (лист №02/03) з проханням прискорити вирішення питання стосовно оформлення документів на земельні ділянки в довгострокову оренду.
14.02.2013 ПП "Геостар" направляло начальнику Одеського міського управління земельних ресурсів (лист вих.№15) матеріали по розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування (оренду) ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс" за адресою: м. Одеса, Дальницьке (Тираспольське) шосе,16, загальною площею 2,8439 га для підготовки проекту рішення Одеської міської ради "Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування (оренду)".
01.08.2013 відповідач звертався до Одеської міської ради (лист №136/3) з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Дальницька (Тираспольське) шосе, 16 в довгострокову оренду, орієнтовною площею 2,8439га за цільовим призначенням - для експлуатації та обслуговування будівель і споруд виробничого комплексу.
16.08.2013 Департамент комунальної власності Одеської міської ради листом №01-18/1578 (на лист №136/3 від 01.08.2013) повідомив ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс" про те, що Департаментом підготовлено відповідний проект рішення та буде направлено до розгляду на черговій сесії Одеської міської ради. Остаточне рішення приймається Одеською міською радою в межах її повноважень.
Рішенням Одеської міської ради №4133-VІ від 09.10.2013 надано дозвіл ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,844га за адресою: м. Одеса, Дальницьке (Тираспольське) шосе,16, для експлуатації та обслуговування будівель і споруд виробничого комплексу.
В 2013р. на підставі вищезазначеного рішення та договору №19/1 від 16.10.2013, укладеного між ПП "Геостар" та ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс", ПП "Геостар" було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування (оренду) ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс" за адресою: м. Одеса, Малиновський район, Дальницьке (Тираспольське) шосе, 16.
11.07.2014 ПП "Геостар" направило Департаменту комунальної власності Одеської міської ради вищезазначений проект землеустрою для візування та підготовки проекту рішення Одеської міськради "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування (оренду) ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс".
Отже, судом першої та апеляційної інстанцій встановлені обставини щодо вжиття ВАТ "Одеса-Мотор-Сервіс" та його правонаступником, ТОВ "Одеса-Мотор-Сервіс", заходів, спрямованих на уникнення збитків, шляхом намагання оформити право користування спірною земельною ділянкою починаючи з 2002р., які мають значення для вирішення спору про відшкодування збитків, оскільки свідчать про відсутність в діях відповідача такого елементу складу цивільного правопорушення, як вина, що виключає застосування такого заходу відповідальності, як відшкодування збитків у вигляді неодержаних доходів та, як наслідок, тягне за собою відмову в задоволенні позову.
Зважаючи на викладене, колегія не вбачає порушення судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, котрі встановлюють правила доказування, розподілу обов'язків доказування, належності й припустимості доказів, порядку збирання і дослідження доказів, та вважає судові рішення такими, що відповідають чинному законодавству України та обставинам справи, отже і підстави для їх скасування відсутні.
Керуючись ст. 111 5 , 111 7 , 111 8 , 111 9 - 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні касаційної скарги відмовити.
Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 22.01.2015 у справі № 916/3007/14 залишити без змін.
Головуючий суддя : Г.П. Коробенко
Судді: Г.К. Прокопанич
В.І. Шаргало
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2015 |
Оприлюднено | 16.03.2015 |
Номер документу | 43094172 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Коробенко Г.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні